Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 29   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Kertészkedő vadászok  (Megtekintve 80510 alkalommal)
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9919



« Dátum: 2011. Július 16. - 06:07:29 »

Oltogatok vadon kelt alanyokat olyan extenzív "nemes" vesszőkkel, amik elhagyott szőlőhegyekben évek óta gondozatlanok és ennek ellenére szépen teremnek.
Pl. a pár hete cefrézett cseresznye egy részét éppen egy ilyen fáról szedtem.  2-3 q volt rajta (kb. 40 kilót szedtem le, amit a földről, meg a Niva tetejéről elértem), fekete volt mint a bogár, de teljesen egészséges. Ja, és akkora szemek, mint egy kisebb dió.

Szia Lajos

Na mesélj egy picit erről a cseresznyéről... most a nyáron Víg Iminél találtam újból ilyesmit fát ami gyerekkoromból ismerős.
Mennyit is oltottál be? Régóta keresek ilyen fát ami volt is itt nálunk a környéken már rég kivágták.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #1 Dátum: 2011. Július 16. - 18:34:24 »

Szia Lajos

Na mesélj egy picit erről a cseresznyéről... most a nyáron Víg Iminél találtam újból ilyesmit fát ami gyerekkoromból ismerős.
Mennyit is oltottál be? Régóta keresek ilyen fát ami volt is itt nálunk a környéken már rég kivágták.

Annyi oltóágat viszel róla, amennyi csak jólesik. Erről speciel még nem oltottam, először alany kéne, de tavaly nem adtak a csemetekertben madárcseresznyét. Pedig nagyon erőltettem. Márciusban körtét (kobakos, tüskés, vilmos, alexander) és jonatán almát oltottam. Mindet madár ill. rókapottyantotta vadalmára, vadkörtére. Megfelelő cseresznyealanyt nem találtam.
Komolyan mondom, ilyen nagy szemű, csodálatos ízű, kemény húsú és bőtermő cseresznyefát ritkán látni. Tutira bírja a kiképzést, mert a pince már rég összedőlt mellőle, de ezen nem fog az idő.
Azt kéne tenni, hogy az ősszel tegyél le néhány madárcseresznye csemetét oda, ahova véglegesen szánod a fákat. Trágyázd meg alaposan az alját. Másfél év alatt erőre kap, aztán 2013 tavaszán rá kell oltani.   
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9919



« Új üzenet #2 Dátum: 2011. Július 16. - 19:11:30 »

Az a gondom nem tudok oltani... bár biztos egyszerű de anno mikor próbáltam soha nem sikerült. Ellenben rózsát szemezni az megy  Ördög
Víg Iminél láttunk ilyenféle csersznyét. Kemény sötét vörös kisebb dió nagyságú és kukac mentes....
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #3 Dátum: 2011. Július 16. - 20:44:33 »

Az a gondom nem tudok oltani... bár biztos egyszerű de anno mikor próbáltam soha nem sikerült. Ellenben rózsát szemezni az megy  Ördög
Víg Iminél láttunk ilyenféle csersznyét. Kemény sötét vörös kisebb dió nagyságú és kukac mentes....

Én is csak almatermésűt próbáltam (idén először életemben), de olyan 80 %-os sikerrel. Vérszemet kaptam...
Tudod mit?
Ősszel megpróbálok felhajtani valahol alanyt, aztán jövő-jövő tavasszal ráoltok, vagy ráoltatok ebből a fajtából. Ha sikerül, adok majd belőle. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9919



« Új üzenet #4 Dátum: 2011. Július 16. - 20:56:35 »

Én is csak almatermésűt próbáltam (idén először életemben), de olyan 80 %-os sikerrel. Vérszemet kaptam...
Tudod mit?
Ősszel megpróbálok felhajtani valahol alanyt, aztán jövő-jövő tavasszal ráoltok, vagy ráoltatok ebből a fajtából. Ha sikerül, adok majd belőle. 

Köszönöm.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #5 Dátum: 2011. Július 16. - 21:03:03 »

Üdv ! A kertesben házban volt nekem egy cseresznyefa , sárgás picikét kesernyés nagy szemű  OOO OOO . Az is befeketedett volna de soha nem volt
rá ideje  Röhög Röhög Röhög Röhög . Az is kukacmentes fajta .  Esténként a gyerekekkel lelegeltük  Röhög Röhög
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #6 Dátum: 2011. Július 16. - 22:19:03 »

Nagymamám udvarában van egy 40-50 éves almafa. Téli alma, okt. végén, nov. elején szoktuk leszedni keményen, decemberre jó, márciusig esszük. Nagyapám '72-ben halt meg, azóta nem volt permetezve, metszeni akkor sikerült, mikor épp ráértem (2-3 évente), de ezektől teljesen függetlenül szépen terem.
Nem tudom, hogy milyen fajta lehet, de mindenképpen szeretném megőrizni valahogy. Sajnos én is csak szemezni tudok, az oltással nem próbálkoztam.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #7 Dátum: 2011. Július 17. - 06:59:25 »

Beszélgessünk itt kertészeti tapasztalatainkról, zöldségről, gyümölcsről, fajtákról, oltásról, szemzésről.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #8 Dátum: 2011. Július 17. - 07:44:54 »

Oltásról.
Nagyképűség lenne itt hosszasabban írnom róla, idén tavasszal próbáltam meg először, eddig csak mások munkáját figyeltem. Elég jó arányban sikerrel, ezért azt gondolom,  hogy nem egy ördöngösség.
Akik profi módon űzik, azt mondják, hogy januárban, februárban megszedik a oltóágat és hűtőben tárolják.
Magát az oltást Gyümölcsoltó Boldogasszony napjára  teszik, ez valahol március 25-e körül van. 
Én idén március 15-én szedtem az oltóágat, aznap rá is oltottam. Az oltóágak ha nem is mély alvó, de legalábbis szundikáló állapotban voltak még, az alany is már ébredezett.
Oltóágnak az un. vízhajtás való. Érdemes egy olyan ollót beszerezni, aminek a nyele egy hosszú bot és zsinórral mozgatható a vágószerkezet, ekkor nem kell fára mászni az oltóágért.
Az oltóágból levágtam egy 10 centis darabot, amin 3-5 szem van. Borotvaéles késsel ék alakot vágtam az alsó végére. Az alanyon az oldalhajtásokat levágtam, felkopasztottam a fát a csúcsáig.
A csúcs előtt olyan magasságban elvágtam a csúcsvesszőt, hogy olyan vastag legyen, mint az oltóág. A vágás közepén meghasítottam lefelé a csúcsvesszőt, és az ék alakú oltóágat ide belepasszítottam.
Az a fontos, hogy a két kéreg minél nagyobb felületen érintkezzen.
Bekötöztem  a sebet, erre akár a műanyag szigetelő szalag is megfelel. Az oltóvessző hegyét (ahol a másik vágás van) bekentem sebkezelő tapasszal.
Nagyjából ennyit tettem, 10 fából 8 hajtja a oltványt. Május végén újra levagdostam az oltás alatti oldalhajtásokat, hogy a tetejét (tehát az oltványt) nyomja a fa.

Hozzáteszem, csak almát és körtét oltottam. Lehet, hogy csonthéjasnál más lesz a tapasztalat, bár akitől lestem a tippeket, azt mondta, hogy a szilva alanyra oltott kajszinál ugyanígy csinálta, sikerrel.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9919



« Új üzenet #9 Dátum: 2011. Július 17. - 08:23:35 »

Az alanyt csak hasítani kell? Nem reped túl hosszan ?
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #10 Dátum: 2011. Július 17. - 09:51:02 »

Az alanyt csak hasítani kell? Nem reped túl hosszan ?
Ez a legegyszerűbb módja, ha egyező átmérőjű az alany, meg a nemes (a ráoltani kívánt fajta). Ha óvatosan tolod bele a hasítékba, akkor nem reped túl hosszan.
Van rá lehetőség, mint például nálam, hogy  le lehet cserélni a fajtákat is. 1999-ben telepítettem 4 féle almát. Aztán 2006-ban  biotermesztésbe fogtam. Gondoltam egy nagyot és 2008-ban és 2009-ben lecseréltem a Golden fáimat varasodásra rezistens fajtára. Hogy a terméskiesés se legyen túl nagy, csak minden második fát vágtam ki az első évben. Na nem teljesen, hanem a föld felett úgy 30 centiméterrel  láncfűrésszel levágtam. Aztán éles késsel a metszlapot  "letisztítottam simára". Az uralkodó szélirány felőli oldalon egy 2-3 centis bemetszést ejtettem a metszlapra merőlegesen a héjon. Ebbe került a 2 rügyes 6-8 centis, alsó felén ferdén levágott oltócsap. Az oltócsapon készített metszlap hossza úgy másfélszerese az oltócsap átmérőjének. Ezután az alanyon már elkészített bemetszésbe kell tolni az oltócsapot metszlappal az alany felé. Hogy könnyebben menjen  a dolog, a bemetszés felső részét egy picit, a késpenge segítségével, megnyitom. Lehetőség szerint ne érjünk se az oltócsapon elkészített metszlaphoz, sem pedig a bemetszés belső feléhez. Addig tolom a héj alá a csapot, amíg úgy 2-3 milliméter látszik csak ki az oltócsapon kialakított metszlapból.  Ezután, hogy a későbbiek folyamán ne kelljen műanyag oltószalag, szigetelőszalag, teflonszalag leszedésével, összegyűjtésével bajlódnom, papír ragasztószalaggal körbetekerem az alanyt a metszlapnál 1*, aztán az oltócsap, és az alany találkozásánál kétoldalt keletkezett kis réseket is leragasztom. Aztán még kétszer körberagasztom az alanyt. Ezután egy ecset segítségével alaposan bevonom Biocerával a az alany metszlapját és az oltócsapot, na meg a papír ragasztószalagot.  Nagy előnye, hogy még azon a nyáron másfél- két méteresre is megnőhet, aztán akár a következő éven már pár szem gyümölcs is lehet rajta.  Ha valaki növelni szeretné az eredés biztosságát, lehet 2 oltócsapot is használni. Érdemes az oltócsapokból előtörő hajtásokat rögzíteni karóhoz, vagy mint én kordonhoz, mert 3-4 év amíg körbenövi a frissen ráoltott fajta a régi törzset, és addig bizony a szél megtréfálhat bennünket, mert letörheti.
Most viszont az oltásoknak van itt az ideje. Nagyon érdekes dolgokat lehet előállítani ezzel a szaporítási móddal is. Ki is megyek  a kertbe és csinálok egy képet az egyik őszibarack fámról, amelyikre egy laposbarack rügyet szemeztem 2009-ben.
Naplózva
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #11 Dátum: 2011. Július 17. - 10:10:34 »

Az ígért képek:
A lapos barack.

A szemzés helye:
Baloldalon az eredeti őszibarack amire szemeztem, jobbra pedig a lapos barack:

Az íze nagyon finom édes, magja pedig "szinte semmi", olyan pici.
Naplózva
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #12 Dátum: 2011. Július 17. - 10:15:40 »

Nagymamám udvarában van egy 40-50 éves almafa. Téli alma, okt. végén, nov. elején szoktuk leszedni keményen, decemberre jó, márciusig esszük. Nagyapám '72-ben halt meg, azóta nem volt permetezve, metszeni akkor sikerült, mikor épp ráértem (2-3 évente), de ezektől teljesen függetlenül szépen terem.
Nem tudom, hogy milyen fajta lehet, de mindenképpen szeretném megőrizni valahogy. Sajnos én is csak szemezni tudok, az oltással nem próbálkoztam.
Szia! Semmi gond, szemzéssel ugyanúgy tudod szaporítani, mint oltással.
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #13 Dátum: 2011. Július 17. - 10:57:35 »















 Emelem
Naplózva
Fomec
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1029


« Új üzenet #14 Dátum: 2011. Július 17. - 12:48:09 »

Emelem
És tudja, és tudja, és tudja! Vigyorog Wave
Naplózva
Oldalak: [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 ... 29   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: