Oldalak: 1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 147   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes lőszerek  (Megtekintve 493449 alkalommal)
Lorka
Vendég
« Új üzenet #795 Dátum: 2011. November 02. - 20:30:35 »

Kedves Forend,

Bár friss hús vagyok, mint félig illetékes engedd meg hogy leírjam gondolataimat főleg a lúporral kapcsolatban.

A nitrocellulóz alapú lőporokhoz stabilitásuk fokozására meglepő módon stabilizáló szereket etsznek. Mivel az idő füleg az ilyen magas nitrogén tartalmú anyagoknál könnyen meglátszik valószínűleg az a probléma, hogy a lőpor égése nem volt már kielégítő és a idő és kamranyomás görbe nem volt már az optimális tartományban. Azaz a csúcsnyomás alatta maradt a hajdani paramétereknek.
Mivel kicsi a gáznyomás nincs meg a m/s és emiatt a nem huzagolt cső miatt romlott a lőpálya és a seesség is.
Szerintem ez lehetett a baj.

Szép estét és ami a legfontosabb sz@rt a csőre.

 Emelem
Naplózva
Lorka
Vendég
« Új üzenet #796 Dátum: 2011. November 02. - 20:41:47 »

Kedves vadásztársak, segítséget szeretném kérni. A tényállás:
Van egy sokunk által ismert és használt SUHL 12/70es duplám. Édesapám íratta át a nevemre ő ezzel vadászott 20 évig.
Csongrádon volt egyszer golyózva a cső egy eldőlés miatt.
Az eddig használt lőszerek a "zöld" 8as NIKE és most elkezdtem Melior Super GT (Menő használgatni.
Gondoltam hogy mivel nem hivatásos vagyok kicsit próbálok mást prémium kategóriát is mivel a kevés évi lövésem megengedi a "luxust".  Röhög
Amire eddig gondoltam:
-Rottweil Waidmannsheil HV Plastik;
-Pellagri 3 F2 Long Range

Bár rotweil idehaza fehér holló, mindkettőnál az merült fel bennem, hogy nem lesz e hosszabb távon probléma hogy magasabb nyomásokon lesz használva a fegyver.
Bár a Nike 640-650 BAR-t ír
A Melior 600bar nyomással keményebbnek túnik.

Szóval nem szeretnám szétveretni a puskát sem, de szívesen kisérleteznék egy jobb kategóriával.
RC-t próbáltam de nem  éreztem nagy változást a Nike-Meliorhoz képest.

Kíváncsi lennék véleményekre.

Szépet és jót mindenkinek!
 Emelem
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #797 Dátum: 2011. November 03. - 10:35:59 »

Kedves vadásztársak, segítséget szeretném kérni. A tényállás:
Van egy sokunk által ismert és használt SUHL 12/70es duplám. Édesapám íratta át a nevemre ő ezzel vadászott 20 évig.
Csongrádon volt egyszer golyózva a cső egy eldőlés miatt.
Az eddig használt lőszerek a "zöld" 8as NIKE és most elkezdtem Melior Super GT (Menő használgatni.
Gondoltam hogy mivel nem hivatásos vagyok kicsit próbálok mást prémium kategóriát is mivel a kevés évi lövésem megengedi a "luxust".  Röhög
Amire eddig gondoltam:
-Rottweil Waidmannsheil HV Plastik;
-Pellagri 3 F2 Long Range

Bár rotweil idehaza fehér holló, mindkettőnál az merült fel bennem, hogy nem lesz e hosszabb távon probléma hogy magasabb nyomásokon lesz használva a fegyver.
Bár a Nike 640-650 BAR-t ír
A Melior 600bar nyomással keményebbnek túnik.

Szóval nem szeretnám szétveretni a puskát sem, de szívesen kisérleteznék egy jobb kategóriával.
RC-t próbáltam de nem  éreztem nagy változást a Nike-Meliorhoz képest.

Kíváncsi lennék véleményekre.

Szépet és jót mindenkinek!
 Emelem

Szia!

Ez a SUHL az M 127-es típus, a "vadőrmerkel" ?

Üdv: Péter
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Lorka
Vendég
« Új üzenet #798 Dátum: 2011. November 03. - 10:41:35 »

igen,

M127, azt elfelejtettem írni..
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #799 Dátum: 2011. November 03. - 11:11:44 »

Szervusz Lorka! Emelem

Szvsz kipróbálhatod nyugodtan.
A horpadás mértéke nem lehetett nagy, mert akkor nem álltak volna kigolyózni, hanem leselejtezték volna. Ha pedig így meg tudták oldani, az anyagszerkezetet annyira nem megviselhette meg, hogy egy kicsivel nagyobb nyomás problémát jelenthet. Azért a fegyverek csöve eleve túl vannak biztosítva.

 Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Lorka
Vendég
« Új üzenet #800 Dátum: 2011. November 03. - 11:16:50 »

Szia Erdőjáró,

köszönöm válaszod.

Ha minden okés akkor jövő héten sikerül kapnom 3 féle Rottweil-t 10-10-10darabot. Táncol

Bár nem egy nagy csoda ez a puska szívemhez nőtt és jó lenne ha majd én is át tudnám adni a leendő kölöknek.  Sam6  Viszont ahhoz vigyázni kell rá. megnyugtattatok, hogy nem teszek neki rosszat vele.

Szép napot!
 Emelem
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #801 Dátum: 2011. November 03. - 11:35:49 »

Szia Lorka!

Nekem pontosan ilyen Suhl duplám van.
Kipróbáltam hozzá jópár féle patront.
Az biztos, hogy inkább a kisebb sörétméretet szereti, az enyém a 3.3 mm-essel lő még jól, a vastagabbal már nem.

Ami nekem beváltak:

- Bornaghi 3-as (3.3mm) és 4-es számúja (3.1mm),
- Pellagri 3-as és 4-es számú
- Saga 3mm-es.

Az ezektől apróbbakat szinte válogatás nélkül jól lövi.
Aprónál a max 28 gr., a többinél a max 32 gr tölteteket teríti a legszebben, a "szupreminimagnumexpresszhiperszuper" töltényeket nem, akármi is van bele töltve.
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #802 Dátum: 2011. November 03. - 11:36:35 »

igen,

M127, azt elfelejtettem írni..


Nekem is ilyenem van. Sokféle lőszert kipróbáltam már vele, legjobban a műanyag hüvelyes S&B jött be (kicsit talán lassú, de kiváló volt) és az Armusa. Egyik sem prémium kategória, de az én puskámhoz nagyon beváltak, szerintem egy próbát megér mindkettő.

 Wave
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Lorka
Vendég
« Új üzenet #803 Dátum: 2011. November 03. - 12:08:16 »

Igazán nagyon köszönöm segítőkészségeteket,

Azt hiszem a Rottweil egy "budai kutyavásár" lesz, de a mindenképpen ki szeretném próbálni. Kollégám a Nike ballisztikai állomásán dolgozott vagy 30 évet így sokszor beszélgettünk a sörétes lőszerekről, és akkor fogant a gondolat a próbára.
Sajna csak januárban tudok már menni vendégvadásznak fácánra és nyulacskára de, remélem, hogy egy kacsázás, gerlézés Vadász  Sam6 becsúszik még idénre.

Nagyon köszönöm, és egy nagy kalappal a csőre minden kedves vadásztársnak!
 Emelem

Naplózva
nroli
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 96


« Új üzenet #804 Dátum: 2011. November 03. - 20:04:38 »

Sziasztok!

Én is kezdő vadász vagyok és kezdő fegyvernek mindenképp egy bock ot szeretnék. Izsben gondolkozok, de árban elég kedvezők a cseh Brno-k. Szerintetek milyenek?

Üdv Nroli
Naplózva
dama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2660


« Új üzenet #805 Dátum: 2011. November 03. - 20:11:04 »

nroli!
Jól gondolkodol! IZS ami megváltja a világot! Elnyűhetetlen darab, Szergej jól kitalálta! Kacsint Igen Emelem
Naplózva

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki mint ami nincs áram alatt,
csak más a fogása!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #806 Dátum: 2011. November 03. - 21:23:08 »

Sziasztok!

Én is kezdő vadász vagyok és kezdő fegyvernek mindenképp egy bock ot szeretnék. Izsben gondolkozok, de árban elég kedvezők a cseh Brno-k. Szerintetek milyenek?

Üdv Nroli

A Brno 500-as azon kívül, hogy kitűnő fegyver, még szép is. Kacsint
Naplózva
radom1
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 109


« Új üzenet #807 Dátum: 2011. November 03. - 21:41:44 »


"Van egy sokunk által ismert és használt SUHL 12/70es duplám.
Gondoltam hogy mivel nem hivatásos vagyok kicsit próbálok mást prémium kategóriát is mivel a kevés évi lövésem megengedi a "luxust".  Röhög
Amire eddig gondoltam:
-Rottweil Waidmannsheil HV Plastik;
-Pellagri 3 F2 Long Range

Bár rotweil idehaza fehér holló, mindkettőnál az merült fel bennem, hogy nem lesz e hosszabb távon probléma hogy magasabb nyomásokon lesz használva a fegyver.
Bár a Nike 640-650 BAR-t ír
A Melior 600bar nyomással keményebbnek túnik.

Szóval nem szeretnám szétveretni a puskát sem, de szívesen kisérleteznék egy jobb kategóriával.
RC-t próbáltam de nem  éreztem nagy változást a Nike-Meliorhoz képest.

Kíváncsi lennék véleményekre.

Szépet és jót mindenkinek!
 Emelem



A fegyver hátrahatását meghatározó fő tényezőkben (torkolati lövedék impulzus, torkolaton kiáramló gázok rakétahatása) sehol nem szerepel a maximális nyomás.  A visszarúgás érzetéből nem lehet következtetni a maximális nyomásra. Így nyugodtan lőjed bármelyik 12/70-es ólomsörétes lőszert, amelyiken nincs feltüntetve hogy '1050 bar".
Naplózva
Lorka
Vendég
« Új üzenet #808 Dátum: 2011. November 04. - 17:23:30 »

Alapvetően elgondolkodtató amit írtál. Attól hogy nem írták szerintem nem jelenti, hogy nincs hatása.
Két alapvető dolgoz szoktak változtatni a lőporon.

-Vagy lassúbb égési sebességű lőport amelynek az gáznyomása egy meredek hiperbolához hasonlít, azaz az égése moderált, és az égéstérből kiáramló gázok a fojtásra azaz a lőszerekre egyenletes nyomást gyakorolnak. Így a cső teljes szakaszán növeli a mozgási energiáját a söréteknek, ergo a sebességüket. Ez természetesen innét még nem eredményezi a nagyobb m6s-ot, mivel a gyorsulás ellen hat az egységnyi térfogatban lévő tömeg azaz a sörétek együttes súlya a kosárral-fojtással együtt. ez eredményezi a nagyobb gáznyomást ergo lassabb csőtorkolati sebességet.

-Vagy olyat amelynek az égési sebessége hevesebb, azaz a gáznyomás egy meredek hiperbola mentén alakul ki, és a csúcsnyomás expozíciós ideje rövidebb. azaz a sörétekre nem a teljes cső hosszban hat a kiáramló gáz nyomása hanem egy rövidebb "impulzusszerű" ideig.
Ebben az esetben szerintem nagyon a vadászra visszaható erő mert a nagyobb gyorsulás jut egységnyi távolságra a csőhosszon belül.

Emellett fontos szempont a sörét és a firc/kosár tömeg mert az hat ellen a fajlagos gáztömegnek.
Illetve a kosártalan papírhüvelyes lőszernél felé súrlódási erő is mivel nem sörét-kosár-csőfal hanem sörét-csőfal rendszer van, és ebben az esetben mér kontaktus van a visszaható erő között.

Az alap kérdés az igazából, hogy a hosszan tartó egyenletes gáznyomás terheli jobban a zárszerkezetet, vagy a impulzus szerű. De ebben már sajnos több van mint gondoltam mivel fontos lenne tudni hogy mennyi a nyomás terjedési sebessége a lakatszerkezetben és tusban. Mivel az akusztikus illesztés szerint az a lőszer lenne a legkevésbé visszarugós aminek a lőporának zárt térben a robbanási sebesség megegyezik a zár és tusban mért hang terjedési sebességével. Azaz fontos lenne tudni az akusztikus illesztést.

Bocs hogy így belemerültem a tudományba,  Stoel Angyal de foglalkoztat a dolog.  OOO

Sz@rt a csőre!
 Emelem

L.

Naplózva
radom1
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 109


« Új üzenet #809 Dátum: 2011. November 04. - 20:17:11 »

Hát jól belemerültél a "tudományba" OOO

A fegyver zárszerkezet igénybevétele szempontjából valóban fontos mutató a nyomásfelfutás meredeksége.
De a többi jobbára lelkes, de a valósággal szerencsés esetben is csak érintőleges kapcsolatban lévő spekuláció.
Lőjjé' a puskáddal nyugodtan.
Üdv. r1
Naplózva
Oldalak: 1 ... 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 [54] 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 ... 147   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: