Oldalak: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 36   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadföld, takarmányozás  (Megtekintve 123999 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #75 Dátum: 2008. Június 18. - 14:04:20 »

Igen, ezt a pálinkás hordó dolgot én is hallottam.
A gyümölcséből is nagyon jó pálinka főzhető, magas a cukortartalma, csak macerás az összeszedése.
Emlékszem, gyerekkoromban az udvarban volt egy nagy fehér, a récék is majd megvesztek érte.
Egész nap csak a fát kerülték körbe, körbe, veszekedve kapkodták a lehulló gyümölcsöt, még a csalános dara sem kellett nekik ilyenkor.
A vadászterületen egyébként több a lila, mint a fehér, íze hasonló, csak rúzsos lesz az ember szája és keze tőle.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kalmár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 51


Vadász


« Új üzenet #76 Dátum: 2008. Június 18. - 15:18:02 »

Magam találtam egy új szederfát egy bokros cseresznyés közepén. A disznók vezettek rá, úgy le volt döngölve a fa alatt minden, hogy meg kellett néznem. A szeder hamvas és most érik éppen az eleje . Mivel a család szereti nagyon, ki is vonultam este hétkor, sietve és megelőzendően a készülő zivatart.Kocsival nem tudtam a fa alá allni ezért alulétrával , vödörrel felpakoltan zörögtem fel a dombra. Cca 30 méterről kinézek a fához és ott áll 3 südelék alatta. Olyan 25-30 kilós semmirevalók. Bevártak majdnem 10 méterre, kezdem bánni, hogy a vödör mellé nem kanyarítottam oda a Mausert. Mindenesetre a szeder szép és érett, szedek is egy jó vödörrel.

(Na mégegyszer)

Több topicban emlegetitek a "szederfát". Nos jómagam agrármérnök volnék, de én ilyet nem ismerek, mert a szeder az egy bokor, ami meg fa az EPERfa.
Erről lehet szó?
Mert ha azt mondjátok, hogy a disznó annyira szereti a hullott epret, akkor félig örülök, félig meg nem, mert a nemrég felállított lesem mellett 3 db is van  Igen , de az egyik pont a tövében a másik kettő is 15 m -en belül ráadásul rosz irányban.  Fejvakarás
Most akkor próbáljam meg átültetni az egyiket a szóró mellé (nem olyan veszedelmesen nagy még)?   ???

Na ezt még kitaláljuk

Jómagam meg közgazdász vagyok, nyilván ezért tudom rosszul... Bion Bion
Volt már vita erről a szederfa-eperfa dologról. Ki így ismeri ki úgy. Talán nincs is igazság.
Egyébként, ha úgy érvelünk, hogy a szeder az egy bokor, akkor az eper még kisebb bokor és piros.....
Szeder-eper, egy a lényeg, ha hullani kezd a disznók megőrülnek érte.
Javaslom tedd át  a szóródat a szeder(eper)fák alá, a lest meg tedd odébb. Ha a fák megnőnek és termőre fordulnak, ilyenkor 2-3 hétig nem kell szórnod, szórnak a fák... Wave

Talán nem is kell odébtenni a lest (olyan masszívra csináltam, hogy öten alig bírtuk felállítani), kicsit macerás lenne, meg a helyszín sem egyszerű...
De amúgy is akartam oldal-irányban is kialakítani egy szórót, lehet a héten kipucolom a legmesszebb levő alól a bokrokat...

u.i. Csak, hogy szemétkedjek: a kicsi bokor az nem eper, hanem Kerti Szamóca. Mellesleg az is rengeteg van a les körül...
Naplózva

C30, szamorodni, Mannana, 30-06 és az életed nem fog unalmasan eltelni...
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4585



« Új üzenet #77 Dátum: 2008. Június 18. - 15:23:57 »

Idézet
A vadászterületen egyébként több a lila, mint a fehér, íze hasonló, csak rúzsos lesz az ember szája és keze tőle.

Igen, az a fekete eper (Morus nigra). De én úgy tanultam, hogy ez Mo.-n ritka.
Viszont azt tudom, hogy a sok változatuk van.
Amiket láttam, azoknál egy fán voltak fehér és sötétbordó (fekete) termések is. Szóval nekem nem egyértelmű, hogy melyik eperfák ezek.  ???
De olyat még nem láttam, ami egyértelműen fekete lenne: "A levél kevésbé változékony alakú, szíves vállú, széle szabálytalanul csipkézett, olykor kissé karéjos. A levéllemez felső oldala érdes tapintású, fonáka finoman pelyhes."
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #78 Dátum: 2008. Június 18. - 15:50:40 »

Szerintem a fehér epernek (Morus alba) van fekete és fehér termésű változata. Mint az odvas keltikénél a fehér és a lila virág.

Gondolom ismered:
-Apa, apa mi ez?
-Feketeszeder kisfiam.
-Akkor miért piros?
-Mert még zöld.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #79 Dátum: 2008. Június 18. - 16:01:30 »

No akkor becsatlakozok.
Nálunk is eperfa a becsületes neve és van biza fehér és fekete termésű.
(egy igazából sarjadzott fának indult eperbokor most kezdett teremni az egyik lesem nyiladékán és azon meg van fehér, meg fekete termés is.  Vigyorog
Valami fattyú lehet, mert tényleg olyan mint egy bokor, a termés sem sok rajta, de a szarvasok azért felszedték egy részét.
Sajnos a fa közel van egy eléggé jártas nagy nyiladékoz, így nem tudom a disznók mit szólnak hozzá, de ha lesz bőven termés majdan rajta remélem belerondítanak abba is.
Persze nem estem kétséÍgbe, mert van egy másik eperfa innen nem több mint 400 m-re, egy fenyő és akác találkozásánál az jóval nyugodtabb hely, gyapot is benőtte, szóval az elég jól jártas.
A minap rámentem és 5 m-ről vettük egymást észre egy ünővel...ős nézett nagyot meg én is. (megbújt egy bokor mögött)
Naplózva
Kalmár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 51


Vadász


« Új üzenet #80 Dátum: 2008. Június 18. - 16:17:55 »

Újabb hülye kérdés, de hát mit tegyek új helyen vadászom, sőt lest is most építettem először.

Van valakinek tapasztalata, hogy a jószágok hogy állnak csipkéhez, kökényhez, ugyanis rengeteg van a szóróm körül és kökény most kezd érni.  :Mosolyog
Naplózva

C30, szamorodni, Mannana, 30-06 és az életed nem fog unalmasan eltelni...
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #81 Dátum: 2008. Június 19. - 08:55:40 »

Újabb hülye kérdés, de hát mit tegyek új helyen vadászom, sőt lest is most építettem először.

Van valakinek tapasztalata, hogy a jószágok hogy állnak csipkéhez, kökényhez, ugyanis rengeteg van a szóróm körül és kökény most kezd érni.  :Mosolyog

Csipke, kökény tapasztalatom szerint nem hozza lázba a sertevadat, talán ha végképp nincs más, ráfanyalodnának...
Egyébként merrefelé laksz, hogy már érik a kökény, meg a csipke?  Bion Bion Nálunk októberben kezdődik, sőt az első dér, ha csípi akkor az igazi.....
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #82 Dátum: 2008. Június 19. - 08:56:54 »

No, az epertémához még annyit, mintha össze is porzanának a különböző színváltozatok, mert itt-ott olyan halványlila, majdnem rózsaszín érett szemeket is látok a fán és a földön. Mindegy, lényeg, hogy a disznók szeressék valamennyit.
Kalmárnak.
Hát a kökény érése az még kicsit odébb van, inkább úgy október-november táján, most legfeljebb kékül.
A kökényt is, csipkebogyót is inkább a madarak csipegetik, bár láttam rókaürülékben is csipkebogyóhéjat.
Nem kizárt, hogy a disznó, vagy a szarvas is eszik belőle, de azt nem tapasztaltam, hogy mágnesként vonzaná bármelyiket.
Nagyobb, összefüggő kökényes foltban gyakori a disznó, de szerintem nem annyira a termés, mint a sűrű takarás, meg a zavartalanság miatt.  
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #83 Dátum: 2008. Június 19. - 09:02:21 »

Szederfa-szeder-eperfa-földieper-szamóca kérdése...

A szeder az egy cserje, ami a málnával igen közeli rokon. Termése fekete, szárai árnyékban kúszóak, napos helyen erősek, a talajtól elállóak, tüskések. Gyümölcse éretten fekete, magas ásványianyag- és vitamain tartalmú.

Eper: gyümölcsfa. Levele gyakran hasonlít a szederére, de nem annyira fogazott a széle és gyakran szeldelt. gyümölcse fekete, festő nedvű. Nemesített változata a rózsaszín és a fehér gyümölcsű típus, nedvük nem festő. Gyümölcse igen magas arányban tartalmaz cukrokat és mikroelemeket. Kiváló pálinka-alapanyag, mert magas aromaanyag tartalma jól átjön a végtermékbe is. A Dunántúlon,-főleg Zalaegerszeg-Sopron Mosonmagyaróvár-Győr-Komárom-Pápa környékén szederfának hívják, a levelek hasonlósága miatt.

Szamóca: mindenki ismeri. Népies neve a földieper vagy kúszószeder szintén a levelek és a virágok hasonlósága miatt.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9988



« Új üzenet #84 Dátum: 2008. Június 19. - 09:28:03 »

Szederfa-szeder-eperfa-földieper-szamóca kérdése...

A szeder az egy cserje...

Úgy igaz, ahogy írtad. Annyit még, hogy minden hajtók rémálma.
Disznóhajtában az összefüggő, mellmagasságú kökényesnél  csak a szederrel átszőtt fenyőfiatalos borzalmasabb, megtörtént, hogy késsel kellett kivágnom magamat ilyen csapdából. Szúrása körül körömnyi piros foltok jelennek meg az ember bőrén, olyan, mintha himlő volna.
A benntört tüske viszont begennyesedik, aránylag könnyen kijön, ellentétben pl. az akácéval, ami ritkán gyullad be, inkább betokosodik.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kalmár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 51


Vadász


« Új üzenet #85 Dátum: 2008. Június 19. - 09:34:10 »

Újabb hülye kérdés, de hát mit tegyek új helyen vadászom, sőt lest is most építettem először.

Van valakinek tapasztalata, hogy a jószágok hogy állnak csipkéhez, kökényhez, ugyanis rengeteg van a szóróm körül és kökény most kezd érni.  :Mosolyog

Csipke, kökény tapasztalatom szerint nem hozza lázba a sertevadat, talán ha végképp nincs más, ráfanyalodnának...
Egyébként merrefelé laksz, hogy már érik a kökény, meg a csipke?  Bion Bion Nálunk októberben kezdődik, sőt az első dér, ha csípi akkor az igazi.....

Rosszul fogalmaztam, a kökényt illetően. Helyesbítek: kékül  Vigyorog
Naplózva

C30, szamorodni, Mannana, 30-06 és az életed nem fog unalmasan eltelni...
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #86 Dátum: 2008. Június 19. - 09:44:58 »

Szederfa-szeder-eperfa-földieper-szamóca kérdése...

A szeder az egy cserje...

Úgy igaz, ahogy írtad. Annyit még, hogy minden hajtók rémálma.
Disznóhajtában az összefüggő, mellmagasságú kökényesnél  csak a szederrel átszőtt fenyőfiatalos borzalmasabb, megtörtént, hogy késsel kellett kivágnom magamat ilyen csapdából. Szúrása körül körömnyi piros foltok jelennek meg az ember bőrén, olyan, mintha himlő volna.
A benntört tüske viszont begennyesedik, aránylag könnyen kijön, ellentétben pl. az akácéval, ami ritkán gyullad be, inkább betokosodik.

Én is találkoztam már ilyennel, csak felénk a turjánosok vannak benőve szederrel és igen izgalmas fiatal hajtóként kizavarni belőle a fácánt, rókát.
A szeder tüskéjén van valami vegyület, ami irritációt okoz(a neve nem jut az eszembe)-amiatt gyullad be és gennyesedik el.
A szedernek van már egy nemesített változata is, ez tüske nélküli, igen erős növekedésű-még a málnánál is erősebb szárakat növeszt-, két météer magasra is megnő és futtatni is lehet.Termése nagy, kb 5-10-szerese a vad szedernek, íze kellemesebb annál. Könnyű szaporítani és mivel elterülő bokrot alkot, megpróbáltam kitelepíteni a szabadba. Megfogta és szépen nő, a fácánok pedig nagyon kedvelik mind búvóhelyként, mind a július végétől okt-ig folyamatosan érő és lepotyogó gyümölcsét. Ha lesznek foglyaim, akkor azoknak is telepítek búvóhelynek.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kalmár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 51


Vadász


« Új üzenet #87 Dátum: 2008. Június 19. - 15:04:38 »

Hallelujah!

Megoldódott az eperfa vs. les és/vagy szóró áthelyezés kérdésköre.

Tegnap este alaposabban átvizsgáltam a les környékén található terepet, növényzetet, hogy hova kellene áthelyezni.
A lessel szemközt lévő bozótosból ismerős leveleket láttam kikandikálni, és  gyozo  találtam egy alacsony, már majdnem bokor formájú TERMŐ eper növényt, csak annyira körbe van nőve vadmeggyel és csipkével, hogy alig vettem észre. sebaj rászánok egy napot és kiirtom a bozótot, meg azt a néhány ágat, ami gátolja az odalátásomat a lesről.   Nevet
Naplózva

C30, szamorodni, Mannana, 30-06 és az életed nem fog unalmasan eltelni...
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #88 Dátum: 2008. Június 19. - 15:14:59 »

Hallelujah!

Megoldódott az eperfa vs. les és/vagy szóró áthelyezés kérdésköre.

Tegnap este alaposabban átvizsgáltam a les környékén található terepet, növényzetet, hogy hova kellene áthelyezni.
A lessel szemközt lévő bozótosból ismerős leveleket láttam kikandikálni, és  gyozo  találtam egy alacsony, már majdnem bokor formájú TERMŐ eper növényt, csak annyira körbe van nőve vadmeggyel és csipkével, hogy alig vettem észre. sebaj rászánok egy napot és kiirtom a bozótot, meg azt a néhány ágat, ami gátolja az odalátásomat a lesről.   Nevet
Szerintem ne írtsd ki a bozótot. Elég, ha a kilátást zavaró ágakat nyesed vissza, és a kis fa előtt lévő bozótot vágod ki a les felőli oldalon. A másik oldalon nem árt, ha van takarás. Szívesebben közelíti meg a vad, ha van hol rejtőzködnie.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Kalmár
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 51


Vadász


« Új üzenet #89 Dátum: 2008. Június 19. - 16:32:08 »

Szerintem ne írtsd ki a bozótot. Elég, ha a kilátást zavaró ágakat nyesed vissza, és a kis fa előtt lévő bozótot vágod ki a les felőli oldalon. A másik oldalon nem árt, ha van takarás. Szívesebben közelíti meg a vad, ha van hol rejtőzködnie.

Így gondoltam én is, hogy csak a les felőli oldalát pucolom ki, mert a hegy felől egy kb fél méteres köből emelt terasz ad takarást nekik.
Ezen felül csak az alsó ágait akarom kicsit felkopasztani, hogy némi fény is bejusson.   Bion

Csak már disznót látnék végre, már azt se tudom hogy néz ki, valamelyik este kiülök az egyik búzatáblába.  Vadász
Naplózva

C30, szamorodni, Mannana, 30-06 és az életed nem fog unalmasan eltelni...
Oldalak: 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 ... 36   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: