Oldalak: 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 80   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gondolatok a vadászat helyzetéről  (Megtekintve 143390 alkalommal)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #855 Dátum: 2013. Május 19. - 21:18:57 »

Semmi gond Attila, rá lehet verni a parasztra akár a teljes vadkárt is, csak erre meg én mint gazdálkodó azt mondom, hogy bekerítem a területemet.
Nem tiltja semmilyen jogszabály és ez talán olcsóbb, mint benyelni a kár felét, ráadásul nem kell vitatkoznom senkivel.
Meg a szomszéd Jóska, meg annak a Jancsi szomszédja is bekeríti.
Aztán jövőre bekeríti a maradék is, mert az összes vad a szabadon hagyott területnek esik neki és ott elviselhetetlen kár lesz.
Akkor aztán csendben megkérdezem, hogy hol méltóztatunk vadászni ?

Hát a kerítések között ! Mert akik MÉLTÓZTATNAK vadászni azok közül sokan úgyis ezt a műfajt kedvelik.  Wave
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11260


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #856 Dátum: 2013. Május 20. - 23:26:08 »

Semmi gond Attila, rá lehet verni a parasztra akár a teljes vadkárt is, csak erre meg én mint gazdálkodó azt mondom, hogy bekerítem a területemet.
Nem tiltja semmilyen jogszabály és ez talán olcsóbb, mint benyelni a kár felét, ráadásul nem kell vitatkoznom senkivel.
Meg a szomszéd Jóska, meg annak a Jancsi szomszédja is bekeríti.
Aztán jövőre bekeríti a maradék is, mert az összes vad a szabadon hagyott területnek esik neki és ott elviselhetetlen kár lesz.
Akkor aztán csendben megkérdezem, hogy hol méltóztatunk vadászni ?
http://www.vadaszmester.hu/index.php?option=com_content&view=article&id=6361:vadkarnak-kivuel-tagasabb&catid=35:napi-sajt&Itemid=92
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #857 Dátum: 2013. Május 21. - 08:34:17 »


A nyúl-napraforgó kérdés - bár nem bagatellizálható - azért sokszorosan kezelhetőbb, mint a szarvas-disznó-kukorica téma.
Részint mert csak 1-2 hétig áll fenn a veszély, másrészt a nyúl technikával aránylag biztonságosan kizárható egy adott területről, harmadrészt pedig a napraforgó élettanából következik, hogy sok év átlagában maximum a terület 1/7-1/8-ad részét borítja.
Egy hektárra jutó átlagos árbevétele is 2/3-a a kukoricáénak.
Ismétlem, nem lekicsinyelni akarom a nyulas területek ezirányú problémáját, hiszen az apróvadas Vt-k költségvetése is nagyságrenddel kisebb mint a nagyvadasoké, ahol a kisebb összegű kár is nagy kár. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #858 Dátum: 2013. Május 21. - 14:25:51 »

Helló!

Érdemes megtekintetni a Gazdasági Versenyhivatal Versenytanácsa határozatát:
http://www.gvh.hu/gvh/alpha?null&m5_doc=3871&pg=72&m120_propord_3982=0
A Versenytanács megállapítja, hogy a Vadgazdasági Termékek és Szolgáltatások Terméktanács eljárás alá vont 2000. augusztus 28. és 2003. április 8. közötti, vadhúsfelvásárlási árakat meghatározó döntései a gazdasági verseny korlátozására alkalmasak.

Ilyenkor a vadász úgy éli meg, hogy még az ág is húzza. Ha a felületet kaparjuk meg, akkor ez így is van. Azonban összetett problémakörről beszélünk.
- A piacon mindenki próbál ügyeskedni, hogy nagyobb hasznot érjen el, ennek egyik formája a fenti árkartell.
- Ha jól olvastam Magyarország 2013. évi költségvetésében a VM fejezetében vadgazdálkodáshoz kapcsolódó pályázati forrás 200 millió forint összegben került rögzítésre. Szerintem ehhez az állami erdőgazdaságokon kívül nem nagyon tud hozzáférni más vadászatra jogosult.
- Jogszabály módosítással lehetővé tették a vadhús jogosulttól történő értékesítését (nem csak felvásárlónak).
- Az állam támogatja a föld művelésével foglalkozókat - rendkívül helyesen- hiszen Magyarországot tekintve ez alaptevékenység, az adottságok használása.

Fejlődési pályára kellene állítani a vadászokat és az egész rendszert.
Az új Vtv. tervezet sem ad arra lehetőséget, hogy gazdasági társaságok (gt) szerezzenek vadászati jogot. Fél tőlük mindenki, mint a tűztől. A gt. piaci alapon megteremtené a szükséges bevételt, hiszen fejlesztene a pályázati források (épület, gép, eszköz) bevonásával. Az alapanyagot fel kell dolgozni, úgy nagyobb profit realizálható (húskészítmény, tőke hús). Így már feldughatják az árkartellt.
A vezetők bérezése megoldott lenne, nem úgy mint most. Térítésmentesen végzik a munkájukat jelenleg az IB tagok, hiszen ez így természetes!!!!

Na most jön az, hogy sokan nem vadásznának. Igen az nem vadászna, aki eddig sem tette azt. Viszont a feldolgozó üzembe, hogy a bánatba kerülne be lőtt vad, ha nem a vadászok által elejtve. A gt.-nek elemi érdeke lenne az, hogy aktív vadászokkal kössenek "bérvadászati szerződést" a jelenlegi tagdíj mértékéig, hiszen a profit alapja éppen az ő tevékenységük eredménye. A klasszikus bérvadászat (külföldi, magyarországi vadász)  csökkenőben van és egyébként is eseti jellegű, a lelövési darabszám kisebb részét teszi ki.
Ja, és nem szavazhat. Gazdasági kérdésben tán nem is kéne, mikor a pénzügyi tervet gyújtósnak használja. Egyébként nem is jön el a taggyűlésre.

A vadászatra jogosultak nem tudnak élni, nem akarnak élni a lehetőségekkel. A vadászat a mezőgazdasághoz kapcsolódó -egyesek szemében szükséges rossz- tevékenység, de nem alaptevékenység. Magunknak kell kitalálni a boldogulás útját. Az Állam erre lehetőséget biztosít a jogszabályok által.
Akár tetszik, akár nem, ez URI MURI marad.

Üdv.


Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9997



« Új üzenet #859 Dátum: 2013. Május 21. - 14:48:39 »

Pipacs, én úgy érzem, Te közelíted meg rosszul a kérdést.
A vadászatnak szerintem nem a gazdasági oldalát kéne itt erősíteni, hanem valami olyasfajta rendszer irányába elmozdulni, amiről Bentshaft ír évek óta, ami Kanadában működik.
Nem szolgai módon lemásolni,  hiszen teljesen mások az adottságok és a lehetőségek, de valami olyasféle rendezőelvre gondolok, hogy erősödjön a kikapcsolódási és rekreációs oldal és gyengüljön a profitorientáltság.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #860 Dátum: 2013. Május 21. - 15:55:53 »

Helló!

Ez nekem is szinpatikus lenne, hogy nem kellene folyamatosan az egyenleget nézni.
Nem néztem még meg a kolléga hozzászólását. Pótolom, de lehet van rá válasz a kérdésemre:
A kanadai vadászterületek hány százalékán folytatnak termelő tevékenységet más ágazatok, olyanok, amiket "zavarnak" a jelenlétükkel a vadak?
Nálunk ugyebár ez közel 100% körüli lehet. Ezért jelentős a konfliktusok száma és élessége.

Más bevételi forrást is be lehetne vonni, hogy abba pár emberbe ne legyen folyamatosan feszülés, miként kerülnek kiegyenlítésre a kiadások.

De az is lehet, hogy ezt a vadászati mókát torz tükörben látjuk. Gondolok itt, az egyes helyeken aránytalanul alacsony tagdíjjal szemben az igénybe vehető "szolgáltatásra": darabszám korlátozás nélkül lőhető a bika, a vaddisznó, apróvad......
Nincs is ezzel baj, de akkor nem kell nyomni a hiszti gombot.

Fehér lapot az asztalra, írjuk fel, hogy ennyit teszek jelenleg hozzá (nem túl sok tagdíj, egy kis takarmány, 1-2 nap társadalmi munka), ennyit kapok (pl.. 10kg feletti súlyú gímbika  már nincs túl sok, kiülhetek annyiszor ahányszor szeretnék, annyit lövök amit a házi szabály enged)) érte. Döntő % elfogadja. Ezzel nemzeti kincsként sem kell kezelni a vadállományt, le van róla a gond.


Üdv.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #861 Dátum: 2013. Május 21. - 19:00:41 »

Pipacs, én úgy érzem, Te közelíted meg rosszul a kérdést.
A vadászatnak szerintem nem a gazdasági oldalát kéne itt erősíteni, hanem valami olyasfajta rendszer irányába elmozdulni, amiről Bentshaft ír évek óta, ami Kanadában működik.
Nem szolgai módon lemásolni,  hiszen teljesen mások az adottságok és a lehetőségek, de valami olyasféle rendezőelvre gondolok, hogy erősödjön a kikapcsolódási és rekreációs oldal és gyengüljön a profitorientáltság.


 Igen  Viszont ezt megértetni sok ................."vadásztárssal"  Angyal Nem szól szám
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #862 Dátum: 2013. Május 23. - 18:01:16 »

Szervusz Pipacs! Emelem

Mielőtt azt a fehér lapot letesszük az asztalra, és elkezdünk számolni, válasszuk már külön az apró és a nagyvadas területek helyzetét! A mi esetünkben tehát felejtsük el a gímet, a disznót,...

No akkor számoljunk:
Vagyunk jelenleg húszan. Az utóbbi hat évben 12 vadász maradt ki,  haláleset,  nem tudott fizetni, vagy fegyelmi miatt. A területünk legjobb részeit a ftk elvitte, maradt háromezer valahány ha!
Az öreg erdőket kivágták, helyette van nyárfa, és akác soros ültetés. Igazi alföldi sárga homok,természetes víz nincs, (11 fúrt kutat csináltattunk) tanya, kóbor kutya, macska annál több. Mezőgazdasági terület minimális.  Volt 2 vadászházunk, és egy 4 ha fácántelepünk. Az egyik vadászházat eladtuk, mivel az elvitt területen már nem vettük hasznát. A fácántelep a területrendezés után a határtól 800 méterre került, a fácánokat a területen megtartani nem lehetett, így bezártuk, aztán eladtuk.
1 főállású vadőrt foglalkoztatunk.
Nálunk a tagdíj 50 eft. Évente (mióta nincs fácántelep) csak 4-6 nap a vadgazd munka, vagy 7000 ft a megváltás. A terület 10 részre van osztva, és minden résznek gazdái vannak akik a területen besegítenek az etetésbe, vadg. berendezések javításába, építésébe. Én az elmúlt télen 16 napot voltam csak! etetni. (persze saját kocsival, saját költségen)A társasági takarmányon kívül vettem 2 utánfutó hűtőházi zöldség "pucolmányt" és kb 3 q szemes kukoricát.
Van két "vadföldünk" (nem saját) és évi 3-400 000 forintot költünk takarmányra.

Évi kilövés 12 bak, 14 suta, és x? gida. A bakokat vagy teljes egészében, vagy évi 10 darabot eladunk. (a tavalyi évben a tagság fele,  az idei évben a tagság másik fele lőhet egy bakot! Én 16 év alatt lőhettem 2 darabot abból egyet a munkám elismeréseképpen)
Disznó esik évente 1-3, de legtöbb évben még nyomát sem látjuk.
Vadhúsért fizetünk (felvásárlói ár-25%.)
Évente van 4 dámbika, 6 tehén és 6 borjú kilövés amit a a tagság lő meg. A négy bikából általában 2-3 gombos!! A rendszerváltásig itt esett évi 160 dám, de hála Gera úr agymenésének Pusztavacson sikerült kiirtatni szinte még az írmagját is. Most kezd feljönni, de a terület átrendeződése miatt már soha nem lesz nálunk a régi.
Az elmúlt 6 évben összesen sem lőttünk 20 fácánt, és 10 nyulat.
Víz hiányában vízi vad nincs, a gerle a kevés mg. terület miatt rapszodikus.
Van kb 9 millió forintunk (főleg a házak eladásából) + 2-3 amit elloptak és folyik a vizsgálat.

Viszont van 4 falunk, sok tucat tanyánk,  az erdőkbe össze vissza kóválygó lovasunk, motorosunk, birkásunk, tehenünk, kóbor kutyánk, -macskánk, és az amúgy vadászatilag használhatatlan x100 ha gyümölcsösbe idénymunkásként dolgozó (főleg külhoni) hurkozónk!

Hogy miért vadászok még?  Fejvakarás  Jó kérdés, én is fel szoktam tenni magamnak. Talán azért, mert 1970 óta megszoktam, nehéz abbahagyni. Különben is 40 km -re van a lakásomtól, és akkor megyek ki sétálni amikor akarok. leggyakrabban már kamerával.  Vigyorog


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #863 Dátum: 2013. Május 23. - 21:24:00 »

 :Mosolyog Woest Rííí Dühhh
Naplózva
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #864 Dátum: 2013. Május 24. - 09:37:05 »

Helló!

"erősödjön a kikapcsolódási és rekreációs oldal és gyengüljön a profitorientáltság" ez tök jó lenne, egyetértek.
Írnátok pár sort, hogy milyen módon lehetne ez elérni a jelenlegi gazdasági, mezőgazdasági környezetben.

Üdv.
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #865 Dátum: 2013. Május 24. - 11:57:00 »

Egy tollvonással !!!  A vadkár a gazdáé , a vad az államé --- kész .  A többi , fiskális gazdaságpolitikai problémaáthárítás . . . !  OOO vita
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #866 Dátum: 2013. Május 24. - 12:02:40 »

Helló!

"erősödjön a kikapcsolódási és rekreációs oldal és gyengüljön a profitorientáltság" ez tök jó lenne, egyetértek.
Írnátok pár sort, hogy milyen módon lehetne ez elérni a jelenlegi gazdasági, mezőgazdasági környezetben.

Üdv.

Szerintem ! Nem kell minden bakot eladni (nálunk tagi jogon nem lőhető ) nem kell minden őz tarvad kilövést eladni ( még ebből is pénzt csinálunk )
nem kell az összes nevelt fácánt eladni ( mások szórakozásáért nevelgetünk 2000 db.-ot és kísérgetjük őket ők meg hol a saját társukat sörétezik meg hol minket  )   Nem szól szám     Tudom hogy akkor többe kerül az éves tagdíj de így meg miért csináljuk ?     Rííí
Naplózva
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #867 Dátum: 2013. Május 24. - 16:12:10 »

Egy tollvonással !!!  A vadkár a gazdáé , a vad az államé --- kész .  A többi , fiskális gazdaságpolitikai problémaáthárítás . . . !  OOO vita

Legyünk egy kicsit reálisak. Nem azért vet senki, hogy ne arasson. Mi az, hogy a vadkár a gazdáé?  Fejvakarás Nagyon sok olyan hely van, ahol akár 90% is lehet a vadkár. Akkor a paraszt haljon éhen?  Vállat von Mi a facnak vetett?! Üljön otthon a fotelbe azt várja a sült galambot! Vagy fizesse meg az állam a kárt?  Fejvakarás 
Ha a gazdáknak nem fogja megtéríteni senki a kárát, vad sem lesz. Tudom, hogy vannak észér, csakazért is gazdák, akik semmire nem hajlandóak. Ez sem helyes. Valami arany középutat kellene találni.
Naplózva
pipacs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 102


« Új üzenet #868 Dátum: 2013. Május 24. - 16:14:25 »

Helló!

Abban azért megegyezhetünk, hogy nem csak a vadkár összege szerepel a kiadási oldalon! Jó lenne, de nincs így.

Stefi!
Valóban nem az eladásokról kellene szólni a társasági gazdálkodásnak, hanem a tagok részesülhessenek belőle. Korábban már írtam erről, hogy egy adott 60 fős tagság esetén a területhez kapcsolódó lelövési terv árlistázása alapján 24 millió forint bevétel lenne, ha minden vad eladásra kerülne. Az egy főre jutó vadászati lehetőség 400 eFt. Mivel az éves költségvetés kb. 15 mFt körül van, ha nem akarnak eladni semmit 250 eFt lenne az éves tagdíj. Na ezt szavaztasd meg a közgyűléssel! Ha sikerül, akkor mindenki kedve szerint vadászhatna.

Most mesterségesen alacsonyak a tagdíjak, mert 30% vadászik és a 70%-a a tagságnak meg nem szavazza meg az emelést, mert ő csak otthon ül, nem vadászik,csak felesleges kiadás neki. A 30% - szerintem Te is ebbe tartozol- meg kénytelen lenyelni a békát - alacsony tagdíj----adjunk el mindent -, hogy ilyen puritán módon gyakorolhatja a vadászatot.

"erősödjön a kikapcsolódási és rekreációs oldal és gyengüljön a profitorientáltság"  csak álom?

Üdv.
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #869 Dátum: 2013. Május 24. - 20:32:08 »

Mi az, hogy a vadkár a gazdáé?  Fejvakarás
Mi ezen a nem érthető ???
A károkozó vad meg az államé .  Csak ehhez át kellene írni az egész vadászati katymazt , így meg veszekedjen a gazda  meg a vadász , az állam meg ebből is hasznot húz ... !!! , de én erről nem akarok cseverészni , majd megoldjátok ti .
Ez a magyar realitás !

 Vigyorog Igen Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 [58] 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 ... 80   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: