Oldalak: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 222037 alkalommal)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #405 Dátum: 2011. Szeptember 29. - 07:36:37 »

Ja. Csak az asszony meg ne tudja... Stoel

Pláne ott ne, ahol 2/3-os többségben vannak a nők a családban.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #406 Dátum: 2011. Október 21. - 11:01:00 »

http://hvg.hu/itthon/20111021_palinkafozo_lebukott
Naplózva
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #407 Dátum: 2011. Október 21. - 19:07:53 »


Hát nem kellene üzletelni  vele! Vállat von
 Főzni lehet, meg inni is! Piál
Naplózva
magesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 215



« Új üzenet #408 Dátum: 2011. Október 21. - 19:20:37 »

Hát nem kellene üzletelni  vele! Vállat von
 Főzni lehet, meg inni is! Piál
Na meg énekelni közben! Táncol Taps Táncol

Szép estét mindenkinek!
Naplózva

-"Nagyon bölcs az emberi természetnek az a tulajdonsága, hogy a kínzó emlékeket idővel elhalványítja, de a kedves élményeket megőrzi, sőt esetleg még meg is színesíti."-Kittenberger
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #409 Dátum: 2011. Október 21. - 19:26:47 »


Hát a felsőnyárádi érdekes egy népség alapjáraton is, egyáltalán nem lep meg.  Ördög
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #410 Dátum: 2011. Október 24. - 10:24:38 »

Pálinkás élmény.
A múltkor az erdészemnél futottunk össze a felügyelővel. Az erdész már nyugdíjas, volt kollégám. Megkínált bennünket a pálinkájával, vegyes gyümölcs, egészen jó volt, de az utóillatában ott volt egy határozott savanyú víz.
Mondom neki, hogy a cefrézéssel semmi gond, de a főződnek üzenem, hogy a savanyú vízre legközelebb jobban ügyeljen. Néz rám, nem érti miről beszélek. Az orra alá dugom a poharat, mondván, szagolja meg. Azt mondja: körte. Körte ám az öreganyád térde - mondom - ez a hajnali söntésszag.
Elkezdünk beszélgetni a főzésről. Kiderül, hogy hivatásos főzőben főzette, az alábbi technológiával.
Beleteszik a nagy üstbe a cefrét, amiről 12 fokig leengedik az alszeszt, ami közvetlenül folyik át a kis finomító üstbe. KÖZVETLENÜL, A FINÁNCOK ÁLTAL LEPLOMBÁLT CSÖVÖN KERESZTÜL.
Amikor elérik a 12 fokot, akkor leállítja a nagy üstöt és elindítja a finomítót. Hozzá se nyúl az alszeszhez, a berendezés nem is teszi lehetővé.
Az alszeszt újra leengedi, addig, amíg a végtermék el nem éri az 50 fokot.

Ez a világ ökörsége, a kétlépcsős lepárlás megcsúfolása.
Kisüsti házi technikánál az alszeszt többé-kevésbé dupla mennyiségre higítjuk vissza tiszta vízzel, magyarul a savanyú víz arányát jelentősen csökkentjük. A finomításnál ha leállunk, amikor 30 fokot eléri a pillanyatnyi párlat, akkor a végtermék átlaga általában vastagon 60 feletti. Ehhez újra tiszta víz kerül, hogy elérje a fogyasztható szeszfokot, ezzel megint jelentősen tisztítjuk ahhoz képest, amikor az alszeszből nyerjük hozzá a higítót.
Nem tudom, ez minden szeszfőzdében így megy-e, de ha igen, az komolyan megkérdőjelezi az onnét kikerülő párlatok minőségét.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #411 Dátum: 2011. Október 24. - 11:05:19 »

"Az alszeszt újra leengedi, addig, amíg a végtermék el nem éri az 50 fokot."

Ez a hiba! Ilyenkor valószínileg belekerül az utópárlatból egy jó adag a kész pálinkába!
Kóstolni kellene, és amikor megjelenik az utópárlatos savanyú íz, akkor be kellene bejezni a főzést, akárhány fokos is a pálinka, majd beállítani desztillált vízzel a szeszfokot!

« Utoljára szerkesztve: 2011. Október 24. - 11:09:20 írta Erdojaro (Molnár Attila) » Naplózva
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #412 Dátum: 2011. Október 24. - 11:14:44 »


Ez a világ ökörsége, a kétlépcsős lepárlás megcsúfolása.

Én úgy tudom, hogy minden hivatalos bérfőzőben így van, mert különben nem lehet ellenőrizni, hogy annyi pálinka után adózik, mint amennyit főz.

Idézet
Kisüsti házi technikánál az alszeszt többé-kevésbé dupla mennyiségre higítjuk vissza tiszta vízzel, magyarul a savanyú víz arányát jelentősen csökkentjük.

Én ezt nem csináltam meg. Asszem az általam olvasott könyvben sincs ez leírva. Ettől függetlenül persze még lehet, hogy így jobb lesz a pálinka.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #413 Dátum: 2011. Október 24. - 11:38:41 »

Én ezt nem csináltam meg. Asszem az általam olvasott könyvben sincs ez leírva. Ettől függetlenül persze még lehet, hogy így jobb lesz a pálinka.

Pedig ez szerintem egy nagyon fontos momentum, legközelebb próbáld ki. Az alszesz foka 25 vagy az alatti legyen.
Amikor a cefrét főzöd és az alszesz pillanatnyi szeszfoka 20 alá megy, leállítod. Ekkor az átlag valahol 40 és 50 fok között van. Tiszta vízzel felhigítod 25 fokra, vagy kicsivel az alá és így küldöd a második menetre. A finomítást 30 körül leállítod, az átlag 55-65. Ezt higítod érlelés után fogyaszthatóra.


A kétlépcsős lepárlás lényege az, hogy a lehető legjobban megszabaduljunk a káros íz és szaganyagoktól, miközben minél többet megőrzünk az alkoholból és a gyümölcsös aromákból.
Az alszesz (mondjuk) 45 %-ban etilalkohol, 55 százalékban víz. Olyan víz, amiben jelentős mennyiségben jelen vannak még azok a kellemetlen szagok és ízek, amitől mentessé akarjuk tenni a párlatot.
Ha higítás nélkül, egy az egyben újra főzzük, ugyanabból a vízből fog higulni a szesz, legfeljebb az alkoholtartalom emelkedésével csökken némiképp az arány.
Ha viszont tiszta vízzel felhigítjuk főzés előtt, nagyságrendekkel csökken a szennyeződés.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4588



« Új üzenet #414 Dátum: 2011. Október 24. - 12:20:33 »

Pedig ez szerintem egy nagyon fontos momentum, legközelebb próbáld ki. Az alszesz foka 25 vagy az alatti legyen.
Amikor a cefrét főzöd és az alszesz pillanatnyi szeszfoka 20 alá megy, leállítod. Ekkor az átlag valahol 40 és 50 fok között van. Tiszta vízzel felhigítod 25 fokra, vagy kicsivel az alá és így küldöd a második menetre. A finomítást 30 körül leállítod, az átlag 55-65. Ezt higítod érlelés után fogyaszthatóra.


A kétlépcsős lepárlás lényege az, hogy a lehető legjobban megszabaduljunk a káros íz és szaganyagoktól, miközben minél többet megőrzünk az alkoholból és a gyümölcsös aromákból.
Az alszesz (mondjuk) 45 %-ban etilalkohol, 55 százalékban víz. Olyan víz, amiben jelentős mennyiségben jelen vannak még azok a kellemetlen szagok és ízek, amitől mentessé akarjuk tenni a párlatot.
Ha higítás nélkül, egy az egyben újra főzzük, ugyanabból a vízből fog higulni a szesz, legfeljebb az alkoholtartalom emelkedésével csökken némiképp az arány.
Ha viszont tiszta vízzel felhigítjuk főzés előtt, nagyságrendekkel csökken a szennyeződés.


Oké, köszi!

De azért majd megkóstoljuk ezt is, aztán elmondod a véleményedet!  Piál
Eddig még én sem kóstoltam, de az illata kezd alakulni így 3 hónap után.
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #415 Dátum: 2011. Október 24. - 12:46:45 »


De azért majd megkóstoljuk ezt is, ...

Meg hát!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #416 Dátum: 2011. Október 24. - 18:38:38 »

és az alszesz pillanatnyi szeszfoka 20 alá megy

Ezt hogy méred?

Van erre valami ketyere, ami képes mérni a pillanatnyi átfolyó lé szeszfokát?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #417 Dátum: 2011. Október 24. - 20:32:59 »

http://palinkafozo.superwebaruhaz.hu/item/45805
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9525


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #418 Dátum: 2011. Október 24. - 20:35:23 »

Ezt hogy méred?

Van erre valami ketyere, ami képes mérni a pillanatnyi átfolyó lé szeszfokát?


Olyan is létezik, de egyszerűbb, ha literenként szeded, és megméred amikor tele a literes edényed.
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #419 Dátum: 2011. Október 24. - 20:35:49 »

Ezt hogy méred?

Van erre valami ketyere, ami képes mérni a pillanatnyi átfolyó lé szeszfokát?

Van olyan mérőhenger, amin átfolyik a pálinka. Folyamatosan lehet látni az éppen kifolyó szeszfokot.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 [28] 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: