Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Dám selejtezés  (Megtekintve 112927 alkalommal)
Palánki Gábor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 135


WWW
« Új üzenet #150 Dátum: 2010. Január 22. - 23:41:42 »

Megbocsássatok nekem, de nem értem ezt az őrületes polémiát egy szem tehén felett. Minden tiszteletem Jilly Berci bácsié, de az általa hirdetett elvekkel nem tudok azonosulni, úgy vélem el is járt felettük az idő. Ha nem lövöd a tehenet, milyen módon kívánod az állománylétszámot és az ivararányt szabályozni? Azzal pedig tisztában van mindenki, hogy egy átlagos állományban nem lehet csak beteg, gyenge, nyeszlett egyedek kilövésével tartani a létszámot, hozzá kell nyúlni az egészségesekhez is. Persze, ha kinn van előttem több, akkor a gyengét, borzasat lövöm. De ha csak egy van, akkor azt. Vessetek meg, de a túlmisztifikált tarvad selejtezésnél sokkal nagyobb gondnak látom a középkorú bikák túlzott hasznosítását, de ez egy más történet.
Naplózva
antiszoc
Vendég
« Új üzenet #151 Dátum: 2010. Január 23. - 09:19:45 »

Gábor,én meg Veled értek egyet! Emelem
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #152 Dátum: 2010. Január 23. - 10:42:08 »

Legtöbb helyen:
Első este:1 suta 2 gidával.Nagyobbik gida meglőve,hiszen kompetencia.Csak nem valami gebét viszünk haza.
Második este:Húú,de kis gida.Puff.Jó lesz valamelyik földtulajdonosnak,hogy kisebb legyen a vadkár.
Harmadik este:Húú vaze MEDDŐ suta.
 Rííí

 Igen
No, végre valaki, aki tényleg a gyakorlatból hoz példát!
Tavaly az egyik vadásztársam a lese körül lőtt 1-2 gidát, elmondása szerint mindkettő gida-suta felállás volt.
Mivel a vad után menni az alsó területre "nem szeretem" kérdés, így büszkén újságolta, hogy januárban 1 meddő sutát is lőtt...ugyanazon les körül.

Nagyon kíváncsi lennék hány olyan suta "távozik" akár már novembertől, amelyiknek köze sincs a meddőséghez, csupán meglőtték a gidáját.
Szerintem nagyon meglepődnénk az eredményen.

Ettől függetlenül ne legyünk álszentek, mert ahol a terítéken csak beteg, sovány, csoffadt gidák vannak, ott baj van az állománnyal.
Tetszik, nem tetszik, az egészségesből is lőni kell, vonatkozzon ez akármelyik csülkös vadra.

Az első a minőségi, a második pedig a mennyiségi szabályozás kérdése.
Naplózva
Sziju
Vendég
« Új üzenet #153 Dátum: 2010. Január 24. - 12:16:18 »

Gábor! Igen
Wetzlar! Igen
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #154 Dátum: 2010. Január 24. - 13:50:30 »

Megbocsássatok nekem...

Hej Jóuram a mútkó' láttam Ke'-t a F&H műsorában, ippen dámügyben.
Egy kissé mögváltozott a fizimiskája... Ördög Kacsint
Naplózva
Palánki Gábor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 135


WWW
« Új üzenet #155 Dátum: 2010. Január 24. - 14:39:05 »

Hej Jóuram a mútkó' láttam Ke'-t a F&H műsorában, ippen dámügyben.
Egy kissé mögváltozott a fizimiskája... Ördög Kacsint

Bár jó régen láttalak, de szerintem Te sem lettél fiatalabb, és gyanítom, soványabb sem.  Bion
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #156 Dátum: 2010. Január 24. - 18:32:07 »

Bár jó régen láttalak, de szerintem Te sem lettél fiatalabb, és gyanítom, soványabb sem.  Bion

 Bion
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #157 Dátum: 2010. Január 25. - 08:37:33 »

Anti Te valamit rosszul memorizáltál.Ahogy olvastam írásod megörültem,hogy van hasonlóan gondolkodó is,de a tehén kárdésed nem értem.Ha elfelejtetted volna,a "tehén hogyan lett lelőve" én piszkáltam meg.



Szervusz Gomba!

Jól emlékeztem, csak a magyar nyelv sajátosságai miatt félreérthető volt a mondatom, igaz fogalmazhattam volna egyértelműbben.

Nyilván úgy értettem, hogy Te vagy az, aki magyarázatot keresett, magyarázatot adott.  Wave
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #158 Dátum: 2010. Január 25. - 08:44:26 »

Ha nem lövöd a tehenet, milyen módon kívánod az állománylétszámot és az ivararányt szabályozni?

Szervusz Gábor!

A fenti mondatodra, megadtam már a választ korábban, csak átsiklottál felette.

"Persze pár tehenet meg kell sajnos lőni, de mindig van olyan vadkáros területrész, ahol ez indokolt, ezen kívűl az elhullásból és vadelütésből is összejön (összejöhet Kacsint) pár darab!
"


Szóval véleményem szerint, nem a nyugodt belső részek nyiladékjain, nem a vadföldeken kell agyonlőni a tehenet, hanem a fent említett részeken. Tapasztalatom szerint ebből bőven összejön a tehénkilövés, főleg ott, ahol sok a vadkárveszélyes erdősítés!
A jóállapotú tehén válogatás nélküli agyonlövése nem az én kenyerem...

A régi és az új vadgazdálkodási módszerek eredményességéről pedig hosszan lehetne vitázni...
 Emelem
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #159 Dátum: 2010. Január 25. - 10:21:01 »

Még egy kicsit folytatva az előzőeket.
A természetben is az elhullások, a predátorok által elfogott állatok java a legfiatalabbak és a legöregebbek közül kerül ki, persze az arányok miatt a fiatalabbak javára. Ha az ember jól akar eljárni tarvad selejtezés közben, akkor valahol ezt az elvet kéne követni. Sokszor bebizonyosodott, hogy ha az ember okosabb akar lenni a természetnél, akkor arra ráfázik...
A gyenge kilőtt borjak java úgyis ünőborjú, ez "ellensúlyozza" a bikakilövéseket.

A jó állapotú, középkorú, vagy akár idősebb, de még borjúnevelésre messze alkalmas tehén kilövése (ott ahol nem indokolt), szerintem nagy hiba, és valahol természetellenes.

Nyilván egy kerti túlszaporított állomány esetében, ahol a vad csodálkozik üres hassal a nudum erdőkben, más kérdés. Eleve egy kert más kérdés.

De a vita abból fakadt, hogy egy olyan területen, ahol a dám váltóvad, miért kell meglőni egy tehenet...holott éppen kíméletet érdemelne mindenkitől, hogy alakuljon ki stabil állomány...nem? Ha erre a terület alkalmas! De azt majd a dám úgyis megmutatja, ha hagyják neki.

Mikibácsi! Remélem olvasod még ezt a hozzászólást! Kár személyed elleni támadásnak venni ezt a vitát! Attól, hogy itt némelyikünk szerint hibát követtél el, még igencsak lehetsz jó Vadász, sőt, szerintem mindenki egyetért velem abban, hogy a hibáiból tanul legtöbbet az ember, és mindnyájan hibázunk, ennél sokkal-sokkal nagyobbat is...De ezt az ügyes ember előnyére fordítja.
Remélem írsz még majd a fórumra!  Emelem
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #160 Dátum: 2010. Január 25. - 10:23:13 »

Még egy kicsit folytatva az előzőeket.
A természetben is az elhullások, a predátorok által elfogott állatok java a legfiatalabbak és a legöregebbek közül kerül ki, persze az arányok miatt a fiatalabbak javára. Ha az ember jól akar eljárni tarvad selejtezés közben, akkor valahol ezt az elvet kéne követni. Sokszor bebizonyosodott, hogy ha az ember okosabb akar lenni a természetnél, akkor arra ráfázik...
A gyenge kilőtt borjak java úgyis ünőborjú, ez "ellensúlyozza" a bikakilövéseket.

A jó állapotú, középkorú, vagy akár idősebb, de még borjúnevelésre messze alkalmas tehén kilövése (ott ahol nem indokolt), szerintem nagy hiba, és valahol természetellenes.

Nyilván egy kerti túlszaporított állomány esetében, ahol a vad csodálkozik üres hassal a nudum erdőkben, más kérdés. Eleve egy kert más kérdés.

De a vita abból fakadt, hogy egy olyan területen, ahol a dám váltóvad, miért kell meglőni egy tehenet...holott éppen kíméletet érdemelne mindenkitől, hogy alakuljon ki stabil állomány...nem? Ha erre a terület alkalmas! De azt majd a dám úgyis megmutatja, ha hagyják neki.

Mikibácsi! Remélem olvasod még ezt a hozzászólást! Kár személyed elleni támadásnak venni ezt a vitát! Attól, hogy itt némelyikünk szerint hibát követtél el, még igencsak lehetsz jó Vadász, sőt, szerintem mindenki egyetért velem abban, hogy a hibáiból tanul legtöbbet az ember, és mindnyájan hibázunk, ennél sokkal-sokkal nagyobbat is...De ezt az ügyes ember előnyére fordítja.
Remélem írsz még majd a fórumra!  Emelem
Igen
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Mikibácsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 181



« Új üzenet #161 Dátum: 2010. Január 26. - 10:39:53 »

Antal!
Olvasom a hozzászólásokat.
Nem támadásnak fogom fel, ezt senki ne gondolja.
De továbbra sem kívánok ehhez többet hozzászólni. Én nem érzem hibának a lelövést...
Miki
Naplózva

"...A Vadászat megfelelő irányba tereli a vadász személyiségének alakulását. Olyan etikai értéket fejleszt ki benne, amely nélkül a vadászat csupán az ösztönök gyarló megnyilvánulása volna."
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #162 Dátum: 2010. Január 26. - 14:27:13 »

De továbbra sem kívánok ehhez többet hozzászólni. Én nem érzem hibának a lelövést...

Szia Mikibácsi!

Az ehhez szónak örülök!  Kacsint
A véleményeddel pedig látod nem is vagy egyedül, nem is akárki (P.Gábor)is úgy gondolja, mint Te!
 Emelem Wave
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #163 Dátum: 2010. November 30. - 16:00:34 »

Üdv mindenkinek Emelem!
Nincsen külön dám-tarvad oldal ezért ide írok, habár a "selejtezéshez" (hú de gyűlölöm ezt a kifejezést) is köze van a történetnek.
Január eleji terelő vadászaton a hajtást vezettem, majd kiérve a nyiladékra, az egyik vendég nagyon integet, hogy menjek oda hozzá.
Mutatja, hogy rálőtt egy dámtehénre, az felbukott, de aztán újra talpra kapott és elrohant.
Néztem a sebzés helyét, kevés vért és nagyon rövid, finom világos szőrt találtam a hó tetején.
Láblövésre gyanakodtam, amiről a bizonyosságot is hamarjában megkaptam, mert a tehén teljes bal első lábszárát megtaláltam méterekkel arrébb Szomorú.
A másnapi keresés eredménytelenül záródott.
.........
Nyáron, úgy június elején ugyan ott ültem magaslesen, a szóróra érkező dámokat-disznókat "leltározva", mikor a szemem sarkából oda nem illő mozgást észleltem.
Odafordulok, hát egy erősen sánta dámtarvad biceg elő a sűrűből. Bal melső lába hiányzik, meg-megállva közelít szemből egyenesen felém.
Azonnal eszembe jutott a téli, fél évvel ezelőtti sebzés. Kerületvezetőként vadásztatni és ellenőrizni is gyakran jártam arra a helyre, de eddig nem találkoztunk.
Feltámasztottam a puskát, kibiztosítottam és már csak azt vártam, hogy keresztbe forduljon.
Ekkor pillantottam meg a magas siskafűben a mögötte mozgó vöröses foltot.
Rókára gondoltam, még az is átvillant rajtam, hogy miként lehetne vajon mindkettőt meglőni..........mikor a borjú odaszökdécselt a tehénhez és elkezdett szopni.
Elállt a lélegzetem.
A tehén nem csak, hogy túlélte a súlyos sérülését, de a borját is kihordta és szemmel láthatóan jó kondícióban voltak mindketten.
Persze a lövés már eszembe sem jutott, csak néztem őket csodálkozva perceken át, amíg el nem tűntek a szemem elől.
Később több alkalommal találkoztunk, még három évig élt azon a helyen, de nem engedtem senkinek meglőni. Minden évben gyönyörű borjat nevelt.
Aztán egyszer csak nyoma veszett (a közeli faluban igen nagy hagyománya van a rabsickodásnak ), akkor nagyon sajnáltam.
A természet csodás dolgokra képes Taps
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #164 Dátum: 2010. November 30. - 19:13:07 »

Galoscsabus  Emelem Wave ! ""még három évig élt azon a helyen, de nem engedtem senkinek meglőni. Minden évben gyönyörű borjat nevelt. "" Igen Igen Emelem
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17 18 19 20   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: