Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 56   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 300-as magnumok társasága  (Megtekintve 150313 alkalommal)
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #270 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 21:47:06 »

Talán még emlékeztek, nekem is háromszázasom van.

Nem én választottam Őt, Ő választott engem. Nagyon rövid még az együttélésünk, ezért kissé félve mondom el tapasztalataimat vele kapcsolatban. Remélem később sem fogok csalódni benne.

Egy ismerős vadásztárs propagálása volt, a megtekintése után, az engedélyem megérkezéséig, bő egy hónapot spekuláltam a megvásárlásán.
Bevallom sokat nyomott a latba az ára is, (használtról lévén szó) éreztem, ha nem válik be, /mindenképpen 30-06-ot szerettem volna/, minimum nullával ki tudok szállni belőle.
Mára azonban /talán furcsa két hónap után/ el nem adnám semmi pénzért. Egy rendkívül kezes, barátságos társra leltem „személyében”, minden helyzetben bízom Benne.
El is neveztem „Bully”-nak, kutyánk után, aki egy angol bullterrier. Pont olyan, mint Ő, nyers ereje, bumfordisága mellé hatalmas barátságosság, kedvesség, szív társul.
Sokan vannak ellenszenvvel iránta, de aki veszi a fáradtságot és megismeri, megváltoztatja a véleményét a fajtával szemben. Úgy, mint mi a feleségemmel, ugyanis az ebet a lányunktól „örököltük”, unokázzuk is rendesen.

Néhány momentum a fegyverrel kapcsolatban:
-Barátom Blaser R93, 30-06-osa jóval nagyobbat rúg és a hangja sem kisebb egy decibellel sem. (Ezt egyébként le is fogom mérni, van hangnyomás mérőnk. Van gyorsulás mérőnk is, de azért a rúgását, ciki lenne mérni az üzemben. OOO)
-Idáig hatszor lőttem vele vadra. A hatból három helyben maradt, három 20 méteren belül volt.
-A legtávolabbi lövés, ami egyben az első bakom volt, 170-180 méterre esett. A 100 méterre belőtt puskával nem kellett semmit korrigálni, pontba lőttem, oda is ment. A szíven lőtt őz, néhány métert ment a lövéssel. A kimenet jó féltenyérnyi volt.
-A három disznó közül egy fejlövés volt, itt ugye nincs miről beszélni. A másik kettő blatt lövés. A rálövés helyén tüdő és szív darabkák, néhány méter után vér, majd még több vér. Után keresés csak a sűrű növényzet miatt volt izgalmas, mint már említettem, mindkettő 20 méteren belül feküdt. A kimeneti nyílásba belefért bőven három ujjam.
-A két 50 méteren belül lőtt rókán szinte nem is látszott a lövés nyom, bár mindkettő, érzésem szerint, a másodperc töredéke alatt kiszenvedett.

A fegyver egyébként valóban nem könnyűsúlyú, mértem, távcsővel, szíjjal, 5,45 kg. El tudom képzelni, hogy egy 3 kg-os puska ebben a kaliberben, igen kellemetlen tud lenni. Nem szabad megvenni.
Ez nem autó, ahol a 800 kg, 300 lóval társulva, hatalmas élményt tud nyújtani.

Hogy meg kell hozzá választani a megfelelő lőszert? Melyik kaliberhez nem?
Hogy pontosan kell lőni vele? Melyikkel nem?
Hogy rúg? Bármelyik 12/76-os sörétes jobban pofozkodik szerintem.
Az, hogy drága a lőszer hozzá, tévedés, annyi, vagy olcsóbb, mint a 30-06-hoz.

Ne értsetek félre, nem védem ezt a kalibert, mert nincs is szüksége a védelemre. Egy eszköz, amely ha helyén kezelik, semmiféle hátrányt nem hordoz magában.
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #271 Dátum: 2013. Szeptember 15. - 21:57:24 »

Pafff...
Isten bizony nem olvastam hozzászólásod Huszlavika, miközben az enyém fogalmaztam.
De egyetértek minden gondolatoddal...
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #272 Dátum: 2013. Szeptember 16. - 11:59:00 »

Igazad van, itthonra tök felesleges, de használható. Pontosan, mint a 9,3x62.

 NoNo Elver Fa testápoló
 Röhög
 Okos
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2128


vadaszijasz


« Új üzenet #273 Dátum: 2013. Szeptember 16. - 17:43:04 »

Igazatok van. Ezert sincs semmi baj azzal aki Hummer-el jar munkaba vagy kenyerert a sarokra minden nap, mind ahogyan sokan treszik.
Teljesen felesleges ....de hasznalhato...... Mosolyog
Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #274 Dátum: 2013. Szeptember 16. - 21:32:42 »

NoNo Elver Fa testápoló
 Röhög
 Okos
 Wave

 Stoel Stoel Meghajol Meghajol
 Wave
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #275 Dátum: 2013. Szeptember 16. - 22:03:32 »

Sokféle vackot csináltam eddig hozzá-belőle, úgyhogy van némi rálátásom, hadd reagáljak egy két gondolatodra.



Szerintem szépen összeraktad ezt a magnum gondolatot.,De a fent idézett gondolatot a RUM lövedéktömegtől,porozástól,találati pont áthelyezéstől ,energiától függetleníti a vadászt a .3006-tól felfelé a használható magnumozás irányába,talán lehet ez a közép út?

Ezt nem igazán értem. Vállat von
Ha a RUM a kérdés, én mindenképpen elkülöníteném a kisebb 300-asoktól a, 300 H&H, .308 Norma, 300 Winmag, 300 Rem és Win Short magnumoktól, és ehhez hasonló kisebb társaitól.
Nyíltan deklarálva a 300 Weath trónról való letaszítása volt a cél, még a saját propaganda anyaga szerint is 1999-környékén, akkor olvastam a katalógusukat...
Én ezt már igazi magnumnak tartom, b@szom nagy, vastag, hosszú hüvellyel, relatíve keskeny nyakkal. 112, gr víz fér a hüvelybe, a Weath kb. 98-100 gr, és a Win 90-95 gr víz térfogatával szemben. 100 bar-ral nagyobb nyomás mellett, mint a Weath, és 180 bar-ral nagyobb, mint a Win. És ide már minden lövedéktömeghez a leglassabb porok kellenek.
Hát mi ez, ha nem magnum??
Az más kérdés, hogy ki lehet-e belőle venni könnyen a többletet?
Egy biztos.. saját tapasztalat. Oda pofátlankodtam egyszer egy fegyvermester mellé, aki egy ilyet lőtt be, és felváltva lőttem a saját puskámmal, meg azzal, és NEM RÚGOTT NAGYOBBAT a Remington puska 300-as RUM kaliberben mint a saját 300-as Win-em. És nem a gyengített patron volt… 180-as gyári Rem. Scirocco. Érdekes volt mindenesetre, akkor és ott ezt így éreztem.
Én nem tartom a RUM-ot középútnak, ha nem Remington gyártmány lenne, rohadt drága lenne, puska, patron, minden hozzá. Ha erre érted a közép utat, akkor biztos így van.
 Emelem
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #276 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 09:45:58 »

Ezt nem igazán értem. Vállat von
Ha a RUM a kérdés, én mindenképpen elkülöníteném a kisebb 300-asoktól a, 300 H&H, .308 Norma, 300 Winmag, 300 Rem és Win Short magnumoktól, és ehhez hasonló kisebb társaitól.
Nyíltan deklarálva a 300 Weath trónról való letaszítása volt a cél, még a saját propaganda anyaga szerint is 1999-környékén, akkor olvastam a katalógusukat...
Én ezt már igazi magnumnak tartom, b@szom nagy, vastag, hosszú hüvellyel, relatíve keskeny nyakkal. 112, gr víz fér a hüvelybe, a Weath kb. 98-100 gr, és a Win 90-95 gr víz térfogatával szemben. 100 bar-ral nagyobb nyomás mellett, mint a Weath, és 180 bar-ral nagyobb, mint a Win. És ide már minden lövedéktömeghez a leglassabb porok kellenek.
Hát mi ez, ha nem magnum??
Az más kérdés, hogy ki lehet-e belőle venni könnyen a többletet?
Egy biztos.. saját tapasztalat. Oda pofátlankodtam egyszer egy fegyvermester mellé, aki egy ilyet lőtt be, és felváltva lőttem a saját puskámmal, meg azzal, és NEM RÚGOTT NAGYOBBAT a Remington puska 300-as RUM kaliberben mint a saját 300-as Win-em. És nem a gyengített patron volt… 180-as gyári Rem. Scirocco. Érdekes volt mindenesetre, akkor és ott ezt így éreztem.
Én nem tartom a RUM-ot középútnak, ha nem Remington gyártmány lenne, rohadt drága lenne, puska, patron, minden hozzá. Ha erre érted a közép utat, akkor biztos így van.
 Emelem

 Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #277 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 10:18:59 »

Talán még emlékeztek, nekem is háromszázasom van.

Nem én választottam Őt, Ő választott engem. Nagyon rövid még az együttélésünk, ezért kissé félve mondom el tapasztalataimat vele kapcsolatban. Remélem később sem fogok csalódni benne.

Egy ismerős vadásztárs propagálása volt, a megtekintése után, az engedélyem megérkezéséig, bő egy hónapot spekuláltam a megvásárlásán.
Bevallom sokat nyomott a latba az ára is, (használtról lévén szó) éreztem, ha nem válik be, /mindenképpen 30-06-ot szerettem volna/, minimum nullával ki tudok szállni belőle.
Mára azonban /talán furcsa két hónap után/ el nem adnám semmi pénzért. Egy rendkívül kezes, barátságos társra leltem „személyében”, minden helyzetben bízom Benne.
El is neveztem „Bully”-nak, kutyánk után, aki egy angol bullterrier. Pont olyan, mint Ő, nyers ereje, bumfordisága mellé hatalmas barátságosság, kedvesség, szív társul.
Sokan vannak ellenszenvvel iránta, de aki veszi a fáradtságot és megismeri, megváltoztatja a véleményét a fajtával szemben. Úgy, mint mi a feleségemmel, ugyanis az ebet a lányunktól „örököltük”, unokázzuk is rendesen.

Néhány momentum a fegyverrel kapcsolatban:
-Barátom Blaser R93, 30-06-osa jóval nagyobbat rúg és a hangja sem kisebb egy decibellel sem. (Ezt egyébként le is fogom mérni, van hangnyomás mérőnk. Van gyorsulás mérőnk is, de azért a rúgását, ciki lenne mérni az üzemben. OOO)
-Idáig hatszor lőttem vele vadra. A hatból három helyben maradt, három 20 méteren belül volt.
-A legtávolabbi lövés, ami egyben az első bakom volt, 170-180 méterre esett. A 100 méterre belőtt puskával nem kellett semmit korrigálni, pontba lőttem, oda is ment. A szíven lőtt őz, néhány métert ment a lövéssel. A kimenet jó féltenyérnyi volt.
-A három disznó közül egy fejlövés volt, itt ugye nincs miről beszélni. A másik kettő blatt lövés. A rálövés helyén tüdő és szív darabkák, néhány méter után vér, majd még több vér. Után keresés csak a sűrű növényzet miatt volt izgalmas, mint már említettem, mindkettő 20 méteren belül feküdt. A kimeneti nyílásba belefért bőven három ujjam.
-A két 50 méteren belül lőtt rókán szinte nem is látszott a lövés nyom, bár mindkettő, érzésem szerint, a másodperc töredéke alatt kiszenvedett.

A fegyver egyébként valóban nem könnyűsúlyú, mértem, távcsővel, szíjjal, 5,45 kg. El tudom képzelni, hogy egy 3 kg-os puska ebben a kaliberben, igen kellemetlen tud lenni. Nem szabad megvenni.
Ez nem autó, ahol a 800 kg, 300 lóval társulva, hatalmas élményt tud nyújtani.

Hogy meg kell hozzá választani a megfelelő lőszert? Melyik kaliberhez nem?
Hogy pontosan kell lőni vele? Melyikkel nem?
Hogy rúg? Bármelyik 12/76-os sörétes jobban pofozkodik szerintem.
Az, hogy drága a lőszer hozzá, tévedés, annyi, vagy olcsóbb, mint a 30-06-hoz.

Ne értsetek félre, nem védem ezt a kalibert, mert nincs is szüksége a védelemre. Egy eszköz, amely ha helyén kezelik, semmiféle hátrányt nem hordoz magában.


 Nagyi ! Rendben van ez az írás és egyet is értek vele csak a kalibert nem írtad meg. A 300 as de a 300 as magnum is sokmindent takar.
Feltételezem 300 Win. a kalibered .  Azért én maradok a 30-06 nál ha már 300 -as a kaliber !    Kacsint Ördög
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #278 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 10:44:41 »


Még az ugrott be nekem hogy vélhetőleg olyan szerencsés voltál hogy az eredetileg magnumokhoz tervezett puskát tudtad megvenni 300 as kaliberben.
Ha jól tévedek a Csehek a 300 as Win .-t kétféle kivitelben gyártották. Egyik a médium kaliberűre tervezettet csövezve 300 -as Win.-re ez a könyebb és természetesen "gyengébb" de a kaliberhez megfelelő szerkezettel. A szerintem jobb konstrukció a 375 HH , 416 Rigdy (?) stb vastagbőrűekre tervezett puska 300 as csővel . Annak meg is van a súlya hiszen nem puckozó kaliberekhez gyártják (gyártották?) őket.       S.Peti
Naplózva
chris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 875



« Új üzenet #279 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 11:33:59 »

Szép jó napot mindenkinek Emelem
Használt valaki 300 MW-hoz, S&B NSR 11,7 g lőszert, és ha igen, mi a tapasztalata?
A válaszokat előre is köszönöm! Wave
Naplózva

Üdv Chris
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #280 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 13:20:10 »

Nagyi ! Rendben van ez az írás és egyet is értek vele csak a kalibert nem írtad meg. A 300 as de a 300 as magnum is sokmindent takar.
Feltételezem 300 Win. a kalibered .  Azért én maradok a 30-06 nál ha már 300 -as a kaliber !    Kacsint Ördög

Bocsánat, igazad van, most nem írtam le /régebben igen/, valóban a 300 WM kalibert birtoklom.
A "beugrásod" is jó ez a fegyver valóban a CZ "magnum" kivitele, a pontos megnevezése CZ550 LUX SAFARAI MAGNUM.
És igen, igazad van ennek a csöve közel 3 mm-el vastagabb mint a médium kivitel, (valamivel hosszabb is) a súlya több mint egy kilóval több.

Ezért is írtam, hogy a puska választott engem. Mikor kifizettem azt mondtam magamban, hogy az vesse rám az első követ, aki a távcsővel szerelékkel több mint hatszázezres, 20 lövéses szekrénypuskát, háromszázért otthagyta volna. Nem volt nagy rizikóm, ha nem jön be, sokat biztos nem buktam volna rajta.
Nem egy cserkelő puska az biztos, kilométerenként duplázódik a súlya. Arra majd, mármint a cserkelésre, /anyagilag kissé erősödve/ veszek valami könnyű .308-ast.

A tényt, hogy a 30-06-al meg vagy elégedve és maradsz nála, teljesen megértem, én is ez után menten, de másként alakult.
Egyébként pedig én tényleg nem igazán érzek különbséget a két kaliber között, sokat lőttem, lövök barátom 30-06-os fegyverével.
Lehet hülyeséget mondok, de el tudok képzelni, /sőt bizonyos tapasztalat/, hogy egy kaliberen /mondjuk a 30-06-on/ belül is, lőszertől függően, lehet ez a 20%, hogy is fogalmazzak "erősségi"?? eltérés, ami elméletileg a .300 WM és a 30-06 között van.
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #281 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 16:14:09 »

Szervusz Nagyi!

Természetesen van különbség kissé a lőszerek különbözősége által okozott hátralökés között is, de ez minimális.  A tényleges különbséget a két kaliber között azonos tömegű fegyvernél lehetne csak összehasonlítani. Ugyanis a fegyver TÖMEGE CSÖKKENTI a hátrafelé ható erőt!!!!!!  Minél nagyobb a fegyver tömege, annál kevésbé érezhető a "rúgás". Ezért van (többek között), hogy az Afrika vadászatra alkalmas kaliberű fegyverek tömege NAGY!!!!!!!!

Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #282 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 16:52:35 »

Szervusz Nagyi!

Természetesen van különbség kissé a lőszerek különbözősége által okozott hátralökés között is, de ez minimális.  A tényleges különbséget a két kaliber között azonos tömegű fegyvernél lehetne csak összehasonlítani. Ugyanis a fegyver TÖMEGE CSÖKKENTI a hátrafelé ható erőt!!!!!!  Minél nagyobb a fegyver tömege, annál kevésbé érezhető a "rúgás". Ezért van (többek között), hogy az Afrika vadászatra alkalmas kaliberű fegyverek tömege NAGY!!!!!!!!

Vadászüdvözlettel: Regius

Szia, Regius!

Amit írsz, természetesen igaz, a legegyszerűbb fizika. Nem szégyenlem bevallani, /gondolom másnál is előjött ez a bizonyos izgalom az első, főleg golyós fegyver vásárlása előtt/ míg a fegyvertartási engedélyre vártam, de már ezt a fegyvert kinéztem, átszámoltam jó pár fegyver hátrafelé történő gyorsulását, illetve kezdősebességét. Persze mindezt elméleti síkon, katalógusokból véve a tömeg, illetve sebesség értékeket.
Elméleti okoskodás, számolgatás ez, de mivel a /ahogyan mi gépészek mondjuk/ fizikát megb@szni nem lehet, sok igazság van benne.
Így persze találtam olyan akár, 7x64-es kaliberű fegyvert is, amelynek /hangsúlyozom elméletben/ jóval nagyobb rúgásának kellett lennie, mint az enyémnek.

Az, hogy mekkora eltérés van kaliberen belül lőszer és lőszer között... nos nem tudom. Nézd meg csak például a Hornady ballisztikai táblázatait, a leggyorsabb és leglassabb 11,7 grammos 30-06 lőszerek kezdősebessége között nagyobb a különbség, mint a leggyorsabb 30-06 és leglassabb .300 WM között, persze ugyanilyen tömegű lövedéket vizsgálva.
El tudom képzelni, hogy találnék olyan 30-06-os lőszert, amely (persze azonos lövedék tömeg esetén/ nagyobb kezdősebességgel bír, mint egy .330WM.
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #283 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 20:03:21 »

Nagyi,
ha pontosan akarod rövidíteni a kalibered, akkor 300 Winmagot írj, mert a Weatherby is lehet 300-as, vagyis 300WM, vagy 300W magnum.
Az rövidítve, hogy egyértelműek legyünk, 300 Weath.
Mert ez a topik úgy amblokk az összes 300-as magnumé. Kacsint
 Emelem
Naplózva
nagyi 571027
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 390


« Új üzenet #284 Dátum: 2013. Szeptember 17. - 20:20:22 »

Nagyi,
ha pontosan akarod rövidíteni a kalibered, akkor 300 Winmagot írj, mert a Weatherby is lehet 300-as, vagyis 300WM, vagy 300W magnum.
Az rövidítve, hogy egyértelműek legyünk, 300 Weath.
Mert ez a topik úgy amblokk az összes 300-as magnumé. Kacsint
 Emelem


Köszönöm Huszlavika a kiigazítást, teljesen igazad van, nem is gondoltam így erre. No meg munka közben az ember örül minden rövidítési lehetőségnek. Stoel
Tehát minden alábbi elmélkedésem a .300 Win. Mag. kaliberrel volt kapcsolatos!  Wave
Naplózva

"Hajnal" csak hat betű papíron; jelentőségét csak az tudja, aki ismeri, aki nemcsak szemével látta, hanem lelkével megérezte, aki elmerült a virradás természeti csodájában, aki áhítatosan nézte a keletről jövő rózsás derengést és megérezte a végtelenséget és az örökkévalóságot.
Nadler Herbert
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 56   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: