Oldalak: 1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 300-as magnumok társasága  (Megtekintve 150216 alkalommal)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #615 Dátum: 2015. Március 15. - 08:39:37 »

Pont azért nem vadászik mindenki 0.22-essel, mert annak nincs meg a kellő energiája. Adott kaliberen és magtömegen belül viszont sokkal több múlik a mag szerkezetén ("kemény v. puha"), meg hogy a disznóban miféle keménységű területeken megy át. Az energia meg számszerű fizikai mennyiség, azon változtatni nem igazán lehet, vagy megvan, vagy nincs ahhoz, hogy egy kemény mag átüsse a jószágot. Egy 10,7 g-os Nosler Partition 300 WM-ből kilőve (extrém esetektől eltekintve: spiccre állt, v szemből lőve stb.) gyakorlatilag biztos, hogy át fogja vinni a disznót, ha az nem viszi át, akkor a nagyobb tömeg sem fogja. Ha meg egy mag fröccsenős, akkor abból tehetsz be bármekkorát adott kaliberben, úgyis szét fog fröccsenni (megint kivétel persze, ha végig tök lágy részeken szalad át!). Szóval tényleg oda kell figyelni a lőszerválasztásra, de adott kaliberen belül szerintem nem a (puha) tömeg tud átütni, hanem a keménység. Főleg, h a könnyebb magoknak az energia számítási képlete alapján általában ráadásul nagyobb az energiája a nagyobb kezdősebesség négyzetes hatása miatt.  Emelem

És még számoljuk az adott vad "pszihikai" és fizikai állapotát, a hőmérsékletet meg még ezer dolgot, amik befolyásolják, hogy egy adott helyzetben mi fog történni.

Valamikor régebben olvastam egy topikban egy ilyen ez a jobb-az kell "eszmecsere" végén, hogy fogd a lőszert (ami éppen van), felejtsd el a táblázatokat, menjél ki vadászni, használd, lőj pontosan és nem fogsz csalódni. Körülbelül ezzel tudok egyetérteni.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #616 Dátum: 2015. Március 15. - 08:45:13 »

És még számoljuk az adott vad "pszihikai" és fizikai állapotát, a hőmérsékletet meg még ezer dolgot, amik befolyásolják, hogy egy adott helyzetben mi fog történni. Valamikor régebben olvastam egy topikban egy ilyen ez a jobb-az kell "eszmecsere" végén, hogy fogd a lőszert (ami éppen van), felejtsd el a táblázatokat, menjél ki vadászni, használd, lőj pontosan és nem fogsz csalódni. Körülbelül ezzel tudok egyetérteni.

Alább én is azzal kezdtem, hogy felesleges 1-2 grammon vakarózni, viszont jó helyre kell lőni. Lehet, hogy ez közhelyes, de attól még nagyon igaz. Nem jó, ha az ember hamarabb találja meg a kifogást, mint a vadat...
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #617 Dátum: 2015. Március 15. - 08:52:50 »

Nem jó, ha az ember hamarabb találja meg a kifogást, mint a vadat...

Ilyenkor szokott jönni a másik lőszer, másik (többnyire nagyobb) kaliber...
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #618 Dátum: 2015. Március 15. - 09:01:52 »

Ilyenkor szokott jönni a másik lőszer, másik (többnyire nagyobb) kaliber...

Ííííígy van, ez itt is már ki lett tárgyalva számtalanszor... Vállat von
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #619 Dátum: 2015. Március 15. - 11:25:30 »

Tisztelt Vadász Urak!
Ugye az azért nem baj, ha egy szaktopikban valaki feltesz egy teljesen a topik tárgyának kaliberére vonatkozó kérdést, és esetleg nem azok szúrják ki a kérdező szemét „szak” válaszaikkal (aminek a lényege: jóó meg köll lőnyi….), akik a topikban büszkén hangoztatják, hogy ilyen nem volt, nincs és nem is lesz…. Fejvakarás, vagy „mindenféle 9,3-as guruk”, akik el sem tudják képzelni, hogy az, amit kilőnek egy vadászpuskából, az kisebb legyen egy krumplinak nevezett burgonyánál és az „egy gramm” náluk az a különbség, amely a lövedékeik között mérhető gyártási egyenetlenség tömege …..  Emelem Emelem Kacsint
„………. fogd a lőszert (ami éppen van), felejtsd el a táblázatokat, menjél ki vadászni, használd, lőj pontosan és nem fogsz csalódni. Körülbelül ezzel tudok egyetérteni.” ……. Pati, akkor hány topikot is kellene okafogyottság miatt kitörölni a fórumról? Már bocsi…! Vállat von
Gondolkoztam, hogy ezt leírjam-e, de mivel fordult már elő a múltban is, hogy hogy egyes vadászok melegebb égtájakra – „inkább vadásszatok, mint felesleges hülyeségekről beszélgettek a lőszeres szaktopikban” -  küldték el a tisztelt „amatőr szakmázó” és politizálás helyett boldogan és tét nélkül fingot daráló amatőr nagyérdeműt, ezért bátorkodtam eme pofátlanságot is ide írni – és őszintén mondom, kifejezetten a kötekedés célzata nélkül. Csak gondoltam, hogy vannak szak topikok, ahol lehet bizonyos dolgokat kérdezni, dolgokról beszélni, a nélkül, hogy folyamatos semmitmondó, de mindenre igaz alapigazságokkal kellene itt találkozni üres válasz gyanánt. OOO

Tehát Balázs…
Szerény véleményem szerint, amennyiben a barátod 300-as magnumhoz keres lőszert, tényleg a legjobbak között keresgél, amikor 180-as NP-ben gondolkozik. Én személy szerint jobban preferálom a 200 graint a 300-as Winmagban, de ez elsősorban Finn Aagard írásainak köszönhető, aki azt vallotta, hogy a 300-ashoz jobban passzol a 200 grain mint a 180. Amikor ő még erről írogatott, nem olyan sok prémium lövedék volt, „bonded” technológia esetleg a kísérleti laboratóriumokban létezhetett, vagy talán a Woodleigh volt egyedül ismert ezekből.
Ettől függetlenül szent meggyőződésem, hogy az NP-nél univerzálisabbat, jobbat azóta sem csináltak….. karcsúbbat ugyan igen és ennek a típusú lövedéknek egyetlen valódi hátránya a lövedék orr hajlama a sérülékenységre. Kivéve a Gálosmester által favorizált, amely ugyan szerintem is a „rojálflöss” 200 méter alatt, de tök fölösleges kishazánkba. Az újabb lassú lőporok ( pl.VV570/Retumbo) a 300-as magnumoknak újabb szintet teremtettek a nehéz lövedékekkel, 210 ABLR, 220 NP, de ez itthonra tényleg teljesen felesleges. A 165-ös Grand Slam használhatóságából kiindulva – 165-ös NP-t nem próbáltam - szerintem itthonra a 165-200 grain közötti NP tökéletesen elegendő mindenre, a lövedék szerkezete által nyújtott előnyök az itthoni vadtesteket figyelembe véve a másikkal szembeni előny-hátrányok kiegyenlítésével ideális a hazai nagyvad vadászatokhoz. Viszont ahogy hallom, kapni a bótban csak 180-asat lehet, tehát a választ az élet eldöntötte.
Ha számít az ár, és a tár miatt az orr sérülékenysége zavaró, egészséges kompromisszum lehet a 200-as Mega, amit a barátom RUM-ból használt és a 950-es indulót is elviselte nagyvadak esetében, ebben hatalmas sokkhatást okozott, de az már érezhetően nagyobbat rúgott… akit ez zavar, annak ez nem mindegy. Ezt csak azért írom, hogy alá támasszam, hogy elég erős a szerkezete a 300-as sebességéhez. Viszont ehhez tőtenyi kellene……..
Sajnos kevés tapasztalatom van a 180-as A-Frame lövedékkel –Norma gyári patrony – két lövés, két disznó, de hát ez nem tapasztalat…. az biztos, hogy a hegye nem megy ki. Én személy szerint az NP-hatásához képest csalódtam a Nosler Accu Bondban mind a 180-, mind 200 grainesben – ugye qrva jól repül és nem sérülékeny az orra – de ez csak a Partitionhoz képest igaz, sokan kifejezetten utolérhetetlennek tartják a hatását. Van aki pl. a 180-as Scirocco-ra esküszik. Az sem egy lapostányér, az biztos…….
Én ezekről tudok, de lehet még a piacon kifejezetten jó 300-as lőszer.
Egy alap igazság biztosan van, ha valakinek nem azért van kifejezetten 300-as magnumja, hogy messzebbre lövöldözzön, hanem azért mert ilyen van és kész, és nem akarja lecserélni, akkor annak egészséges kompromisszum az olcsóbb, nem hegyes, hanem gömbölű hegyű nem prémium lövedékes lőszer, kifejezetten nehezebb tömegű lövedékkel (220 grain), alacsonyabb sebességen, ami kb a 30-06-os indulója a 180-assal. Ez egyébként jobban húskímélő is.
 Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #620 Dátum: 2015. Március 15. - 11:32:46 »

Tisztelt Vadász Urak!
Ugye az azért nem baj, ha egy szaktopikban valaki feltesz egy teljesen a topik tárgyának kaliberére vonatkozó kérdést, és esetleg nem azok szúrják ki a kérdező szemét „szak” válaszaikkal (aminek a lényege: jóó meg köll lőnyi….), akik a topikban büszkén hangoztatják, hogy ilyen nem volt, nincs és nem is lesz…. Fejvakarás, vagy „mindenféle 9,3-as guruk”, akik el sem tudják képzelni, hogy az, amit kilőnek egy vadászpuskából, az kisebb legyen egy krumplinak nevezett burgonyánál és az „egy gramm” náluk az a különbség, amely a lövedékeik között mérhető gyártási egyenetlenség tömege …..  Emelem Emelem Kacsint
„………. fogd a lőszert (ami éppen van), felejtsd el a táblázatokat, menjél ki vadászni, használd, lőj pontosan és nem fogsz csalódni. Körülbelül ezzel tudok egyetérteni.” ……. Pati, akkor hány topikot is kellene okafogyottság miatt kitörölni a fórumról? Már bocsi…! Vállat von
Gondolkoztam, hogy ezt leírjam-e, de mivel fordult már elő a múltban is, hogy hogy egyes vadászok melegebb égtájakra – „inkább vadásszatok, mint felesleges hülyeségekről beszélgettek a lőszeres szaktopikban” -  küldték el a tisztelt „amatőr szakmázó” és politizálás helyett boldogan és tét nélkül fingot daráló amatőr nagyérdeműt, ezért bátorkodtam eme pofátlanságot is ide írni – és őszintén mondom, kifejezetten a kötekedés célzata nélkül. Csak gondoltam, hogy vannak szak topikok, ahol lehet bizonyos dolgokat kérdezni, dolgokról beszélni, a nélkül, hogy folyamatos semmitmondó, de mindenre igaz alapigazságokkal kellene itt találkozni üres válasz gyanánt. OOO

Tehát Balázs…
Szerény véleményem szerint, amennyiben a barátod 300-as magnumhoz keres lőszert, tényleg a legjobbak között keresgél, amikor 180-as NP-ben gondolkozik. Én személy szerint jobban preferálom a 200 graint a 300-as Winmagban, de ez elsősorban Finn Aagard írásainak köszönhető, aki azt vallotta, hogy a 300-ashoz jobban passzol a 200 grain mint a 180. Amikor ő még erről írogatott, nem olyan sok prémium lövedék volt, „bonded” technológia esetleg a kísérleti laboratóriumokban létezhetett, vagy talán a Woodleigh volt egyedül ismert ezekből.
Ettől függetlenül szent meggyőződésem, hogy az NP-nél univerzálisabbat, jobbat azóta sem csináltak….. karcsúbbat ugyan igen és ennek a típusú lövedéknek egyetlen valódi hátránya a lövedék orr hajlama a sérülékenységre. Kivéve a Gálosmester által favorizált, amely ugyan szerintem is a „rojálflöss” 200 méter alatt, de tök fölösleges kishazánkba. Az újabb lassú lőporok ( pl.VV570/Retumbo) a 300-as magnumoknak újabb szintet teremtettek a nehéz lövedékekkel, 210 ABLR, 220 NP, de ez itthonra tényleg teljesen felesleges. A 165-ös Grand Slam használhatóságából kiindulva – 165-ös NP-t nem próbáltam - szerintem itthonra a 165-200 grain közötti NP tökéletesen elegendő mindenre, a lövedék szerkezete által nyújtott előnyök az itthoni vadtesteket figyelembe véve a másikkal szembeni előny-hátrányok kiegyenlítésével ideális a hazai nagyvad vadászatokhoz. Viszont ahogy hallom, kapni a bótban csak 180-asat lehet, tehát a választ az élet eldöntötte.
Ha számít az ár, és a tár miatt az orr sérülékenysége zavaró, egészséges kompromisszum lehet a 200-as Mega, amit a barátom RUM-ból használt és a 950-es indulót is elviselte nagyvadak esetében, ebben hatalmas sokkhatást okozott, de az már érezhetően nagyobbat rúgott… akit ez zavar, annak ez nem mindegy. Ezt csak azért írom, hogy alá támasszam, hogy elég erős a szerkezete a 300-as sebességéhez. Viszont ehhez tőtenyi kellene……..
Sajnos kevés tapasztalatom van a 180-as A-Frame lövedékkel –Norma gyári patrony – két lövés, két disznó, de hát ez nem tapasztalat…. az biztos, hogy a hegye nem megy ki. Én személy szerint az NP-hatásához képest csalódtam a Nosler Accu Bondban mind a 180-, mind 200 grainesben – ugye qrva jól repül és nem sérülékeny az orra – de ez csak a Partitionhoz képest igaz, sokan kifejezetten utolérhetetlennek tartják a hatását. Van aki pl. a 180-as Scirocco-ra esküszik. Az sem egy lapostányér, az biztos…….
Én ezekről tudok, de lehet még a piacon kifejezetten jó 300-as lőszer.
Egy alap igazság biztosan van, ha valakinek nem azért van kifejezetten 300-as magnumja, hogy messzebbre lövöldözzön, hanem azért mert ilyen van és kész, és nem akarja lecserélni, akkor annak egészséges kompromisszum az olcsóbb, nem hegyes, hanem gömbölű hegyű nem prémium lövedékes lőszer, kifejezetten nehezebb tömegű lövedékkel (220 grain), alacsonyabb sebességen, ami kb a 30-06-os indulója a 180-assal. Ez egyébként jobban húskímélő is.
 Emelem

Senki nem mondta, hogy nem lehet polemizálni a témában, de a kérdésük nem egy doktori disszertáció volt, hanem ha eddig 10,7 g-os lőszert lőttek, akkor kell-e lőszert cserélni csak azért, mert "fedett" vagy milyen területen fognak lőni disznóra. Szerinted kell?  Stoel
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #621 Dátum: 2015. Március 15. - 11:51:22 »

Senki nem mondta, hogy nem lehet polemizálni a témában, de a kérdésük nem egy doktori disszertáció volt, hanem ha eddig 10,7 g-os lőszert lőttek, akkor kell-e lőszert cserélni csak azért, mert "fedett" vagy milyen területen fognak lőni disznóra. Szerinted kell?  Stoel

Mivel engem Balázs eddig mindig megtisztelt egy nagyon részletes és lehetőleg mindenre kiterjedő válasszal abban a témában, amelyben kérdeztem, ezért nem akartam egy szavas válasszal reagálni, és bízom benne, hogy Balázs mindent megértett abból amit írtam. Ha nem, majd szól......
Mivel nem derül ki, hogy eddig milyen volt az a könnyebb lövedék, ezért nem tudok egy szóval válaszolni.
Ha osztott magvas (pl. DK) akkor kicsit más a helyzet, mintha valami modern műanyag hegyű úri távlövő huncutság lenne, de akkor is meggyőződésem szerint előnyösebb egy lassabb, nehezebb lövedék.
Remélem nem voltam túl hosszú?? Kacsint
 Emelem
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #622 Dátum: 2015. Március 15. - 11:53:36 »

„………. fogd a lőszert (ami éppen van), felejtsd el a táblázatokat, menjél ki vadászni, használd, lőj pontosan és nem fogsz csalódni. Körülbelül ezzel tudok egyetérteni.” ……. Pati, akkor hány topikot is kellene okafogyottság miatt kitörölni a fórumról? Már bocsi…! Vállat von

És az baj lenne?

Az jobb, hogy kb. ugyanazok a kérdések hangzanak el, kb. ugyanazok ugyanazokat a válaszokat leírják oldalakon keresztül? Aztán hol összevesznek, hol nem.

Az Te is tudod, hogy két egyforma lövés nincs, lehet itt irogatni (aztán a leírt tapasztalatok vagy valósak vagy nem), de a lényegen nem változtat.  Emelem
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
ragadozo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 577


« Új üzenet #623 Dátum: 2015. Március 15. - 12:25:33 »

"  egészséges kompromisszum az olcsóbb, nem hegyes, hanem gömbölű hegyű nem prémium lövedékes lőszer, kifejezetten nehezebb tömegű lövedékkel (220 grain), alacsonyabb sebességen, ami kb a 30-06-os indulója a 180-assal. Ez egyébként jobban húskímélő is."
 
Mint 300-as magnum használó,Huszlavika idézetét csk megerősíteni tudom!8-12 disznót lövök szezononként és úgy vettem észre,hogy 14,3 g-os lőszert használva valahogy nagyobb volt a sokkhatás és kisebb volt a roncsolás.(bevérzés)
Naplózva
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #624 Dátum: 2015. Március 15. - 12:39:10 »

Azt mondják, kérdezni sosem szégyen

Talán mégis az...

Köszönöm az okfejtést, levontam a konzekvenciákat, igyekszünk jól dönteni és helytállni.

 Emelem S.Peti
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #625 Dátum: 2015. Március 15. - 12:43:21 »


Egy alap igazság biztosan van, ha valakinek nem azért van kifejezetten 300-as magnumja, hogy messzebbre lövöldözzön, hanem azért mert ilyen van és kész, és nem akarja lecserélni, akkor annak egészséges kompromisszum az olcsóbb, nem hegyes, hanem gömbölű hegyű nem prémium lövedékes lőszer, kifejezetten nehezebb tömegű lövedékkel (220 grain), alacsonyabb sebességen, ami kb a 30-06-os indulója a 180-assal. Ez egyébként jobban húskímélő is.
 Emelem


Köszönöm Ati a részletes segítséget! Saját tapasztalatom alapján mindenképp kipróbálnám ebben a kaliberben is a Mega-t (én bő 6 éve elégedetten használom, ár nem lövök tucatszám nagyvadat), de sajnos legfeljebb töltetni lehetne, gyáriban nincs. A másik elképzelésem az itt (hasonló terep, mint a leendő lehetőségek) szintén nagyon bevált Geco TMR lett volna, de a grammsúly itt sem volt nagy. Ettől függetlenül azzal és a Nosler-el egy próbát tennék mindenképp, hadd legyen még egy döntő érv a Nosler mellett  Ördög

Köszönöm még egyszer a részletes segítséget, és mindenkinek a segítségét, aki támogató szándékkal írt a témához!  Emelem S.Peti
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
chris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 874



« Új üzenet #626 Dátum: 2015. Március 15. - 12:49:52 »

 Emelem
Én a 10.7g brenneke TOG-ról tértem át a 14.3 g sako hammerhead lőszerre. Igen, jóval kisebb a kezdősebesség, meg ívesebb a röppálya, de nincs nagy bevérzés, átüti a nagyobb testet is, bőven van vér-ha jó helyen van a lövés. A fegyverem "szereti", az ára is barátságos.  Wave
Naplózva

Üdv Chris
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #627 Dátum: 2015. Március 15. - 12:54:15 »

ha eddig 10,7 g-os lőszert lőttek, akkor kell-e lőszert cserélni csak azért, mert "fedett" vagy milyen területen fognak lőni disznóra. Szerinted kell?  Stoel
Nem, nem kell.
Láttam én már pár idiótát 243-assal is beállni a disznóhajtásba, meg 5,6x52-es gavallérral is.
Mondván "ő fizeti a zenészt, akkor ő dirigál" Nem
De, hogy egy vadászattal komolyan foglalkozó fórumon (amilyennek ezt a vadászfórumot tartom) szóba kerülhet, hogy hajtásban, fedett terepen felesleges a nehéz, lassabb, kevésbé sérülékeny lövedék használata, ez már kimeríti a vicces kategóriát.
Mondom ezt úgy, hogy láttam "pár" disznót, amit hajtásban 300-assal lőttek meg és igen nagy volt a különbség a könnyű és a nehéz lövedékek eredményessége között.
De ugye  nem disszertálunk, így mindenki vadásszon azzal, ami a legközelebbi boltban a polcon található Stoel
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #628 Dátum: 2015. Március 15. - 12:54:52 »

Emelem
Én a 10.7g brenneke TOG-ról tértem át a 14.3 g sako hammerhead lőszerre. Igen, jóval kisebb a kezdősebesség, meg ívesebb a röppálya, de nincs nagy bevérzés, átüti a nagyobb testet is, bőven van vér-ha jó helyen van a lövés. A fegyverem "szereti", az ára is barátságos.  Wave

Köszönöm, a Hammerhead nem is jutott eszembe, pedig elég nagy grammsúlyt mutat minden kaliberben. Azt hiszem Sako SHH esetén volt beültetési mélység probléma, egy dobozon belül is jelentős. Ilyesmit nem tapasztaltál?  Emelem S.Peti
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #629 Dátum: 2015. Március 15. - 12:56:03 »

Remélem nem voltam túl hosszú?? Kacsint

Isten őrizzen, én se akartalak "megfeddni", csak másféle válasz segít egy utántöltő szakembernek, meg másféle egy inkább vadászó felhasználónak  Ördög, aki talán eleve kénytelen abból választani, amit a boltokban megkap. Ha Balázs utántöltő is egyben, akkor talán kicsit érthetőbb a válaszod cizelláltsága, de a jó értelemben véve egyszerűen feltett kérdésre ilyen válasz láttán lehet, hogy jobban zavarban lennék, mint előtte... mert akkor most ő ez alapján végül akkor mit is írjon fel egy cetlire magának, mikor elindul a boltba?  Emelem Wave
Naplózva
Oldalak: 1 ... 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 [42] 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: