Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 65   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: .243 Win / 6mm BR  (Megtekintve 228173 alkalommal)
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9530


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #360 Dátum: 2011. Június 27. - 07:29:59 »

Szia!
A .243 Win. távlövő kaliber zergére, őzre 200 méter feletti távolságra.
 Fejvakarás

Szerintem ez marhaság.

Nézd meg pl. a Norma Oryx ballisztikáját 200 m -es 0 ponttal, mekkorát esik 200 méter felett.



A 150 m-es 0 ponttal sokkal laposabb a lövés, és az is jól látszik, nemigazán kellene 200 méter fölé lövöldözni sokkal ezzel a kaliberrel. Az oryx  6.5 g-os. 200 méterren, már 8 cm-t esik 150-re belőve!

Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4589



« Új üzenet #361 Dátum: 2011. Június 27. - 07:39:47 »

Szia!
Esti disznólesre nagyon nem való! Kis golyó, kis lyuk, semmi vérzés! Szerintem.
 Fejvakarás

Nem mondom, hogy ideális kaliber disznóra, de nem is alkalmatlan.
S.Peti sokat tudna mesélni róla, ha akarna. Neki egy lépést sem szoktak menni.
Igaz, hogy Ő nem lövöldöz meggondolatlanul. Ha meg lő, akkor oda, ahová céloz.  Kacsint
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #362 Dátum: 2011. Június 27. - 09:23:38 »

Szerintem S.Peti hsz.-ában van az igazság...pedig ő 243-ast használ.
Peti  Igen

Forest!

A Prvi Partizan nem éppen a "legmindenesebb" töltény, valóban elég puha, nem kifejezetten való már ebben a kaliberben sem őzre.
Naplózva
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #363 Dátum: 2011. Június 27. - 10:55:40 »

Szerintem S.Peti hsz.-ában van az igazság...pedig ő 243-ast használ.
Peti  Igen

Forest!

A Prvi Partizan nem éppen a "legmindenesebb" töltény, valóban elég puha, nem kifejezetten való már ebben a kaliberben sem őzre.

Én meg 06-ost használok, de én is Petivel értek egyet. És mondom ezt úgy, hogy én is hasonló cipőbe jártam, vagyis akartam egy második puskát. Vacilláltam a 6,5x57, és a 243 között. Mind a kettő cal-t ismertem, mert a vadőrünknek/Apósomnak ilen van, lőttem is velük (Őzet/disznót). mind a kettő alkalmas rá, sőt jó lövés esetén nem sok különbség van, de rossz lövés esetén már több. Persze nem arra gondolok, hogy a farka vége van eltalálva. Úgyhogy kiválasztottam, egy Jó Sp töltényt, belőttem magamnak a puskát + még egy doboz egy kis idő után. Azóta meg jókat vadászok és nem agyalok.

Két példa:
 Apósom lőtte a Vt legnagyobb súlyú disznóját, a 220-as mázsa kiakadt(élő súly). 243 Norma Sp, lap mögött bement, lebontotta a tüdőt a másik oldalon a bőr alatt megállt, a disznó 30 métert ment el, kb 50 méterről lőtt. (abban az időben azzal vadászta ami volt)
Őz gida, január, lövés 60 méterről, az őz bejelez, és fut, fut, fut. 200 méterre megáll és kis idő múlva összeesik. Kellet a kegyelemlövés... Fejvakarás
Lap mögött volt meglőve, de vitte a lapocka szélét, az első 20 méteren belül kipotyogott belő szinte minden, a kimenet szinte kráter... Fejvakarás
Természetesen a kettő szélsőséges eset, de ilyen is van.

 Wave
Naplózva

Üdv End
pmc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 648


« Új üzenet #364 Dátum: 2011. Június 27. - 12:32:46 »

Szerintem ez marhaság.

Nézd meg pl. a Norma Oryx ballisztikáját 200 m -es 0 ponttal, mekkorát esik 200 méter felett.



A 150 m-es 0 ponttal sokkal laposabb a lövés, és az is jól látszik, nemigazán kellene 200 méter fölé lövöldözni sokkal ezzel a kaliberrel. Az oryx  6.5 g-os. 200 méterren, már 8 cm-t esik 150-re belőve!





.243 Geco Teilmantel SP lövedék 6.8 g 
Ballisztika:  50 m  +1.2 cm
                100m  +4.0 cm
                150m  + 3,1 cm
                200m  -2.0 cm
                250m  -12 cm
                300 m  -27 cm
Blaser CDP 6,5 g SP
                50 m  1,1 cm
               100m   3.9 cm
                150m  3.1 cm
                200m  -1.5 cm
                250 m  - 10,9 cm
                300m   -25.5 cm

Nem is abban mutatkozik meg az "előnye a .243-asnak mondjuk a 300-ashoz képest,hogy spanosabb a röppályája,hanem hogy nagyon csekély erők hatnak,így pontosabb lövést tesz lehetővé.
Én jelenleg ezeket használom,de biztos,ezer százalék,hogy vannak ezeknél kispanoltabb röppályájú lövedékek,mint a CDP,vagy Geco.
A GECO brutális roncsolásokra képes,a CDP keményebb egy kicsit.
Nem a röppályával van annyira a gond,hanem hogy 300 méter,az legtöbbünknek már nagy távolság,és zergére nem isten bizony,hogy a legjobb pozícióból lesen ülve lövünk,tehát sok minden közrejátszik ahhoz hogy hibázzunk,és abból csak az egyik a Norma lőszerek brutálisan nagy esése.
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #365 Dátum: 2011. Június 27. - 18:36:59 »

Egy biztos, 243-ashoz igenis meg kell választani egy jó töltényt, ha a szarvas és a disznó is képbe kerül.

S. Peti nem véletlenül "hozza elő" mindig a Nosler Partitiont, mint etalont,  mert bizony ehhez a kaliberhez ez egy kitűnő, összetartóbb lövedék, ami ha lehet átüti a vadat.
Sajnos a 243-asnak az átmérője nem nagy, ezért jó ha van kimenet, az a pár csepp vér is utat mutat a vad felé.
Én magam is lőttem pár vadat 243-assal - ráadásul 5.5 gr-os lövedékkel - de disznót csak fejbe, szarvast meg csak reggel/délelőtt, így aztán mindig láttam hol esik el a vad.
Egyébként nagy meglepetésemre kb. 40 m-en belül megvolt mind, persze vér semmi és át sem ment a vadon, de az a könnyű SP magnak volt köszönhető.
Persze ez az 5-6 nagyvad nem reprezentatív, de azért kellemesen csalódtam.

Biztos kézben egy min. 100 grs-es jó maggal (Nosler P., Hornady IL.) alkalmas lehet szarvasra, disznóra, de nem minden feltételek között.
...és ugye a feltételeket sok esetben a vad és a környezet szabja meg, nem mi, ezért a 243-assal meg kell tanulni NEM lőni is. Kacsint
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #366 Dátum: 2011. Június 27. - 18:57:41 »

Egy biztos, 243-ashoz igenis meg kell választani egy jó töltényt, ha a szarvas és a disznó is képbe kerül.

S. Peti nem véletlenül "hozza elő" mindig a Nosler Partitiont, mint etalont,  mert bizony ehhez a kaliberhez ez egy kitűnő, összetartóbb lövedék, ami ha lehet átüti a vadat.
Sajnos a 243-asnak az átmérője nem nagy, ezért jó ha van kimenet, az a pár csepp vér is utat mutat a vad felé.
Én magam is lőttem pár vadat 243-assal - ráadásul 5.5 gr-os lövedékkel - de disznót csak fejbe, szarvast meg csak reggel/délelőtt, így aztán mindig láttam hol esik el a vad.
Egyébként nagy meglepetésemre kb. 40 m-en belül megvolt mind, persze vér semmi és át sem ment a vadon, de az a könnyű SP magnak volt köszönhető.
Persze ez az 5-6 nagyvad nem reprezentatív, de azért kellemesen csalódtam.

Biztos kézben egy min. 100 grs-es jó maggal (Nosler P., Hornady IL.) alkalmas lehet szarvasra, disznóra, de nem minden feltételek között.
...és ugye a feltételeket sok esetben a vad és a környezet szabja meg, nem mi, ezért a 243-assal meg kell tanulni NEM lőni is. Kacsint
Full. S.Peti
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #367 Dátum: 2011. Június 27. - 19:15:12 »

Voldi!
Van olyan lőszer is, aminek lövedéke a csövet elhagyva 2 méteren leesik! Van olyan ismerősöm, aki 400 méterre biztosan lyukasztja a 10-es kört! Mit bizonyít ez? Minden marhaságra van példa, meg az ellenkezőjére is!
De ha azt mondod, hogy a .243-as ideális disznózó kaliber, én azt is elhiszem.
Naplózva
S.Peti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6027



« Új üzenet #368 Dátum: 2011. Június 27. - 19:44:52 »

De ha azt mondod, hogy a .243-as ideális disznózó kaliber, én azt is elhiszem.
Senki nem állította...sőt!
Nem ideális disznózó a 243!!!
Naplózva

...forrókezű fiatal vadásztárs...
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #369 Dátum: 2011. Június 27. - 20:11:54 »

.............meg kell tanulni NEM lőni is. Kacsint

Hát, ezt kellene "csak" megtanulni! Igen

Igazából nem akartam hozzászólni, de kikívánkozik belőlem: Amikor én a 7,62 -essel (vagy később a 308Win-sal )már a sokadik őzemet lőttem szortyogósra én is vettem egy kisebb kaliberű golyóst. Ha őzre megyek vadászni azt viszem, és eszembe sem jut vele disznót, vagy dámot lőni. Ha viszont ezekre vadászok, nem lövök őzet!  De, ha valaki halmozni akarja az élvezeteket, hát vadásszon őzre a kisebb kaliberűvel, aztán tegye tokba a kocsiba, és elővéve a "nagygolyóst" maradjon kint disznóra! Egy seggel, egy lovat! Vállat von

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #370 Dátum: 2011. Június 27. - 20:34:00 »

Hát, ezt kellene "csak" megtanulni! Igen

Én pont azért szereztem a 243-ast, mert az erdős részen őzezéskor többször "botlok" szarvasba és amikor még kis kaliberrel vadásztam őzre - 222, 22-250 - akkor azokkal ugye elmaradt a szarvas vadászat.

Akartam egy olyat, amivel akár őzre, akár szarvasra "jó lehetek", de nem goromba, a puska könnyű és "igénytelen", ezért jött a 243-as Marlin.
Ami viszont fontos: Legalább annyi vadat engedtem el, mint amennyit meglőttem!!!

Egészen egyszerűen azért, mert ha pl. bent álltak a fenyőben, vagy a bokrok mögött, akkor azért nem mertem a 243-assal sem lőni, mert ott volt a kisördög...nomeg ha tudtam, hogy sűrű mellett állnak, akkor sem lőttem, mert nulla vérrel a kefe sűrűben sem egyszerű a keresés.

Viszont ami tisztán állt azt szépen "hozta" a 243-as is, de csak nappal és csak akkor ha a célfelület tényleg tiszta volt.
Szarvasnál csak blattlövés, semmi rizikós nyaktő, vagy fejlövősdi.
(Szabad kézből ez nem is olyan egyszerű mondjuk egy 4-5 km-es cserkelés után.)

Lövést követően szabad szemmel követtem a vadat, láttam hol esik el, nem volt semmi olyan ami bizonytalanná tette volna a körülményeket, nem volt nélkülözhetetlen feltétel a vércsapa.

Délután, este azonban ez már nem ilyen egyszerű, ott bizony szükséges a vér...no ilyenkor - és kevésbé sikerült lövéseknél - tud kevés lenni a 243-as.

Szerintem ezeket érdemes mérlegelni ha az ember "mindenesnek" akar 243-ast.
Arra - szerintem - nem való, oda a minimum számomra a kitűnő 6.5x57-es, mondjuk egy nehezebb RWS DK tölténnyel.
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9530


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #371 Dátum: 2011. Június 27. - 20:46:29 »

Voldi!
Van olyan lőszer is, aminek lövedéke a csövet elhagyva 2 méteren leesik!

Sőt olyan is van, ami ki sem jön a csőből....    Mit szívsz ember?   Joint

Idézet
Van olyan ismerősöm, aki 400 méterre biztosan lyukasztja a 10-es kört!

Én elhiszem!

Holnap meg én mesélek, azt meg majd Te hiszed el! Ok?

Nézd meg az összes lőszer ballisztikai adatait, 250 méter környékén.

Bár én most vadászfegyverről beszéltem, vadászlőszerről, és nem 10 méteres körről!

Idézet
De ha azt mondod, hogy a .243-as ideális disznózó kaliber, én azt is elhiszem.

Ki állított ilyet?

Sanyooo. ne ferdíts!

Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #372 Dátum: 2011. Június 27. - 20:51:47 »

"Sanyooo. ne ferdíts!"---ÉN nem szoktam.
Naplózva
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9530


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #373 Dátum: 2011. Június 27. - 20:56:20 »

"Sanyooo. ne ferdíts!"---ÉN nem szoktam.

..szomba!

Meséld el, hogyan jött elő a .243-ról, mint ideális disznózó kaliber?
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #374 Dátum: 2011. Június 27. - 21:01:19 »

..szomba? Vállat von

Szamba! Táncol Táncol Táncol Táncol Röhög
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 65   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: