Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 221888 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9993



« Új üzenet #165 Dátum: 2011. Július 12. - 08:51:26 »

Szórakozik a gépem, úgyhogy új hsz-ban, folytatom.

Éppen a törköly volt az a pálinka, amely számomra a legkellemesebb meglepetést hozta a közelmúltban. Pár évvel ezelőttig úgy voltam vele, hogy köszönöm, én azt meghagyom másnak. Aztán megkóstoltam egy hivatásos borász Tramini törkölyét, és azt mondtam, hogy ez bizony az istenek itala. Megvan az oka is, ami addig elém került, az a kövekezőképpen készült: a darálóba ment a szőlő kacsostul, kétszer jól kipréselve, aztán a zirgő-zörgő törköly nylonzsákban becsórva a pince sarkába, majd amikor az első nagyobb hó leesett, gazduram lepárolta.
Lett is ebből olyan falmelléki orrtekerő, hogy vallatni lehetett vele.

Egy jól kezelt, aromás szőlőből készült párlat viszont mennyei ital. Ahogy Nagysas mondja, az Irsai tökéletes erre, aztán a Tramini, valamennyi Muskotály, meg még a fene tudja hányféle szőlőfajta.
Visszatérve egy mondat erejéig az előző hsz-ra, ha mennyiség van, érdemesebb bort készíteni és törkölyt lepárolni, ha csak pár akó, akkor persze, menjen levestül a cefréskádba.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #166 Dátum: 2011. Július 12. - 08:56:55 »

Sokat beszélgettem kedvenc borászaimmal borpárlat-törköly témában. Azt állítják (tapasztalatból), hogy a törköly messze jobb párlatot ad, mint a teljes gyümölcsből desztillált.
Hátha valakinek nem világos: a teljes gyümölcsből készült az, amikor a kacsról leszedett bogyókat csak megdaráljuk és mennek az erjesztőhordóba. A törköly az a maradék, ami a must kipréselése után bennmarad a présben. Magyarul a szőlőszem héja, magja, rostjai.
No tehát, azt csinálják, hogy egyszer, aránylag lazán préselnek, a "szottyos" törkölyt még egy kicsit megloccsantják musttal, aztán megy az erjesztőkádba.


Kinek a pap, kinek a papné. Szeretem a jóféle törkölyt is, de annak sokkal markánsabb, erősebb íze van, mint a könnyű, gyümölcsös szőlőpálinkának is.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4146


TSP


« Új üzenet #167 Dátum: 2011. Július 12. - 09:30:03 »


Visszatérve egy mondat erejéig az előző hsz-ra, ha mennyiség van, érdemesebb bort készíteni és törkölyt lepárolni, ha csak pár akó, akkor persze, menjen levestül a cefréskádba.

Való igaz Lajos, így a legigazibb  Ördög   Meghajol Gyengébb éven mehet az egész, bő termésnél meg egyszer messziről meg lehet mutatni neki a prést.


 Megvan az oka is, ami addig elém került, az a kövekezőképpen készült: a darálóba ment a szőlő kacsostul, kétszer jól kipréselve, aztán a zirgő-zörgő törköly nylonzsákban becsórva a pince sarkába, majd amikor az első nagyobb hó leesett, gazduram lepárolta.
Lett is ebből olyan falmelléki orrtekerő, hogy vallatni lehetett vele.


 Ördög Nos, valószínű sokan emiatt óckodnak a törkölytől. Kóstoltattak velem is egyszer-kétszer olyan kerítésszaggató hidegindítót, hogy majd' átmentem tőle a falon. Mondjuk nem is bírom, de ez egy egészen más történet.  Ördög Szerintem nem kell karcolnia egy jó, és egyben erős pálinkának. Megvallom, ezidáig ilyen élményt csak a fahordós irsai adott számomra (félreértés ne essék, ez kizárólag a saját ízlésem okán adott vélemény, ahogy Girgi is írta, kinek a pap, kinek a papné)
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9993



« Új üzenet #168 Dátum: 2011. Július 12. - 10:11:37 »

Az egyik borosgazda, akinál jó törkölyt ittam, savállóban erjeszt.
Laza préselés, némi musttal való javítás, bele a saválló edénybe. Jó 3/4-éig. Nem teszi rá a parafinolajos mozgó fedelet, csak az edény  tetejét, de azt az illeszkedésnél egy széles gumiszalaggal légmentesen lezárja. A tetőn fúrt lyuk, abban egy borászati kotyogó. Főzésig érintetlenül hagyja, muszlica, levegő elvileg nem éri, a cefre fölött csak mustgáz van.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4146


TSP


« Új üzenet #169 Dátum: 2011. Július 12. - 16:06:39 »

Az egyik borosgazda, akinál jó törkölyt ittam, savállóban erjeszt.
Laza préselés, némi musttal való javítás, bele a saválló edénybe. Jó 3/4-éig. Nem teszi rá a parafinolajos mozgó fedelet, csak az edény  tetejét, de azt az illeszkedésnél egy széles gumiszalaggal légmentesen lezárja. A tetőn fúrt lyuk, abban egy borászati kotyogó. Főzésig érintetlenül hagyja, muszlica, levegő elvileg nem éri, a cefre fölött csak mustgáz van.

A műanyaghordónál biztos nem rosszabb, mi meggybort forraltunk benne. Igen

Zárójelben a paraffinnal kapcsolatban egy kis off: szabvány hordónál ha jól emlékszem 100 literenként kell talán 1 deci paraffin a mozgó fedélhez (aki véletlen nem ismerné, a paraffin "tömíti" a mozgó fedelet a tartályban, ahogy fogy a nedű, a mozgó fedél folyamatosan igazodik hozzá, kb. úgy kell elképzelni, mint a fecskendőben a dugattyút.)  No: hőn áhított hordó megérkezett, paraffin nem volt otthon, irány a gazdabót'ba. Mondom a kínomat: paraffinért küldtek. Kedves boltos fejvakarás közepette nagy nehezen talál két decis flakonnal. Mondom ez kevés, nekem 3 deci kell.  Tágra nyílt szemmel kérdezi: oszt mégis mihez? Mondom neki korr' hordóhoz, ezt elviszem, meg majd szerzek még valahol. Nem tudom mennyire mondta komolyan, de még utánam szólt: ha esetleg nem kapok, akkor az is megoldás, ha nem töltöm tele.  Fejvakarás Nyihi Nyihi Bocs az offért.  Wave
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #170 Dátum: 2011. Július 12. - 16:08:02 »

Sziasztok!

Szeretnék az idén naspolya pálinkát készíteni. Ért valaki hozzá? Mikor kéne szedni? Hogyan kell cefrézni? Mennyire kiadós? Kb. mennyi a cukorfoka? Meg minden ami vele kapcsolatos Vigyorog
 Emelem

Énrám - amit kóstoltam - nem tett nagy benyomást. Sőt, semilyet. Olyan jellegtelen volt.

Mikor szottyosra érnek a gyümölcsök, akkor kell beletenni a cefrébe. Elég kiadós gyümöcs, de én nem éreztem semmi különöset a pálinkáján.

Viszont az irsai szőlőpálinka, azt meg tudom erősíteni, hogy nemes ital. Hasonlóan a birspálinka, ill. a cigánymeggy.
De a málna... az messze fölöttük áll.  Vigyorog
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #171 Dátum: 2011. Július 12. - 16:14:13 »

Kama  Wave ! A körte ? ?  OOO   Taps
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Tompi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 150


« Új üzenet #172 Dátum: 2011. Július 12. - 22:01:20 »

 Emelem

Kedves Kama!
Benyomásoddal, mármint a jellegtelennel ízzel nem vagy egyedül! Négy éve csináltattam az esküvőmre. Eltelt egy év és amikor megkóstoltam, hát Én sem voltam elájulva! Fogtam pár litert és megágyaztam szilvaágyon.../Meg kell, hogy mondjam nem vártam semmit. Majd októberben estére bedurrant a fogam és hát gondoltam a pálinka jobb lehet mint az algopirin, nosza hát trezor kinyít, gyógyszer kivesz, ajakhoz emel, nagy korty, öblögetés.... Meglepődött Mi ez az íz? Gitár Kiderült, hogy a nagy kapkodásban a naspolyát húztam meg Vigyorog
Meg kell, hogy mondjam nagyon jót tett neki ez a három év! Amit pedig megágyaztam, hát az meg... megsem élte a karácsonyt!
Tehát elkapott a gépszíj, hogy idén is kéne csinálni...
üdv Wave




Naplózva

" Légy résen! "
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9993



« Új üzenet #173 Dátum: 2011. Július 14. - 11:10:30 »

Tegnap leengedtem az első menet pektinbontott és fajélesztős kajszicefrét.
Az első meglepetés mindjárt az első liternél jelentkezett, az eddig tapasztalt 70-75 fokos indulás helyett 55 fok volt az első mérés eredménye.
Na, innéttől pánik.
Ez aztán lassan oldódott, mert a további literek jóval kisebb léptékben estek az eddig megszokottnál, 8-10 fok helyett 2-5 fokot esett a mérő.
Nagyjából leadta azt amit vártam, semmivel nem többet mint a korábbi bontás nélküli és sütőélesztővel erjesztett barack, a minőségről még korai lenne nyilatkozni, külön fogom kezelni, aztán majd meglátjuk.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #174 Dátum: 2011. Július 16. - 14:06:54 »

Lefőztem életem első pálinkáját! Piál
Sajnos kölcsönbe kapott főzővel/már az enyém is készül/álltam neki a cseresznyének!
Negyven liter cefréből lett 9l kb 35 fokos eléggé opálos alszesz, pedig a kozmaolajat leszedtem. Sebaj majd finomításkor szépen letisztul, gondoltam.
Finomításhoz beállítottam a szeszfokot 25-re, és szép lassan elkezdtem főzni. Mivel gázzal fűtöttem könnyen tudtam szabályozni  a hőfokot. Kb egy óra melegítés után jelent meg az első csöpp pálesz. Nagyvonalúan bő egy decit kiöntöttem, mint rézelejét, a többit meg szépen lassan gyűjtöttem. Végig úgy négy-öt óra hosszat a főző mellett ültem, minden két decit külön fogam föl, és meg is mértem, meg serényen jegyzeteltem. Már több mint négy liter pálinkánál tartottam, de még mindig 60fok fölött volt a teljes mennyiség alkoholfoka. Akkor jött valamilyen opálos nedü, ami a kozmaolaj miatt volt zavaros, de sikerült leszűrnöm, és éjjel egy órakor  a 40l cefréből kinyertem 5l kiválló minőségű 54 fokos pálinkát! Táncol

Van még 100-120l cseresznyecefrém, meg serényen gyűjtögetjük a kajszit.
 A gyerekeket kiküldtem dobzót /mi csak fostos dobzónak hívjuk/ szedni, már abból is van egy mázsa, meg ami kevés szilva van az is megy hozzá. A fiuk nagyon szorgalmasan szedik, főleg hogy kilójáért fizetek neki egy százast. Ne má, hogy ingyen kapják a zsebpénzt ! Nyihi
Csak azt nem tudom mi a csuda lesz ezzel a rengeteg pálinkával? Vállat von
Naplózva
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #175 Dátum: 2011. Július 16. - 19:10:38 »

Nem igazán tudom pontosan mi a szerepe a deflegmátornak.

Jut eszembe mekkora főzőt engedélyez a törvény? Van erre vonatkozó előírás?
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 18. - 13:59:25 írta Németh Lajos » Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9993



« Új üzenet #176 Dátum: 2011. Július 16. - 19:52:44 »

100 literes lehet az üst, és 50 liter 86 fokos pálinka főzhető évente, vagyis 4300 szeszfok.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9993



« Új üzenet #177 Dátum: 2011. Július 16. - 20:36:31 »

Nem igazán tudom pontosan mi a szerepe a deflegmátornak.


Koncentrálja a szeszgőzt. Vagyis a párában lévő vízgőz egy részét kicsapatja, nem engedi a hűtőre, hanem visszacsepegteti az üstbe.
A méretezése fontos sarokpont. Ezért írtam korábban, hogy mérnöki tervezésű főzőt érdemes venni.

Az üstre legalább egy akkor ajtó kell, amin keresztül belsejének minden részéhez hozzáférsz. Előfordulhat, hogy leég a cefre, azt kitisztítani bizony kemény kézimunkás sikamika. Ha nem használsz belső szűrőt, ami a rostanyagokat távol tartja az edény aljától,  hótbiztos' hogy odakozmál a fenekére. A szűrőnek szinte pontosan illeszkednie kell az edény falához, hogy mellette se szállhassanak alá gyümölcsrostok. Ezért praktikus az a megoldás, hogy az üst és a púp különválasztható.
Fontos az "ajtó" tömítő anyaga is. A gumit egy főzés alatt megeszi a hő és az etanol. Nem is annyira a pótlása gond, hiszen nem drága anyag, csakhogy közben a lebomlott részecskéi beleépülnek a párlatba. Ezért legjobb a vizes tömítés. Még olcsóbb és semleges.

 
 
« Utoljára szerkesztve: 2011. Július 18. - 14:02:37 írta Németh Lajos » Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9993



« Új üzenet #178 Dátum: 2011. Július 18. - 09:47:26 »

Aztán ha már benne voltam a fotózásban (Kertészkedők) készítettem néhány képet a pálinkafőzésről is.

A frissen kibontott üst. Dacára a platninak, a szűrőnek, óvatos fűtésnek, csak elindult az egyik ponton Kozma Úr! Az edény alján, úgy 11 óránál. Ez még messze van attól, hogy minőségi gondot okozzon a párlatban, de felhívja a figyelmet a szükséges óvatosságra.
Jól látható az üst tetején az a bizonyos csatorna, amelybe illeszkedik a púp és a víz, amely a szigetelést adja.



A szűrő. Látható rajta a három, nagyjából 2 centis lábacska, ami az üst aljától távol tartja.



A púp:



A katlan a platnival:



Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9993



« Új üzenet #179 Dátum: 2011. Július 18. - 10:03:04 »

Alszeszmérés higítás előtt:



Pöfögjön az üst!!



Az "ördög itala", a un. rézeleje, némi lefölözött kozmaolajra ráengedve.



Ugyanaz oldalnézetből:



A többi már megy a demizsonba:

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: