Oldalak: 1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: .270 Winchester  (Megtekintve 138808 alkalommal)
Báki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 189


« Új üzenet #555 Dátum: 2020. április 14. - 11:21:51 »

Köszönöm, hasznos volt. Azért a huzagolás vs. mag súly esetére van valami elmélet-gyakorlat?
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #556 Dátum: 2020. április 17. - 19:05:49 »

Köszönöm, hasznos volt. Azért a huzagolás vs. mag súly esetére van valami elmélet-gyakorlat?


Makkmarcit baxtasd, Ő biztos tudja. Lehet más is, de Ő tuti! 
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #557 Dátum: 2020. április 17. - 19:12:53 »

Makkmarcit baxtasd, Ő biztos tudja. Lehet más is, de Ő tuti! 

Vegyes érzelmeim vannak, mint mikor Anyósomat látom egy kád benzin mellett rágyújtani...  Ördög
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #558 Dátum: 2020. április 17. - 19:59:49 »

Vegyes érzelmeim vannak, mint mikor Anyósomat látom egy kád benzin mellett rágyújtani...  Ördög

Ezt most nem igazán vágom!   Vállat von   Vállat von   Vállat von
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #559 Dátum: 2020. április 17. - 20:17:02 »

Ezt most nem igazán vágom!   Vállat von   Vállat von   Vállat von

Lehet csak rossz reflex részemről, de én itt már egy jó ideje sokkal sűrűbben találkozom szarkazmussal a dícséret mögött, mint dícsérettel a szarkazmus mögött...  Röhög

Most már vágod?  Wave
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #560 Dátum: 2020. április 17. - 20:53:05 »

Így igen, de azt nem miért keresel olyasmit a mondandóm mögött ami valójában nincs is ott?


Szóval, ha túltárgyaltuk akkor csirinyó, egészségedre  Piál   Jöhet a válasz az eredeti kérdésre, kicsit bővebben, közérthetően!    Emelem
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #561 Dátum: 2020. április 17. - 20:56:53 »

Lehet csak rossz reflex részemről, de én itt már egy jó ideje sokkal sűrűbben találkozom szarkazmussal a dícséret mögött, mint dícsérettel a szarkazmus mögött...  Röhög
Röhög Röhög Röhög

De ha nem baj, válaszolnék az eredeti kérdésre is valamit Ördög

Szóval a "huzagolás vs. mag súly esetére van valami elmélet-gyakorlat?" -ra a válasz az, hogy igen, van.
Elmélet is, gyakorlat is.
De igazán nem is a tömeg felől kell talán megközelíteni a kérdést (habár szervesen kapcsolódik hozzá), hanem a sebesség irányából.
A huzagolásnak van egy olyan mérőszáma, hogy "Drall".
Ez azt mutatja meg inch-ben kifejezve, hogy a lövedék mekkora utat tesz meg a csőben, amíg egy teljes fordulatot megtesz.
Magyarul a huzagolás lehet "sűrűbb" (kisebb Drall érték) és "ritkább" menetemelkedésű (magasabb Drall szám).
A sebességhez pedig úgy kapcsolódik, hogy egy gyors (általában könnyebb) lövedéknek a rövidebb menetemelkedésű huzagolású csőben nem lesz ideje/lehetősége rendesen belepréselődni
a huzagolásba, mert úgy áttolja felette a gáznyomás, hogy közben legyalulja a felületét, és ez a pontosság rovására megy, meg természetesen nem tesz jót a csőnek sem.
Míg a lassabb (általában nehezebb) lövedéknek van elegendő ideje arra, hogy rendesen megperdülve, a huzagba préselődve kotorjon végig a csövön, így elérve a legjobb
stabilitást, ami a gyorsabb (könnyebb) lövedéknek ugyan abból a csőből csak akkor sikerülhet, ha lecsökkentjük a sebességét.
Tehát alapvetően a csöveket vagy gyors (könnyű), vagy lassú (nehéz) lövedékekhez készítik, de nagyon élesen ez inkább a speciális területen használt fegyvereknél válik el.
Vadászatra általában olyan Drall-t alkalmaznak a gyártól, ami egyfajta köztes megoldásként vagy az egyik, vagy a másik lövedéktipus esetében nyújt kiváló röppályát,
a másik csoport esetében inkább csak elfogadhatók a ballisztikai mutatók.
No, pl. ezért is érdemes házilag tőtikézni, mert tág határai vannak a lehetőségeknek ahhoz, hogy némi kis molyolással egy puskából, vadászatra kielégítő eredménnyel
lehessen lőni könnyű, és nehéz lövedéket egyaránt.
Nagyon sok próbálkozással, rengeteg kudarccal, és még több káromkodással sikerült pl. elérnem azt anno, hogy a 308 Win R93-asom 100 méteren oldalirányú eltérés nélkül,
2-3 cm magassági differenciával hordott 5 féle lövedéket, a 9,7 grammos Scenar-tól a 13 grammos Megáig.
Ha ezeket a standard gyári töltéssel lövöm, akkor talán nem lenne neki elég az A3-as lőlap, hogy mind egy papírba csapódjanak.  
Remélem valamennyire érthető voltam Nyihi
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #562 Dátum: 2020. április 17. - 21:04:45 »

Röhög Röhög Röhög

De ha nem baj, válaszolnék az eredeti kérdésre is valamit Ördög

Szóval a "huzagolás vs. mag súly esetére van valami elmélet-gyakorlat?" -ra a válasz az, hogy igen, van.
Elmélet is, gyakorlat is.
De igazán nem is a tömeg felől kell talán megközelíteni a kérdést (habár szervesen kapcsolódik hozzá), hanem a sebesség irányából.
A huzagolásnak van egy olyan mérőszáma, hogy "Drall".
Ez azt mutatja meg inch-ben kifejezve, hogy a lövedék mekkora utat tesz meg a csőben, amíg egy teljes fordulatot megtesz.
Magyarul a huzagolás lehet "sűrűbb" (kisebb Drall érték) és "ritkább" menetemelkedésű (magasabb Drall szám).
A sebességhez pedig úgy kapcsolódik, hogy egy gyors (általában könnyebb) lövedéknek a rövidebb menetemelkedésű huzagolású csőben nem lesz ideje/lehetősége rendesen belepréselődni
a huzagolásba, mert úgy áttolja felette a gáznyomás, hogy közben legyalulja a felületét, és ez a pontosság rovására megy, meg természetesen nem tesz jót a csőnek sem.
Míg a lassabb (általában nehezebb) lövedéknek van elegendő ideje arra, hogy rendesen megperdülve, a huzagba préselődve kotorjon végig a csövön, így elérve a legjobb
stabilitást, ami a gyorsabb (könnyebb) lövedéknek ugyan abból a csőből csak akkor sikerülhet, ha lecsökkentjük a sebességét.
Tehát alapvetően a csöveket vagy gyors (könnyű), vagy lassú (nehéz) lövedékekhez készítik, de nagyon élesen ez inkább a speciális területen használt fegyvereknél válik el.
Vadászatra általában olyan Drall-t alkalmaznak a gyártól, ami egyfajta köztes megoldásként vagy az egyik, vagy a másik lövedéktipus esetében nyújt kiváló röppályát,
a másik csoport esetében inkább csak elfogadhatók a ballisztikai mutatók.
No, pl. ezért is érdemes házilag tőtikézni, mert tág határai vannak a lehetőségeknek ahhoz, hogy némi kis molyolással egy puskából, vadászatra kielégítő eredménnyel
lehessen lőni könnyű, és nehéz lövedéket egyaránt.
Nagyon sok próbálkozással, rengeteg kudarccal, és még több káromkodással sikerült pl. elérnem azt anno, hogy a 308 Win R93-asom 100 méteren oldalirányú eltérés nélkül,
2-3 cm magassági differenciával hordott 5 féle lövedéket, a 9,7 grammos Scenar-tól a 13 grammos Megáig.
Ha ezeket a standard gyári töltéssel lövöm, akkor talán nem lenne neki elég az A3-as lőlap, hogy mind egy papírba csapódjanak.  
Remélem valamennyire érthető voltam Nyihi
 Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #563 Dátum: 2020. április 17. - 21:34:16 »

Röhög Röhög Röhög

De ha nem baj, válaszolnék az eredeti kérdésre is valamit Ördög

Szóval a "huzagolás vs. mag súly esetére van valami elmélet-gyakorlat?" -ra a válasz az, hogy igen, van.
Elmélet is, gyakorlat is.
De igazán nem is a tömeg felől kell talán megközelíteni a kérdést (habár szervesen kapcsolódik hozzá), hanem a sebesség irányából.
A huzagolásnak van egy olyan mérőszáma, hogy "Drall".
Ez azt mutatja meg inch-ben kifejezve, hogy a lövedék mekkora utat tesz meg a csőben, amíg egy teljes fordulatot megtesz.
Magyarul a huzagolás lehet "sűrűbb" (kisebb Drall érték) és "ritkább" menetemelkedésű (magasabb Drall szám).
A sebességhez pedig úgy kapcsolódik, hogy egy gyors (általában könnyebb) lövedéknek a rövidebb menetemelkedésű huzagolású csőben nem lesz ideje/lehetősége rendesen belepréselődni
a huzagolásba, mert úgy áttolja felette a gáznyomás, hogy közben legyalulja a felületét, és ez a pontosság rovására megy, meg természetesen nem tesz jót a csőnek sem.
Míg a lassabb (általában nehezebb) lövedéknek van elegendő ideje arra, hogy rendesen megperdülve, a huzagba préselődve kotorjon végig a csövön, így elérve a legjobb
stabilitást, ami a gyorsabb (könnyebb) lövedéknek ugyan abból a csőből csak akkor sikerülhet, ha lecsökkentjük a sebességét.
Tehát alapvetően a csöveket vagy gyors (könnyű), vagy lassú (nehéz) lövedékekhez készítik, de nagyon élesen ez inkább a speciális területen használt fegyvereknél válik el.
Vadászatra általában olyan Drall-t alkalmaznak a gyártól, ami egyfajta köztes megoldásként vagy az egyik, vagy a másik lövedéktipus esetében nyújt kiváló röppályát,
a másik csoport esetében inkább csak elfogadhatók a ballisztikai mutatók.
No, pl. ezért is érdemes házilag tőtikézni, mert tág határai vannak a lehetőségeknek ahhoz, hogy némi kis molyolással egy puskából, vadászatra kielégítő eredménnyel
lehessen lőni könnyű, és nehéz lövedéket egyaránt.
Nagyon sok próbálkozással, rengeteg kudarccal, és még több káromkodással sikerült pl. elérnem azt anno, hogy a 308 Win R93-asom 100 méteren oldalirányú eltérés nélkül,
2-3 cm magassági differenciával hordott 5 féle lövedéket, a 9,7 grammos Scenar-tól a 13 grammos Megáig.
Ha ezeket a standard gyári töltéssel lövöm, akkor talán nem lenne neki elég az A3-as lőlap, hogy mind egy papírba csapódjanak.  
Remélem valamennyire érthető voltam Nyihi
 Emelem

Bocsi, addig spekuláltam, míg véletlenül megnyomtam a küldés gombot az előbb, írás nélkül.

Meg sem próbálok felnőni hozzád utántöltés tapasztalatban  Meghajol, és még az sem biztos, hogy mást mondok mint Te, de szerintem ha nehezebb maghoz való, sűrűbb drall-os csőbe teszünk könnyű magot, és lecsökkentjük a könnyű mag sebességét azért, hogy "legyen ideje" a sűrűbb drallnak megpörgetni, akkor a csőtorkolaton kilépve lesz egy könnyű mag-unk, aminek a haladási sebessége (kb.) ugyanaz lesz, mint a nehéz magnak volna, meg a perdülete is, viszont a könnyű magnak mindig nagyobb perdület kell, hogy stabil maradjon az instabil tömegeloszlás ellenére (azaz hogy a könnyebb része, a hegye maradjon elöl végig). Tehát szerintem nem jó ötlet, bocs, ha Te is ide akartál kilyukadni.  Röhög Nem számoltam ki (még  Kacsint ), mekkora fordulatszámmal hagyja el egy nehéz mag a sűrűbb drallt, mint egy könnyű mag a ritkát illetve akár a sűrűt, de mivel a nehéz mag forg(at)ási tehetetlensége is nagyobb, mint a kisebb magé, nem vagyok biztos benne (de érdemes volna kiszámolni), mennyivel van valóban nehezebb dolga egy sűrű drallnak megpörgetni egy lassú de nehéz magot, mint egy lassú de könnyű magot. Nem lehet, hogy lassítás nélkül is menne a sűrű drallnak a könnyebb mag is, csak akkor meg inkább az volna a gond, hogy túl lenne stabilizálva a mag?

Phűű... Pár olvasás után lassan én is kezdem érteni, amit írtam, ezért merem csak elküldeni...  Wave
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #564 Dátum: 2020. április 17. - 21:35:54 »

Röhög Röhög Röhög

De ha nem baj, válaszolnék az eredeti kérdésre is valamit Ördög

Szóval a "huzagolás vs. mag súly esetére van valami elmélet-gyakorlat?" -ra a válasz az, hogy igen, van.
Elmélet is, gyakorlat is.
De igazán nem is a tömeg felől kell talán megközelíteni a kérdést (habár szervesen kapcsolódik hozzá), hanem a sebesség irányából.
A huzagolásnak van egy olyan mérőszáma, hogy "Drall".
Ez azt mutatja meg inch-ben kifejezve, hogy a lövedék mekkora utat tesz meg a csőben, amíg egy teljes fordulatot megtesz.
Magyarul a huzagolás lehet "sűrűbb" (kisebb Drall érték) és "ritkább" menetemelkedésű (magasabb Drall szám).
A sebességhez pedig úgy kapcsolódik, hogy egy gyors (általában könnyebb) lövedéknek a rövidebb menetemelkedésű huzagolású csőben nem lesz ideje/lehetősége rendesen belepréselődni
a huzagolásba, mert úgy áttolja felette a gáznyomás, hogy közben legyalulja a felületét, és ez a pontosság rovására megy, meg természetesen nem tesz jót a csőnek sem.
Míg a lassabb (általában nehezebb) lövedéknek van elegendő ideje arra, hogy rendesen megperdülve, a huzagba préselődve kotorjon végig a csövön, így elérve a legjobb
stabilitást, ami a gyorsabb (könnyebb) lövedéknek ugyan abból a csőből csak akkor sikerülhet, ha lecsökkentjük a sebességét.
Tehát alapvetően a csöveket vagy gyors (könnyű), vagy lassú (nehéz) lövedékekhez készítik, de nagyon élesen ez inkább a speciális területen használt fegyvereknél válik el.
Vadászatra általában olyan Drall-t alkalmaznak a gyártól, ami egyfajta köztes megoldásként vagy az egyik, vagy a másik lövedéktipus esetében nyújt kiváló röppályát,
a másik csoport esetében inkább csak elfogadhatók a ballisztikai mutatók.
No, pl. ezért is érdemes házilag tőtikézni, mert tág határai vannak a lehetőségeknek ahhoz, hogy némi kis molyolással egy puskából, vadászatra kielégítő eredménnyel
lehessen lőni könnyű, és nehéz lövedéket egyaránt.
Nagyon sok próbálkozással, rengeteg kudarccal, és még több káromkodással sikerült pl. elérnem azt anno, hogy a 308 Win R93-asom 100 méteren oldalirányú eltérés nélkül,
2-3 cm magassági differenciával hordott 5 féle lövedéket, a 9,7 grammos Scenar-tól a 13 grammos Megáig.
Ha ezeket a standard gyári töltéssel lövöm, akkor talán nem lenne neki elég az A3-as lőlap, hogy mind egy papírba csapódjanak.  
Remélem valamennyire érthető voltam Nyihi
 Emelem

Hogyne lenne érthető.    Emelem   Emelem   Meghajol
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #565 Dátum: 2020. április 17. - 21:39:32 »


Így igen, de azt nem miért keresel olyasmit a mondandóm mögött ami valójában nincs is ott?


Mondtam, lehet csak rossz beidegződés, bocsi, ha alaptalan volt...  Wave
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #566 Dátum: 2020. április 17. - 21:44:11 »


...nem vagyok biztos benne (de érdemes volna kiszámolni), mennyivel van valóban nehezebb dolga egy sűrű drallnak megpörgetni egy lassú de nehéz magot, mint egy lassú de könnyű magot.

korrekció:

nem vagyok biztos benne (de érdemes volna kiszámolni), mennyivel van valóban nehezebb dolga egy sűrű drallnak megpörgetni egy lassú de nehéz magot, mint egy gyors, de könnyű magot

...hisz Te a gyors magról beszéltél a sűrű drallban... A lassú de könnyű magot nyilván könnyebb megpörgetni a sűrű drallnak (is)...

Bocsi...
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #567 Dátum: 2020. április 18. - 09:51:48 »

Amennyit én "tudok" a témában, az csak annak tudható be, hogy megboldogult Szlávik mesterrel elreszelgettünk pár köbméter fingot a drall körül.
Az elméleti részletekből nálam ennyi akadt be a rengeteg információból, ami így is kész csoda, mert engem az elmélet amúgy teljesen hidegen hagy.
Tipikusan az a fajta technikai lázadó vagyok, aki egy csomó "lehetetlen" dolgot megcsináltam, csak azért, mert nem tudtam róla, hogy lehetetlen Nyihi
Azt tudom, hogy a gyakorlatban mi működött ebből, és mi nem.
De még az is csak arra a csőre, és azokra a házi szőttesekre volt biztosan igaz.
Ma már ekkora hülyeséget nem csinálnék, mert nincsen semmi értelme.
Száz órákat töltöttem a töltőasztalnál éjszakánként és a lőtéren (volt, hogy ott is lámpafénynél Ördög)
Legyen EGY megbízható, a csőhöz és a vadászati átlagos igényeimhez megfelelő lőszerem, oszt kalap-kabát Vigyorog
Illetve a használati ertékét megpróbálom a legkomolyabb kihívásnak megfelelően belőni.
És ha 250 méteren keresztül veri a 8mm-es NP vagy Hááment-el a legvastagabb bőgő bika lapockáit is, akkor igazából abszolut nem érdekel, hogy kétfelé szakítja a borzot,
vagy rókát. Ha disznó kerül elém, akkor testközépen lövöm (most, hogy sajnos kukába vadásszuk, még ez is mindegy Rííí), őzre meg nem lövök vele,
legfeljebb vendégnek engedem, ha olyan bak kerül elénk.
De ez senkit ne tartson vissza az elméleti kiteljesedéstől, mindenki használja arra az idejét, ami boldoggá teszi! Igen
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Báki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 189


« Új üzenet #568 Dátum: 2020. április 18. - 11:21:11 »

És akkor még nem is beszéltünk a hosszabb-rövidebb csőr hatásáról...)))
Talán szerencsés vagyok, mert a CZ557 (rövid a csöve!) minden kipróbált lőszert szeret, általában csak
a magasságot kell korrigálni  (6 félét próbáltam...)
Naplózva
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #569 Dátum: 2020. április 18. - 14:09:28 »

És akkor még nem is beszéltünk a hosszabb-rövidebb csőr hatásáról...)))
Talán szerencsés vagyok, mert a CZ557 (rövid a csöve!) minden kipróbált lőszert szeret, általában csak
a magasságot kell korrigálni  (6 félét próbáltam...)

És akkor még az is lehet, hogy ugyanolyan tömegű magok hossza nem egyforma...az is számít.
308-ban a 12 drall az a 165-168 grainhez jó hüvelykujj szabály szerint. Az épített 65 centis (volt) puskámat alaul véve. A Howám 51 centis cső, 10 drallal. Az eredmény ugyanaz.  Tehát egy 65 centis 10 drallos cső valszeg a 11,7-13 gramm között lesz jó, míg 51 centis 10 drallos a 10,7-10,9 g-mal. A HOWA a gyári Geco expressel hibátlan.

A Steyr puskáim (8x68, 243 win) 10 drallosak, mindegy mit teszek bele kb. Vannak ezel a középutak amiről Csaba írt, hogy adott kaliber esetén van az a drall, ami vadsászati szempontból tökéletes az egész elérhető lőszertartományra. Vannak akliberek, amik egyik vagy másik végén kilógnak, karakterisztikájuk miatt. Pl. egy 6.5x55 az relatíve nehéz hosszú magok miatt 1/8 drall, és ezért sincs többek között semmi köze, a német 6.5-esekhez (x57 pl, amivel sok vadász egy kalap alatt kezeli). Blaser a 308-asokat és a 3006-ost is 11 drallal adja, a középút miatt (míg előbbit általában 12-vel, utóbbit 10 drallal szokták ha jól tudom).

A lényeg, hogy ki kell tapasztalni, Te kitapasztaltad, 6 féle lőszerre is jó. A többi csak fingreszelés, jah... Vigyorog
És akkor még csak a vadszati felhasználsáról beszéltünk.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 [38] 39   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: