Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 5,6-os vadásztöltények.  (Megtekintve 121591 alkalommal)
Yonas
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 259


« Új üzenet #390 Dátum: 2016. Június 10. - 08:36:57 »





Köszönöm midenkinek az infókat, ezek alapján ha jól értem a lényeget,  Őzre megfelelő ez a kaliber és nincs lényeges különbség a 3,24g-4g lőszerek között ha  a puskának is megfelel illetve töbet számít a találati hely mint a becsapódási sebesség/energia.  Ma is tanultam valamit Mosolyog  Emelem
Naplózva

“Mond, miért hiszed, hogy nincs más csak az ember?
És értelmetlen, minthogy másként él,
Ha lábnyomába lépsz egy idegennek,
Látod azt, mit nem hittél, hogy nem hittél”
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #391 Dátum: 2016. Június 10. - 10:27:43 »

Lenne szives valaki a cső huzagemelkedése és a lövedéktömeg közötti összefüggéseket ecsetelni?

oconor már egyszer betette....
http://www.shilen.com/calibersAndTwists.html
Én is a kereső segítségével bányásztam elő..........khmm...... Fejvakarás
Igazából csodálnám, ha lenne egyáltalán olyan téma, amit már ne rágtak volna le jó párszor a fórumtársak.
Egyébként Viktornak és Stefinek is igaza van ........ meg tényleg jobb ebbe jobban nem belebonyolódni.. Kacsint
 Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #392 Dátum: 2016. Június 10. - 10:37:02 »

Lenne szives valaki a cső huzag emelkedése és a lövedéktömeg közötti összefüggéseket ecsetelni?

Hogy lásd, mennyire komplex a kérdés, íme két online stabilitás kalkulátor, hogy lásd, mennyi minden beleszámít.

http://www.bergerbullets.com/twist-rate-calculator/

http://www.jbmballistics.com/cgi-bin/jbmstab-5.1.cgi

Lényeg az, hogy adott mag összes tulajdonságát figyelembe véve ki lehet számolni azt a fordulatszámot, amivel pörgetve a mag nem lesz sem alulstabilizált (azaz hamar elkezd össze-vissza billegni), sem túlstabilizált, azaz a mag tengelye a röppálya teljes hosszán végig ugyanolyan szöget zár be a vízszintessel, mint a torkolatnál, mikor kilőtted. Az a jó, ha a mag orrának iránya végig egybeesik a röppálya ívével. Ha megvan a szükséges/optimális fordulatszám, akkor a kezdősebességből már egyszerűen kiadódik a szükséges drall (egy teljes fordulathoz szükséges hossz a csőben).

No de majd várd csak meg huszlavikát, ha jót akarsz...  Ördög  Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #393 Dátum: 2016. Június 10. - 10:38:10 »

oconor már egyszer betette....
http://www.shilen.com/calibersAndTwists.html
Én is a kereső segítségével bányásztam elő..........khmm...... Fejvakarás
Igazából csodálnám, ha lenne egyáltalán olyan téma, amit már ne rágtak volna le jó párszor a fórumtársak.
Egyébként Viktornak és Stefinek is igaza van ........ meg tényleg jobb ebbe jobban nem belebonyolódni.. Kacsint
 Emelem

Bocsi, mire leírtam, megjött az 5 danos sensei....  Emelem
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #394 Dátum: 2016. Június 10. - 11:04:06 »

oconor már egyszer betette....
http://www.shilen.com/calibersAndTwists.html
Én is a kereső segítségével bányásztam elő..........khmm...... Fejvakarás
Igazából csodálnám, ha lenne egyáltalán olyan téma, amit már ne rágtak volna le jó párszor a fórumtársak.
Egyébként Viktornak és Stefinek is igaza van ........ meg tényleg jobb ebbe jobban nem belebonyolódni.. Kacsint
 Emelem

Ahogy kedves tanult kollégám írja  Ördög ebbe csak belebonyolódni érdemes.

Az alapok ebben a témában már a 19. században születtek , bizonyos H. G. Magnus(1802-1870) volt aki vizsgálta a jelenséget, az ő munkássága megtalálható, plagizálni nem akarok, csak ha nem figyelnek Ördög
A pörgettyű hatás vagy tudományosan fogalmazva, a forgómozgást végző, hengerre ható erő, amely merőleges a forgástengelyre és a mozgás irányára, nagyban befolyásolja a szabad repülési szakaszban( a cső elhagyása után) a henger alakú lövedék mozgását.
Röviden úgy lehet szemléltetni a mi nyelvünkre lefordítva és a végletekig leegyszerűsítve mint mikor gyermekkorunkban szétkaptunk egy órát és a különböző fogaskerekes alkatrészeket elkezdtük pörgetni, az én emlékezetem szerint akkor pörgött stabilan amikor jól megtudtam tekerni, igen de akkor még nem tudtuk, hogy a nehezebbet jobban meg kell mint a könnyebbet, ahhoz, hogy stabilan pörögjön és ne bukdácsoljon. Emelem

Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #395 Dátum: 2016. Június 10. - 14:46:41 »

Ahogy kedves tanult kollégám írja  Ördög ebbe csak belebonyolódni érdemes.

Az alapok ebben a témában már a 19. században születtek , bizonyos H. G. Magnus(1802-1870) volt aki vizsgálta a jelenséget, az ő munkássága megtalálható, plagizálni nem akarok, csak ha nem figyelnek Ördög
A pörgettyű hatás vagy tudományosan fogalmazva, a forgómozgást végző, hengerre ható erő, amely merőleges a forgástengelyre és a mozgás irányára, nagyban befolyásolja a szabad repülési szakaszban( a cső elhagyása után) a henger alakú lövedék mozgását.
Röviden úgy lehet szemléltetni a mi nyelvünkre lefordítva és a végletekig leegyszerűsítve mint mikor gyermekkorunkban szétkaptunk egy órát és a különböző fogaskerekes alkatrészeket elkezdtük pörgetni, az én emlékezetem szerint akkor pörgött stabilan amikor jól megtudtam tekerni, igen de akkor még nem tudtuk, hogy a nehezebbet jobban meg kell mint a könnyebbet, ahhoz, hogy stabilan pörögjön és ne bukdácsoljon. Emelem



Csak, hogy teljes legyen a képzavar, és amikor letudjuk annyival, hogy a cső szeret nem szeret valamit akkor a háttérben egy kicsit azért dolgozik a fizika rendesen.
(Az írás egy korábbi komment folyam általam idézett részlete:)
Egy kicsit mennyünk beljebb a mocsárba.

„A huzagolástól a lövedék forgómozgást kap, s a forgás irányába kitér eredeti síkjából ( oldalag). Ezt a Magnus-hatás okozza (német természettudós 1802-1870). Azaz a folyadékban vagy gázban mozgó és tengelye körül forgómozgást végző hengerre ható erő, amely merőleges a forgástengelyre és a mozgás irányára. Oka a lövedék által magával ragadott levegőréteg és a lövedék mellett áramló levegő egymásra hatása (forgása során a lövedék magával ragadja a súrlódó levegőrészecskéket). A Poisson-vagy párnahatás kis mértékben hat a pörgettyűhatás irányában, és lövedék gördülését jelenti az alatta lévő légrétegen ( S.D. Poisson (1781-1840). Francia matematikus, fizikus). A lövedékorr kissé megemelkedik, s így alsó része valamivel több ellenszelet kap, mint a farrésze. Jobbra forgása során a lövedék az alatta kissé jobbra lévő légrétegről (légpárnáról) legördül, s ez jobbra való eltérést eredményez (párnahatás). A már említett pörgettyűhatás nagyobb távolságon a lövedék, mint forgó test kismértékű oldalmozgását idézi elő. (pörgettyű: egyik pontjában támasztott forgó merev test, amelynek forgástengelye igyekszik az irányát megtartani. Ha az erő a pörgettyű tengelyét elhajlítani igyekszik, erre a pörgettyű tengelye merőlegesen kitér.”

Ugye milyen szép dolog az a ballisztika.
  Ördög
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #396 Dátum: 2016. Június 10. - 15:03:59 »

Csak, hogy teljes legyen a képzavar, és amikor letudjuk annyival, hogy a cső szeret nem szeret valamit akkor a háttérben egy kicsit azért dolgozik a fizika rendesen.
(Az írás egy korábbi komment folyam általam idézett részlete:)
Egy kicsit mennyünk beljebb a mocsárba.

„A huzagolástól a lövedék forgómozgást kap, s a forgás irányába kitér eredeti síkjából ( oldalag). Ezt a Magnus-hatás okozza (német természettudós 1802-1870). Azaz a folyadékban vagy gázban mozgó és tengelye körül forgómozgást végző hengerre ható erő, amely merőleges a forgástengelyre és a mozgás irányára. Oka a lövedék által magával ragadott levegőréteg és a lövedék mellett áramló levegő egymásra hatása (forgása során a lövedék magával ragadja a súrlódó levegőrészecskéket). A Poisson-vagy párnahatás kis mértékben hat a pörgettyűhatás irányában, és lövedék gördülését jelenti az alatta lévő légrétegen ( S.D. Poisson (1781-1840). Francia matematikus, fizikus). A lövedékorr kissé megemelkedik, s így alsó része valamivel több ellenszelet kap, mint a farrésze. Jobbra forgása során a lövedék az alatta kissé jobbra lévő légrétegről (légpárnáról) legördül, s ez jobbra való eltérést eredményez (párnahatás). A már említett pörgettyűhatás nagyobb távolságon a lövedék, mint forgó test kismértékű oldalmozgását idézi elő. (pörgettyű: egyik pontjában támasztott forgó merev test, amelynek forgástengelye igyekszik az irányát megtartani. Ha az erő a pörgettyű tengelyét elhajlítani igyekszik, erre a pörgettyű tengelye merőlegesen kitér.”

Ugye milyen szép dolog az a ballisztika.
  Ördög

Ez mind szép,  de  az eredeti kérdéstől lassan már szabad szemmel nehezen belátható távolságra kerültünk...
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #397 Dátum: 2016. Június 10. - 15:10:49 »

Ez mind szép,  de  az eredeti kérdéstől lassan már szabad szemmel nehezen belátható távolságra kerültünk...

Teljesen igazad van. Apropó, mi is volt az a kérdés, hátha vissza találunk a helyes útra. Mondjuk már várom azt a kommentet is valakitől, hogy nem Írogatni kell itt hanem vadászni meg lőtérre járni,stb, stb.  Kacsint
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #398 Dátum: 2016. Június 10. - 16:27:58 »

Szvsz, már az is bőven kimeríti a téma tekintetében a gondos fegyverforgatót, ha hajlandó lemérni saját csövének a drallját....
Távol álljon tőlem Potterfield úr, vagy cégének reklámozása, de ez a rövid kis video talán segíthet azoknak, akiket tényleg érdekel a téma.


Saját méréssel és pl. a Shilen táblázattal egészen jól  „be lehet lőni”, hogy kinek milyen lövedéktömegben érdemes gondolkozni a saját puskához.

Aztán mosmár ténleg húzzon minden szájkaratés vadászni, mert előbb-utóbb jön a csősz, és hazazavar mindenkit az erdőből…… Stoel Stoel Ördög Ördög
Naplózva
Bwana
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 770



« Új üzenet #399 Dátum: 2016. Június 10. - 20:30:14 »

Szvsz, már az is bőven kimeríti a téma tekintetében a gondos fegyverforgatót, ha hajlandó lemérni saját csövének a drallját....
Távol álljon tőlem Potterfield úr, vagy cégének reklámozása, de ez a rövid kis video talán segíthet azoknak, akiket tényleg érdekel a téma.


Saját méréssel és pl. a Shilen táblázattal egészen jól  „be lehet lőni”, hogy kinek milyen lövedéktömegben érdemes gondolkozni a saját puskához.

Aztán mosmár ténleg húzzon minden szájkaratés vadászni, mert előbb-utóbb jön a csősz, és hazazavar mindenkit az erdőből…… Stoel Stoel Ördög Ördög


Na, csakhogy!  Táncol  Ez a beszéd, csak az a baj nekem kínai.  Fejvakarás

Köszönet mindenkinek aki vette a fáradtságot, hogy fényt gyújtson sötét elmémben!   Emelem
Naplózva

Mint azt bölcs elmeprofeszorom mondogatta: "Ne siesd el a gyógyítást, néha jó a hülye a háznál"!

Minden este bánva bánják, Hogy e vadat mér' kivánják, Mért is űzik egyre, nyomba,
Tévelyítő bús vadonba.
Stefi
Vendég
« Új üzenet #400 Dátum: 2016. Június 10. - 21:54:59 »

Ez mind szép,  de  az eredeti kérdéstől lassan már szabad szemmel nehezen belátható távolságra kerültünk...

Igaz de a lényeg hogy sokat mond a lövedéktömeg  és a huzagemelkedés de nem takarja be teljesen a kérdés lényegét . Vagyis el lehetne intézni a választ e két tényezőre koncentrálva de azonnal felvetődnek következő kérdések . Nagyon tipikus a 6,5x55 kaliber és a 6,5x68 . A lényeget nem hiszem hogy a lövedéksúly és huzagemelkedés viszonyára le szabad degradálni .  Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #401 Dátum: 2016. Június 11. - 14:04:14 »

Igaz de a lényeg hogy sokat mond a lövedéktömeg  és a huzagemelkedés de nem takarja be teljesen a kérdés lényegét . Vagyis el lehetne intézni a választ e két tényezőre koncentrálva de azonnal felvetődnek következő kérdések . Nagyon tipikus a 6,5x55 kaliber és a 6,5x68 . A lényeget nem hiszem hogy a lövedéksúly és huzagemelkedés viszonyára le szabad degradálni .  Emelem

Nem tudom pontosan, hogy mire gondolsz……..
Ha arra, hogy kisebb sebességnél más szabályok érvényesek, mint nagyobb sebességnél….. erre én nem találtam semmi utalást a szakirodalomban soha.
A drall/lövedéktömeg arány ugyanúgy érvényes .22 Hornet, vagy 222 Rem. és 22-250 esetében, vagy egy .308 Win. és a .300 RUM esetében is, pedig ezeknél is van lőportöltet és sebesség differencia bőven.
Hallottam pletykát 68-asra kamrázott Gusztávról, akinek használója nagy sikerrel eregette a 10 + grammos Megákat mindenféle nagy antilopoknak az oldalába a Fekete Földrészen.
Nem tudom…. nem voltam ott, nem láttam. Vállat von
Azt sem tudom, hogy fel lehet-e egy eredeti Guszti csövét kamrázni 68-asra….. Tulajdonképpen miért ne lehetne?
Nem tudom, hogy át lehet-e egy 96-os zárfejet alakítani a 68-as talpmérethez? Ha van elég hely vastagságban, miért ne lehetne?
Hogy elfér-e a Guszi tokban a 6,5x68-as patron, és adogat-e rendesen? Nem tudom lemérni, már rég eladtam a Gusztit….
Hogy hogyan vizsgáztattak le egy 4400 bar-os kalibert egy 3800 bar-hoz készült zárszerkezethez? Az Úr és a fegyvervizsgáztatás útjai kifürkészhetetlenek az egyszerű földi halandó számára…. Angyal
De az is lehet, hogy csak egy urbánus legenda az egész történet……. Kacsint
Egy biztos… jelen ismereteim szerint a gyári 68-as lőszer 6-9,1 grammos lövedékkel készül(t). Ez valószínűleg más drallt igényel, mint a Guszti 9-10 gramm feletti lövedéktömege. A Gusztik általában jól lövik a 9,1 grammos karcsú lövedéket…….  Akkor miért ne lőné jól a 68-as ból is a 9,1 grammost?
Kb. ennyi amit a kérdéshez hozzá tudok szólni…….
 Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #402 Dátum: 2016. Június 11. - 17:22:17 »

Nem tudom pontosan, hogy mire gondolsz……..
Ha arra, hogy kisebb sebességnél más szabályok érvényesek, mint nagyobb sebességnél….. erre én nem találtam semmi utalást a szakirodalomban soha.
A drall/lövedéktömeg arány ugyanúgy érvényes .22 Hornet, vagy 222 Rem. és 22-250 esetében, vagy egy .308 Win. és a .300 RUM esetében is, pedig ezeknél is van lőportöltet és sebesség differencia bőven.
Hallottam pletykát 68-asra kamrázott Gusztávról, akinek használója nagy sikerrel eregette a 10 + grammos Megákat mindenféle nagy antilopoknak az oldalába a Fekete Földrészen.
Nem tudom…. nem voltam ott, nem láttam. Vállat von
Azt sem tudom, hogy fel lehet-e egy eredeti Guszti csövét kamrázni 68-asra….. Tulajdonképpen miért ne lehetne?
Nem tudom, hogy át lehet-e egy 96-os zárfejet alakítani a 68-as talpmérethez? Ha van elég hely vastagságban, miért ne lehetne?
Hogy elfér-e a Guszi tokban a 6,5x68-as patron, és adogat-e rendesen? Nem tudom lemérni, már rég eladtam a Gusztit….
Hogy hogyan vizsgáztattak le egy 4400 bar-os kalibert egy 3800 bar-hoz készült zárszerkezethez? Az Úr és a fegyvervizsgáztatás útjai kifürkészhetetlenek az egyszerű földi halandó számára…. Angyal
De az is lehet, hogy csak egy urbánus legenda az egész történet……. Kacsint
Egy biztos… jelen ismereteim szerint a gyári 68-as lőszer 6-9,1 grammos lövedékkel készül(t). Ez valószínűleg más drallt igényel, mint a Guszti 9-10 gramm feletti lövedéktömege. A Gusztik általában jól lövik a 9,1 grammos karcsú lövedéket…….  Akkor miért ne lőné jól a 68-as ból is a 9,1 grammost?
Kb. ennyi amit a kérdéshez hozzá tudok szólni…….
 Emelem


Én meg még annyira se tudom . Tény hogy az én Carl Gusztim a Sako 10,1 grammos lövedékkel hihetetlen jó lőképet produkált a könyü lövedékkel meg @art . Érdekes módon a Norma 10,1 grammossal közel sem olyan jót mint a Sako . Ezért gondolom hogy nem elég az hogy ua. súlyú legyen a lövedék. A lövedék alakja a huzagok alakja  Fejvakarás száma is hatással lehet a pontosságra a drall-on kívül. Olyan műhelyben tanultam ahol a kézifegyverek terén is elég mélyen belemásztak e kérdésbe de olyan szakon ahol kicsit nagyobb kaliberekkel foglalkoztak - úgy 100 mm környékén. Elég hiányosak az ismereteim a kézifegyverek vonatkozásában de pontosan elégnek érzem a vadászat terén. Szóval ha valamely kaliberről és fegyverfajtáról azt állítják hogy pl a nehezebb lövedékeket "szereti" akkor azok közül kell választani és majd a lőtéren (nem vadon) kiderül hogy melyiket szereti igazán. Azután meg azt kell választani. Persze vannak a töltögetők ami egy más világ  Emelem  méricskéljetek , kísérletezzetek , jól szórakozzatok ezzel is .  Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #403 Dátum: 2016. Június 11. - 19:11:46 »

huszlavika: „Nem tudom pontosan, hogy mire gondolsz……..”
Stefi: „Én meg még annyira se tudom .”

Hát akkor sikerült egy tartalmasat beszélgetnünk……. Kacsint  OOO Röhög Röhög

 Wave
Naplózva
Zolimester
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1410



« Új üzenet #404 Dátum: 2016. Június 11. - 23:25:25 »

Egyszer volt egy 30-06-os puskám, amibe 168 grainhez készült match cső került.
Persze, hogy a 180 graines vadászmagokat nem annyira szerette, 5 lövésből egyet-kettőt mindig eldobott, de a maradéknak is volt vagy 6 centi a szórása 100 méteren.
Egyszer kipróbáltam a a Winchester Silvertipet. 180 gr ide-oda, annál tényleg egymást érték a lyukak a lapon. Mitől?? De szerencsére megszűnt a lőszer gyártása, így a jelenség is megszűnt...  Röhög
Naplózva
Oldalak: 1 ... 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 [27] 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: