Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 36   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadföld, takarmányozás  (Megtekintve 124144 alkalommal)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #165 Dátum: 2009. Május 06. - 17:30:05 »

Nálunk is hasonló a helyzet, mint Forendnél: rengeteg fiatal erdősítés van és igen sok a nagyvad. Szarvas, őz volt régen is, de a disznó egyre több!
A másik érdekesség, hogy -mivel felénk alig-alig esett eső március óta- a száraz földben sokkal kevesebb kukoricavetést túrtak ki a disznók, mint csapadékos években! Jobban szeretnek a nádasokban túrni, mint a porban! Kukoricavetésen 1-2db esett csak, tavaly pedig egyedül 6-7
db-ot ejtettem el ebben az időszakban!
Mire a búza tejesedik, remélem előjönnek a disznók is.
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #166 Dátum: 2009. Május 06. - 19:38:40 »

Az öregek együtt próbáltak élni azzal a természet adta adottságokkal amit örökőltek...
Utánna jött egy időszak, amikor a tervben más szerepelt, és most nehéz sok embernek merteni ,hogy ez nem igazán így van... És még örököltünk jó pár csatornát is ami nem biztos---sőt biztos hogy nem mind kellene...
 Wave

Üdvözletem!

Tudjátok párszor eszembe jutott már, hogy mennyire el lett cseszve hazánkban a töltésrendszer, az árvíz elleni védekezés. Egyrészt ügye a kanyarulatok átvágásával felgyorsult a víz sebessége (pláne áradáskor), ami fokozza a mederbemaródást, ami viszont talajvízszintcsökkenéshez vezet. Mennyivel jobb lett volna, ha töltéseket több kilométerre tették volna egymástól a kanyarulatokat az ésszerűség határán belül meghagyva...Egyrészt lett volna hal-vad-és madárparadicsom (a szottyadt kukoricaföldek helyett, meg az időszakosan elöntött düledező vályogházak helyett), másrészt a sokkal kiterjedtebb hullámtér miatt az árvíz veszélye se fenyegetne minket!

Úgy emlékszem a Tisza szabályozásánál a magyar mérnökök hasonlóra gondoltak, de aztán -mint tudjuk- nem így lett, egy -ha minden igaz- német mérnök tervei alapján történtek az események.

A mostani Vásárhelyi- terv ezen az állapoton kíván javítani!

De mi lehetett volna...Gemenc több sávban (nagy folyók mentén) keresztül Magyarországon....
Naplózva
Tamás
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 830



« Új üzenet #167 Dátum: 2009. Május 06. - 20:17:27 »

Üdvözletem!

Tudjátok párszor eszembe jutott már, hogy mennyire el lett cseszve hazánkban a töltésrendszer, az árvíz elleni védekezés. Egyrészt ügye a kanyarulatok átvágásával felgyorsult a víz sebessége (pláne áradáskor), ami fokozza a mederbemaródást, ami viszont talajvízszintcsökkenéshez vezet. Mennyivel jobb lett volna, ha töltéseket több kilométerre tették volna egymástól a kanyarulatokat az ésszerűség határán belül meghagyva...Egyrészt lett volna hal-vad-és madárparadicsom (a szottyadt kukoricaföldek helyett, meg az időszakosan elöntött düledező vályogházak helyett), másrészt a sokkal kiterjedtebb hullámtér miatt az árvíz veszélye se fenyegetne minket!

Úgy emlékszem a Tisza szabályozásánál a magyar mérnökök hasonlóra gondoltak, de aztán -mint tudjuk- nem így lett, egy -ha minden igaz- német mérnök tervei alapján történtek az események.

A mostani Vásárhelyi- terv ezen az állapoton kíván javítani!

De mi lehetett volna...Gemenc több sávban (nagy folyók mentén) keresztül Magyarországon....

Nos, Én éppen ellenkezőleg gondolom mert Vásárhelyi méginkább fel szerette volna gyorsítani a Tisza folyását. Mégpedig több kanyarulat átvágásával. Ezzel megakadályozta volna, hogy a felső folyásán gyorsan folyó tisza magyarországon lelassulva az alföldön lerakja azt a rengeteg hordalékot ami ma medercsökkenést okoz. Kotrásra természetesen nincs pénz.

Természetesen mindez az állatvilágnak még kevesebb, szegányebb életteret biztosított volna.
Naplózva

"Nem az a lényeg, hogy hol vadászik az ember, hanem hogy kivel."
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #168 Dátum: 2009. Május 06. - 20:31:49 »

Szervusz Tamás!

Én a mai Vásárhelyi tervet említettem, ami időszakos tározókkal próbálja elvezetni a felesleges vízmennyiséget.

Ha a korábbi úgy volt, ahogyan azt Te írod, akkor az hiba volt! Ebban viszont egyetértünk, mint az a hozzászólásomból is kiderült. De Vásárhelyin kívül más is ügyködött ezen a téren, nem?

De végülis ez nem változtat a lényegen...az elcseszett folyószabályozásokon.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #169 Dátum: 2009. Május 07. - 08:25:04 »

Detto. Múlt héten fagycsapot cseréltem és le kellett ásnom 1,2méter. 70cm-en még folyt a homok. Egyre többször kezdek egyetérteni az öregekkel, hogy gyümölcsösöket ültettek ide és nem szántóföldnek használták a Homokhátságot. Lehet, hogy a vadföldek is sikeresebbek lennének, ha vadszilvát, vackort, diót ültetnének rá és nem kukoricával próbálkoznának? Ez is megérne egy-két gondolatot...

Nézd Gergő, az biztos, hogy a nagyvad nagyon szereti a gyümölcsöt. Az elvadult szőlők helyén megmaradt néhány extenzív gyümölcsfa alatt éréskor nagy a forgalom. Télen gyakran viszünk ki foltokban rohadásnak indult körtét, almát, ugyanolyan lelkesen látogatják, mint a kukoricát.
Gyerekkoromból emlékszem, hogy az ilyen kidobott almára a fácán is rendesen összegyűlt.
A diót mondjuk nem javasolnám, mert az kifejezetten vízigényes faj, de a szilva, vadkörte (esetleg valamilyen extenzív nemes körte), hólyagos cseresznye, fehér eper, vadalma jó vadtakarmányt nyújt. Az ilyen fákra én is úgy vigyázok a területen, mint a szemem fényére. 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #170 Dátum: 2009. Május 07. - 09:31:13 »

Nézd Gergő, az biztos, hogy a nagyvad nagyon szereti a gyümölcsöt. Az elvadult szőlők helyén megmaradt néhány extenzív gyümölcsfa alatt éréskor nagy a forgalom. Télen gyakran viszünk ki foltokban rohadásnak indult körtét, almát, ugyanolyan lelkesen látogatják, mint a kukoricát.
Gyerekkoromból emlékszem, hogy az ilyen kidobott almára a fácán is rendesen összegyűlt.
A diót mondjuk nem javasolnám, mert az kifejezetten vízigényes faj, de a szilva, vadkörte (esetleg valamilyen extenzív nemes körte), hólyagos cseresznye, fehér eper, vadalma jó vadtakarmányt nyújt. Az ilyen fákra én is úgy vigyázok a területen, mint a szemem fényére. 

...ha lenne területem, én is vigyáznék rá... Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7948


Generalbakter


« Új üzenet #171 Dátum: 2009. Május 07. - 10:30:57 »

Nézd Gergő, az biztos, hogy a nagyvad nagyon szereti a gyümölcsöt. Az elvadult szőlők helyén megmaradt néhány extenzív gyümölcsfa alatt éréskor nagy a forgalom. Télen gyakran viszünk ki foltokban rohadásnak indult körtét, almát, ugyanolyan lelkesen látogatják, mint a kukoricát.
Gyerekkoromból emlékszem, hogy az ilyen kidobott almára a fácán is rendesen összegyűlt.
A diót mondjuk nem javasolnám, mert az kifejezetten vízigényes faj, de a szilva, vadkörte (esetleg valamilyen extenzív nemes körte), hólyagos cseresznye, fehér eper, vadalma jó vadtakarmányt nyújt. Az ilyen fákra én is úgy vigyázok a területen, mint a szemem fényére. 

Milyen az "extenzív nemes körte". Elvadult nemes körte amit nem kell permetezni?
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #172 Dátum: 2009. Május 07. - 11:02:42 »

Milyen az "extenzív nemes körte". Elvadult nemes körte amit nem kell permetezni?

Tulajdonképpen igen. Több olyan körtefát is tudok, amit évek óta nem metsz, nem permetez senki és évente, vagy két évente elég szép termést hoz. Van az un. tüskés körte, termése valamivel nagyobb, mint a vadkörte, édesebb is, ezeket emberi beavatkozás akkor sem érte amikor még művelték a szőlőhegyeket, külteljes módon éltek és élnek, úgyanúgy, mint néhány korai, piros húsú, un. vérkörte.
De több Alexander (ha jól tévedek Bosh kobak) körtefa is van az elhagyott zártkertekben, ami ápolás nélkül terem szép egészséges gyümölcsöt, aztán van ezeken kívül még 2-3, általam ismeretlen fajta.
Ezekből tavalyelőtt szemeztettem egy barátommal vadkörte alanyra, 8 él közülük.
Aztán ott a "vadalma". Biztos nem ez a neve, én nevezem annak. Öklömnyi termést hoz, élénk piros színű, kicsit "vakotás" (sötét foltos), héja szívós mint a csizmatalp, de meghámozva finom. Íze a jonatánéra emlékeztet, de sokkal savasabb. Tavaszig eláll a vadászházban.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7948


Generalbakter


« Új üzenet #173 Dátum: 2009. Május 07. - 12:40:15 »

Tulajdonképpen igen. Több olyan körtefát is tudok, amit évek óta nem metsz, nem permetez senki és évente, vagy két évente elég szép termést hoz. Van az un. tüskés körte, termése valamivel nagyobb, mint a vadkörte, édesebb is, ezeket emberi beavatkozás akkor sem érte amikor még művelték a szőlőhegyeket, külteljes módon éltek és élnek, úgyanúgy, mint néhány korai, piros húsú, un. vérkörte.
De több Alexander (ha jól tévedek Bosh kobak) körtefa is van az elhagyott zártkertekben, ami ápolás nélkül terem szép egészséges gyümölcsöt, aztán van ezeken kívül még 2-3, általam ismeretlen fajta.
Ezekből tavalyelőtt szemeztettem egy barátommal vadkörte alanyra, 8 él közülük.
Aztán ott a "vadalma". Biztos nem ez a neve, én nevezem annak. Öklömnyi termést hoz, élénk piros színű, kicsit "vakotás" (sötét foltos), héja szívós mint a csizmatalp, de meghámozva finom. Íze a jonatánéra emlékeztet, de sokkal savasabb. Tavaszig eláll a vadászházban.

Ismerek én is jópár ilyenfajta körtefát. Termése pingponglabda nagyságú, sárga és jó édes, bár kicsit fanyar. Van néhány nagyobb termésű, de az annyira "köves" hogy szinte ehetetlen.
Vadalmából viszont nagyon széles a spektrum, kisebb-nagyobb, pirosas-sárgás csodák, ugyanaz az íze mindnek.  Ördög A régi, 50 éve elvadult illetményföldeken pedig kizárólag a sárgás és savanykás "musáncki" terem. Grazer-nek is mondják felénk. Hogy mi a rendes neve azt nem tudom. Ezek kétévente teremnek de irtó sokat, a hó alatt eláll tavaszig. Nagyvad gyönyörűen elvan rajta.
Ezeket az elvadult, vagy amúgy is vad gyümölcsfákat mind számon tartom én is, jó róluk csipegetni, no meg nagyon esélyes a disznó alattuk. Éppen az idén cseresznyevirágzáskor volt szerencsém, egy barátom révén, fentről végignézni a területet, gyönyőrű cseresznyefa csoportokat találtam a szálasokban, melyeket nem ismertem még. Június végére feljegyeztem... Bion Bion
A szemezést te nem műveled? Nagyon érdekelne engem. Oltani szoktam, idén is úgy néz ki megeredt néhány korai cseresznye.
Üdv,H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #174 Dátum: 2009. Május 07. - 13:59:14 »

Nagyvad gyönyörűen elvan rajta.

A szemezést te nem műveled? Nagyon érdekelne engem. Oltani szoktam, idén is úgy néz ki megeredt néhány korai cseresznye.
Üdv,H

Olyannyira elvan, hogy augusztusban mindig bepánikolunk, hogy eltüntek a teheneink. A fenét tüntek el, csak az orrukat sem dugják ki a vadföldre, elalmáznak, körtéznek a sűrűben.

Szemzést sk. még soha nem csináltam. Annyit tudok róla, amit barátomtól ellestem. Augusztus végén kell az évi hajtás a nemes fáról, arról rombusz alakú kéreggel le kell fejteni egy szemet és egy + alakú kéregmetszés alá bebújtatni, majd körültekerni hánccsal.
Látszólag nem egy nagy kattanás, egy gyakorlott kertész szerintem egy nap alatt megtanít rá.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kama
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #175 Dátum: 2009. Május 07. - 19:46:14 »

Érdekes, hogy a mirabolánszilva apró, de mézédes gyümölcséhez nem nagyon nyúl semmi.

Azon kívül aki összeszedi pálinkának...  Vigyorog

Szóval többhelyen is megfigyeltem, hogy úgy rohad el ahogy lepotyog. Még szárazságban is.
Pedig elvileg lédús meg édes. A fene se tudja!
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #176 Dátum: 2009. Május 08. - 07:29:07 »

Érdekes, hogy a mirabolánszilva apró, de mézédes gyümölcséhez nem nagyon nyúl semmi.

Hát az meg micsoda?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #177 Dátum: 2009. Május 08. - 07:54:37 »

Hát az meg micsoda?

Potyószilva, mirabolán, bora-bora, stb. olyan, mint a ringló, csak apró és mikor terem, a földig lehúzza a sok termés az ágakat.
 
Én szoktam oltani is, szemezni is-de idén hiába eredtek meg, a meleg leszárította a friss hajtásokat  :'(
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #178 Dátum: 2009. Május 08. - 07:57:55 »

Érdekes, hogy a mirabolánszilva apró, de mézédes gyümölcséhez nem nagyon nyúl semmi.

Azon kívül aki összeszedi pálinkának...  Vigyorog

Szóval többhelyen is megfigyeltem, hogy úgy rohad el ahogy lepotyog. Még szárazságban is.
Pedig elvileg lédús meg édes. A fene se tudja!

Ha jól emlékszem, akkor valami olyasmit mondott rá az egyik professzor, hogy a szilvahéja miatt sok állta nem fogyasztja, mert puffaszt és hasmenést okoz...
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #179 Dátum: 2009. Május 08. - 08:46:44 »

Ha jól emlékszem, akkor valami olyasmit mondott rá az egyik professzor, hogy a szilvahéja miatt sok állta nem fogyasztja, mert puffaszt és hasmenést okoz...
Valószinüleg ezért hivják felénk fosószilvának.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 ... 36   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: