Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 225904 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #360 Dátum: 2011. Szeptember 16. - 08:49:18 »

Olvastam egy pálinkás fórumon, hogy szintén valamilyen jellegtelen aromájú pálinka finomításakor,az un."aromakosárba", ami nem más mint egy rozsdamentes háló, az alszesz fölé nyers, esetleg aszalt gyümölcsöt tesznek, és finomításkor ezekből a gyümölcsökből az íz és illatanyag átpárolódik a kész pálinkába. Van vagy 150l törkölyöm, majd annak a finomításakor kipróbálom, csak azt nem tudom, hogy milyen gyümölcsöt használjak. Fejvakarás Talán kipróbálom a kökényt.

Igazából a cefre saját gyümölcsét, esetleg annak aszalt gyümölcsét érdemes használni, hiszen a párlat gyümölcsös jellegének erősítésére szolgál az eljárás.
A saját gyümölcs többnyire a nehezebb ügy, hiszen mire kiforr a cefre, nem biztos hogy van még egészséges nyers termés, de körténél, almánál pl. megoldható.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #361 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 11:24:13 »

Igazából a cefre saját gyümölcsét, esetleg annak aszalt gyümölcsét érdemes használni, hiszen a párlat gyümölcsös jellegének erősítésére szolgál az eljárás.
A saját gyümölcs többnyire a nehezebb ügy, hiszen mire kiforr a cefre, nem biztos hogy van még egészséges nyers termés, de körténél, almánál pl. megoldható.

Akkor szerinted a törkölyre szőlő az jó lehet? Egy próbát megér?
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16606



« Új üzenet #362 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 15:09:55 »

Akkor szerinted a törkölyre szőlő az jó lehet? Egy próbát megér?
Pálinkafőzős ismerősöm a törkölyhöz valami aromás almát és kevés köménymagot használ.
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Vinczelehel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 761


« Új üzenet #363 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 16:48:58 »

  A jó törköly  pálinkának mazsolából  szoktak  ágyat  csinálni, és  azon  hagyják  érni. Természetesen a  balonba vagy  üvegbe  hagyni  kell  levegőt  és ugy  lezárni,  mint azt  már  Lajos  is  írta,  és  néha  megmozgatni.
 Kimondottan  nemes  szőlő törkölypálinkáját  érdemes  eképpen  ágyazni és  jó sokáig, legalább  fél  év  de  megéri.  Próbáljátok  ki . Vetekszik  bármely  konyakkal.
Naplózva

Erdész  vadász  üdvözlettel    Lehel
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #364 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 20:11:21 »

Röviden-tömören...

Köszönjük Girgi!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #365 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 20:51:17 »

Akkor szerinted a törkölyre szőlő az jó lehet? Egy próbát megér?

Nem tudom mennyire esik szét főzés közben. Szerintem kérdezd meg a pálinkás fórumosoktól, próbálta-e valaki.
Ha megpróbálod, valami aromás szőlőt javasolnék. Tramini, muskotályosok.
Esetleg megpróbálhatod azt is, hogy két részletben finomítasz. Egyiket simán, a másikat dúsítottan, így legalább egzakt lesz az összehasonlítás. Majd mesélj róla, ha elkészült!

Lehel, most egy kicsit elbeszéltetek egymás mellett, pillanatnyilag az aromakosár használatáról szólt a csevej. Ettől függetlenül köszönjük a tippet!

Ma lefőztem a második hordó szilvát is, holnap lefinomítom, aztán idén befejeztem a főzést.

Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #366 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 20:58:38 »

"...... aztán idén befejeztem a főzést"

Pedig most jön még csak a hecsedli, a galagonya, a kökény és az összes szapora termés! Ördög
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #367 Dátum: 2011. Szeptember 17. - 21:35:29 »

"...... aztán idén befejeztem a főzést"

Pedig most jön még csak a hecsedli, a galagonya, a kökény és az összes szapora termés! Ördög

Ezeket mind meghagyom Neked....
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #368 Dátum: 2011. Szeptember 18. - 09:40:25 »

Nem tudom mennyire esik szét főzés közben. Szerintem kérdezd meg a pálinkás fórumosoktól, próbálta-e valaki.
Ha megpróbálod, valami aromás szőlőt javasolnék. Tramini, muskotályosok.
Esetleg megpróbálhatod azt is, hogy két részletben finomítasz. Egyiket simán, a másikat dúsítottan, így legalább egzakt lesz az összehasonlítás. Majd mesélj róla, ha elkészült!

Lehel, most egy kicsit elbeszéltetek egymás mellett, pillanatnyilag az aromakosár használatáról szólt a csevej. Ettől függetlenül köszönjük a tippet!

Ma lefőztem a második hordó szilvát is, holnap lefinomítom, aztán idén befejeztem a főzést.



Én tegnap finomítottam le a potyószilvát. Elsőre egy kicsit édeskés, nagyon intenzíven gyümölcsös ízű, de még nyers. Most áll pár hónapot, aztán kíváncsi leszek mit fog kiadni magából. Ami újdonság, hogy Erdélyben vettem egy 5l-es kis hordót, ebbe is tettem a szilvából, aztán majd megkóstoljuk, hogy mi a különbség a hordós és az üvegballonos pálinka közt Bion
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Jager74
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1686


« Új üzenet #369 Dátum: 2011. Szeptember 18. - 10:08:23 »

mi a különbség a hordós és az üvegballonos pálinka közt Bion
Az a különbség,hogy ha a hordót nem áztattad be előtte pár napra,akkor megissza előled a pálinkát... Vigyorog
« Utoljára szerkesztve: 2011. Szeptember 18. - 10:16:26 írta Boar » Naplózva
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #370 Dátum: 2011. Szeptember 18. - 15:20:15 »

Az a különbség,hogy ha a hordót nem áztattad be előtte pár napra,akkor megissza előled a pálinkát... Vigyorog

Ázott az majdnem két hetet, mire abbahagyta a szivárgást, utána meg hagytam még pár napot, mert inkább vizet igyon, mint a pálinkámat Ördög
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #371 Dátum: 2011. Szeptember 18. - 20:50:50 »

Én tegnap finomítottam le a potyószilvát. Elsőre egy kicsit édeskés, nagyon intenzíven gyümölcsös ízű, de még nyers. Most áll pár hónapot, aztán kíváncsi leszek mit fog kiadni magából. Ami újdonság, hogy Erdélyben vettem egy 5l-es kis hordót, ebbe is tettem a szilvából, aztán majd megkóstoljuk, hogy mi a különbség a hordós és az üvegballonos pálinka közt Bion

Kíváncsi leszek rá én is. Nekem is hoztak a vendégeim egy 10 literest, de egyelőre csak nézegetem, kipróbálni még nem mertem. Stoel
Az a helyzet, hogy Sábától kaptam tavaly egy pálinkakollekciót, aztán volt benne egy hordós érlelésű szilva. Olyan csersavas, hogy tyuhaj. Egyébként az összes többi nagyon finom pálesz volt, ez az egy, ami valahogy nem ízlik. Tartok egy kicsit a fahordótól.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #372 Dátum: 2011. Szeptember 18. - 22:37:19 »

2 éve készített kökényágyas törkölypálinka, ízében szinte teljesen a kökény jön elő, a pálinkát csak halványan lehet érezni:

Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9996



« Új üzenet #373 Dátum: 2011. Szeptember 21. - 10:46:13 »

A Gazdasszony tanácsai az 1800-as évekből
Milyen gyümölcsből főzhetünk pálinkát? - 1. rész

A’ Gazdaszszonyi munkákról

Az Égettbor, Rozsolis, Punts, Ratafia, és Szagos-Vizek készitéséről.
 
 
Égettbornak mind jók azok a’ gyümőltsök, a’ mellyeknek édes levelekből valami bort lehet a’ forrás által készíteni. Illyen a’ Szőlő, Szilva, Baratzk, Meggy, Alma, Körtvély, Gabona, Kolompér, és földi bodza termése ’s a’ t. mind ezen gyümöltsökben bennt van ugyan az égettbor; de úgy bepolálva, hogy mesterség nélkűl a’ többi testektől külön választani nem lehet. Ez a’ mesterség egyik a’ megforrás, a’ másik a’ tűz. E’ nélkűl Égetbor nem lesz. Hogy tehát az égetésre ezek a’ testek elkészűljenek, ezeket kel megtartani:
 

 
            1. A’ Szőlő, vagy ennek leve a’ must, míg meg nem forr: nem ád égettbort; és mentűl egyenetlenebbűl forrott meg, ’s régibb valamelly bor: annál kevesebb Spiritust lehet a’ tűz által belőle kihúzni. Errenézve ha valaki Színbort akarna kiégetni, azt válassza, mentől újjabb, és mentől nagyobb edényben mehetett egyszerre forrásba.
            2. Mikor a’ borok Mártziusban Seprőjökről levonatnak, a’ Seprő már, tele szivta magát Spiritussal. Errenézve míg azt ismét ki nem gőzöli magából: az égetéshez kel fogni. A régi Seprő erőtelen.
            3. A’ törköly a’ Seprővel ellenkező természetű; mert ha tsak elébb meg nem forr, valamint a’ Múst: nem ád égettbort. Ennek megforrásával nem egyformán bánnak a’ Gazdaszszonyok. Némellyek a’ törkölyt nagy gödrökbe betapodják, szájját betsinálják, és mintegy November végén, vagy későbbis felbontják; es részenként kiegetik. Ez a’ mód, ha a’ legjobb rész mustot el nem inná, némelly tekintetben nem vólna legrosszabb. Mások azt vagy levesen, vagy a’ kisajtolás után, Kádakra tapodtatják, és szájjokat sárral betapasztatván, majd tavaszigis így tartják, és akor égetik. Itt sokszor az a’ kár, hogy a’ törköly megpenészlik, és etzetesedik: a’ hol pedig már etzet van: a’ Spiritusnak nagy része elnyészett.
            4. Mentől húsosabb a’ Szőlő annál több lesz belőle az Égettbor. A’ vizes esztendőbéli termés, éretlen, vagy rothadt Szőlőtörköly kevesebb Spiritust ád. Minden 10 akó jó törkölyből egy akó, az az 64 Itsze Égettbort lehet várni: ha rossz 12-14 akó ád ennyit. A’ Seprővelis igy van a’ dolog. A’ jó bornak gyökeresebb a’ Seprője, és 8. Akó, 64 Itsze Égettbort ád; külömben ennyi Spiritushoz 10-12. akó Seprő kivántatik. Jó erejű 4. akó szinborból rendszerint egy akó Égettbor szokott lejönni. De itt azt meg kel jegyezni, hogy ha valaki tiszta bort éget ki: a’ moslékját, a’ melly az égetés után a’ Kazánban marad, nemkel kiönteni: mert ebből ha hozzá tsak kevésitsze jó etzet töltetikis, a’ melegen jó etzet lesz 14 nap alatt.
 

 
A’ Szilvorium egy a’ legnevezetesebb Égettbor nemek közűl. E’ körűl ezek a’ megjegyezni való dolgok:
            1. Minden Szilva jó ugyan a’ kiégetésre, még a’ Kökény, és Sózókais; de a’ mellyiknek sűrűbb édes a’ leve: több Spiritust ád. A’ nyári, gömbölyű nagy szemű Boldog asszony, Durántzi, és Hosszú, vagy a’ mint mások nevezik Bertzentzei Szilva legtöbb Spiritust adnak.
            2. Mentől érettebb ez a’ gyümőlts; és egyenlőbben megforr: annál bizonyosabban le jön 8. akóról egy akó Silvórium. De ha a’ szilva kazán, vagy az égetés rossz: 11-12 akó ád egyet.
            3. Jól tselekszik ugyan a’ Gazdák hogy a’ férges Szilvát hordókra szedetik; de elégedjenekmeg, ha 10-12 akó, 64. Itsze Szilvoriumot fog adni.
4. A’ Szilvához nem tanátsos egyebet, Kajszin, és Szőrös baratzknál keverni, és az Almát, ’s Körtvélyt jobb külön edényekbe szedetni; mert míg az alma megforr: addig a’ Szilva megrothad, és nem ád Égettbort.
            5. A’ hol sok a’ Szilva: idő is sok, és hosszas kivántatik annak kiégetésére, és míg egyik hordóról a’ másikra kerűl a’ sor, addig a’ Szilva elérik, és erejét elveszti. Illyen helyen nem a’ Gazdasszony a’ Pályinkás, hanem az Arendás, és több ’s nagyobb Kazánjai vagynak.
 

 
 
Az almából, és Körtvélyből is lehet Égettbort kihúzni; de ehezis némelly fogások szükségesek úgymint:
            1. Az alma, és Körtvély mentől érettebb; annál jobb égettbort ád. A’ Körtvélynek sokkal erősebb a’ Pályinkája. Errenézve a’ rothadt almát jobb Etzetnek kisajtolni, mint Égettbornak fözni.
            2. Az alma, és Körtvély igen nehezen forr meg egyenlően; sött a’ megforrás a’ rothadással úgy együtt jár, hogy a’ szemes Gazdasszonyt is megtsalja. Erre nézve úgy szokás vele bánni; hogy az alma valami vállúban apróra megtöretik; az után hórdóra töltetik, és gyakrabban megkevertetik, míg meglevesedik; és forrani kezd. Némellyek a’ megtört almát kisajtolják, és a’ levet egyfenekű hordóra töltvén, ha megforrott, kiégetik. Az első mód könnyebb, és több Pályinkát ád. Jó leves érett alma 8-9. akó ád 64 Itsze Égettbort.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #374 Dátum: 2011. Szeptember 21. - 20:38:57 »

"..földi bodza termése "

Ez az un gyalogbodza?
Az nem mérgező? Stoel
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: