Oldalak: 1 ... 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 [492] 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1922317 alkalommal)
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11255


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #7365 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 09:26:21 »

Igen Vigyorog
Amint megláttam, már nyitottam is ki az Ünnepnapokat.
 Emelem
Nagyon mutatós trófea! Emelem
Na ez lesz igazán dísze a vadászszobának!
A képet látva valahogy rögtön Széchenyi gróf 200. bikájának grafikája jelent meg a szemem előtt...
Zsiga gróf úr kalaplevéve megállna a trófea előtt és elismerné,hogy ez szebb.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7366 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 10:41:20 »


Tagi,selejt bikára szólt az engedély 3 kg-ig.


Szembevillás már most vékonyodó kifent ágvégekkel ................ sose lett volna kapitális de még 8 kilós sem. Nem hiszem hogy mínuszos de tényleg kérdés hogy miért kell ragaszkodni  ahhoz hogy 3 kiló alatti legyen . Ez még nem juthat tehénhez (normál esetben)  tehát az örökítés miatt nem fontos kilőni 5-6 kilósan pedig szebben mutatna a falon.  (Szerintem az ilyen "3-4 kilóig" hoz való ragaszkodás bizonyos irigységről is árulkodik és sokszor vezet a kímélendők korai halálához . A "selejt 7 kilóig" nekem jobban tetszik . )

                                                                                                                                                                                                               Emelem
Naplózva
antlers
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138


« Új üzenet #7367 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 14:42:55 »

 Emelem Ha jól látom jégág nélküli ronda majdnem egyenes szemágakkal kifent koronákkal szerintem lőhető.Fekszik ez a bika? A kukorica meg szedhető. Piál
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7368 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 14:55:11 »


Szembevillás már most vékonyodó kifent ágvégekkel ................ sose lett volna kapitális de még 8 kilós sem. Nem hiszem hogy mínuszos de tényleg kérdés hogy miért kell ragaszkodni  ahhoz hogy 3 kiló alatti legyen . Ez még nem juthat tehénhez (normál esetben)  tehát az örökítés miatt nem fontos kilőni 5-6 kilósan pedig szebben mutatna a falon.  (Szerintem az ilyen "3-4 kilóig" hoz való ragaszkodás bizonyos irigységről is árulkodik és sokszor vezet a kímélendők korai halálához . A "selejt 7 kilóig" nekem jobban tetszik . )

                                                                                                                                                                                                               Emelem

A 3kg (trófea) alattiak, második agancsok:

ettől a kis villástól vannak sokkal gyengébbek is, tavasszal sok hasonlót találtak, egy pár darab nyáron talált selejt:  (pedig már de sokat mutattam hasonlót...  Rííí)





...és ennek a törpe kis villásnak még vannak fejlődőképes pontjai, úgyhogy én ezt szedném ki utoljára...








Naplózva

" There is good out there "
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4589



« Új üzenet #7369 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 15:20:43 »

Emelem Ha jól látom jégág nélküli ronda majdnem egyenes szemágakkal kifent koronákkal szerintem lőhető.Fekszik ez a bika? A kukorica meg szedhető. Piál

Hááát, gondolom most éppen fekszik, de szerintem estefelé felkel is kimegy a tehenekkel kukoricát szedni...  Ördög
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #7370 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 16:00:33 »

Szombaton egy kollégám vendéget kísért. Már napok óta gyűrkőztek a "gímbika projekten", de eddig nem sok eredménnyel.
De végre, a hajnali cserkelés alkalmával megtörni látszott a jég.
Jó bőgés volt innen is-onnan is, csak győzzenek válogatni a bikák között...
Végül beértek egy jóhangú bikát, ami megfelelt a vendég igényeinek (értsd: lőhető bika és árban az a kategória, amit kifizetni szándékozik).
Addig próbálkoztak a lehető legjobb pozícióba kerülni a fák között , míg nem kiszúrta őket!
Elmenőben a bika 110-120 méter után beállt egy fa mögé és visszatekintve meg akart róla győződni, hogy helyes volt-e az ijedelem.
A vendég ekkor engedte el a 9,3x62-esből a 15 grammos Norma Vulcant.
A bika, jó becsapódás után megugrott és eltűnt a szemük elől.
A rálövés helye egyértelműen megvolt, aztán ott sem, de onnan sem, se szőr, se vér, se semmi..... Fejvakarás
Szóltak a vérebes kollégának, aki a kutyával alaposan végigjárt mindent, letesztelték az össszes látható váltót, körbe is kerestek több rétegben is, de végül feladták.
Volt ám szomorkodás, meg bizonytalanság, de aztán úgy döntött a vendég, hogy folytatja a tovább a vadászatot.
Este attól a helytől nem messze leskelődtek egy sűrű mellett, amikor a reggeli lövés helyétől kb. 300 méterre lévő kisrétről megszólalt egy bika.
Már azon is csodálkoztak, hogy a délelőtti keresés zaja nem kergetett mindent világgá és mivel még volt vissza vagy 20 perc a lővilágból, úgy döntöttek, hogy némi rohanás árán megpróbálják megnézni a nagyhangú legényt.
Mire felértek a dombokon éppen annyira besötétedett, hogy a bírálat eléggé kétesélyessé vált a lomb-háttér előtt teheneit terelve állandóan mozgó bika esetében.
De Petinek valahogyan ismerős volt a bika....addig addig nézte, míg egyre biztosabb lett abban, hogy ez bizony a reggel elhibázott bika lesz.
A vendég folyamatosan követte a bikát a céltávcsővel és amikor az egy pillanatra megállt, már szólt is újból a puska. A bika pedig rövid vágta után összeesett.
Mikor odaértek hozzá, Péter csodálkozott rajta, hogy a jól látható nyaklövéssel miért vágtázott a bika még vagy 50 métert.
Ez a dilemma egészen addig tartotta magát, míg meg nem pillantotta a másik lövést a lapocka mögött.......
A nyaklövés a reggeli "hibázásból" eredt, pont a nyak közepénél ütötte át üresen a bika nyakát.
A sérülés ellenére a bika visszament a reggeli bőgőhelyére és a megsebzésének helyétől párszáz méterrel úgy bőgött, mint ha semmi sem történt volna aznap reggel.

Nem olyan "vad" ez a történet, mint a tavalyi szívlövött bika esete, de jól példázza a gímszarvas hihetetlen szívósságát bőgéskor.  Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7371 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 16:07:32 »

elaccc ! Nem tudom mit látsz ebben a bikában ? Én tartom hogy érmes főleg aranyérmes nem lett volna belőle ! Most meg már egész biztos nem is lesz !  Ördög
Jobb azért ezt a dolgot az arra hivatott szervekre bízni mert lenne itt káosz a milliós büntetésektől a főbelövésig ha egyéni ízlések alapján menne a dolog. Persze azért fórum a fórum hogy mindenki kifejthesse a véleményét , így én is és nekem tökéletesen megfelelnek a bírálati kritériumok úgy ahogy most vannak.  Az elfiatalodással viszont mint látó ember teljesen egyetértek és úgy gondolom azon a téren igazán kéne kezdeni valamit.

A végtelen genetikai variációban viszont az 50 % -ot a tehenek viszik bele ! Erről nem szabad megfeledkezni . Ja és a szarvasok nem olvasnak és nem olvastak szabványokat Nadlert stb. és mégis a múltban is voltak (nem is akármilyen ) kapitális agancsok .

                                                                                                                                        Emelem

                                                                                                                 
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #7372 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 16:32:20 »

Üdv Csabi!
Köszönjük, hogy leírtad a tanulságos történetet!
Ez egy újabb megerősítés a bőgő bika "fakírságára".
Tavaly az egyik Barátomnak volt egy -szinte hihetetlen-története bőgő bikával.
Ha hozzájárul, akkor le fogom írni...
Üdvözlettel: J. vadász Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7373 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 16:46:06 »

elaccc ! Nem tudom mit látsz ebben a bikában ? Én tartom hogy érmes főleg aranyérmes nem lett volna belőle ! Most meg már egész biztos nem is lesz !  Ördög
Jobb azért ezt a dolgot az arra hivatott szervekre bízni mert lenne itt káosz a milliós büntetésektől a főbelövésig ha egyéni ízlések alapján menne a dolog. Persze azért fórum a fórum hogy mindenki kifejthesse a véleményét , így én is és nekem tökéletesen megfelelnek a bírálati kritériumok úgy ahogy most vannak.  Az elfiatalodással viszont mint látó ember teljesen egyetértek és úgy gondolom azon a téren igazán kéne kezdeni valamit.

A végtelen genetikai variációban viszont az 50 % -ot a tehenek viszik bele ! Erről nem szabad megfeledkezni . Ja és a szarvasok nem olvasnak és nem olvastak szabványokat Nadlert stb. és mégis a múltban is voltak (nem is akármilyen ) kapitális agancsok .

                                                                                                                                        Emelem

                                                                                                                 

Nem értesz!

Én ezt az "erős villás" második agancsú bikát meghagytam volna! Miért? Mert az itteni állomány második agancsú csoportjának a 70%-a ettől gyengébb! Ez is gyenge, mert apró, rövid agancs, nem lett volna aranyérmes, vagy nagyobb, de értsd meg légyszíves, hogy az itteni állomány 70-80%-a sem lenne érmes és ettől a fejlődőképes villás agancstól gyengébb! Ezt már érthetőbben nem tudom megfogalmazni! Nézd meg még egyszer a két legutóbbi rövid középágú trófeát amit a "szőlőtőke" után  Ördög közvetlen feltettél. Biztos vagyok benne, hogy azoknak a második agancsai kis dárdás hatosok voltak, ettől a kis villástól gyengébbek!
Aztán: A szembe villás, meg oldalt villás...stb "típus szerinti" csoportosítással, okfejtéssel én nem értek egyet és ezt a tapasztalataim mondatják velem. (Tudom, hogy szakkönyvekben ezeket szét választják, minősítik, de szerintem hibásan)

"Jobb azért ezt a dolgot az arra hivatott szervekre bízni mert lenne itt káosz a milliós büntetésektől a főbelövésig ha egyéni ízlések alapján menne a dolog"

Rájuk van, és volt is bízva!!! Félre értesz, én itt egyáltalán nem a saját ízlésvilágom alapján véleményezek, hanem tapasztalataim írom le!!! A pontozásos rendszer követelményeit, kérlek tekintsd a szentírásnak, hiszen vadászi kötelességed, (bármilyen beosztásban is tevékenykedsz) és azokat nem én találtam ki!  ///Igaz, hogy az abban meghatározott, leírt, "követelt" agancsok, trófeák tetszenek nekem is, de erről most szó sem volt...


"és nekem tökéletesen megfelelnek a bírálati kritériumok úgy ahogy most vannak"

Várjuk ki a végét, hogy ezek mellett a bírálati kritériumok mellett, hová jut az egykori világhírű gímszarvasállományunk! /...és azokat sem én találtam ki!!!/ A gímszarvas állományunk igaz homogén, csakhogy azzal mindenki egyet ért, hogy rengeteg dolog változott az elmúlt időkben, ami befolyással volt a szarvasok (negatív) fejlődésére is, ezért a gímszarvas állomány sem maradt a régi, tehát az egykoron kitalált bírálati kritériumoknak is változnia kellene! (Gazdaságban és politikában is egyaránt az idővel változnak a dolgok és a törvényeket, a követelmények, előírásokat is változtatni kell ahogyan a társadalom változik. Ha ezeken az előírásokon, törvényeken, dilettáns hozzá nemértő emberek változtatnak, gazdasági, társadalmi katasztrófát is okozhatnak)

Az elfiatalodás legszembetűnőbb következménye a minőségromlás! Most erről folyik egy kis fórumos vita... hogyan lehetne visszafordítani a folyamatot? Semmiképpen nem úgy, hogy minden marad a régiben, "nekem megfelel minden, tök jó így" mentalitással!

Majd meglátjuk a szezon végén, hogy alaptalanul írtam ilyeneket vagy sem...  Emelem

Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7374 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 17:07:22 »

elaccc !

A végtelen genetikai variációban viszont az 50 % -ot a tehenek viszik bele ! Erről nem szabad megfeledkezni . Ja és a szarvasok nem olvasnak és nem olvastak szabványokat Nadlert stb. és mégis a múltban is voltak (nem is akármilyen ) kapitális agancsok .

                                                                                                                                        Emelem

                                                                                                                 

Ja és erre: "A végtelen genetikai variációban viszont az 50 % -ot a tehenek viszik bele"

Csak arra kérek, hogy gondolj már bele mélyebben légyszíves abba amit most írtál, függetlenül a százalékos aránytól!

Ha én azt mondom, az évek óta megtalált agancsok és a terítékre hozott trófeák láttán, azokat méregetve gusztálgatva, hogy az itteni gímszarvasbikák 80%-a selejt, vagyis a pontozásos rendszer követelményeinek nem felel meg, az egykori alapokat lefektető elismert híres vadászok ízlésvilágának, követelményeinek nem felelnek meg, (és ez igaz) akkor miből gondolod, miből következtetsz arra, hogy a gímszarvastehenek (ünők, borjak) 100 esetleg 50 vagy akár 30 százaléka is, jó tulajdonságokkal rendelkezik???  OOO Ördög  ///A tarvad állomány zöme ugyan olyan setnye  Ördög minőségű mint a bikák zöme.../// sajnos...
Naplózva

" There is good out there "
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #7375 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 20:25:09 »

Szia Csabi.
Azért érdekes ,hogy a vérebes kolléga nem talált semmit.
Mert a 9,3 azért tud sebet ejteni még akkor is ha csak horzs lövés.
Üdv:HSanyi
Naplózva
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #7376 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 20:31:30 »

Szia Stefi.
Minden genetika és egyéb dologot félre téve.Ha mindent meglövünk ami elénk áll akkor hova jut a szarvas állomány.
Sajnos nem csak a szakértelmet kellene fejleszteni,ha nem  szemléletet kellene váltani nagyon sokk vadásznak mondott kollégának.
Megfigyelni,bírálni,elejteni és nem elejteni és bírálni,ez nagyban meg változtatná valamennyi vadfaj bírálatát.
Üdv:HSanyi
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #7377 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 20:52:47 »

Azért érdekes ,hogy a vérebes kolléga nem talált semmit.
Mert a 9,3 azért tud sebet ejteni még akkor is ha csak horzs lövés.
Nem horzslövés volt, hanem a nyak kellős közepén ütötte át úgy, hogy egy csepp vér sem volt a szarvas nyakán az elejtéskor.
Tipikus "üres lövés", aminek a matematikai valószínűsége igen kicsi lehet, de lám mégis csak előfordul.

Ugyan az a kutya idén már előszedett pár reménytelennek látszó sebzett vadat.
Valószínűnek tartom, hogy az éppen csak átsuttyanó lövedék (mivel nem találkozott lényegi ellenállással) gombásodás nélkül tova is szállt. Nem volt sokk, így félelemhormon sem.
Nem is szerettem 9,3-as korszakomban a 15 grammos Vulcant.
Mert egyébként teljesen vér nélküli csapán is biztosan megy a kutya.

Mint ma délelőtt: hajnalban, teljesen keresztben álló bikára tett lövést a vendég 150 méter körüli távról, 8x68S kaliberrel (a lövedékről nincsen infóm).
A bika jól jelzett, majd elvágtatott.
Keresték a rálövés környékén, de pár pici vérpötty kivételével (azt is a lövedék húzta ki a testből) semmit sem találtak.
Jött a kutya és egy teljesen vér nélküli, kb 500 méteres vezetékmunka után megtalálta a dermedt bikát, aminek kicsit magas lapockalövése volt, mindkét tüdőlebeny roncsolódott és át is ütötte a testet.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #7378 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 07:47:46 »


elaccc , Sanyi ! Lehet hiba volt de nem néztem utána hogy melyik területen esett a villás bika. Alapvetően most sem tudom hogy hol került terítékre csak jager74 profiljából következtethetek hogy Heves megyében. Azt az állományt nem ismerem így  zsigerből  rámondtam hogy nem rossz kilövés - ami nem azt jelenti hogy jó és feltétlen meg is kellett tenni. Gondolom ez az írásomból is kiderül. Azt én is látom hogy problémák vannak az állománnyal még itt Tolnában is de az okokat és a megoldást valószínű másként képzeljük el - ami szerintem nem baj. Az én hozzáállásomról annyit hogy vélhetően ez lesz a harmadik év zsinórban hogy nem lövök bikát pedig időm is és módom is lenne rá de nem akarok beállni abba a sorba ami szeptember 01.-én elkezdődik és megindulnak a beírókönyv felé a mindenáron bikát lőni akarók de az év többi részében a csomagot váró puskások.

Tanulságképen fel tudnék tenni egy Tolnában most -1 pontra bírált trófeát de nem teszem. Viszont az este vittem be egy jó süldőt a hűtőbe és amit ott láttam  OOO Meglepődött :Mosolyog Meglepődött

Na arról teszek fel képet mert úgyis hozzám hozzák a nagynyomású mosásra. Még a szőlőtőkéssel is vetekszik.        Emelem
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #7379 Dátum: 2012. Szeptember 18. - 09:11:34 »

. . . az este vittem be egy jó süldőt a hűtőbe . . .

Én is már csak akkor vadászom disznóra , amikor kezd ürülni a "hüttő". . . ! Vigyorog   De akkor is inkább szólok a Kolléga Úrnak , hogy hozzon egy 5-6 kiló tarját meg combot . . . !  Ördög  Vigyorog

 Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 472 473 474 475 476 477 478 479 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 [492] 493 494 495 496 497 498 499 500 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: