Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 432287 alkalommal)
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #360 Dátum: 2009. Augusztus 10. - 23:12:03 »

Nekem 550 Mediumom van az említett kaliberben, 60cm-es csővel. Fegyvermester végezte a belövést, nem mondta egyik alkalommal sem hogy túl nagy a szórása. A Norma Oryx 18.5 grammosát, és a Geco TMR 16.5-t használtam, használom. Az Oryxról nem tudok nyilatkozni, egy disznót lőttem vele. Drága muníció, átálltam a Gecora, amivel jelenleg is vadászom.
Eddig ezzel a munícióval mindösszesen egy malacot, egy rókát és egy ünőt lőttem, illetve lövettem egy bakot.
Tudom, ez a kevés elejtett vad nem mutatja meg hogy milyen az adott lőszer. Ahhoz sokkal többet kell lőni, de azért leírom hogy mit tapasztaltam:

1.
Az első vad amit ezzel a munícióval lőttem egy kb 15kilós malac volt.
Lőtáv: 50 méter. Belövés lapocka mögött a második bordát érte, kimenet a másik oldalt a comb előtt. Wetzlar szavaival élve: "tót rajta röndös lukat". A másik oldalt a beleket kipakolta, hosszúkás kimeneteli nyílás, de a húsroncsolás nem volt nagy. A kis malacból el kellet dobni vagy 10 deka húst. Menekülési táv természetesen 0m.

2.
Most nyáron lövettem ezzel egy kisbakot. A lőtáv olyan 50 méter. Belövés tenyérnyivel lap mögött, kimenet a másik oldalt egy pár centivel hátrébb mint a bemeneteli oldalon. Ha jól emlékszem akkor a bementnél tört egy, kimenetnél két bordát. A húsroncsolás nem volt vészes, kevés bevérzés volt. A bak egyébként elment kb 30 métert. Nagyon szépen jelezte a találatot. Volt rendesen vér, vágott szőr, sőt tüdődarabot is találtam.

3.
Süldőróka. Szegényem befutott elém olyan 25 méterre, teljesen szemből kapta a lövést szügyre. Menekülési távolság 0m. Roncsolás nagy, de ahogy a többiek mondták ez más kaliberrel is ilyen lett volna ilyen lövéssel, ilyen távról.

4.
Gímünő. Lőtáv olyan 200 méter. Éppen sikerült megsúrolni a gerincet olyan testközép tájékán. Nem volt szép lövés, de hát nem is szeretek messzire lőni (ezek szerint nem is tudok, de még szerencse hogy rá tudom fogni a rossz feltámasztásra Ördög). A lövedék csak megsúrolta a gerincet, ha fél centivel feljebb megy akkor bottal üthettük volna a nyomát. Nem ment el egy lépést sem, de kegyelemlövés kellett. Roncsolásról szinte nem is beszélhetünk.

Ennyi tapasztalatom van ezzel a kaliberrel-lőszerrel. Ha gondolod rakok fel fotókat a ballisztikai topicba, de talán van is ott.

 Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Szilva
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1271


M 66


« Új üzenet #361 Dátum: 2009. Augusztus 10. - 23:28:59 »

Nekem 550 Mediumom van az említett kaliberben, 60cm-es csővel. Fegyvermester végezte a belövést, nem mondta egyik alkalommal sem hogy túl nagy a szórása. A Norma Oryx 18.5 grammosát, és a Geco TMR 16.5-t használtam, használom. Az Oryxról nem tudok nyilatkozni, egy disznót lőttem vele. Drága muníció, átálltam a Gecora, amivel jelenleg is vadászom.
Eddig ezzel a munícióval mindösszesen egy malacot, egy rókát és egy ünőt lőttem, illetve lövettem egy bakot.
Tudom, ez a kevés elejtett vad nem mutatja meg hogy milyen az adott lőszer. Ahhoz sokkal többet kell lőni, de azért leírom hogy mit tapasztaltam:

1.
Az első vad amit ezzel a munícióval lőttem egy kb 15kilós malac volt.
Lőtáv: 50 méter. Belövés lapocka mögött a második bordát érte, kimenet a másik oldalt a comb előtt. Wetzlar szavaival élve: "tót rajta röndös lukat". A másik oldalt a beleket kipakolta, hosszúkás kimeneteli nyílás, de a húsroncsolás nem volt nagy. A kis malacból el kellet dobni vagy 10 deka húst. Menekülési táv természetesen 0m.

2.
Most nyáron lövettem ezzel egy kisbakot. A lőtáv olyan 50 méter. Belövés tenyérnyivel lap mögött, kimenet a másik oldalt egy pár centivel hátrébb mint a bemeneteli oldalon. Ha jól emlékszem akkor a bementnél tört egy, kimenetnél két bordát. A húsroncsolás nem volt vészes, kevés bevérzés volt. A bak egyébként elment kb 30 métert. Nagyon szépen jelezte a találatot. Volt rendesen vér, vágott szőr, sőt tüdődarabot is találtam.

3.
Süldőróka. Szegényem befutott elém olyan 25 méterre, teljesen szemből kapta a lövést szügyre. Menekülési távolság 0m. Roncsolás nagy, de ahogy a többiek mondták ez más kaliberrel is ilyen lett volna ilyen lövéssel, ilyen távról.

4.
Gímünő. Lőtáv olyan 200 méter. Éppen sikerült megsúrolni a gerincet olyan testközép tájékán. Nem volt szép lövés, de hát nem is szeretek messzire lőni (ezek szerint nem is tudok, de még szerencse hogy rá tudom fogni a rossz feltámasztásra Ördög). A lövedék csak megsúrolta a gerincet, ha fél centivel feljebb megy akkor bottal üthettük volna a nyomát. Nem ment el egy lépést sem, de kegyelemlövés kellett. Roncsolásról szinte nem is beszélhetünk.

Ennyi tapasztalatom van ezzel a kaliberrel-lőszerrel. Ha gondolod rakok fel fotókat a ballisztikai topicba, de talán van is ott.

 Emelem
Azért ez a kaliber és ez a lőszer ennél többre képes Táncol
Naplózva

Mit die Beste Waffe aller Waffen ist eine Mauser 66 !
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #362 Dátum: 2009. Augusztus 10. - 23:31:13 »

Azért ez a kaliber és ez a lőszer ennél többre képes Táncol
Kíváncsian várom. Wave
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #363 Dátum: 2009. Augusztus 10. - 23:35:48 »

Azt nem írom hogy tudom, inkább azt hogy: ÉRZEM!
Már várom a nagy találkozást egy jó kannal. Bár, én télen is szívesebben vadászom söréttel, apróvadra. Egy jó téli kacsázást többre tartok egy akár ígéretes lesnél. No nem mint ha utálnám a téli, havas tájban a lest, pláne jó helyen.
Egyébként az eddigi legnagyobb disznóm élősúlyban volt vagy 60 kg. Nem baj, nincs okom panaszra. Három disznót már leküzdöttem.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #364 Dátum: 2009. Augusztus 10. - 23:36:24 »

Egon!

Milyen kukker lesz a klienchármason?
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #365 Dátum: 2009. Augusztus 10. - 23:40:50 »

Egon!

Milyen kukker lesz a klienchármason?
Először is köszönöm a véleményedet. A régi puskáról megmaradt a Zeiss Conquest 3-9x50-es céltávcső ez nekem megfelel annak ellenére, hogy sokan nem jó véleménnyel vannak róla, bár szerintem sokan csak beszélnek anélkül, hogy láttak volna ilyet.
Naplózva
nagysas
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4147


TSP


« Új üzenet #366 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 08:32:21 »

Egon!  Emelem Igen Igen Aztán  Róka Borz Wildboar Lő Lő, de sokat ám a vassal  Vigyorog. Ja amúgy én EVO-t használok, sok tapasztalat nincs, de azt mondják jó. Egy kicsit borsos az ára, de azt mondják megéri. Szerintem 9,3-asnál az egyik legfontosabb, hogy 18,5 gramm körül legyen a lövedék tömege, azt biztos hogy kevésbé szórja, mint a könnyebbet. (Egyet még ne felejts el: ennek a stuccennak még igencsak "járatós" a csöve)
Naplózva

Ó Sunny... a tyúkok előtt mindig legyen víz!!
在我赤裸的身上牺牲一只山羊
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #367 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 09:39:33 »

Idézet
Szerintem 9,3-asnál az egyik legfontosabb, hogy 18,5 gramm körül legyen a lövedék tömege, azt biztos hogy kevésbé szórja, mint a könnyebbet.

Azért szerintem ez nem olyan biztos. Lehet hogy van olyan 18.5-ös amit jobban szór mint egy valamilyen könnyebbet vagy nehezebbet (19, 21.1, 17.5, 16.5, 15, 14.6). Valaki szebb lőképet ér el a 14.6-os DK-val mint egy más 18.5-össel.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #368 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 10:03:31 »

Az első három közül mi vált be legjobban?

Nekem speciel a Cody. De csak azért, mert kicsit puhább mint a Mega, ezért jobban nyílik. Kisebb testű vadban (süldő, őz) is gombásodik, ezért mindig van rendes méretű kimenet, és korrekt vérnyom.

A Lapua tényleg igazán nagyvadra való, jellemzően nem nyílik akkorára mint a Speer lövedék, viszont kiméletlenül átmegy mindenen. Volt egy süldő, amit úgy lőttem meg, hogy kefesűrű bükk újulatban állt, félig szembefordulva. A lövedék ment 6-8m-t a sűrűben, majd jobb lapocka előtt be, bal comb előtt ki. A kimenet nem volt nagyobb mint egy 5Ft-os. Pedig ez legalább 50-60cm-t ment a vadtestben.

Valamint a Lapuával ejtett vad(ak) közül egy sem maradt helyben, míg a Codyval ha jól emlékszem 12 diszót lőttem, ebből 4 vagy 5 helyben maradt, úgy hogy nem gerinc vagy fejlövés volt, hanem lap vagy lap mögötti.

De természetesen a Mega sem rossz, ha nem lenne a Cody, én azt használnám. Egyik vadásztársamnak egy rövid csövű Sabatti puskája van, az meg nagyon szépen viszi a 15g-os Vulkant. Amivel szintén nagyon elégedett a tulaj.

Igazából akiknek ilyen kaliberű puskájuk van, azok általában véve elégedettek. Bion
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #369 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 11:13:56 »

Nekem speciel a Cody. De csak azért, mert kicsit puhább mint a Mega, ezért jobban nyílik. Kisebb testű vadban (süldő, őz) is gombásodik, ezért mindig van rendes méretű kimenet, és korrekt vérnyom.

A Lapua tényleg igazán nagyvadra való, jellemzően nem nyílik akkorára mint a Speer lövedék, viszont kiméletlenül átmegy mindenen. Volt egy süldő, amit úgy lőttem meg, hogy kefesűrű bükk újulatban állt, félig szembefordulva. A lövedék ment 6-8m-t a sűrűben, majd jobb lapocka előtt be, bal comb előtt ki. A kimenet nem volt nagyobb mint egy 5Ft-os. Pedig ez legalább 50-60cm-t ment a vadtestben.

Valamint a Lapuával ejtett vad(ak) közül egy sem maradt helyben, míg a Codyval ha jól emlékszem 12 diszót lőttem, ebből 4 vagy 5 helyben maradt, úgy hogy nem gerinc vagy fejlövés volt, hanem lap vagy lap mögötti.

De természetesen a Mega sem rossz, ha nem lenne a Cody, én azt használnám. Egyik vadásztársamnak egy rövid csövű Sabatti puskája van, az meg nagyon szépen viszi a 15g-os Vulkant. Amivel szintén nagyon elégedett a tulaj.

Igazából akiknek ilyen kaliberű puskájuk van, azok általában véve elégedettek. Bion

Érdekes amit írsz, mert egyik volt kollégám, meg pont azért szereti a Megát 9.3x62-esben, mert szerinte ez dolgozik a legjobban, már ami az ölőhatást illeti.
Úgy hívja csak, hogy Lapu(h)a Mega.  Ördög

Amikor felment a Mega ára átállt a Geco-ra, de az jónéhány esetben nem ment át a vadon, bizony volt egy két nagyobbacska disznó ami másnap lett meg.
A Speer Hot-Cor lövedék azonban elég jó mindenes göbecs, 8mm-ben is az egyik létező legjobban eltalált lövedék.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #370 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 14:02:11 »

Érdekes amit írsz, mert egyik volt kollégám, meg pont azért szereti a Megát 9.3x62-esben, mert szerinte ez dolgozik a legjobban, már ami az ölőhatást illeti.
Úgy hívja csak, hogy Lapu(h)a Mega.  Ördög

Amikor felment a Mega ára átállt a Geco-ra, de az jónéhány esetben nem ment át a vadon, bizony volt egy két nagyobbacska disznó ami másnap lett meg.
A Speer Hot-Cor lövedék azonban elég jó mindenes göbecs, 8mm-ben is az egyik létező legjobban eltalált lövedék.

Igen, a Geco TM egyáltalán nem kemény, és a kisebb tömege miatt valamivel gyorsabb is mint a 18,5g-osak. Hajlamos arra, hogy egy nagy ólom flepni legyen belőle, és nem menjen át. Hasonlókat tapasztaltunk a Norma PP-vel is, az is puhább, bár azzal sok vadat nem lőttünk. A cseh lövedékről annyit tudok, hogy egy vendég ilyennel lőtt bikát, és a medencecsontot ért lövés után a gyomor is tele volt szilánkkal, tehát fröcsög rendesen.

A 17,5g-os Speer Semispitzer köpenyének falvastagsága mindössze 0,7mm, (saját mérésem szerint) viszont az ólom nem a puhábbak közül való, így összességében nem kelt túl puha benyomást, szerintem is jól eltalált konstrukció.

A Megának meg inkább a köpenye lehet puha, mert az én puskámnak a csövét összekente rendesen, győztem pucolni.
Naplózva
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #371 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 21:22:16 »

Köszönöm mindenkinek a segítséget, ha majd oda érek, beszámolok a fejleményekről. Wave
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #372 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 21:23:38 »

 Igen

De gondolom hogy azt már mondanunk sem kell, hogy ha már Nálad van a puska akkor  Képet!

 Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #373 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 21:26:03 »

Igen

De gondolom hogy azt már mondanunk sem kell, hogy ha már Nálad van a puska akkor  Képet!

 Emelem
Ez csak természetes. Wave
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16601



« Új üzenet #374 Dátum: 2009. Augusztus 11. - 23:07:59 »

Egon, láttam a másik fórumon, hogy zkk szereléket keresel. Vigyázz vele, engem csúnyán lehúzott egy neves kaposvári fegyvermester csikó koromban amikor "gyári zkk" néven rámsózott egy alu szereléket, amit fogóval kellett megtépni a puskán de így is állandóan baj volt vele, gyanítom, az eltérő hőtágulás miatt.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: