Oldalak: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes lőszer újratöltés  (Megtekintve 68537 alkalommal)
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #90 Dátum: 2016. November 07. - 23:04:59 »

Tisztelt Erdőjáró ! Vélelmezem, hogy tiszteletreméltó korodból eredően nagyobb tapasztalatod és rálátásod van eme tárgykörben. Én pár éve vadászom és van lőszertöltő vizsgám. A sörét öntést csak még most próbálgatom. Az ólom ötvözésével még nem próbálkoztam így lágy ólmot cseppentek. Mivel működő ólom malmok a környéken nincsenek, így nagyüzemileg is méretre vágott ólom huzalt görgetnek gömb alakra. Én egy ilyen gömbölyítőt tervezek most. Álláspontom szerint külballisztika szempontjából a szórásképet nyilván a légellenállás befolyásolja a sörétszem gömbölyűsége. Szerintem ettől lényegibb a sörétszemek tömege, hiszen ekkor fog a sörét raj együtt mozogni.

Habár megpróbálom tartani magam ahhoz az elvhez, hogy amihez nem értek, vagy nincsen benne tapasztalatom, abba nem dumálok bele…. De most mégis egy kicsit belekotnyeleskedek.
Egyébként erős gondolati szinten eljutottam már a srétes patron töltésig, és az ólom lövedéket – wadcutter – lövő .38-as sportcélú revolver patron gyártásig, és tájékozódó kutatásokat végeztem – igaz elég régen – az összetevők beszerezhetősége és rentabilitása tekintetében…. szomorú eredménnyel Rííí
Ezért mernék egy pár gondolatot közzétenni.
-   Erdőjáróval egyetértve, ezek kiváló horgász ólom formák Stoel, de a minőségi sörétes patront sokkal tökéletesebben a gömbre hajazó, és egyenletesebb méretű söréttel töltik….. egy pár patront szétcsavartam már, és hát sajnos, azok mind sokkal egyenletesebbek voltak. Vállat von
-   A nagymesszi Ámerikában – vagy egyes európai országban is - simán megrendeled akár a minőségi sörétet, vagy azt az ólom ötvözetet, amiből meg csinálhatod ezt otthon magadnak (ha van hegymászó felszerelésed…. Vigyorog)
-   Utána olvasgattam egy kicsit, és a tiszta ólom nem való sem sörétnek, sem ólomlövedéknek… azt ötvözni kell, a jó ég tudja már, hogy milyen anyagokkal lehet, de a szakirodalom ezt részletesen leírja, természetesen felhasználási céloktól függően…
-   Csak újratölthető, jó minőségű srétes hüvely tölthető többször és lehet jól(!!) peremezni, ezt meg egy kanadai csóka mondta, nem tudtam vele vitatkozni, de tényleg szép patronokat mutatott, és hát lőttem is vele, de az a faszi „nem volt kezdő buzi a gőzben” söréttöltés ügyben…. Winchester műanyag hüvelyt használt, de már tapintásra is más volt,mint ezek az olasz, vagy spanyol, vagy fene tudja honnan való hüvelyek, amiket itthon lehet kapni.
Persze tudom, hogy akit elkap a gépszíj tőtögetés ügyben, azzal nehezen lehet beszélni, de egy alapvető dologra felhívnám a figyelmedet, és hidd el minden hátsó gondolat nélkül teszem. Egyébként engem soha sem érdekelt, hogy anyagilag hogyan jövök ki ebből, mert a hobby az hobby, máshol is el lehet b@szarintani akár pár forintot, akár csilliárdokat, nem erről van szó. Kacsint
Egy osztrák sportlövővel való beszélgetés győzött meg arról, hogy miért nem szabad ezzel foglalkoznom.... NoNo
Nem tudom, hogy mennyit lehetett volna spórolni ezeken a dolgokon, és mennyivel jobb patronokat tudtam volna csinálni, mint a gyári…. alig hiszem, hogy ez sikerült volna egyébként.
Az ember ezeket a tombakköpenyes sz@rokat még csak-csak megfogja a golyós patronokhoz való tőtés alatt, az ólom nagyrészt be van bugyolálva egy kis rézbe, vagy egy kis lágyvasba…, de bele gondoltál már abba, hogy az ólom olvasztgatása, formázása azért a pár forintért, akár azért a pár tízezer forintért, mekkora kockázatot hordoz az egészséged szempontjából, mennyire dzsuvás dolog ez? Pláne nagyobb tételben?
Hol jön ehhez patrononként akárhány % megtakarítás?? Fejvakarás
Bocs, hogy beledumáltam, de én biztosan nem csinálnám, csak gyári csomagolt ötvözetből készült söréttel……….. én egyébként abból sem…. Ördög
Neked kívánok sok sikert az ügyben, tényleg ügyes vagy és tényleg szeretném olvasni a sikereket, amiket saját patronnal elértél. Igen

 Emelem


Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #91 Dátum: 2016. November 08. - 09:04:31 »


Én ennyire nem lennék büszke a Winchester helyébe. Az FN-Légia (Belgium) Dispersante (szórótöltény) nevű terméke ugyan ilyen volt Cubique(kocka alakú söréttel töltve) 1980-ban már létezett.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
franky822
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 187


« Új üzenet #92 Dátum: 2016. November 08. - 10:44:31 »

Én ennyire nem lennék büszke a Winchester helyébe. Az FN-Légia (Belgium) Dispersante (szórótöltény) nevű terméke ugyan ilyen volt Cubique(kocka alakú söréttel töltve) 1980-ban már létezett.
  Emelem Én kipróbálom egyszer ezt is.Csak az ára elég riasztó blind side hex steel shot 35g 3,5 max 3/4 szükitésböl löhetö.
A 25 ös doboz ára kapaszkodjatok meg 10500 ft.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #93 Dátum: 2016. November 08. - 11:22:19 »


Kölesd és Borjád községek között az útról látható egy magas elhagyatott torony. Az állítólag sörét készítő üzem volt - kb 30 méter magasból cseppent az ólom a vizes medencébe.
Többször elhatároztam hogy megnézem lefényképezem amíg lehet eme ipartörténeti érdekességet. Ha meg lesz felteszem a képeket.

Szerintem ezek a Lesuka által készített sörétek is alkalmasak lehetnek kiindulva abból hogy a II. világháború után egy sajnos már eltávozott idős vadász elmondása szerint drótból csípőfogóval aprítottak sörétet és felfúrt hadi mausereket alakítottak át "sörétessé"  :Mosolyog   és azzal is lepottyant a fácán. Az éles szélű drótdarab "csak úgy tépte a tollát".  Röhög

Az orosz gyalogvadászok között még mindig divat lehet a sörétes patron töltögetése . Ott rézhüvelyt , kilóra kapható sörétet és lőport , saját öntésű "brekekét" viaszt és pravdát használtak a mesterek. Főleg akkor volt divat ez mikor földi halandónak csak sörétes fegyvere lehetett és leginkább azok között akik távoli területen élve egy évben egyszer kétszer jutottak be a városba.  Emelem

Naplózva
Leskua
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 49


« Új üzenet #94 Dátum: 2016. November 08. - 12:15:45 »

Ha jól emlékszem én Saga lőszert bontottam szét. Az ebben lévő sörét szemeken közelről egyértelműen látszik az, hogy a gömb felületén lapok láthatók. Ez szerintem is arra utal, hogy a sörétszemeket mechanikai úton kerekítik. Ettől függetlenül ha bárki lőszertöltő társam kíván műanyag hüvelyt tölteni, az általam kikísérletezett töltő matricákat megosztom vele. A korábban felrakott képeken látott hüvelyeket is azokkal csináltam.
Naplózva
mematyi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258


« Új üzenet #95 Dátum: 2016. November 08. - 12:50:35 »

Ha jól emlékszem én Saga lőszert bontottam szét. Az ebben lévő sörét szemeken közelről egyértelműen látszik az, hogy a gömb felületén lapok láthatók. Ez szerintem is arra utal, hogy a sörétszemeket mechanikai úton kerekítik. Ettől függetlenül ha bárki lőszertöltő társam kíván műanyag hüvelyt tölteni, az általam kikísérletezett töltő matricákat megosztom vele. A korábban felrakott képeken látott hüvelyeket is azokkal csináltam.


Szerintem azért ha mondjuk átrostálod méretre a cseppeket, elég jó patront kaphatsz, függetlenül attól hogy a gyárban nem így csinálják esetleg. Szerintem jó kis téma, bár az ólomtól én is tartok Stoel
Naplózva
franky822
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 187


« Új üzenet #96 Dátum: 2016. November 08. - 14:44:29 »

Íme az általam készített régi papír és műanyag hüvelyes töltények.
  Emelem Ha már ennyire benne vagyunk, leirhatnád az általad készített fojtásokat.A középen lévö átlátszó t2 hüvelyben mi van?
Naplózva
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #97 Dátum: 2016. November 08. - 15:22:25 »

  Emelem Én kipróbálom egyszer ezt is.Csak az ára elég riasztó blind side hex steel shot 35g 3,5 max 3/4 szükitésböl löhetö.
A 25 ös doboz ára kapaszkodjatok meg 10500 ft.

Van a dolognak egy két ódiuma, anno csak erdei azaz rövid lő távokra javasolt lőszer volt a nagy szórás miatt, a Winchester meg vízi vaddal promótálja, ez kicsit gyanús. A sörétszemek alakja sem az a kifejezett aerodinamikai remekmű, ezért azzal is lehetnek gondok, de én a kartács hatást is említeném, ami egy kis testű, de fogyasztásra szánt vad esetében is szempont lehet. A furat béli korlátozás meg csak további aggályokat vet fel vízi vad esetében, ahol azért néha nyújtózkodni kell és nem árt az erősebb (full,xfull)szűkítés sem. A puding próbája az evés, és akár még jó is lehet Vállat von
(ha  a hex steel shot) a szemek alapanyagára utal akkor idehaza sem lesz népszerű)
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #98 Dátum: 2016. November 08. - 16:02:22 »

     Emelem

       Igen
És ismét kioldódott, a zsákmadzag...   Ördög     Stoel    Emelem

 Emelem .........nem kívánok - illetve nem tudok - a mondanivalódra reagálni, merthogy mint általában, most sincs mondanivalód...
De könyörögve kérlek KAP, legalább azokat a qrva vesszőket tedd már rendesen a helyükre, mert minden jóérzésű embernek, aki legalább egy kettes alá volt nyelvtanból, szinte fizikai fájdalmat okozol a mondatokban a vesszők helytelen használatával....
Csupáncsak a fórumtársakat megtisztelendő..........

 Emelem Emelem
Naplózva
franky822
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 187


« Új üzenet #99 Dátum: 2016. November 08. - 16:40:55 »

Van a dolognak egy két ódiuma, anno csak erdei azaz rövid lő távokra javasolt lőszer volt a nagy szórás miatt, a Winchester meg vízi vaddal promótálja, ez kicsit gyanús. A sörétszemek alakja sem az a kifejezett aerodinamikai remekmű, ezért azzal is lehetnek gondok, de én a kartács hatást is említeném, ami egy kis testű, de fogyasztásra szánt vad esetében is szempont lehet. A furat béli korlátozás meg csak további aggályokat vet fel vízi vad esetében, ahol azért néha nyújtózkodni kell és nem árt az erősebb (full,xfull)szűkítés sem. A puding próbája az evés, és akár még jó is lehet Vállat von
(ha  a hex steel shot) a szemek alapanyagára utal akkor idehaza sem lesz népszerű)
  Emelem Hát az ára miatt biztos nem lesz népszerü.Papirpróba eldönti,hogy mennyire passzol a puskához.A kocka alak tényleg nem a
legjobb aerodinamikai tulajdonsággal rendelkezik, föleg hogy lágyvas.Ha mégis rá szánom magam,majd teszek fel képet a próbáról.
Az egyik olasz vendégünktöl kaptam pár darab federalt.Hi brass 5 ös érdekes szép patronok,a csappantyuja olyan mintha egy kerek golyó
lenne benne.Nikkelplatirozott ólomsöréttel töltött 36grammos. Wave
Naplózva
ingerelt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1315



« Új üzenet #100 Dátum: 2016. November 08. - 16:45:53 »

Van a dolognak egy két ódiuma, anno csak erdei azaz rövid lő távokra javasolt lőszer volt a nagy szórás miatt, a Winchester meg vízi vaddal promótálja, ez kicsit gyanús. A sörétszemek alakja sem az a kifejezett aerodinamikai remekmű, ezért azzal is lehetnek gondok, de én a kartács hatást is említeném, ami egy kis testű, de fogyasztásra szánt vad esetében is szempont lehet. A furat béli korlátozás meg csak további aggályokat vet fel vízi vad esetében, ahol azért néha nyújtózkodni kell és nem árt az erősebb (full,xfull)szűkítés sem. A puding próbája az evés, és akár még jó is lehet Vállat von
(ha  a hex steel shot) a szemek alapanyagára utal akkor idehaza sem lesz népszerű)

Apszolut nem ertek hozza, igy csak azt  irom amit olvastam rola.
A gomb kockasitasa azert jott ossze hogy a soretmennyiseget lehessen novelni. Ugye a szogletes soret jobban kitolti a teret, vagyis tobb fer a huvelybe. Nameg a soretkosarat is ki lehet hagyni. 
Valjuk be oszinten , amig a soretraj el nem haggya a legellenallassal igan kemenyen felszerelt kosarat azert eleg sokat veszit a sebessegebol.
 Megint nem tudom csak saccolok, legellenallasilag lehet hogy a kosar es a szogletes szoret kompenzalja egymast?
Naplózva

Az élet szép, csak igyekezz kihasználni embertársaidnak!
Leskua
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 49


« Új üzenet #101 Dátum: 2016. November 08. - 18:25:10 »

Tisztelt Franky822! A lőporra közvetlenül kerülő fojtás az parafából készül. 2 db 3 mm-es parafát ragasztottam össze faragasztóval és ebből lyukasztottam ki a fojtást. Erre rakok nemezt, majd kb. 3 mm.es habszivacsot. Ezt követi nemez és ismét habszivacs. Erre kerül karton fojtás és műanyag lap. Erre töltöm úgy a sörét szemeket, hogy köréje gyümölcsleves dobozból vágok körkörös szalagot, majd a sörétpatron végét a matricáimmal zárom. A nemezt azt barátom bontójából valamilyen szgk. tűzfali szigetelését használom. A habszivacsot ételes eldobható dobozból készítem. A műanyag lapot cd lemez tokjából lyukasztottam ki.
Naplózva
Leskua
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 49


« Új üzenet #102 Dátum: 2016. November 08. - 18:53:43 »

Kicsit sufninak tűnik, de működik. Van egy másik megoldás is. Lőtérről kilőtt sörétkosár is szedhető és ismételten felhasználható.
Naplózva
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16598



« Új üzenet #103 Dátum: 2016. November 08. - 20:15:35 »

Ha jól emlékszem én Saga lőszert bontottam szét. Az ebben lévő sörét szemeken közelről egyértelműen látszik az, hogy a gömb felületén lapok láthatók. Ez szerintem is arra utal, hogy a sörétszemeket mechanikai úton kerekítik. Ettől függetlenül ha bárki lőszertöltő társam kíván műanyag hüvelyt tölteni, az általam kikísérletezett töltő matricákat megosztom vele. A korábban felrakott képeken látott hüvelyeket is azokkal csináltam.
Az nem működhet, hogy két kihézagolt fémlemez között körkörös mozgatással gömbölyíted?
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #104 Dátum: 2016. November 08. - 20:35:39 »

Az nem működhet, hogy két kihézagolt fémlemez között körkörös mozgatással gömbölyíted?
Sörétnél nem tudom, de a 4,5 lég lőszerknél a házi sajtolás után, ha a 620-as ba nem "illett" két fa vonalzó között javíttattunk rajta, hát a pontosság nem az egeket verte, de verébre 5-6-m jó volt, a sörétnél talán ez a pontatlanság is magasan el foghadható ..nem gömbölítettünk csak hengereltünk  Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: