Oldalak: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 90   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Pálinkás jó reggelt!  (Megtekintve 222043 alkalommal)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #345 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 11:29:23 »

 Azért a topik áttekintése nem volt haszontalan !
 
 A PITRALON-os üveges képnél a röhögéstől becsúsztam a gép alá !  Taps Taps Röhög Röhög Röhög Fej a falba Fej a falba Fej a falba Röhög
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #346 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 12:15:00 »

Stefi, két dolgot el kéne különíteni.
Azt, hogy kökényből akarsz pálinkát főzni, vagy kökényágyast szeretnél készíteni.
Pálinkát főzni bizonyára kökényből is lehet, de azt hiszem, hogy nagyon nagy macera. Húsa alig van, cukortartalma is minimális. Márpedig a gombáknak ez kell, a cukrot tudják alkohollá és mustgázzá alakítani. Szerintem nem éri meg napokig bujkálni a szúrós tövisek között pár deci pálinkáért, szedj inkább szilvát, körtét, töredék munkaráfordítással nagyon finom pálinkát főzhetsz belőlük.
A kökényágyas más tészta, ehhez valamilyen semleges alappálinka szükséges. Leginkább talán egy borpárlat, vagy akár tisztaszesz, a lényeg, hogy jellegtelen legyen. Talán még egy visszafogott, friss szilvát is el tudok képzelni alapnak.
A kökény íze, színe, illata valamilyen szinten átmosódik ebbe a párlatba és egy spéci aromát ad neki.
Ha ez utóbbira vagy kíváncsi, Vincze Lehelnek állítólag nagyon jó receptje van, környékezd meg, biztosan segít.

 
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #347 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 12:36:54 »

Szia Stefi! Én így csinálom a kökényágyast. 1 liter pálikához számolok  25-30 dkg kökényt. A bogyókat átválogatom, hogy ne legyen köztük rossz, megmosom, és berakom a fagyasztóba. Másnap belerakom egy 5 literes üvegbe, és rátöltöm a pálinkát. Izlés szerint mézet is lehet hozzá tenni, literenként 1-2 evőkanállal. 3-4 hónap múlva összeérik. Este lehet, hogy teszek fel képet. Alma vagy törkölypálikát ajánlok hozzá, szilvából biztosan nem csinálnám.  Emelem
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #348 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 12:51:41 »

Stefi, két dolgot el kéne különíteni.
Azt, hogy kökényből akarsz pálinkát főzni, vagy kökényágyast szeretnél készíteni.
Pálinkát főzni bizonyára kökényből is lehet, de azt hiszem, hogy nagyon nagy macera. Húsa alig van, cukortartalma is minimális. Márpedig a gombáknak ez kell, a cukrot tudják alkohollá és mustgázzá alakítani. Szerintem nem éri meg napokig bujkálni a szúrós tövisek között pár deci pálinkáért, szedj inkább szilvát, körtét, töredék munkaráfordítással nagyon finom pálinkát főzhetsz belőlük.
A kökényágyas más tészta, ehhez valamilyen semleges alappálinka szükséges. Leginkább talán egy borpárlat, vagy akár tisztaszesz, a lényeg, hogy jellegtelen legyen. Talán még egy visszafogott, friss szilvát is el tudok képzelni alapnak.
A kökény íze, színe, illata valamilyen szinten átmosódik ebbe a párlatba és egy spéci aromát ad neki.
Ha ez utóbbira vagy kíváncsi, Vincze Lehelnek állítólag nagyon jó receptje van, környékezd meg, biztosan segít.

 

Stefi-
Lajosnak igaza van:
A kökénypálinka(mármint amit kökényből főztek) az egyik legdrágább (mert nyűgös elegendő bogyót összeszedni, ráadásul annak is alacsony a cukortartalma, emiatt kevés pálinkát ad) és az egyik legjellegtelenebb pálinka(valamiért az íze nem megy át a főzetbe, benne marad a cefrében, ráadásul kevés az illóolajtartalma is, amitől még az illata sem lesz túl elegáns). Szóval lehet ezzel kísérletezni, de a nagyok azt mondják ( a pálinkafőzős fórumon), hogy nem érdemes.

A kökényágyas az más! Ebbe kioldódik az az ízanyag, ami a kökénycefrében benne marad és nagyon finom ágyaspálinkát kapunk-először én is Erdélyben ittam, aztán U.Petitől kaptam egy nyeletet a fórumtalálkozón, és nem olyan régen kiderült, hogy a győri rokonom -aki szintén nagy mestere a pálinkának- is készített. Na, az övé egy négy éves ágyaspálinka volt, és valami csoda volt az íze, színe, illata!


Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #349 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 13:23:00 »

Alma vagy törkölypálikát ajánlok hozzá, szilvából biztosan nem csinálnám.  Emelem

Az alma általában eléggé visszafogott ízvilág, valószínűleg alkalmas erre a célra. A törköly szerintem átüt.
A szilva egy érdekes kérdés.
Nem tudom, ki hogy van vele, de szerintem a szilvapálinka illata és íze nem igazán emlékeztet a szilvára. A szilvapálinkának én szilvapálinka bukéját érzek, ellentétben pl. a körtével, vagy a barackkal. Eleinte azt hittem, hogy csak az enyémmel van a baj, ezért kíváncsiságképpen megkóstoltam pár neves pálinkaház termékét is, de nagyjából ugyanazt tapasztaltam.
Elképzelhető, hogy vannak szilvafajták, amit jobban átviszik a gyümölcsízt, pl. a körtefajták között is óriási a különbség van, nem tudom.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #350 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 13:28:27 »

... megmosom, és berakom a fagyasztóba.

Ettől lesz dércsípte?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Vinczelehel
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 761


« Új üzenet #351 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 13:55:38 »

Ettől lesz dércsípte?
   Így van  Lajos , azért  szokták  megvárni  a dércsípést  mert  akkor  puhul  meg a  kökény  húsa és az íz  anyagok  is  jobban  oldódnak ki. Na  de ezt  biztosan  tapasztaltad  vadászaton  késő  ősszel mikor  csípkedjük  a fanyar-édes  szemeket , de  viszont  ilyenkor a szedés , szállítás  minden  nagyon  macerás.

 Egyébként ,ha belegondolok  abba  amit  a vaddisznósba  írtál  komolyan  nem  lenne  rossz . Hajnalban  cserkelnék, esetleg  Vadász , Wildboar , utánna Grill , Főz , utánna szednék  kökényt ,  pihennék majd  megint  cserkelnék.....közbe  Piál Piál Piál  és  ezt  mind  a  te  számládra  Vigyorog Vigyorog  Kiennélek-innállak  a  vagyonodból Angyal Ördög Ördög
 Persze ha nem  lenne  annyi  dolgom  ilyenkor, hogy  az  ablakon sincs időm  kinézni . Betakarítás : napraforgó, kukorica, szántás,  vetés , Pálinkafőzés,  munkahely  plusz  a  saját  erdőben  is  kezdeni  kell  a  kitermelést  úgy,  hogy  csak  álmodik  a  nyomor.
Naplózva

Erdész  vadász  üdvözlettel    Lehel
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #352 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 15:54:36 »

... szilvából biztosan nem csinálnám. 

Én szilvából csináltam. Éppen megfelelt, mert jó minőségű, tiszta, de kissé jellegtelen alap volt és a kökény íze teljes mértékben érvényesülni tudott. Első ilyetén próbálkozásom volt, csak hasraütéses alapon (ezért is követtem el azt a hibát, hogy csak 2 litert készítettem, idén ezt nem fogom ismét elkövetni  Vigyorog), de örülök, hogy sokaknak ízlett és nagyon hasonlított Lehelére, aki már komoly mester ezen a téren.  Igen
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Stefi
Vendég
« Új üzenet #353 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 16:15:40 »


Köszönöm a válaszokat!  A kétéves borpárlatom éppen elfogyott .  Főként ágyasokat csináltam belőle, aszalt gyümölcsön.
A sógor éppen készül kifőzni a tavalyi borát mert valami nem tetszk neki .  Nyihi Vállat von Tasli ( furcsa egy izlése van) .Kunyerálok egy két lityit és megbolondítom a kökénnyel ! Wave
Naplózva
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #354 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 18:35:48 »

Érdekes dolog ez a dércsípés, nem értek a biokémiához, de olyasmi rémlik, hogy a fagy feltár bizonyos cukrokat.
A fagyott krumli megédesedik, a csicsóka is, a kökény úgyszintén, de pl. a naspolya is fagyottan kezd el bepuhulni, édesedni.

Girgi, esetleg van valami hozzátennivalód a témához?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Guszti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 298


« Új üzenet #355 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 20:50:02 »

Mindig törkölyből csinálom. A szilvát ringlóból főzetem, de ágyaspálinkának nem jött be. Kivéve amit a lagzira csináltam, és a maradék 3 évig megbújt a kamrában.  Emelem
Naplózva

"Szorgalmasan gyűjtögessed a hajnalpír melegét, hogy életed hűvösödő alkonyára is elég legyen."
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #356 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 21:15:01 »

Olvastam egy pálinkás fórumon, hogy szintén valamilyen jellegtelen aromájú pálinka finomításakor,az un."aromakosárba", ami nem más mint egy rozsdamentes háló, az alszesz fölé nyers, esetleg aszalt gyümölcsöt tesznek, és finomításkor ezekből a gyümölcsökből az íz és illatanyag átpárolódik a kész pálinkába. Van vagy 150l törkölyöm, majd annak a finomításakor kipróbálom, csak azt nem tudom, hogy milyen gyümölcsöt használjak. Fejvakarás Talán kipróbálom a kökényt.
Naplózva
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #357 Dátum: 2011. Szeptember 15. - 21:36:08 »

Érdekes dolog ez a dércsípés, nem értek a biokémiához, de olyasmi rémlik, hogy a fagy feltár bizonyos cukrokat.
A fagyott krumli megédesedik, a csicsóka is, a kökény úgyszintén, de pl. a naspolya is fagyottan kezd el bepuhulni, édesedni.

Girgi, esetleg van valami hozzátennivalód a témához?

Röviden-tömören csak annyi a titka ezeknek a gyümölcsöknek(zöldségeknek), hogy ezekben több összetett szénhidrát/keményítő található, mint különböző cukrok(amik szintén szénhidrátok, de nem annyira összetettek, ezért instabilabbak, könnyebben oldódnak, lépnek reakcióba, stb.,a keményítők pedig komplex vegyületek, amik nem olyan könnyen lépnek reakcióba más vegyületekkel, nehezebben bomlanak el,stb., így az ízérzékelésünkre sem hatnak annyira). Összehasonlításként: keményítő=pl. liszt, cukrok=pl. szőlőcukor. Bele kell nyalintani mindkettőbe és érződik a különbség.  Mivel a keményítők is cukrokból épülnek fel, így fagy, főzés vagy egyéb enzimek(pl. a kökényben a fagyás miatt sérült sejtekből kiszabaduló enzimek), vegyületek hatására az összetett keményítők különböző, egyszerűbb cukorvegyületekké bomlanak le, amik már kiadják az édes ízt.
(Próbáld ki, hogy egy kis kanál lisztet a szádba veszel és ott tartod pár percig: a semleges ízt nemsokára enyhe édeskés íz fogja felváltani, ami abból ered, hogy a nyálban található enzimek hatására a keményítő elkezd cukrokká bomlani. Nos, valami hasonló bomlás megy végbe a kökényben és az ehhez hasonló, fagyra édesedő termésekben is.

Olvastam egy pálinkás fórumon, hogy szintén valamilyen jellegtelen aromájú pálinka finomításakor,az un."aromakosárba", ami nem más mint egy rozsdamentes háló, az alszesz fölé nyers, esetleg aszalt gyümölcsöt tesznek, és finomításkor ezekből a gyümölcsökből az íz és illatanyag átpárolódik a kész pálinkába. Van vagy 150l törkölyöm, majd annak a finomításakor kipróbálom, csak azt nem tudom, hogy milyen gyümölcsöt használjak. Fejvakarás Talán kipróbálom a kökényt.

Próbáld ki mazsolával!-úgy hallottam a törkölyt azzal javítják fel a legjobban. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #358 Dátum: 2011. Szeptember 16. - 05:25:11 »

"Próbáld ki mazsolával!-úgy hallottam a törkölyt azzal javítják fel a legjobban. Wave"

Mivel a mazsola szőlő, mi lenne ha valamilyen illatos nyers szőlőt tennék az aromakosárba?
Lebogyózva, kicsit megtörve.
 Szerinted?
Naplózva
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #359 Dátum: 2011. Szeptember 16. - 08:39:43 »

Szia Stefi! Én így csinálom a kökényágyast. 1 liter pálikához számolok  25-30 dkg kökényt. A bogyókat átválogatom, hogy ne legyen köztük rossz, megmosom, és berakom a fagyasztóba. Másnap belerakom egy 5 literes üvegbe, és rátöltöm a pálinkát. Izlés szerint mézet is lehet hozzá tenni, literenként 1-2 evőkanállal. 3-4 hónap múlva összeérik. Este lehet, hogy teszek fel képet. Alma vagy törkölypálikát ajánlok hozzá, szilvából biztosan nem csinálnámEmelem

Ez azért érdekes, mert a szilva és a kökény valahányadik unokatestvérek , de mindenképp rokonok (Prunusék), tehát harmonizálniuk kellene egymással.
Bár, ha belegondolok, a mi rokonságunkban is van olyan, aki nem akar harmonizálni... Ördög
L.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 [24] 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 ... 90   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: