Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 59   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Apróvad gazdálkodás : fácán, fogoly  (Megtekintve 211692 alkalommal)
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #270 Dátum: 2009. Február 24. - 07:55:40 »

Erre válaszoltam:
Idézetet írta: Németh Lajos - 2009. Február 23. - 12:54:16
Gergő, engedd meg, hogy - csupán az érdekesség kedvéért - kérdezzek valamit.
A kappan az ugyebár a herélt kakas? Csupán azért, mert a herélt pulykakakast is hallottam már kappannak nevezni.

Megmondom őszintén, hogy herélt kakasról még nem hallottam. A kappan az egy kromoszómahibás egyed, amelyiknél mindkét nemi szerv megvan-ált. mindkettő fejletlen állapotban, ami miatt nagyjából ugyanaz zajlik le a szervezetében, mint az ártányéban: mivel nem kell a nemi tulajdonságokra,párzásra energiát fordítania, emiatt nagyobb testméretet(hústömeget) gyorsabban produkál,mint az egészséges állat, miközben a hús tulajdonságai a nőivarú állatra hajaznak. Mivel ez a rendellenesség a tyúknál viszonylag gyakran előfordul(sőt némely húshibrid fajtánál kifejezetten szelektálnak erre a tulajdonságra) így herélésre nem kell különösebb figyelmet fordítani.

(Pulykát valóban herélnek néha, mert ott ritkábban fordul elő ez a "kívánt" rendellenesség és megéri a költséges eljárás a nagyobb húshozam miatt.)
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #271 Dátum: 2009. Február 24. - 07:56:37 »

Németh Lajos válasza:
Idézetet írta: St.Girgesz - 2009. Február 23. - 13:09:31
Megmondom őszintén, hogy herélt kakasról még nem hallottam. A kappan az egy kromoszómahibás egyed...

Aha! Azt gondoltam, mesterséges beavatkozás.
Olvastam azt is valahol, hogy a házityúk-kappan (hogy ilyen okosan fejezzem ki magamat) kiválóan alkalmas csirkenevelésre, nem kell várni a megkotlására, nagyobb termete lévén több csirkét is tud gardírozni, mint a kotló. Ennek akár fácáncsibe félvad nevelés szempontjából is lehet jelentősége. (keltetőgép, majd kappanos nevelés).
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #272 Dátum: 2009. Február 24. - 07:57:44 »

Csk777 válasza a "Tepsifüles" rovatban:
Idézetet írta: St.Girgesz - 2009. Február 23. - 13:09:31
Megmondom őszintén, hogy herélt kakasról még nem hallottam.

Pedig nálunk az Általad említett egyedet kappannak hívják.
A tudományos magyarázatról: ma is tanultunk valamit. 

Illetve gúgli barátunk is így tudja:

"a. m. herélt kakas. Neve a görög Kapon, római Capo-tól származtatható le. A kakasfölösleget kappanozni szokás, hogy a nemi ösztöntől háborítatlannul hizzék. A stiriai K. ottani kis gazdák által különös módon hizlalva, igen keresett árucikk. A hizlalásra szánt K.-t leginkább 4 hónapos korban herélik s ez alkalommal a K. taréját s sarkantyuját levágják, utóbbit homlokára illesztik (tréfás neve ekkor Gyurkó). A K. húsa kövérebb s ízleteseb mint a kakasé."

http://www.kislexikon.hu/kappan.html
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #273 Dátum: 2009. Február 24. - 07:58:30 »

Erre válaszoltam:
Idézetet írta: Németh Lajos - 2009. Február 23. - 13:23:56
Aha! Azt gondoltam, mesterséges beavatkozás.
Olvastam azt is valahol, hogy a házityúk-kappan (hogy ilyen okosan fejezzem ki magamat) kiválóan alkalmas csirkenevelésre, nem kell várni a megkotlására, nagyobb termete lévén több csirkét is tud gardírozni, mint a kotló. Ennek akár fácáncsibe félvad nevelés szempontjából is lehet jelentősége. (keltetőgép, majd kappanos nevelés).

Hát ez teljesen új. Nem vetem el alapból a dolgot, de mivel a kappan gyakorlatilag hermafrodita, de ivari jelleg és nemi hormonok nélküli(vagy nagyon alacsony szintű) élőlény, így sem szaporodni, sem tojást tojni nem tud és kotlani sem kotlik,miáltal nincs benne az az ösztön,hogy a kiscsibéket kiköltse, elfogadja, felnevelje. Szóval ez elég hihetetlen és hiteltelen. Ki írta azt a cikket/könyvet? Biztos, hogy tisztában volt a kappan fogalmával? De ez   , úgyhogy irány át valami más rovatba és megbeszéljük.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #274 Dátum: 2009. Február 24. - 07:59:14 »

Csk777-nek válaszoltam:
Ezért írtam, hogy én nem hallottam, de lehet. Most néztem utána, valóban végeznek/végeztek ilyet, de a mo-i körülmények között csak nagyüzemileg végzik. De mivel vannak olyan hibridek, melyek között nagy számban fordulnak elő kappanok, így azok hizlalása terjed.
A 4 hónapos kakast meg minek herélni, mikor az már jobb kakaspörköltnek, a hibridek pedig 36-41 napos(de van olyan hibrid, ami hamarabb) korukra pedig elérik a vágósúlyt(1,5-2,5kg).
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #275 Dátum: 2009. Február 24. - 07:59:51 »

Németh Lajos válasza:
Nem tudom, hol olvastam. Nem azt, hogy kotlik, hanem azt, hogy a kikelt naposcsibéket gondosan védi, neveli.
Megpróbálok utána nézni, olyan nagyon sok vadászati témájú könyvem nincs.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #276 Dátum: 2009. Február 24. - 08:00:39 »

Németh Lajosnak válaszoltam:
Rendben, erre kíváncsi lennék-nem hiszem, hogy egy hormon hatására kialakuló viselkedés létrejönne normális hormonszint és -háztartás nélkül. Ettől függetlenül akár igaz is lehet.

De szerintem a kappan akkor is jobb sütve, mint kotlósnak.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #277 Dátum: 2009. Február 24. - 08:01:19 »

Tomek hsz-a a témához:
Én dédanyámtól hallottam, hogy a kappant, mielőtt a kiscsirkéket rábíznánk, le kell itatni pálinkával, aztán elfogadja és neveli őket. Lehet, hogy most marhaságot beszéltem.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #278 Dátum: 2009. Február 24. - 08:01:57 »

Karcsi hsz-a a témához:
Felénk az emsék ivartalanitását hivják miskárolásnak.Elég gyakran csinálják.
A kappan meg tényleg első osztályú fácáncsibét nevelni.Valamikor 25 éve sikerült szerezni egy pár darabot egy tanyáról.A néni saját maga herélte a kakasokat.Az állatorvos is csak nézett,olyan gyorsan kikapta a heréket.És ezt ivarérettség előtt csinálta.Sajnos ez a tudománya is elment vele.
A kotlósokkal mindig gond volt elfogadtatni a fácán csibéket,de a kappanok gond nélkül elfogadták.2-3000 db csibét neveltünk kotlóssal.Terveztük,hogy tartunk vagy 150 db kappant,de mindig elmaradt.Utána a néni is meghalt.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #279 Dátum: 2009. Február 24. - 08:08:59 »

Felénk az emsék ivartalanitását hivják miskárolásnak.Elég gyakran csinálják.
A kappan meg tényleg első osztályú fácáncsibét nevelni.Valamikor 25 éve sikerült szerezni egy pár darabot egy tanyáról.A néni saját maga herélte a kakasokat.Az állatorvos is csak nézett,olyan gyorsan kikapta a heréket.És ezt ivarérettség előtt csinálta.Sajnos ez a tudománya is elment vele.
A kotlósokkal mindig gond volt elfogadtatni a fácán csibéket,de a kappanok gond nélkül elfogadták.2-3000 db csibét neveltünk kotlóssal.Terveztük,hogy tartunk vagy 150 db kappant,de mindig elmaradt.Utána a néni is meghalt.

Tegnap este utánanéztem a dolognak az egyetemi jegyzeteimben és valóban heréltek régebben kakasokat, amiket szintén kappannak hívnak/hívtak, ugyanúgy, mint a hermafrodita(kétivarú) egyedeket.Mivel gazdasági jelentőségük a nemesítéssel és a hibridek elterjedésével folyamatosan csökkent és mára szinte megszűnt, így a jegyzet is csak említést tesz róla, többet nem is foglalkoztunk vele.
Úgyhogy újra beigazolódott a régi megfigyelés: "jó pap is holtig tanul." De erre a kappannal való nevelésre kíváncsi lennék. Csak a herélt kakas jó erre, vagy a kromoszómahibás is?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Viktor
Vendég
« Új üzenet #280 Dátum: 2009. Február 24. - 08:19:13 »

Tegnap este utánanéztem a dolognak az egyetemi jegyzeteimben és valóban heréltek régebben kakasokat, amiket szintén kappannak hívnak/hívtak,

Én mindig is így tudtam... nekem a baromfihermafroditizmus újdonság. Vállat von
Naplózva
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #281 Dátum: 2009. Február 24. - 08:34:41 »

valóban heréltek régebben kakasokat, amiket szintén kappannak hívnak/hívtak, ugyanúgy, mint a hermafrodita(kétivarú) egyedeket.

 Igen

Ezzel pedig mi tanultunk valamit.
Nálunk 5-6 évvel ezelőtt fejezték be teljesen a kotlóssal való nevelést, 30 éve kezdődött kb. az intenzív nevelés. A csúcs az átmeneti időszakban volt, jelenleg maradjunk annyiban, hogy a darabszámban nem panaszkodunk - .......nagyon.
Kappanról való nevelésről nem tudok.
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #282 Dátum: 2009. Február 24. - 08:41:19 »

Én mindig is így tudtam... nekem a baromfihermafroditizmus újdonság. Vállat von

Pedig ha broilert hizlalsz, akkor min. 30-40%-ban előfordul-de a sima paraszttyúkok közt is. Látod-látod!Mindenkinek van új a nap alatt.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Viktor
Vendég
« Új üzenet #283 Dátum: 2009. Február 24. - 10:35:05 »

Pedig ha broilert hizlalsz, akkor min. 30-40%-ban előfordul-de a sima paraszttyúkok közt is. Látod-látod!Mindenkinek van új a nap alatt.

 Igen
Naplózva
Karcsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 650



« Új üzenet #284 Dátum: 2009. Február 24. - 13:20:13 »

Csak a herélt kakas jó erre, vagy a kromoszómahibás is?
Szerintem abba az időbe,amikor kakasokat heréltek nem nagyon fordult elő kromoszóma hiba.
De erre a kappannal való nevelésre kíváncsi lennék
Mire lennél kiváncsi?Egyszerü dolog.Este beraktunk a kappan alá 25-30 db fácáncsibét és reggel úgy viselkedett,mintha mindig ezt csinálta volna.
A kotlósokkal csak szenvedtünk,mert sok agyonverte a fácáncsibét.Valószinüleg a szine nem tetszett neki.Aztán azzal próbálkoztunk,hogy 5-6 kotlóst elültettünk gyöngytyúk tojásra.Úgy ütemeztük,hogy akkorra keljenek mire érkeznek a kisfácánok.Előtte egy-két nappal minden kotlós alá raktunk kelőfélbe levő gyöngyitojást.Igy sokkal jobban elfogadták a kisfácánt,hogy alatta kelt ugyanolyan szinü csibe.
Az utolsó évekbe már nagyon sokat szenvedtünk mire össze birtunk szedni elegendő kotlóst.Ezek a tyúkok már nem kotlanak el.A japán és a selyem tyúk elkotlik,csak az alá meg nagyon kevés csibe fér.
Naplózva

A sikeres ember az, aki reggel felkel, este lefekszik, és közben azt csinálja, amihez kedve van. (Bob Dylen)
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 59   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: