Oldalak: 1 ... 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 [474] 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 ... 534   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Őzbak  (Megtekintve 1012346 alkalommal)
chris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 874



« Új üzenet #7095 Dátum: 2018. Július 30. - 17:56:24 »

 Emelem
Polgár környékén már javában megy az üzekedés. Vasárnap hajnalban borítást is láttam. Nálunk még vendégek vadásznak, tán hétvégén a tagok is mehetnek bakra.
Naplózva

Üdv Chris
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #7096 Dátum: 2018. Július 30. - 18:02:16 »

Hol mi a helyzet a bakokkal  ?  Nálunk még nem mozdultak a sípra de egyébként is semmi nyoma az üzekedésnek .    Rííí
Meleg van. Tegnap két teletökű daliát láttam keresgélve menni. Aztán szép hosszú csetepatét hallgattam a napraforgón. Míg volt egy kis lehűlés mozdulgattak sípra,de most kevésbé.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #7097 Dátum: 2018. Július 30. - 18:06:03 »

Túl sok az őz,azért nem látni üzekedést.
Majd ha fele ennyi lesz,akkor kétszer ennyi üzekedési nyom lesz.

Az őz sok, a szarvas kevés...
A fene se érti ezt!... Fejvakarás Fejvakarás
 Vállat von
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7098 Dátum: 2018. Július 30. - 18:23:03 »

Az őz sok, a szarvas kevés...
A fene se érti ezt!... Fejvakarás Fejvakarás
 Vállat von


Mondjuk a toportyánok megjelenése óta pont fordítva tapasztalom de .............. Vállat von
Naplózva
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #7099 Dátum: 2018. Július 30. - 20:31:31 »

Nálunk sokkal (!!) kevesebb az őz mint 15-20 éve volt.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7100 Dátum: 2018. Július 30. - 21:06:57 »

Nálunk sokkal (!!) kevesebb az őz mint 15-20 éve volt.
Lehetetlen!
A terítékadatok szerint évről évre töretlen ütemben növekszik az állomány.
Hasznosítási rátával nem foglalkozunk,mert az egész országban csak egyféle ráta megengedett,nem lehet kilógni a sorból!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #7101 Dátum: 2018. Július 30. - 21:08:47 »

Lehetetlen!
A terítékadatok szerint évről évre töretlen ütemben növekszik az állomány.
Hasznosítási rátával nem foglalkozunk,mert az egész országban csak egyféle ráta megengedett,nem lehet kilógni a sorból!

Hogy van az, hogy a szarvasé is évről évre lényegesen növekszik, szerinted mégis vészesen kevés a szarvas??? Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #7102 Dátum: 2018. Július 30. - 21:45:50 »

Lehetetlen!
A terítékadatok szerint évről évre töretlen ütemben növekszik az állomány.
Hasznosítási rátával nem foglalkozunk,mert az egész országban csak egyféle ráta megengedett,nem lehet kilógni a sorból!
Wildheger!
Jársz Te ki vadászni?
Napi szinten monitorozod a területedet?
Hány élyszakát töltöttél el az idén vadkárelhárítással?
Vagy csak ülsz az elefántcsont tornyodban és gyártod a teóriáidat?
 Emelem
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7103 Dátum: 2018. Július 30. - 23:48:44 »

Wildheger!
Jársz Te ki vadászni?
Napi szinten monitorozod a területedet?
Hány élyszakát töltöttél el az idén vadkárelhárítással?
Vagy csak ülsz az elefántcsont tornyodban és gyártod a teóriáidat?
 Emelem
Kedves Géza!
Szülőhelyünk 17 km-re van egymástól,de a szemléletünk,látásmódunk fényévnyi távolságra.int tudod,nyugdíjaztak,mert útban voltam a törtető ifjúságnak.
Ezek után hova járnék vadászni,mikor még aktív koromban is úgy jártam,hogy 23 évig pihent a felvételi kérelmem a vadásztársaság fiókjában,közben meg sokszor náluk is vadásztattam.A vadásztatásból kijutott 45 év,de hobbi vadászásból még mikor mehettem volna sem vettem ki részemet,mint a kollégáim,mert a vendégek elől nem lövöldözök,nem barmolom szét a területet,mint egy alkalommal kollégáim,kik a két hónapja általunk beetetett területre ültek ki disznózni,belelőttek a területbe,utánkerestek,másnap a rendszeresen ott látott kb 100 disznóból kettő volt  a terítéken.
Úgy látom én egy másik országban élek,mint Te.
Én egy légypiszok vagyok,nincs szükség a tudásomra.Még olyan szakmai nagyságok is félre vannak téve,mint Dr Galamb Gábor,vagy Büki László.
Utóbbi még arra sem érdemesül,hogy a Nimród kép kommentárszövege szerint Simon Pál nyugalmazott vadászati felügyelő látható a képen,de hogy a Büki Lászlóval együtt,arra már nem jutott nyomdafesték.
Ezek után mit vársz tőlem,hol vadásszak,mit monitoringozzak?Elméleteket pedig a magát szakmai vezetésnek hívők gyártják a rendelt érdekek szerint,én csak az általam tanultak és 45 évig gyakoroltak szerint ellenvéleményezem.
Biztos vagyok benne,mint mindig,az idő engem fog igazolni.Ebből a véleményből ne gondold,hogy öntelt vagyok,csak tapasztaltam egyet,s mást!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Ruger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 918



« Új üzenet #7104 Dátum: 2018. Július 31. - 08:29:34 »

Lehetetlen!
A terítékadatok szerint évről évre töretlen ütemben növekszik az állomány.
Hasznosítási rátával nem foglalkozunk,mert az egész országban csak egyféle ráta megengedett,nem lehet kilógni a sorból!

Komolyan mondom nem értelek. mégis mi alapján kérdőjelezed meg azt amit nap mint nap látok, tapasztalok. Minden hozzászólásodból süt a sértett meg nem értett zseni. Figyelj véletlenek nincsenek.
Naplózva

"Mindennek ellen tudok állni, csak a kísértésnek nem!"
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11250


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #7105 Dátum: 2018. Július 31. - 08:34:24 »

Reggel,a tegnap esti eső ellenére sem mozdultak a sípra a bakok.  Vállat von
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7106 Dátum: 2018. Július 31. - 09:57:11 »

Komolyan mondom nem értelek. mégis mi alapján kérdőjelezed meg azt amit nap mint nap látok, tapasztalok. Minden hozzászólásodból süt a sértett meg nem értett zseni. Figyelj véletlenek nincsenek.
Másképp írom le,hogy megértsd!
Nem én kérdőjelezem meg az általad tapasztaltakat,hiszen ugyanazt mondjuk,hogy kevesebb a vad,mint a statisztika szerint. Sokan mondjuk az országban,hogy gond van,mégis le akarják felezni a vadlétszámot.
Ha így gazdálkodnak,hatalmas pofára esés lesz a világkiállítás.Főleg,ha a 253 pontnál járó Szlovákia,vagy a mai Lengyelország beállít egy világrekorder várományos bikával.
Náluk nem akarják lefelezni,hanem a növelés a céljuk,mert egy nagyobb populáció létszám esélyesebb kiugró egyed kinevelésére.
Annak idején Galamb Gábor és csapata 17 évig kímélte a teheneket,mert fel akarták hozni a létszámot,hogy kezelhető állományuk legyen. Sikerült is oda jutni,hogy ahány éves a bika,annyi kilós a trófea,a kiugró egyedeik 16 és 17 kg felettiek voltak.
Végül hogy értsd,miért írtam,hogy lehetetlen,amit látsz:
Hogyan lehet terítékadatok növekedéséből a hasznosítási ráta ismeretének hiányában kijelenteni,hogy országosan évről évre növekszik a létszám és ez alapján kiadni a lefelezési utasítást.
Az ellentmondók pedig szakmailag hülyék,sértődöttek,meg nem értett zsenik.Leírtam,mert mindig ezt vágjátok a fejemhez.
Átéltem egy olyan csodálatos korszakot,amikor öröm volt az erdőket járni,mert nem emberekkel és kutyákkal találkoztam úton-útfélen,hanem vaddal,mégsem volt tragikusan nagy a vadkár.Ma sem volna olyan nagy a gond,de a magánérdek felülír mindent.Még az olyan esetekben is a gazda érdeke érvényesül,mint egy helyen,ahol a három oldalról erdővel határolt nem túl jó termőhelyre a gazda minden évben csemege kukoricát vet,amit természetesen a vad lenulláz.Hallani sem akar vetésforgóról,vagy más veteményről,mert neki ez minden évben többet hoz,mint bármelyik másik ugyanilyen nagyságú földje.
Természetesen ez a vadkár is a statisztika szerint azt sugallja,hogy irreálisan sok a vad a környéken.
Évmilliókon át működött a bonsai elmélet,amit már egyszer leírtam,most pedig hatalmas gond,ha néhány bükkcsemete évről évre vissza van rágva.Azt természetesen csak a magamfajta hülyék veszik észre,hogy a szél miatt tőben felhasadt bükkök 99%-a azon egyedekből kerül ki,melyeket a vad sohasem rágott vissza.
És hogy itt is válaszoljak Vegeza monitoring kérdésére,mikor gombát keresek,vagy más okból túrázom,mindig vizsgálom az állománykezelést,az elegyarányt,a vadnyomok jelenlétét,vagy hiányát,tehát nem vakon megyek a nagyvilágba és mindig megerősítik a véleményemet a látottak.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Fegbock
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #7107 Dátum: 2018. Július 31. - 13:55:49 »

Az őz sok, a szarvas kevés...
A fene se érti ezt!... Fejvakarás Fejvakarás
 Vállat von
Nálunk az üzekedés megy már két hete! Kergetőző párokat, egyedüli sutát, meg kereső bakokat is látni.
Az viszont érdekes, hogy két olyan területrészeken, ahol télen, tavasszal 40-50 őzet láttam, most csak néhány sutát, gidát, meg egy-egy -többnyire fiatal-bakot látok! Kilőve nem lettek, de mind a két részen hallani éjszaka a sakálokat. Elhúzódtak volna másfelé?
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #7108 Dátum: 2018. Július 31. - 17:30:43 »

Wildheger!  Emelem  Én is másképp írom le,hogy megértsd! Ördög

"Hogyan lehet terítékadatok növekedéséből a hasznosítási ráta ismeretének hiányában kijelenteni,hogy országosan évről évre növekszik a létszám és ez alapján kiadni a lefelezési utasítást." 
Én pedig azt nem tudom, hogy ezt mi alapján mered kijelenteni?  Miből gondolod, hogy a "sima vadászok " mind hülyék, és nem tudják mennyi a vadállományuk, illetve, hogy annak hány százalékát lövik/lőhetik le. Igen is, nagyon tisztában vannak a területek állományával, és leszámítva azt az néhány -főleg magán- területet ahol pénzszerzés miatt tönkreteszik a vadállományt, nagyon is vigyáznak a vadjukra! 

Vadlétszám:  Azt hiszem, ez megint egy olyan meddő vita, amiben úgy sem tudjuk meggyőzni egymást.  Először is a vadállomány az országon belül átrendeződött, van ahol az élőhely változás, a beépítések, kerítések, és még sok egyéb okból csökkent, de a legtöbb helyen lényegesen  nőtt. Még egy-egy vadgazdálkodási egységen belül is megfigyelhetőek nagy átrendeződések. Azokon a területeken ahol én felnőttem vagy sokat vadásztam lényegesen megnőtt az őz, a vaddisznó, és több helyen a szarvas száma is. A dámról ne is beszéljünk. (Ebből még lesznek gondok!)   Anno telente nem volt ritka a területünkön az 50-60 darabból álló őzcsapat, és volt belőle legalább három.  Most ekkora csapatokat nem látni, de 8-20 darabos ródlikból van sok. Az akkori állományt 200-250 -re becsültük ( Számoltuk!) most van 400-450 db. Az akkori 20-40 darabos kilövés most a sokszorosára emelkedett.  De, ahova járok Somogy megyébe vadászni ott is sokszorosára emelkedett a szarvasállomány, az évi 1000 körüli nagyvadkilövés több mint 50%-át a szarvas teszi ki.  Van rengeted így is, az állomány évről évre emelkedik!  Tudom,- beszéltem veled róla,- hogy szerinted ők is szarul gazdálkodnak!   Fejvakarás

De beszéljenek a számok! 

Őz:  "1960-hoz képest 23-szorosára nőtt az éves hazai teríték, és a hasznosítási ráta is elképesztő mértékben emelkedett (5,4-ről 24-26 százalékra). "
"Becsült állománya 2012. február végén 366 ezer egyedből állt, ami
7,4%-kal haladta meg az öt évvel korábbit (és 5,3-szerese volt az 1960. évi
állománynak). "
"2008 és 2012 között több mint 450 ezer őzet ejtettek el a vadászok, a
becsült állomány 28%-át. "


Gímszarvas
A gímszarvas hazánk legnagyobb testű őshonos nagyvadja. Becsült állománya
2012. február végén 96 ezer volt, 13%-kal több mint 2008 februárjában
(és több mint hatszorosa az 1960. évinek). 2008 és 2012 között a gímszarvasok
évi átlagos száma elérte a 91 ezret. A gímállomány több mint fele öt
megyébe koncentrálódik, a legnépesebb populáció Somogyban található (a
gímszarvasok 16%-a) ezt követi Veszprém (11%), Baranya (10%), Zala
(7,5%) és Tolna megye (7,4%). Az alföldi megyékben – Bács-Kiskun Duna
menti területeit kivéve – számuk nem jelentős, Csongrádban, Békésben és
Hajdú-Biharban kicsi, de emelkedő létszámban fordulnak elő."

Én- mint számokkal dolgozó ember- jobban hiszek a számoknak, mint néhány ember - még ha szakember is -  véleményének.  Száz évekre nem tudok saját véleménnyel  szolgálni,  de az elmúlt 50 évre igen. Nekem senki sem mondja, hogy az országban az elmúlt ötven évben  volt ekkora a nagyvad állomány mint most!

Vadkár:
Nagyon tévedsz, ha azt hiszed, hogy ekkora volt valaha is a vadkár mint manapság.  Szinte egész életemben részt vettem a vadásztársaságaim vezetésében, és az évi 90-110 nap területen tartózkodással nagyon jól tudtam, hogy hol, mennyi volt a vad által okozott kár!  Meg sem közelítette a maiakat!!! Abban igazad van, hogy most a magánérdek nagyban meghatározóvá vált, és egyre többen nyújtják be a számlát! A sok kisebb magántulajdonban a kár sokkal jobban érződik mint régen a több száz ha állami földeken.  De mint mondom közel sem volt ennyi kár!    Másképpen volt kezelve akkoriban a vad, a vadászat, és így a vadkár is.   Nagyon jól kellene tudnod, hogy régen az erdészeteknél nem volt külön számolva a vadgazdálkodási kiadás, az bele tartozott a nagy kalapba. Amikor a 70-es évek elején külön kezdték kimutatni az  erdészeten belüli vadkárt, a vadgazdálkodás és vadászat költségeit, akkor jöttek rá, hogy ez nem is olyan qrva nagy haszon nekik.  Vadkárt maguknak soha nem számláztak, mert az az egyik zsebből a másikba rakott pénz lett volna.  Az erdészetek területein vadászó társaságokkal pedig általában megegyeztek egy kis "karácsonyi ajándékba kapott" vadhúsban. Ugyan ez vonatkozott a TSZ és Állami Gazdaságok gazdálkodási területeire is.  A több száz hektáros földeken elfért a vadkár, és ott is mindent el lehetett intézni egy kis vadhússal. Még az egész évi ingyen takarmányt is!!!  Igen, megváltozott ebben is a Világ. Tudomásul kell venni, hogy a vadászat egyre inkább sokad rangú kérdés lesz az egész világon, mert mindenek előtt az élelmiszer, energia növények, stb  termelés a cél!  Az emberiséget etetni kell!

A Világkiállítás sikere pedig nem azon fog múlni, hogy melyik résztvevő/kiállító országban fogják elejteni a legnagyobb trófeákat viselő vadat. Én nem hasonlítanám össze egyik környező országot sem Magyarországgal, már csak azért sem, mert teljesen más az élőhely, a területi beépítettség. Hazánk lassan úgy beépül, hogy a vadnak már szinte nem is lesz élőhelye. (A mezőgazdasági munkálatok hazai változásairól már ne is beszéljünk.) Sokkal inkább kíváncsi lennék, hogy hogyan áll ez az egész szervezés, mik az elképzelések?  Emlékszek, az 1971 -est már évekkel előtte gőz erővel szervezték, ez meg - szerintem - még a béka segge alatt sincs. Csak bízni tudok abban, hogy a színvonala legalább valamelyest meg fogja közelíteni az ötven évvel ezelőttit, és anyagilag nem roppanunk bele!

 Wave

 
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
kovacszs
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 63



« Új üzenet #7109 Dátum: 2018. Július 31. - 17:57:51 »

Szia Attila !

Osszesegeben ugyanúgy látom a dolgot mint Te.
Ahogy írod az uram-bátyám világ letűnt, a vadkart nem lehet már egy kis hússal intézni. ( persze azért van kivétel  Kacsint )
Nyilván ez már zsebre megy... és ki az aki a saját zsebe ellen dolgozik?
 Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 454 455 456 457 458 459 460 461 462 463 464 465 466 467 468 469 470 471 472 473 [474] 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 ... 534   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: