Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 1437   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vaddisznós élményeink  (Megtekintve 2756859 alkalommal)
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #120 Dátum: 2008. április 22. - 13:52:36 »

A megoldást sajnos én sem tudom.
Amíg a pénz a fontos, addig nem is lehet megfelelő "szelektáló" un. állományjavító vadgazdálkodást folytatni. Sajnos ez ma a mi helyzetünk. Nagyon sokunknak nincs meg az anyagi feltétele, hogy ne kelljen eladott disznóhajtást rendezni a társaságnak, mert majd a tagok befizetik a szükséges összeget és életképes marad a társaság.
Nagyon sok olyan ember van, aki nem tudja megállni az adott pillanatban, hogy ne húzza meg a ravaszt, pedig lehet hogy egy lövéssel mások kitartó munkáját teszi tönkre vagy legalább is nagyban hozzájárúl, hogy tönkre menjen.
Sok embernek nincs jövőképe, hogy mi lesz öt év múlva, mire fog majd vadászni. Csak a mának él és úgy is vadászik.
Sajnos a mai Vt.-k zöme, már nem az a felelősségteljes összeszokott, családias társaság mint régebben volt. Inkább az irígység dominál és a mindenáron való zsákmányszerzés.
Egy mostani társaságban jelen voltam egy beszélgetésen és igen rosszúl éreztem magam. A következőt hallottam egy helyi vadász szájából: hamár be kell fizetnem a tagdíjjat, (ami egy évre nincs kettőszázezer forint egyébként), akkor ki is kell lőnöm ennek az ellenértékét vadból.
Kérdem én, vadász az ilyen?
Fontos neki egyáltalán a vadászat vagy csak a "hús" a lényeg. Ahelyett, hogy a seggét a földhöz verné, hogy vadászhat, kinnt lehet a területen puskával a vállán, kalappal a fején, részese lehet a természetnek és ha úgy adódik el is ejthet disznót, bikát, bakot, tarvadat, ő a kiadott pénzéért "húst" akar.
Hát ilyen emberekkel nehéz a megfelelő vadgazdálkodás és egyáltalán a beszélgetés is.
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #121 Dátum: 2008. április 22. - 14:05:00 »

"Hát ilyen emberekkel nehéz a megfelelő vadgazdálkodás és egyáltalán a beszélgetés is."

Zoli!

Ameddig lesz olyan ember aki beszélget az első alkalom után is az ilyenekkel, addig tényleg reménytelen a helyzet... Fa testápoló :RII

Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #122 Dátum: 2008. április 22. - 14:07:35 »

Egyébként a megoldást már kitalálták a nem is olyan távoli Lüneburgban, nem is olyan régen.
Ez a Lüneburger Modell néven elhíresült állományszabályozó módszer.
Nem túl bonyolult. A lelövés összetételében látja a megoldást, ami a következő:
90 % szaporulat, ezen belül 75% malac 15% süldő.
10 % koca és kan, ezen belül, koca középkortól fiatalabb, kan 5 évnél idősebb. A fiatal  kanokat kímélni kell.
Sok helyen alkalmazzák tőlünk nyugatabbra és valóban szép és egészséges állomány alakul ki  pár éven belül. Összeegyeztethető a fegyelmezett disznóhajtásokkal, és a következetes vadkárelhárítással is.


Ezért szeretem a fórumokat, mert mindig tanúl, hall valamit az aember.  Wave
Naplózva

Üdv End
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #123 Dátum: 2008. április 22. - 14:10:10 »

Hát én, biztos nem fogok beszélgetni vele, de van egy pár olyan ember a környezetében, aki hasonlóan gondolkodik. Kicsit buta emberek ezek, de megvannak, léteznek és lőnek.
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #124 Dátum: 2008. április 22. - 14:12:27 »

Zoli!

És tudod mi a legszörnyűbb?
Az, hogy általáan az ilyenek idő milliomosok(is).... Kalapal Fejbever
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #125 Dátum: 2008. április 22. - 14:14:45 »

Zoli!

És tudod mi a legszörnyűbb?
Az, hogy általáan az ilyenek idő milliomosok(is).... Kalapal Fejbever

Na ezt pont eltaláltad!
Egész nap kint méhészkedik a területen, ott is lakik readásul, nyugdíjas is.
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #126 Dátum: 2008. április 22. - 14:16:44 »


Íme, egy jó állományszabályzó kilövés, a tegnapelőtti telihold alól.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #127 Dátum: 2008. április 22. - 14:17:18 »

Egyébként a megoldást már kitalálták a nem is olyan távoli Lüneburgban, nem is olyan régen.
Ez a Lüneburger Modell néven elhíresült állományszabályozó módszer.
Nem túl bonyolult. A lelövés összetételében látja a megoldást, ami a következő:
90 % szaporulat, ezen belül 75% malac 15% süldő.
10 % koca és kan, ezen belül, koca középkortól fiatalabb, kan 5 évnél idősebb. A fiatal  kanokat kímélni kell.
Sok helyen alkalmazzák tőlünk nyugatabbra és valóban szép és egészséges állomány alakul ki  pár éven belül. Összeegyeztethető a fegyelmezett disznóhajtásokkal, és a következetes vadkárelhárítással is.


Üdv!

A módszer hazai bevezetésének legnagyobb buktatója szerintem a 75% malac kilövés.  Ez azt jelenti hogy a leadott vad 75%-a 20kg alatti (ebből adódóan eleve III.osztály átvételi ár), 15% lehet a 30-50kg közötti, ami I.o lehet lövéstől függően.
Egy kis matek:
ha a teljes kilövés 100 példány, akkor malac 75x20kg = 1500kg vadhús, III.o áron 225e Ft
15 süldő 40kg átlagsúllyal 600kg, I.o áron 180e Ft. összesen 405e Ft +ÁFA.

A tavalyi eredmény szerint az elejtett süldők-malacok aránya a teljes teritékben 65 és 15%.
Azaz 65x40 =2600kg I.o áron  780e Ft
Malacok 15x20 =300kg III.o áron 45e Ft összesen 825e Ft+ ÁFA.

Azaz ha a mi társaságunk átállna erre a módszerre, akkor évente kb 50%-al  kevesebb bevétel lenne csak a vd vadhús értékesitésből.

Ezt a jelen állapotok közt elfogadtatni egy -akár állami akár vt- vadászterületen...  Fejvakarás  Rendezett, stabil körülmények közt vadászó, gazdálkodó társaság gondolkodhat ilyesmin, de sajna kis hazánkban nem sok ilyen leledzik. És akkor még az emberi részéről nem is szóltam.
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #128 Dátum: 2008. április 22. - 14:19:27 »

Az álományszabályozás Horrido szavaival élve  "Naiv ábránd......", főleg disznóéknál.
Mikor egy vadászvizsgát tett "vadász" nem tudja mi az a szajkó, akkor honét tudná mikor mit lehet, esetleg etikus lőni, vagy mi a normális viselkedés...
Sajnos én is ott tartok még, hogy nagyon sok disznót elengedek mert nem tudom normálisan elbírálni, pedig jó pár éve lesem őket. És szerintem a 70-90 kg korosztály nem is lehet csak 90 % elbírálni, ezt sajnos több keserű tapasztalat mondatja velem mikor csak akkor hittem el hogy koca mikor megfogta a pö....t, igaz ekkor csak kisérő voltam. (gyorsan ideírom mielött megint féreértené valaki, nem tilalmi időben volt, csak mi nem nagyon lőjük a kocákat, és szórón tévedni nem jó ilenkor, hát még ha ketten vagyunk.)
Egyszóval nehéz dolog.

"ezen belül 75% malac "
A malac lővést meg nem igazán szereti a Mo. vadász, az egyik azért mert nincs bene hús, a másik meg azért mert még egy kicsit sajnálja...és még.....
Naplózva

Üdv End
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #129 Dátum: 2008. április 22. - 14:20:10 »

Gratulálok Horrido! Igen
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #130 Dátum: 2008. április 22. - 14:24:42 »


Íme, egy jó állományszabályzó kilövés, a tegnapelőtti telihold alól.
...

Gratulálok!  Igen
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #131 Dátum: 2008. április 22. - 14:25:32 »

Gratulálok Horrido! Wave
kukoricát turkálják a vetés alatt????
Naplózva

Üdv End
Viktor
Vendég
« Új üzenet #132 Dátum: 2008. április 22. - 14:26:29 »


Gondolj bele egy mai, honi fizetős vaddisznóhajtásba! Tutira nem az kép rajzolódik benned, amint a derék magyar vaddisznóhajtáson résztvenni biró(!!!) puskás ember a nyiladékon elhejezett lőállásban az éppen átugró kondára emeli a keresőtávcsövét.....

Ne haragudj, de ez egy baromság.
Aki keresőtávcső után kapkod disznóhajtásban az ugyan jól meg tudja őket nézni (az általad említett nyiladékos szitunál maradva), de disznót lőni nem fog.
Meg lehet nézni amit kell céltávcsövön is.
Ez is olyan dolog, mint a vadászbaleseteknél: mindenki nagyon szépen ismeri a szabályt, csak amikor odakerül a dolog akkor valahogy hajlamos elfelejteni.
[/quote]

na ja...kétféle megoldás létezik:

- "nagyterítékű" pauzáláras hajtás belföldi vadászoknak tízezerér' /nap /koponya: "Tessék csak kihozni a keresőt is, nálunk nagyon sok szép dolgot lehet látni a hajtásba', különben is aszonta a Széchenyi Zsiga is, hogy több erdőzúgás, maga még fiatal vadász, a siszerséget el köll kerülni, inkább lásson, tanuljon az ember..."
- kerti hajtás külföldiek számára fizetés általános árjegyzék szerint ojróban: "A kereső akadályozza a lövésben, ez nálunk nem is szokás, ha jól emlékszem nem is szabad. Különben is úgy fog ömleni a disznó, hogy jó ha tölteni tud közben. Ha kos, vagy bika jön, arra van külön engedélyünk, tessék azt is, az nekünk csak segítség."
Naplózva
Steve
Vendég
« Új üzenet #133 Dátum: 2008. április 22. - 14:26:38 »

Horrido!

Gratula! Igen

Esz a fene rendesen,mikor látom a produkciótokat!Nagyon szerencsések vagytok, hogy ilyen helyen vadászhattok... Igen Wave
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #134 Dátum: 2008. április 22. - 14:29:50 »

Gratulálok Horrido!
Ez tényleg az! Igen
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 1437   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: