Oldalak: 1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 153   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 8x57 JS/JRS  (Megtekintve 379185 alkalommal)
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #870 Dátum: 2011. Június 04. - 11:46:59 »

Üdvözlet  Emelem
Előre bocsájtom, hogy nem áll szándékomban okoskodni, pláne nem "megmondó embert" játszani.
De én ezt a "messzebre nyúlni" dolgot nem igazán értem, főleg nem akkor, amikor a 8x57JS -sel és egy vele szembe állított bármilyen középkaliberrel hozzák összefüggésbe.
Nagyon sok vadat ejtettem el 8x57-tel. De van olyan (sajnos már néhai) kollégám, aki 10.000 db. feletti dámot lőtt vele! Véleménye szerint a 8x57-es hatékony lőtávja 350 méter. (M98, Böhler-Rasant cső, 6x42-es Helia távcső)
Jelenleg is dolgozik olyan kollégám, aki az R93-asát bő 500 méterig "halálos" biztonsággal használja, ha arra van szüksége (vérebvezető). Az én leghosszabb lövésem vadra (sebzett dámborjú) szintén ehhez a kaliberhez kapcsolódik, 423 méter. Az említett kolléga fegyverével lőttem, UAZ ajtókeretén megtámasztva. Az első lövésem a szegycsontot törte, de a borjú állva maradt. A másodikkal egy kicsit feljebb tartva vállapon találtam. (350-370 méterre taksáltuk a távolságot, az első azért ment alá, Attila másnap lemérte a pontos távolságot)
Éa  8x57-es kaliber ezt is tudja!
Persze ehhez kell pár dolog és körülmény együttállása: környezeti körülmények (fény, szél), fegyver minősége (cső, elsütés) és jó optika. No meg maga az ember, aki a lövedéket útjára indítja.
De elvonatkoztatva az ilyen extrém helyzetektől, nem tudok olyant elképzelni, hogy a 8x57JS "sportvadászias" körülmények között, hatásos lőtáv szempontjából ne volna elég a középkaliber csoporttársaival szemben. Gondolok itt például a 7x57, 7x64, 7x65R, 308Win, 30-06, 30R B. kaliberekre.
De arról is számtalanszor meggyőződhettem, hogy a leg kifinomultabb, parádésan felszerelvényezett magnum fegyver sem ér egy kalap szamócát sem, ha a tulajdonosa egyszerűen nem tud vele egy pontos lövést leadni, nem csak messzire, még közelre sem Nyihi


Üdvözlet!  Emelem

Persze, értem, amit írsz és egyet is értek vele! Pusztán arra céloztam, hogy azért vannak, akik mással nyúlnak szívesebben messzebbre (szerintem ők vannak többen), pláne, ha van olyan kaliberű fegyverük, ami arra nekik alkalmasabb.
Részemről én is univerzálisnak tartom a kalibert, s ha veszek egy kisebb kaliberű fegyvert mellé, azt sem a messzire nyúlkálás miatt (nálunk ez nem is lenne indokolt), hanem dúvadazni, stb.
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #871 Dátum: 2011. Június 04. - 12:05:55 »

Nemis rossz szándékkal írtam Emelem
Csak annyiszor előjön amikor vadászokkal beszélgetek és kiderül, hogy a kedvenc kaliberem a 8x57.
A szokásos vélemények, jelzők: "idejétmúlt", "százméteres puska", "lusta" és még más pejoratív formátumok.
Aztán mikor a becsmérlő a csodakaliberével 70 méterről lábon lövi a dámbikát, mert becsukja a szemét a magnum detonációjától való rettegése miatt, akkor nem mondhatok semmit, mert a vendéget  Tasli az tilos Nyihi!

Egyébként az én tapasztalataim szerint a 8x57-hez a legközelebb a 308W áll használati érték, kezesség és ölőerő tekintetében.
Mindkettőt szívesen használom és nem is igen tudok sorrendet felállítani közöttük Fejvakarás.
Mivel elkapott a fegyvercserélhetnék (8x57-es M-Sch. fegyverem tavaly elkelt, a 8x57JRS duplagolyósom a szekszárdi vadászboltban várja új gazdáját), ezért most csak egy .308Win IZS18-as puska áll a szekrényben. Ha elviszik a duplát, akkor (beadva a derekamat) egy R93 lesz a következő puskám. A kaliberét még nem tudom, de a kettő közül fogok választani, ha máshogy nem megy, akkor pénnzfeldobással Ördög Vigyorog

Jó pár éve a vadászházban két fiatal germán titán magasztalta a 300WM kalibert és fennhangon fikázták a 8x57-est, nyugdíjas fegyvernek titulálva.
Egy öreg német erdész csak hallgatta őket, majd megszólalt: Gyerekek! Ha a 8x57 tényleg olyan rossz lett volna, akkor elmentünk volna vele Sztálingrádig? Röhög
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #872 Dátum: 2011. Június 04. - 12:48:47 »

Nemis rossz szándékkal írtam Emelem
Csak annyiszor előjön amikor vadászokkal beszélgetek és kiderül, hogy a kedvenc kaliberem a 8x57.
A szokásos vélemények, jelzők: "idejétmúlt", "százméteres puska", "lusta" és még más pejoratív formátumok.
Aztán mikor a becsmérlő a csodakaliberével 70 méterről lábon lövi a dámbikát, mert becsukja a szemét a magnum detonációjától való rettegése miatt, akkor nem mondhatok semmit, mert a vendéget  Tasli az tilos Nyihi!

Egyébként az én tapasztalataim szerint a 8x57-hez a legközelebb a 308W áll használati érték, kezesség és ölőerő tekintetében.
Mindkettőt szívesen használom és nem is igen tudok sorrendet felállítani közöttük Fejvakarás.
Mivel elkapott a fegyvercserélhetnék (8x57-es M-Sch. fegyverem tavaly elkelt, a 8x57JRS duplagolyósom a szekszárdi vadászboltban várja új gazdáját), ezért most csak egy .308Win IZS18-as puska áll a szekrényben. Ha elviszik a duplát, akkor (beadva a derekamat) egy R93 lesz a következő puskám. A kaliberét még nem tudom, de a kettő közül fogok választani, ha máshogy nem megy, akkor pénnzfeldobással Ördög Vigyorog

Jó pár éve a vadászházban két fiatal germán titán magasztalta a 300WM kalibert és fennhangon fikázták a 8x57-est, nyugdíjas fegyvernek titulálva.
Egy öreg német erdész csak hallgatta őket, majd megszólalt: Gyerekek! Ha a 8x57 tényleg olyan rossz lett volna, akkor elmentünk volna vele Sztálingrádig? Röhög

Tudom, hogy nem rossz szándékkal írtad, ez érződött is az írásmódból  Emelem
S, valóban én is hasonlóképp látom!
Mindazonáltal az sem titok, hogy a kedvenc kaliberem volt mindig is a 8x57 IS (tulajdonképp az első puska is, amit láttam  8x57-es volt, a családban is mindenki azt használta, az Öregemet is jól szolgálta a háborúban, tehát elismerem, kissé elfogult is vagyok Vele kapcsolatban, persze ésszerű határokon belül), tehát ebben is egyet érthetünk.

Megvallom, sok fegyvert kipróbáltam már, mindig is érdekelt minden ami lőfegyver, de a 308-hoz még nem volt szerencsém, csak hallomásból, tehát mint rutinosabbnak, hozzáértőbbnek elhiszem ezt is.

A magnum-mánia sajnos felénk is "népbetegség", de valahogy olyan csillogó szemekkel, mosollyal az arcomon figyelem a lőtéren, amikor a hülyegyerek betámaszt az ágyújával ... Nyihi Ördög

Az öreg erdész pedig nagy igzságot szólt!  Kacsint Igen
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #873 Dátum: 2011. Június 04. - 12:49:57 »

Egyébként, most mondanám, hogy szerintem mit hozz haza kaliber terén a kettő közül, de úgy is tudod a válaszom  Mosolyog
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #874 Dátum: 2011. Június 04. - 13:55:29 »

Én sem a megmondás végett szólok bele, csak érdekességként említem, hogy a német lövészek a II.vh során 400-600m-ig lőttek vele fej ill mellalakra. Nem gondolnám, hogy az elmúlt 70 évben annyit romlott ez a kaliber, hogy most alkalmatlan lenne ilyen távra.  Nyihi

Más kérdés hogy mi a vadászias lőtáv, illetve mi az amit a lövész tud?  Szerintem ma minden ismertebb középkaliber nagyobb távolságra használható eredményesen, mint amire egy átlagos vadász biztonsággal tud lőni.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #875 Dátum: 2011. Június 04. - 14:05:25 »

Egy pár millió darabot ellőttek géppuska csőből is, ha oda nem volt gyenge...  Mosolyog

Amúgy nem értem ezt a .308W mániát, a német szinte milliméterre azt tudja ballisztikában.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #876 Dátum: 2011. Június 04. - 14:11:52 »

Egy pár millió darabot ellőttek géppuska csőből is, ha oda nem volt gyenge...  Mosolyog

Amúgy nem értem ezt a .308W mániát, a német szinte milliméterre azt tudja ballisztikában.

A 308W nagyon jó. Én 2003-2008 között használtam, tökéletesen bevált. Most kisebb-nagyobb kitérők után megint visszatértem hozzá, és megint ráeszméltem, hogy nagyon jó. Vigyorog
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #877 Dátum: 2011. Június 04. - 14:12:23 »

Egy pár millió darabot ellőttek géppuska csőből is, ha oda nem volt gyenge...  Mosolyog

Amúgy nem értem ezt a .308W mániát, a német szinte milliméterre azt tudja ballisztikában.

Sanyooo, én ezt az egéz cserélgetősdit nem értem, nagyon sokszor elég lenne a hátsó irányzékon állítani.  Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #878 Dátum: 2011. Június 04. - 15:29:25 »

Egy pár millió darabot ellőttek géppuska csőből is, ha oda nem volt gyenge...  Mosolyog

Amúgy nem értem ezt a .308W mániát, a német szinte milliméterre azt tudja ballisztikában.

Azért, mert a 308 win. a mesterlövész puskák kalibere és ezáltal jobban eladható.
Szem és fültanúja voltam egy alkalommal, amikor a derék vadászboltos, símán megdumálta a kezdő golyós puska vásárlót.
Így lett a jó kitűnő állapotú, 6x32-es Zeissel szerelt 7x64-es ZKK helyett, vadiúj 308-as izs-18-as...rá meg valami mittudomén milyen 50-es világítós variábel. Mosolyog
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #879 Dátum: 2011. Június 04. - 16:44:32 »

Egyre többször találkozok a 8,5x63-as kaliberrel! Persze csak újságokban, nem kézben fogva.
Talán kezd elterjedni?
Nagyvadas területen gondolom nem lehet rossz!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #880 Dátum: 2011. Június 04. - 17:27:12 »

Egyre többször találkozok a 8,5x63-as kaliberrel! Persze csak újságokban, nem kézben fogva.
Talán kezd elterjedni?
Nagyvadas területen gondolom nem lehet rossz!

338-06-os, biztosan nem rossz megoldás, csakhát nekünk ide minek, mikor van már jól bizonyított 8mm-es kaliberünk..nem is egy. Kacsint
(8x57IS, 8x64S)
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #881 Dátum: 2011. Június 04. - 19:20:10 »

A magnum-mánia sajnos felénk is "népbetegség", de valahogy olyan csillogó szemekkel, mosollyal az arcomon figyelem a lőtéren, amikor a hülyegyerek betámaszt az ágyújával ... Nyihi Ördög
A kedvencem:
Főszereplők: Évek óta visszatérő belgiumi csapat egyik tagja, afféle igazi sebzőművész . Illetve egy vadonat új, 7mm-es ferlachi billenő gavallér műremek, valami irgalmatlanul túltöltött, palack formájú lőszerrel (kb. a 300WM hüvelyére hajazott a wildcat lőszer).
Sokadik sebzés/hibázás után nehezen, de sikerült rábeszélni a vendéget, hogy lőjünk a puskával a lőtéren. Annyira agitált, hogy én kezdtem a műveletet. Távolság 100 méter, annak rendje és módja szerint lőttem egy érintő 10-est 12 óránál. Aztán kb. 1 centivel felette egy 9-est is.
Hitetlenkedés, hogy ez meg hogyan lehetséges, na majd ő is lő.
Első lövése a tábla alatt verte a faleveleket. De amit a szemem sarkából láttam, az cseppet sem nyugtatott meg. Meg is bizonyosodtam róla, hogy jól láttam-e a viselkedését?
Mikor odaadta a fegyvert töltésre, nem cseréltem ki az üres hüvelyt, hanem azzal kapta vissza a gyönyörű műremeket. Hosszas zihálós célzás után meg is RÁNTOTTA a billentyűt, szinte belecsapva az addig távol tartott ujjával, de ez volt a kisebbik baj. Közben akkorát rándult az egész felsőteste, hogy a fegyver tusát felrántotta vagy 10-15 centivel. Hát innen volt a sok láblövés!
Borzasztóan elszégyelte magát, de aztán jól elbeszélgettünk egymással. Megmutattam neki az akkor használt 222Rem. Tikkámat, lőtt is vele próbát, majd pár bakot is és láss csodát hibátlanul teljesített. Később még többször vadásztattam, de akkor már egy 6,5x57R gavallérja volt és szépen meg is lőtte a vadjait.
Nem vagyok kimondott magnum-ellenes (habár a létjogosultságát nem látom igazoltnak nálunk), de ha valaki fél a fegyvertől, akkor nem kellene erőltetni. És ez mindenkinek jobb így  Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #882 Dátum: 2011. Június 04. - 19:22:56 »

338-06-os, biztosan nem rossz megoldás, csakhát nekünk ide minek, mikor van már jól bizonyított 8mm-es kaliberünk..nem is egy. Kacsint
(8x57IS, 8x64S)
Azért én még a 8x60-as Sz.Zs.-féle magnum bombe-t szívesen kipróbálnám!
Egy kollégámnak van 8-64-ese, ugyan nem használja de meg nem válna tőle a piszok Nyihi
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Gewehr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1406



« Új üzenet #883 Dátum: 2011. Június 04. - 20:25:11 »

A kedvencem:
Főszereplők: Évek óta visszatérő belgiumi csapat egyik tagja, afféle igazi sebzőművész . Illetve egy vadonat új, 7mm-es ferlachi billenő gavallér műremek, valami irgalmatlanul túltöltött, palack formájú lőszerrel (kb. a 300WM hüvelyére hajazott a wildcat lőszer).
Sokadik sebzés/hibázás után nehezen, de sikerült rábeszélni a vendéget, hogy lőjünk a puskával a lőtéren. Annyira agitált, hogy én kezdtem a műveletet. Távolság 100 méter, annak rendje és módja szerint lőttem egy érintő 10-est 12 óránál. Aztán kb. 1 centivel felette egy 9-est is.
Hitetlenkedés, hogy ez meg hogyan lehetséges, na majd ő is lő.
Első lövése a tábla alatt verte a faleveleket. De amit a szemem sarkából láttam, az cseppet sem nyugtatott meg. Meg is bizonyosodtam róla, hogy jól láttam-e a viselkedését?
Mikor odaadta a fegyvert töltésre, nem cseréltem ki az üres hüvelyt, hanem azzal kapta vissza a gyönyörű műremeket. Hosszas zihálós célzás után meg is RÁNTOTTA a billentyűt, szinte belecsapva az addig távol tartott ujjával, de ez volt a kisebbik baj. Közben akkorát rándult az egész felsőteste, hogy a fegyver tusát felrántotta vagy 10-15 centivel. Hát innen volt a sok láblövés!
Borzasztóan elszégyelte magát, de aztán jól elbeszélgettünk egymással. Megmutattam neki az akkor használt 222Rem. Tikkámat, lőtt is vele próbát, majd pár bakot is és láss csodát hibátlanul teljesített. Később még többször vadásztattam, de akkor már egy 6,5x57R gavallérja volt és szépen meg is lőtte a vadjait.
Nem vagyok kimondott magnum-ellenes (habár a létjogosultságát nem látom igazoltnak nálunk), de ha valaki fél a fegyvertől, akkor nem kellene erőltetni. És ez mindenkinek jobb így  Emelem

Igazán érdekes, tanulságos történet! De hála az égnek, ez jó irányú fordulatot vett a végén! Jó, ha belátja, hogy hibázott és hallgat a jó szóra.
Magnum-ellenesnek én sem mondanám magam, (hisz megvallom, nekem is van egy kedvencem... igaz, csak revolverben, a 44-es) de valószínűleg nem lesz ilyen jellegű vadászfegyverem.
Egyébként, úgy néz ki jövő hét szerdán és csütörtökön leszünk lőtéren (többek között a 12/70-es új sörétes duplámat is tesztelem), ki tudja, lehet tudok majd beszámolni valami hasonló "csemegéről".
Naplózva

Verloren ist nur, wer sich selbst aufgibt!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #884 Dátum: 2011. Június 04. - 20:27:30 »

Azért én még a 8x60-as Sz.Zs.-féle magnum bombe-t szívesen kipróbálnám!
Egy kollégámnak van 8-64-ese, ugyan nem használja de meg nem válna tőle a piszok Nyihi

A magnum bombét azért nem írtam, mert valóban nagyon ritka, szinte nem is hallani felőle.

Egyébként ilyen megijedős elrántós ismerősöm nekem is volt/van.
Nagy nehezen rávettem, hogy váltson és menjünk csak át nem túl messze lévő vadászboltba és vegyük meg azt a használt, de jó állapotú 7x64-es 695-ös Tikkát.
Mosolyogva konstatálta az első sutázás után, hogy alapvetően tud lőni golyóval. Mosolyog
Naplózva
Oldalak: 1 ... 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 [59] 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 ... 153   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: