Oldalak: 1 ... 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 158   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A puska ami vállamat húzza...(...avagy mivel is járjuk az erdőt, mezőt)  (Megtekintve 379303 alkalommal)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #1215 Dátum: 2013. április 29. - 19:17:10 »

Köszönöm!  Emelem
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1216 Dátum: 2013. Június 22. - 10:43:10 »

Hát nem tudom, de én MAGYAR puskát el nem adnék, ha már egyszer a birtokomba került. A FÉG-ek, Mone Carlok, Lampartok és társaik az én szememben egy darabot képviselnek a magyar fegyvergyártásból, amelynek nem lett volna szabad olyan dicstelen véget érnie, mint amilyet ért. Állítólag nem voltak rossz puskák, csak sajnos a hülye kormánydöntések nem kor és rendszerspecifikusak.
Naplózva
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1217 Dátum: 2013. Június 22. - 11:05:05 »

Egyetértek Hucullal.
A FÉG gyártmányai különleges minőséget képviseltek...A 20-as évek végén Esterházy ezekkel nyert világbajnokságot Monte Carloban (innen a fantázianév), ennek kissé továbbfejlesztett változata a Victoria (Győzelem) majd jóval később (már az 56-os forradalom után) jött a Bock...(és közte még volt a 16-os Lampart) A Bock sokféle csővel, készült, minden variációban. Nagyon megbízható szerkezet, szép kiállítás, tökéletes hordás...Egyedül talán a lengőcsöves duplagolyós volt kissé orrnehéz... Kádárnak is készült belőle többféle sörétes és golyós csővel...(Egyébként a Monte Carlo-t, és a Victoriát még a Hatvanas-hetvenes években is gyártották. A Vörösmarty téri fegyver üzletben és az Andrássy úton ( a 12-ben, még a Kettner előtti üzletben szinte mindig volt a kirakatban. Az 1971-es Vadászati Világkiállításon is kinn voltak...
A FÉG-bock csőválasztéka: sörétes skeet, trap, csőpárok, és kétféle vadász cső. (1/4-3/4, ill 1/2-1,00) szűkítéssel)  A sport változatokhoz lyuggatott, átszellőztetett agyfa... Golyós variációk: Vegyes csövű, aztán duplagolyós, majd bergstutzen is...
Bár gyártanák még....Ami helyette van, az vagy NAGYON kommersz (de elérhető áru) vagy megfizethetetlenül drága. Egy átlagnál jobb Beretta képviseli ezt a minőséget. ) NEM a Silver Pigeon I.-re gondolok)  pedig ez utóbbi ára is 600 felé ballag már, a kissé jobbak pedig milla körül...Egyszóval kár volt abbahagyni a gyártást...Persze a külföldiek (sok esetben az ezerszer gyengébb külföldiek) ezen a téren is megölték a konkurenciát....EZÉRT KELLETT megszűnnie. Talán ti nem tudjátok, de a FÉG-ben üzemelt Európa egyik legjobb, legmodernebb hidegen kovácsoló gépe. (kb 1300/perc ütés számmal) az is ebek harmincadjára ment...
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #1218 Dátum: 2013. Június 22. - 11:26:26 »

.....aztán voltak még a Hunor, és az indiai megrendelésre készült -arany berakásos, nyolcszögletű csővel - Hunter fegyverek is. De láttam ott olyan egyedi fegyvereket is, hogy most is megállnák a helyüket a világ bármely kiállításán.

Amikor ott dolgoztam, (1974)  az AMD gpi csöveit kovácsolták azzal a hideg kovácsolóval. Szapora egy masina volt az biztos!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1219 Dátum: 2013. Június 22. - 18:00:36 »

Minden gyártott különlegességet nem említettem, nem is említhettem. Többről tudtam azért, másokról pedig nem...Az egyedi darabok pedig ritkán kerültek köztudatba...(Egyet kettőt tudok azért, például az egyik 30-06 kaliberű csodás ismétlő, szuper diógyökér agyazással, Kufsteini  Mauser szerkezettel és tokkal (minden tiszta acél) például egyik fegyverkereskedőnk részére készült.)  De egy biztos: a standard gyártmányok is nagyon jó, megbízható fegyverek voltak, és azok ma is...A hidegen kovácsolt golyós csövek pedig nagyon szép, pikkelyes mintát adtak, szép volt a barnításuk is... Majdnem olyan szép volt, mint a Steyr-Mannlicherek csavart csöve. 1998-ban elhunyt Z.F. Barátomnak 1996-ban épített még (!!!!!!!!!!!!!!) a FÉG  a meglévő, maradék darabokból kiváló fegyvert. FÉG Bock, 12/70, illetve 12/70-30-06, és 30-06/30-06. Ez utóbbi csőpárt igen nehezen tudták összelőni, de ötödik visszavitel után remekbe sikerült. 100 méteren kb 4 cm volt a csövek szórása, még melegen is max 6-7 cm...MOM 6x42 céltávcsővel volt szerelve, (egy az egyben Schmidt&Bender) nem sokat használhatta szegény barátom...Sajnos elhunyta után éppen nem volt pénzem, 480 ezerért lehetett volna megvenni. Mai napig sajnálom, hogy nincs a birtokomban. Nosztalgiából, egy emlék a FÉG szebb napjaiból.. A kalibert 30-06 részemről nem szeretem...)  A duplagolyós csővel kissé ugyan orrnehéz (csőnehéz) volt, de nem túl zavaróan. A sörétes csövei pedig egyszerűen fantasztikusan lőttek...A vegyest nem próbáltam, úgy emlékszem nem is láttam...
Amikor ott dolgoztál, ki volt a főmérnök? Még akkor is a Hardy Jóska bácsi?  Én akkor ifjú titán gépészmérnökként egyik nagy közművállalatunk oszlopos tagja voltam...
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #1220 Dátum: 2013. Június 22. - 18:47:31 »

Hát nem tudom, de én MAGYAR puskát el nem adnék, ha már egyszer a birtokomba került.
Ezzel nem vagy egyedül! Vigyorog
Több, mint egy évtizede "véletlenül"  Röhög került hozzám egy 16-os Monte Carlo.
Ma az egyik kedvenc puskám. Ezen kívül még egy fegyverem van, amelyiktől nem szeretnék megválni bármit hoz az élet.
Annak pedig külön örülök, hogy egy -mára már történelemmé vált nagy hírű- fegyvergyár egyik termékét tudhatom a szekrényemben. Igen
Üdv: J. vadász Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2013. Június 22. - 19:51:07 írta Erdojaro (Molnár Attila) » Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #1221 Dátum: 2013. Június 22. - 19:15:13 »

Hogy akkor ki volt a főmérnök nem is tudom. Szerencsére csak pár hónapot dolgoztam ott esztergályosként, később belövőként mint sorállományú katona. Szerencsére hamar más alakulathoz, más beosztásba kerültem, mert ha sokáig ott maradok megutálom a szakmát.  Mondanom sem kell, hogy betanított szintű és a legrosszabbul fizető munkákat csináltuk, amit a civil betanított csajok el sem vállaltak. Ha nekünk nem volt meg a norma, hétvégén ugrott az eltáv. Dolgoztunk mint az ördög. (akkor álltam utoljára drehapad mellett  fizetésért, de saját gépem ma is van.) Hardy Józsi bácsit jól ismertem, Édesapám jó barátságban volt vele, de én a gyárban nem találkoztam vele. Viszonylag sok vadászbarátom dolgozott ott, és végigmutogatták az egész gyárat.

A nyolcvanas évek végén volt a BM Külügyi Osztályán egy repi célra vásárolt FÉG "készlet" ami egy sörétes bockból és négy! váltócsőből és négy Zeiss 6x42 távcsőből állt. Volt közte vegyes, és dupla golyós is a 0.22-a 30-06.-ig. (Még 1971-ben készült a Vadászati Világkiállításra,és akkor került beszerzésre is, de valahogy senki sem kapta ajándékba. Vállat von) Akkoriban kezdték a nagy raktári készletek felszámolását, és .. Dénes barátom úgy döntött, hogy megumbuldázzuk nekem! 
Mivel akkor az Atyaúristen sem kaphatott engedélyt .22-re vagy két hónapig kérvényezgettem, hogy meg tudjam vásárolni. Arról a csőről még le is mondtam volna, de csak egybe lehetett "leírni" a készletből és valami 28.000 Ft lett volna az egész. Már minden sínen volt, mikor ideevett a fene valami jóelvtársat az Urálon túlról és az akkori Belügyminiszter neki ajándékozta. Ha fogott volna az átok, talán a SzU is hamarabb összeomlik! Fejvakarás

Maradt a FÉG Adanac egy 222rem/12x70 váltócsővel. :Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1222 Dátum: 2013. Június 22. - 19:40:15 »

Sajnálatos, hogy így jártál. Neked a "hatalom" szólt közbe, nekem a pénz hiánya. Pedig abban az időben általában bőven volt pénzem, de épp abban a fél évben, míg eladták a fegyvert egyébre kellett...Mai napig sajnálom, mert hiába vannak kiemelkedő  fegyvereim, a FÉG az valami más, egészen más.....Az nosztalgia, MAGYAR termék...(még pedig kiváló)  és egy örök emléke lett volna (nálam) a kiváló magyar vadászfegyver gyártásnak...
Igen, amiről írtál, azokban az időkben (a 70-es években)  a FÉG Luxus szettjeit NDK (Zeiss Jena) távcsövekkel adták... És suhli patent távcsőszerelékkel. Barátomén is az volt a MOM 6x42 távcsőhöz...
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #1223 Dátum: 2013. Június 22. - 19:48:27 »

A 7,62-em 1964 -ben szintén ezzel a távcsővel, és szerelékkel készült. Most megy csőcserére, kap egy 308-as, vagy egy 8x57 csövet. (Ha már eddig kiszolgált minket megérdemli. Kacsint)
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1224 Dátum: 2013. Június 22. - 20:00:06 »

Ha rám hallgatsz, a 8x57-est választod. (a lassú halált)   Sokkal biztosabb vért ad, mint a karcsúbb kaliberek. Nem rúgós fegyver. (Igaz engem ez nem zavar, nem is zavart soha).  Nincsenek bevérzések a lőcsatorna környékén, széles hozzá a lőszer választék...Nagyon megbízható kaliber...Én ugyan inkább a 9,3x62 kaliber híve vagyok. Ugyanilyenek a paraméterei, de még biztosabb vért ad, nem roncsol...(még az őzet sem...)  és 16-16,5 g lövedékkel elég tűrhető a röppálya,  azaz jó a külballisztikája, nem rúg...stb...Ha a fegyvered tokja alkalmas rá, én 9,3x62-re csöveztetném....
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #1225 Dátum: 2013. Június 22. - 20:08:10 »

Üdv az Uraknak!
Ha már a FÉG és termékei kerültek szóba....
Volt egy idő, amikor szerettem volna megtudni, hogy hány éves az öreg Monte Carlo....
Valahogy azonban mindig elmaradt..... Fejvakarás
Az előző tulajdonosa-egy öreg vadász- új puskaként vásárolta, de nem emlékezett az évszámra.
A gyári száma:50137.
Ha valakinek lenne ez alapján információja, azt megköszönném.
Üdv: J. vadász Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Davise
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 31


« Új üzenet #1226 Dátum: 2013. Június 22. - 20:48:37 »

Üdv az Uraknak!
Ha már a FÉG és termékei kerültek szóba....
Volt egy idő, amikor szerettem volna megtudni, hogy hány éves az öreg Monte Carlo....
Valahogy azonban mindig elmaradt..... Fejvakarás
Az előző tulajdonosa-egy öreg vadász- új puskaként vásárolta, de nem emlékezett az évszámra.
A gyári száma:50137.
Ha valakinek lenne ez alapján információja, azt megköszönném.
Üdv: J. vadász Emelem


Üdvözletem!
Had csatlakozzam a kollégához azzal a kérdéssel, hogy mennyi idős lehet
azon lőfegyver, mely gyártójának megnevezésénél a Lampart K megnevezés
áll és egy külső kakasos 16/65-ös dupla puska?? A számait fejből nem tudom
és most nem tudom megnézni, de intervallumra pontosan is elég nekem a
kora.

Tisztelettel: Davise  Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #1227 Dátum: 2013. Június 22. - 21:11:44 »

Ha rám hallgatsz,......

Csak az fog dönteni, hogy melyik lőszerhez kell legkevésbé átalakítani a tárrészt, az ismétléshez. Egyébként évek óta használok 308 Win. is a legnagyobb megelégedéssel.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #1228 Dátum: 2013. Június 22. - 21:26:22 »

K. Davise!

Így szinte lehetetlen megmondani. A gyár csak 1946-ban vette fel a LAMPART nevet... Jelen esetben ez semmit sem jelent, mert a korábbi különféle cégnéven futó gyár a Lampart "fantázianevet" több termék esetében már  az 1900-as évek elején is használta, jóval az első világháború előtt...

A Korábban kérdezett Monte Carlot, ( cal:16/65)  nagy valószínűséggel az ötvenes évek közepe, hatvanas évek közepe közt gyárthatták. A kaliber is erre utal... A sorozat szám alapján (szerintem) a Vizsgáló Hivatal is be tudja pontosan azonosítani...(nem írtam ki a hivatal (állomás) teljes nevét...)
Naplózva
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #1229 Dátum: 2013. Június 22. - 21:45:05 »

Üdvözletem!
Had csatlakozzam a kollégához azzal a kérdéssel, hogy mennyi idős lehet
azon lőfegyver, mely gyártójának megnevezésénél a Lampart K megnevezés
áll és egy külső kakasos 16/65-ös dupla puska?? A számait fejből nem tudom
és most nem tudom megnézni, de intervallumra pontosan is elég nekem a
kora.

Tisztelettel: Davise  Emelem

Előkerülnek itt a szekrényben lakó régi patinás darabok! Igen Vigyorog
Regius olvasótársat kiigazítanám.... Stoel
Az én Monte Carlo-m 16/70-es.
Lehet, hogy csak legenda:
Volt egy öreg fegyvermester Barátom, aki azt mondta, hogy egy időben az állami erdészeteknek gyártott Monte Carlokat amerikai alapanyagú
csővel szerelték. Hogy ebből mi igaz, azt nem tudom.
Azonban itt vagytok Ti, a téma avatott szakértői, biztosan tudtok erre válaszolni. Igen
Üdvözlettel: J. vadász Emelem




Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Oldalak: 1 ... 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 [82] 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 ... 158   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: