Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 97   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: kártevők?  (Megtekintve 320656 alkalommal)
Szik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 838


« Új üzenet #30 Dátum: 2008. április 21. - 16:07:45 »

A vetési varjú azért a tojást rendesen szereti. Amikor volt még mérgezett tojás és nem volt védett sok felvette a kirakott tojásokat. Viszont fióka nevelés alatt rengeteg bogarat is fog. Jó régen mikor még sok volt és lehetett vadászni kiváncsiságból lőttem egyet aminek a torokzacskója nagyon ki volt tömve. Abban viszik a fiataloknak a táplálékot. Majd félmaréknyi fekete bogár volt benne. Nem tudom, hogy milyen fajta de akkor sok volt a gabonában belőlük. Valami gabona kártevő.
Naplózva

"A tapasztalatot nem az évek súlyával mérik, hanem a megszerzett tudás hasznosításának a mértékével."
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #31 Dátum: 2008. április 21. - 16:13:15 »

A vetési varjú azért a tojást rendesen szereti. Amikor volt még mérgezett tojás és nem volt védett sok felvette a kirakott tojásokat. Viszont fióka nevelés alatt rengeteg bogarat is fog. Jó régen mikor még sok volt és lehetett vadászni kiváncsiságból lőttem egyet aminek a torokzacskója nagyon ki volt tömve. Abban viszik a fiataloknak a táplálékot. Majd félmaréknyi fekete bogár volt benne. Nem tudom, hogy milyen fajta de akkor sok volt a gabonában belőlük. Valami gabona kártevő.


Köszi Gyula!
Ez korrekt válasz volt,kb mi is így gondoltuk. Wave
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #32 Dátum: 2008. április 28. - 11:10:18 »

Dúvadazni mehettem tegnap reggel apámék területére a fiatal hivatásos vadásszal. Régi megfigyeléseim alapján biztos voltam benne, hogy találunk még fészken ülő szürkavarjút és már szarkát is. Volt területünkön április 10-e után a varjak, 20-a után már a szarkák is megkezdték a kotlást, ez jó pár évben mindig így történt. Persze, nem mind egyszerre, de az említett időpontokat a legkorábban tojásra ülők betartották, tehát 10-e után szinte mindig érdemes volt körülnézni.
Tegnap reggel 7 óra után kezdtünk el sétálni azon a területrészen, amit már említettem Nektek előző írásaimban. Több fészket is ismertünk itt, úgy varjú, mint szarkát, de két hete még üresek voltak.
Most is ez volt a helyzet, egyikből sem ugrott a házigazda. Aztán egy távolabbi, éppen a tervezett következő fészek irányából repült felénk egy szarka. Beszállt a bozótosba az egyik fűzfára, majd minjárt érkező társával együtt a fa alatti kis ér mellé ereszkedett le.
Míg a vadőr megpróbálta becserkészni őket, barátnőmmel kissé távolabb takarásba húzódtunk. Pár pillanat múlva már el is húzott mellettünk az egyik madár, aminek csőréből több centis, viszonylag vastag, felismerhetetlen valami lógott ki. Hátracsúszott lövésemre kiejtette a nagyját, aztán, mivel azt hittem, hogy elhibáztam, a bal csővel is rálőttem.
Egy félkör után lesiklózott a szántásra.
Mikor felvettük (előbb még megkerestük a közben Andris által lőtt varjút), kiderült, hogy sarat vitt a fészekhez, tiszta földes-sáros volt a csőre. Lehet, hogy valami növényi anyagot is hozzáfogott, vagy szeretett volna beépíteni, azt láttam kilógni.
Mintha idén kissé el lennének csúszva.
Van valakinek hasonló tapasztalata?
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #33 Dátum: 2008. április 28. - 11:19:09 »

Dúvadazni mehettem tegnap reggel apámék területére a fiatal hivatásos vadásszal. Régi megfigyeléseim alapján biztos voltam benne, hogy találunk még fészken ülő szürkavarjút és már szarkát is. Volt területünkön április 10-e után a varjak, 20-a után már a szarkák is megkezdték a kotlást, ez jó pár évben mindig így történt. Persze, nem mind egyszerre, de az említett időpontokat a legkorábban tojásra ülők betartották, tehát 10-e után szinte mindig érdemes volt körülnézni.
Tegnap reggel 7 óra után kezdtünk el sétálni azon a területrészen, amit már említettem Nektek előző írásaimban. Több fészket is ismertünk itt, úgy varjú, mint szarkát, de két hete még üresek voltak.
Most is ez volt a helyzet, egyikből sem ugrott a házigazda. Aztán egy távolabbi, éppen a tervezett következő fészek irányából repült felénk egy szarka. Beszállt a bozótosba az egyik fűzfára, majd minjárt érkező társával együtt a fa alatti kis ér mellé ereszkedett le.
Míg a vadőr megpróbálta becserkészni őket, barátnőmmel kissé távolabb takarásba húzódtunk. Pár pillanat múlva már el is húzott mellettünk az egyik madár, aminek csőréből több centis, viszonylag vastag, felismerhetetlen valami lógott ki. Hátracsúszott lövésemre kiejtette a nagyját, aztán, mivel azt hittem, hogy elhibáztam, a bal csővel is rálőttem.
Egy félkör után lesiklózott a szántásra.
Mikor felvettük (előbb még megkerestük a közben Andris által lőtt varjút), kiderült, hogy sarat vitt a fészekhez, tiszta földes-sáros volt a csőre. Lehet, hogy valami növényi anyagot is hozzáfogott, vagy szeretett volna beépíteni, azt láttam kilógni.
Mintha idén kissé el lennének csúszva.
Van valakinek hasonló tapasztalata?
Szia!
Szerintem el vannak kicsit csúszva,de kiváncsi vagyok Szik mit mond.A sárhordás az utolsó fázis,a kész fészket szokta sárral kitapasztani. Wave
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #34 Dátum: 2008. április 28. - 12:51:27 »

"Szia!
Szerintem el vannak kicsit csúszva,de kiváncsi vagyok Szik mit mond.A sárhordás az utolsó fázis,a kész fészket szokta sárral kitapasztani. Wave"

Szia Józsi!

Igen, az a fészek, amelyiktől jött, formára készen van ugyan, de még elég szellősnek tűnt. Nyilván nyéhány nap alatt betapasztotta volna.
Érdekes, hogy a varjúfészkek is üresek voltak... Fejvakarás
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #35 Dátum: 2008. április 28. - 12:58:34 »

"Szia!
Szerintem el vannak kicsit csúszva,de kiváncsi vagyok Szik mit mond.A sárhordás az utolsó fázis,a kész fészket szokta sárral kitapasztani. Wave"

Szia Józsi!

Igen, az a fészek, amelyiktől jött, formára készen van ugyan, de még elég szellősnek tűnt. Nyilván nyéhány nap alatt betapasztotta volna.
Érdekes, hogy a varjúfészkek is üresek voltak... Fejvakarás
Pedig a varjúknak ilyenkor simán kotlani kéne.A szarkák már január végén elkezdik építeni a fészkeket,lehet egyszerre többet,és csak jóval később fejezik be teljesen.
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #36 Dátum: 2008. április 28. - 13:10:17 »

"Szia!
Szerintem el vannak kicsit csúszva,de kiváncsi vagyok Szik mit mond.A sárhordás az utolsó fázis,a kész fészket szokta sárral kitapasztani. Wave"

Szia Józsi!

Igen, az a fészek, amelyiktől jött, formára készen van ugyan, de még elég szellősnek tűnt. Nyilván nyéhány nap alatt betapasztotta volna.
Érdekes, hogy a varjúfészkek is üresek voltak... Fejvakarás
Pedig a varjúknak ilyenkor simán kotlani kéne.A szarkák már január végén elkezdik építeni a fészkeket,lehet egyszerre többet,és csak jóval később fejezik be teljesen.

Az a baj, hogy csak vendégként mehetek erre a területre. Így tapasztalatom szinte semmi. Régen, amikor minden tavasszal többször is végignéztem a területünk dúvadas helyeit, pontosan ismertem  a fészkek többségét. Tudtam, hogy melyik az új, és melyikből lakoltattuk ki a tulajdonost az előző évből stb.
Március elejétől már érdemes volt figyelni a párbaállt varjak mozgását, ahol sűrűn lehetett látni őket, ott nagy valószínűséggel fészkeltek is.
Ez jelentősen megkönnyítette a dolgot.

Most sokkal kedvezőtlenebb a helyzet, most voltam harmadszor dúvadazni, szinte mindig ugyanott. Bár az eredményre nem panaszkodom, érdemes lett volna másfelé is sétálni az elmúlt hetekben.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #37 Dátum: 2008. április 28. - 13:16:11 »

"Szia!
Szerintem el vannak kicsit csúszva,de kiváncsi vagyok Szik mit mond.A sárhordás az utolsó fázis,a kész fészket szokta sárral kitapasztani. Wave"

Szia Józsi!

Igen, az a fészek, amelyiktől jött, formára készen van ugyan, de még elég szellősnek tűnt. Nyilván nyéhány nap alatt betapasztotta volna.
Érdekes, hogy a varjúfészkek is üresek voltak... Fejvakarás
Pedig a varjúknak ilyenkor simán kotlani kéne.A szarkák már január végén elkezdik építeni a fészkeket,lehet egyszerre többet,és csak jóval később fejezik be teljesen.

Az a baj, hogy csak vendégként mehetek erre a területre. Így tapasztalatom szinte semmi. Régen, amikor minden tavasszal többször is végignéztem a területünk dúvadas helyeit, pontosan ismertem  a fészkek többségét. Tudtam, hogy melyik az új, és melyikből lakoltattuk ki a tulajdonost az előző évből stb.
Március elejétől már érdemes volt figyelni a párbaállt varjak mozgását, ahol sűrűn lehetett látni őket, ott nagy valószínűséggel fészkeltek is.
Ez jelentősen megkönnyítette a dolgot.

Most sokkal kedvezőtlenebb a helyzet, most voltam harmadszor dúvadazni, szinte mindig ugyanott. Bár az eredményre nem panaszkodom, érdemes lett volna másfelé is sétálni az elmúlt hetekben.

Az biztos hogy többet jársz,többet jársz,Szik biztos ismeri az összes,szarka és varjú fészket a területén.
Amikor kotlanak nincs nagy mozgás,amikor kikeltek a fiókák majd lesz mozgás,ilyenkor lehet kifigyelni merre mozognak.Régebben amikor teljes volt a fészekalj egy tűvel megszurkáltuk a tojásokat,s így elpusztulta,a madár mire észrevette hogy gond van,legtöbbször már nem költött újra.Ha kidobálod,vagy szétlövöd a fészket,újra fog költeni.Amikor már kikeltek egyet hagytunk benne,hogy ne kezdjen új költésbe a többit likvidáltuk.
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #38 Dátum: 2008. április 28. - 13:34:31 »

Mármint többet látsz,akart lenni. Vigyorog
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #39 Dátum: 2008. április 28. - 14:05:02 »

Ha már kiköltöttek, akkor nem szoktam bántani őket, május elejétől-közepétől abbahagytam a fészkezést. Talán 2-3 eset volt, amikor a fiókástól szétlőttem a fészket, de ezt is csak azért, mert nem volt lehetőségem később visszajönni, amikor már kirepültek.
Egyébként gimnazista koromban vettem rész olyan dúvadazáson, amikor minden varjúfészket szétlőttünk, és később is úgy ugrasztottuk a varjút, hogy valamelyikünk belelőtt a fészekbe. Aztán a '90-es évek legelején olvastam egy írást Dr. Kalotás Zsolttól, hogy sokkal jobb épségben hagyni a fészket, mint szétlőni, és azóta csak ugrasztok.
Megfigyeltem, hogy, ha a kotló madarat meglőjük, a párja nem ül a tojásokra, tehát az a fészek a továbbiakban "rendben van", nem kell számolni vele.
Meg így sokkal sportszerűbb is. Igaz, hibázás esetén valamikor vissza kell menni és javítani...
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #40 Dátum: 2008. április 28. - 19:24:30 »

Ha már kiköltöttek, akkor nem szoktam bántani őket, május elejétől-közepétől abbahagytam a fészkezést. Talán 2-3 eset volt, amikor a fiókástól szétlőttem a fészket, de ezt is csak azért, mert nem volt lehetőségem később visszajönni, amikor már kirepültek.
Egyébként gimnazista koromban vettem rész olyan dúvadazáson, amikor minden varjúfészket szétlőttünk, és később is úgy ugrasztottuk a varjút, hogy valamelyikünk belelőtt a fészekbe. Aztán a '90-es évek legelején olvastam egy írást Dr. Kalotás Zsolttól, hogy sokkal jobb épségben hagyni a fészket, mint szétlőni, és azóta csak ugrasztok.
Megfigyeltem, hogy, ha a kotló madarat meglőjük, a párja nem ül a tojásokra, tehát az a fészek a továbbiakban "rendben van", nem kell számolni vele.
Meg így sokkal sportszerűbb is. Igaz, hibázás esetén valamikor vissza kell menni és javítani...
Az ugrasztás a legjobb,mert megmarad a fészek,bagolynak vércsének sólyomnak.Plussz látod mi repült ki belőle,ha csak szétlőtte az ember sokszor hasznos madár költött benne,s az elpusztult.
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
Szik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 838


« Új üzenet #41 Dátum: 2008. április 28. - 20:34:05 »

Dúvadazni mehettem tegnap reggel apámék területére a fiatal hivatásos vadásszal. Régi megfigyeléseim alapján biztos voltam benne, hogy találunk még fészken ülő szürkavarjút és már szarkát is. Volt területünkön április 10-e után a varjak, 20-a után már a szarkák is megkezdték a kotlást, ez jó pár évben mindig így történt. Persze, nem mind egyszerre, de az említett időpontokat a legkorábban tojásra ülők betartották, tehát 10-e után szinte mindig érdemes volt körülnézni.
Tegnap reggel 7 óra után kezdtünk el sétálni azon a területrészen, amit már említettem Nektek előző írásaimban. Több fészket is ismertünk itt, úgy varjú, mint szarkát, de két hete még üresek voltak.
Most is ez volt a helyzet, egyikből sem ugrott a házigazda. Aztán egy távolabbi, éppen a tervezett következő fészek irányából repült felénk egy szarka. Beszállt a bozótosba az egyik fűzfára, majd minjárt érkező társával együtt a fa alatti kis ér mellé ereszkedett le.
Míg a vadőr megpróbálta becserkészni őket, barátnőmmel kissé távolabb takarásba húzódtunk. Pár pillanat múlva már el is húzott mellettünk az egyik madár, aminek csőréből több centis, viszonylag vastag, felismerhetetlen valami lógott ki. Hátracsúszott lövésemre kiejtette a nagyját, aztán, mivel azt hittem, hogy elhibáztam, a bal csővel is rálőttem.
Egy félkör után lesiklózott a szántásra.
Mikor felvettük (előbb még megkerestük a közben Andris által lőtt varjút), kiderült, hogy sarat vitt a fészekhez, tiszta földes-sáros volt a csőre. Lehet, hogy valami növényi anyagot is hozzáfogott, vagy szeretett volna beépíteni, azt láttam kilógni.
Mintha idén kissé el lennének csúszva.
Van valakinek hasonló tapasztalata?
Szia!
Szerintem el vannak kicsit csúszva,de kiváncsi vagyok Szik mit mond.A sárhordás az utolsó fázis,a kész fészket szokta sárral kitapasztani. Wave

Sziasztok!

Mint már említettem szombaton a teljes napot a szárnyas dúvadaknak szántuk egy fórumtársunkkal.
Nincs itt semmiféle elcsúszás. A fészkelési és a kotlási időszaknak van egy bizonyos átfutási ideje. Van épülő fészek kotló madár és kikelt fióka is. Általában a szarkák korábban kezdik rakni a fészket mint a szürkék. Március végén már kezdik. Most is néhány elérhető fészekhez felmásztunk és belenéztünk, vagy nyúltunk. Volt olyan amiben még csak tojás volt ,de nem ült még rajta és volt olyan is amiben már a megpattant tojásban látszott a kelő kis varjú csőre. Ezt a Sanyi le is fotózta. A legtöbb fészken most kotlanak. Már én sem lövöm a fészkeket ki sok éve. Régen a vt.-nél volt kötelező dúvadazás ilyenkor több csapat vadász kirajzott a határba és minden fészekbe belelőtt. Volt, hogy kacsa fordult ki belőle. Persze a tojó már észrevette őket és kiszállt. A fészket szétlőtték erre raktak sarjúfészket amit a belombosodott fákon már nem lehetett meglátni és ki is költötték. Az egész nem ért semmit. Aztán sikerült elérnem, hogy csak a kirepülő tojót lőjék mert akkor már vége a tojásoknak is.Ha elsőre nem jött össze akkor többször vissza kell menni. A reggeli hűvös idő a jó meg az eső mert akkor a hidegben jobban kitart a fészken, meg amikor frissen kikelt fióka van ami kopasz és érzékeny a hidegre. Ha sűrűben van a fészek el is lehet bújni és megvárni amíg visszajön, de ez úgy az igazi ha két ember van és az egyik látványosan elvonul amíg a másik láthatatlanul lapít a sűrűben.
Egyébként az idén is van nagyon sok olyan varjú fészek amit újra használnak és amiből tavaly ki lett lőve a madár.
A tojókon látszik a kotlófolt, azaz kopasz a hasuk amivel a tojást melegítik. Aki még nem látott ilyet az nézze meg.
Naplózva

"A tapasztalatot nem az évek súlyával mérik, hanem a megszerzett tudás hasznosításának a mértékével."
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #42 Dátum: 2008. április 28. - 20:37:50 »

Szik köszönjük a kimerítő hosszú választ,ha van még emlék vagy tapasztalat írd meg nyugodtan. Wave
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #43 Dátum: 2008. április 29. - 08:47:19 »

Sziasztok!

Köszönöm a választ Szik!
Azt hiszem, tényleg nem ártott volna a terület többi részén is körülnéznem, túlságosan kevés ismeret birtokában jutottam kissé téves következtetésre.
Érdekes, amit írsz, hogy a következő évben újrahasznosítják a tavalyi fészket a szürke varjak, ezt én még soha nem tapasztaltam. Ezért meg voltam győződve róla, hogy minden évben újat építenek, ellentétben a vetésivel. Tehát még jobban kell figyelni, nem mehet el az ember egy legyintéssel a tavalyi fészek mellett, hogy ez már nem érdekes!
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #44 Dátum: 2008. április 29. - 12:59:59 »

Az én megfigyelésem szerint nincsenek késésben a madarak, van olyan szürke fészek ahol már 1-2 hete horják... a kaját be a madarak.
2 héttel ezelött már több szarkát is láttam... fészket ülni.
Úgyhogy erre nincs semmi késés.
Szik-el abszolúlt egyetértek, hogy ha már tollas kártevőket szeretnénk "zaklatni" a legjobb idő a borús-esős-szeles idő, mert igen sokáig kivárnak a madarak.
Nem tudom, de mifelénk már régen se volt szokás a fészkek  Vadász kopogtatása, az indokok....
De szerintem ezt nem is szabad feszegetni...
Naplózva

Üdv End
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 ... 97   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: