Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Magyar agár  (Megtekintve 200829 alkalommal)
Viktor
Vendég
« Új üzenet #30 Dátum: 2009. Január 19. - 16:07:56 »

Az agár szerintem csak nyúlvadász...

Kis naív... Kacsint Vigyorog
Naplózva
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #31 Dátum: 2009. Január 19. - 22:07:30 »

Üdv Mindenkinek

Hát ez durva, vaddisznóra... Fejvakarás


Nem akarok kötekedni, csak az érdekelne, hogy a tenészet alapító kanját vették romáktól? Egyáltalán, hogy lehetett tenyésztésbe venni, vagy törzskönyves kutya volt?

Valaki magyarázza el ezt nekem Vállat von

Köszi
Fabrigo
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #32 Dátum: 2009. Január 19. - 22:50:14 »

Üdv Mindenkinek


Nem akarok kötekedni, csak az érdekelne, hogy a tenészet alapító kanját vették romáktól? Egyáltalán, hogy lehetett tenyésztésbe venni, vagy törzskönyves kutya volt?

Valaki magyarázza el ezt nekem Vállat von

Köszi
Fabrigo

Nem, ez nem a tenyészet alapító kanja volt, hanem vérfrissitésre vette a srác. A tenyészet törzskanja Kv. Fürkész volt, többszörös Európa és Világgyőztes, Hungária és InterChampion, az összes környező országban és Franciao.-ban is nemzeti Champ stb stb  sokszoros Best In Show, meg úgy általában véve mindent megnyert amit lehetséges a világon. Az ezredforduló környékén amelyik kiállitáson az a kutya elindult, ott mindenki más az esélytelenek nyugalmával nézelődhetett. Bion

Ezt a kutyát valóban romáktól vette a tenyésztő, egy ténylegesen jó agár volt. Küllemre nézve abszolút tipusos, nem túl vékony és nyurga, inkább zömökebb, erősebben izmolt, és betonkemény. Én is fedeztettem vele, az alábbi képen látható kan pontosan az ő kölyke. Sajnos nagyon sok agárról, így róla is csak hagyományos (papir) fotóm van, nem tudom megmutatni.

A tenyésztésbe vételről annyit: mivel őshonos és ritka magyar fajtáról van szó, lehetőség van felnőttkori törzskönyvezésre. Ez úgy néz ki, hogy ha van egy agarad, aminek semmilyen papirja nincs, elviheted tenyészszemlére, ahol összevetik a fajtára kiadott standard leirással.  Amennyiben átmegy a bírálaton, kap egy bizonyitványt, melynek birtokában viheted kiállitásra, versenyre stb és ha megszerzi a szükséges minősítéseket kiállitáson vagy tenyészszemlén, akkor tenyésztésbe is veheted. Utódai már "rendes", tehát nem felülbélyegzett származási lapot kapnak. Csak természetesen a nagyszűlő és a fölötti rovatok üresen maradnak. Legalábbis mikor én ezzel komolyan foglalkoztam, akkor így volt. Hogy most is igy van-e azt nem tudom.

Ezt nem minden fajtánál lehet megtenni, de a magyar fajtáknál egy ideg bevett gyakorlat volt, nagyon egyszerű oknál fogva: a háború után minden őshonos fajtából kevés maradt. És ha pl egy tenyésztő valahol a világvégén egy tanyaudvaron meglátott egy kuvaszt, vagy komondort, aminek természetesen semmi papirja nem volt, de amúgy fajtájának kiváló példánya volt, akkor így lehetett tenyésztésbe vonni. Ugyanúgy el lehet képzelni hány gyönyörű, tipusos puli volt kint juhászoknál, akiket a törzskönyv érdekelt legkevésbé. Butaság lett volna az ilyen kutyákat kizárni a tenyésztésből.
Amint egy fajta egyedszáma úgy megnő, hogy több teljesen különálló vérvonal alakul ki, és ezekkel fenntartható egy jó minőségű állomány, akkor az utólagos törzskönyvezési lehetőséget általában megszüntetik. De szvsz magyar fajtáknál mindig is lesz olyan hogy valahonnan előkerül egy tvk nélküli, de kiváló kutya.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #33 Dátum: 2009. Január 19. - 23:30:14 »

 
  Üdv jan!

  Nagyon jól néz ki ez a Becses, ráférne a mai állományra egy ilyen kan. Egy szuka testvérét ismerem (Boglár Pepita) jó kis dinamikus szuka. Ha jól emlékszem, az Ánizst is láttam valahol, mintha lett volna tőle egy Kalandvadász alom!
  Remélem, lesznek még almok Nálad, legalább ilyen kutyákkal!!!
   

   Üdv.: Grey

Üdv Grey!

Köszönöm!
Ebből az alomból két szuka maradt itthon, Boglár és Babér nevűek. A harmadik volt szerintem a legszebb, már kölyökként nagyon kecses mozgású kis kutya volt, a három kannal együtt Franciao.-ba került. Sajnos azóta nem láttam, pedig nagyon kiváncsi lennék hogy mi lett belőle!

Ánizstól valóban lett Kvadász alom, a pécsi CACIB-on láttam belőlük egy fiatal szukát, pár éve. Ánizskám egyébként kiváló származása ellenére egy szentségesen rossz természetű eb volt, de mivel első kutyám volt ami BIS-t nyert, meg volt becsülve. Amúgy a legkártékonyabb kutya volt a világon. Bion

Ami a tenyésztést illeti, úgy már biztosan nem fogom csinálni mint mondjuk 10 éve, de mióta ezt a képet megtaláltam a neten, megint látok benne valami fantáziát. Ki tudja mit hoz még az élet, lehet hogy elkezdek mozgolódni ilyen téren.
Naplózva
Grey
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #34 Dátum: 2009. Január 20. - 00:47:03 »


    Sajnos az a helyzet jan, hogy eltörölték a "B" törzskönyvezést, bevezették helyette a regiszter törzskönyvet ("R" törzskönyv), aminek a lényege, hogy a küllemileg megfelelő, ismeretlen származású kutyát regisztrálják, kiállításra, versenyre viheted, DE NEM TENYÉSZTHETSZ VELE! Hihetetlen csapás ez a magyar agárra, mivel sok értékes egyed szaladgál FCI törzskönyv nélkül az országban, miközben a törzskönyves állomány lassan belterjessé válik.
 A legnagyobb baj az, hogy minimum három változata alakult már ki a fajtának (verseny-,kiállítási-,vadász-típus) és az ezeket tartó tenyésztői, tulajdonosi körök között sok az ellentét... Igazából arról megy már rég a vita, hogy melyik az igazi MAGYAR AGÁR?
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #35 Dátum: 2009. Január 20. - 09:27:15 »

Ezt a kutyát valóban romáktól vette a tenyésztő, egy ténylegesen jó agár volt. Küllemre nézve abszolút tipusos, nem túl vékony és nyurga, inkább zömökebb, erősebben izmolt, és betonkemény. Én is fedeztettem vele, az alábbi képen látható kan pontosan az ő kölyke. Sajnos nagyon sok agárról, így róla is csak hagyományos (papir) fotóm van, nem tudom megmutatni.


Nemcsak volt, még mindig az. Nemsokára 14 éves lesz. Itt vannak képek róla:

Tavaly, 13 évesen.



Fiatalon.

Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #36 Dátum: 2009. Január 20. - 09:29:30 »

    Sajnos az a helyzet jan, hogy eltörölték a "B" törzskönyvezést, bevezették helyette a regiszter törzskönyvet ("R" törzskönyv), aminek a lényege, hogy a küllemileg megfelelő, ismeretlen származású kutyát regisztrálják, kiállításra, versenyre viheted, DE NEM TENYÉSZTHETSZ VELE! Hihetetlen csapás ez a magyar agárra, mivel sok értékes egyed szaladgál FCI törzskönyv nélkül az országban, miközben a törzskönyves állomány lassan belterjessé válik.
 A legnagyobb baj az, hogy minimum három változata alakult már ki a fajtának (verseny-,kiállítási-,vadász-típus) és az ezeket tartó tenyésztői, tulajdonosi körök között sok az ellentét... Igazából arról megy már rég a vita, hogy melyik az igazi MAGYAR AGÁR?

Grey, úgy tudom, a MATOE is törzskönyvezhet, nem csak a MEOE. Ott meg nem foglalkoznak vele, hogy van-e FCI törzskönyve a kutyának, ha átmegy tenyészszemlén, akkor lehet vele tenyészteni.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #37 Dátum: 2009. Január 20. - 09:45:18 »

    Sajnos az a helyzet jan, hogy eltörölték a "B" törzskönyvezést, bevezették helyette a regiszter törzskönyvet ("R" törzskönyv), aminek a lényege, hogy a küllemileg megfelelő, ismeretlen származású kutyát regisztrálják, kiállításra, versenyre viheted, DE NEM TENYÉSZTHETSZ VELE! Hihetetlen csapás ez a magyar agárra, mivel sok értékes egyed szaladgál FCI törzskönyv nélkül az országban, miközben a törzskönyves állomány lassan belterjessé válik.

Ha meg tenyésztesz vele, akkor mi lesz? A kölykei is "R" törzskönyvet kapnak? Meg az ő kölykei is? Na bummm...

Ugyanis ha "R" törzskönyves is a kutya, de jó, akár kiállításon, akár versenyen, vadászaton, akkor holtbiztos, hogy tenyészteni is fognak vele...max. hamisítanak neki törzskönyvet, az meg még további anomáliákat hordoz magában.
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #38 Dátum: 2009. Január 20. - 10:00:54 »

Üdv Mindenkinek!

Köszönöm banshee az információkat! Ebből is látszik, hogy az embernek van mit tanulni még:D

Üdv: Fabrigo
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Grey
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #39 Dátum: 2009. Január 20. - 10:43:43 »


     Teljesen egyetértek Veled banshee! Ezért írtam, hogy ez a regiszter törzskönyv egy elhibázott dolog. Ja, és az anomáliák. Hát azokból van bőven a fajta körül...   Örülök, hogy szóba került a MATOE is, szerintem ők állnak a legközelebb az igazsághoz, ha a magyar agárról beszélünk. Bár már idestova 6-7 éve nem vagyok tag semmilyen kutyás egyesületben, klubban a MATOE honlapját ajánlom figyelmetekbe! A galériában látható agarak legnagyobb része fantasztikus. Funkció és forma egysége.
Naplózva
banshee
kutyapecér :-)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 216


WWW
« Új üzenet #40 Dátum: 2009. Január 20. - 11:19:02 »

Itt az ominózus honlap:

http://www.matoe.hu
Naplózva

A kutya jobb ,mint egy feleség, kevesebbet eszik, kevesebbet iszik, nem beszél vissza és már bundája is van.
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #41 Dátum: 2009. Január 20. - 20:38:57 »

    Sajnos az a helyzet jan, hogy eltörölték a "B" törzskönyvezést, bevezették helyette a regiszter törzskönyvet ("R" törzskönyv), aminek a lényege, hogy a küllemileg megfelelő, ismeretlen származású kutyát regisztrálják, kiállításra, versenyre viheted, DE NEM TENYÉSZTHETSZ VELE! Hihetetlen csapás ez a magyar agárra, mivel sok értékes egyed szaladgál FCI törzskönyv nélkül az országban, miközben a törzskönyves állomány lassan belterjessé válik.
 A legnagyobb baj az, hogy minimum három változata alakult már ki a fajtának (verseny-,kiállítási-,vadász-típus) és az ezeket tartó tenyésztői, tulajdonosi körök között sok az ellentét... Igazából arról megy már rég a vita, hogy melyik az igazi MAGYAR AGÁR?

Meglátszik hogy kikerültem a vérkeringésből, ezt a R tkv-t nem is tudtam. Szomorú A Csibésznek még B törzskönyve volt, és a kölykei nem felülbélyegzettet kaptak. (2002-ben)

Egyébkét az a probléma amit emlitesz nem új keletű, a 90-es évek végén is állandó téma volt. Talán emlékszel Kv. Éliásra, óriási méretű kan volt, HCH meg minden, de abban a Józsi is egyetértett, hogy egy 40kg fölötti kutya -már csak a mérete miatt is- nem igazán alkalmas nyulászásra, még ha a hajlam benne is van.
Ugyanakkor jártam Nagyharsányba is kutyát nézni meg fotózni, ott voltam a legelső VAV-on is. Nos az ottani kutyák, bár köztudottan aktívan nyulásztak, nekem nem tetszettek.
Az én favoritjaim a Szittyahoni tenyészetből származó kutyák voltak. Az első kanom is onnan került ki, Szittyahoni Táltos. Mokány kis kutya volt, benne volt a ragadozó vér. Bár pletykálták a rossz nyelvek hogy abba a vonalba keveredett egy kis sloughi vér is... hát én nem tudhatom, de jó agarai voltak a srácnak.

Hogy melyik az igazi magyar agár? Hát a pályakutyák biztosan nem. Azok a jó agarak amelyekben benne van a vér, de küllemük is kifogástalan, nem?
Naplózva
norbica
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 77


csak leendő VADÁSZ...


« Új üzenet #42 Dátum: 2009. Január 20. - 21:37:36 »

Üdv norbica!

Honnan vannak a kutyáid? Mármint melyik tenyésztőtől?

Én 97-óta tenyésztek magyar agarat, (Kövesd-Váraljai kennelnéven) bár az utóbbi években nem vagyok túl aktív ilyen téren, és azt mondhatom hogy mindegyik kutya egy teljesen külön karakter. A fajtájára jellemző fő tulajdonságokat persze egyik sem tudja levetkőzni, de azon belül mindegyik teljesen más. Ahány agaram volt, annyifélék voltak. Volt köztük -ahogy írod- makacs, öntörvényű, kezelhetetlen kutya is, meg kezes bárány is.

Épp a napokban találtam egy képet a neten egy tőlem származó kutyáról, amelyet 2001-ben vittek ki Franciaországba.
Kövesd-Váraljai Becses nevű kan. Nagyon jól emlékszem rá, kölyökként egy kis ördögfióka volt. Kacsint


Hopp,ezt elszúrtam Vigyorog A szukát Várgesztesen vettem,lovas ismeröstöl,a kant pedig alföldön,romáktol(ugy tünik ez a fajta sorsa Bion)Na,ők arra használták a szüleit,amire ki lettek tenyésztve...Büszkén mutattak képeket is.És igen:őz,süldő disznó is volt köztük...Bár tudom,ez a forum nem a legjobb hely ilyen sztorikhoz,de a képek alapján megfogták...
« Utoljára szerkesztve: 2009. Január 20. - 22:41:45 írta Viktor » Naplózva

A valóság azoknak való,akik nem bírják az alkoholt!
norbica
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 77


csak leendő VADÁSZ...


« Új üzenet #43 Dátum: 2009. Január 20. - 21:44:42 »

Hopp,ezt elszúrtam Vigyorog A szukát Várgesztesen vettem,lovas ismeröstöl,a kant pedig alföldön,romáktol(ugy tünik ez a fajta sorsa Bion)Na,ők arra használták a szüleit,amire ki lettek tenyésztve...Büszkén mutattak képeket is.És igen:őz,süldő disznó is volt köztük...Bár tudom,ez a forum nem a legjobb hely ilyen sztorikhoz,de a képek alapján megfogták...
« Utoljára szerkesztve: 2009. Január 20. - 22:39:42 írta Viktor » Naplózva

A valóság azoknak való,akik nem bírják az alkoholt!
Viktor
Vendég
« Új üzenet #44 Dátum: 2009. Január 20. - 22:39:15 »

Bár tudom,ez a forum nem a legjobb hely ilyen sztorikhoz,de a képek alapján megfogták...

Dehogynem.. akkor jó hely. Mosolyog Igen Wave
Naplózva
Oldalak: 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: