Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 59   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Apróvad gazdálkodás : fácán, fogoly  (Megtekintve 210817 alkalommal)
Burhinus65
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 669


« Új üzenet #15 Dátum: 2008. április 22. - 13:20:13 »

Egyszer egy masik forumon feltettem a kerdest: tud-e valaki arrol mi lett a sorsa a Kanadabol hazatelepitett foglyoknak. Nem kaptam semmi valaszt, pedig gondolom van forumozo Abadszalok kornyekerol.
A Nimrodban olvastam annak idejen, hogy hosszabb ideig ketrecekben tartottak oket.
Azt is tudom, hogy Fulop Miska par evben tojasokat is vitt Abadszalokra.
Az itteni foglyok sokkal edzettebbek, sokkal viszontagsagosabb idojarasi korulmenyek kozott is jelentos a termeszetes szaporulat.

Egyebkent a magyar kivandorlok altal idetelepitett foglyok ugy elszaporodtak, hogy kb 3000 km-es savban megtalalhatok, hol tobb - hol kevesebb.
Ami az erdekes, hogy ahol a legelterjedtebb ott tobb szaz hektaros egybefuggo tablak vannak  (Saskatchewan, Alberta es Manitoba nyugati resze)


Ez nagyon érdekes,mindig azt olvastam hogy a sok nadrágszíj parcella kedvezett a fogoly állomány felszaporodásának.Az egymást követő muhar,czirok,kukorica répa táblák ideális hely a foglyoknak.Ezek szerint felétek ez pont fordítva van.A magyar állományt ha jól emlékszem az 1939-40,és a 1940-41 tél végezte ki az állomány 90-95 százaléka elpusztult.Azóta se sikerült nemhogy visszaállítani,hanem megközelíteni azt,és úgy néz ki nem is fog.Több helyen próbálkoznak a tenyésztéssel,kiengedéssel.
Egy biztos a környékünkről egy család kivételével mind eltünt,pedig újra vannak kis parcellák,gazos,későn aratott földek.Hiába a fogoly az nem fácán hogy egy-két év alatt tömegesen lehet tenyészteni és kiengedni,sajnos.
Naplózva

A könyvgyüjtő két legnagyobb ellensége, a feleség és a halál
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #16 Dátum: 2008. április 22. - 13:35:11 »

Az Új-kontinensen azért szaporodhattak el annyira,mert sem a természetes predátorai nem éltek(vagy nagyon kevés), sem pedig az itteni kórokozók nagy része nem került át a madárral együtt. Azokon a helyeken,ahol Mo-n is alacsony volt a ragadozók száma,ott előfordult nagy számban a füves pusztaságokon is(pl. Hortobágy).

Nekem két ismerősöm is foglalkozik fogoly-szaporítással, neveléssel, tenyésztéssel, és mindketten megpróbáltak csatlakoznia  fogoly-programhoz, de nem sikerült.(Nem tudom miért,amikor mindketten több évtizedes tapasztalattal rendelkeznek ezen a téren.)

Engem mindig is érdekeltek a madarak, mostanában pedig egyre jobban foglalkoztat az apróvad-gazdálkodás(már a suliban is ez a rész érdekelt inkább,ebben foglalkoztam jobban). Egyenlőre hobby szinten kiniglizek és fürjeket tenyésztek,de jövőre tervezem,hogy beszerzek pár foglyot és megpróbálkozok az otthoni tenyésztésükkel. előbb-utóbb csak lesz olyan szaporulatom,amit már ki lehet majd helyezni egy ara érdemes területre és egy arra érdemes vt. óvó kezei alá.
Az biztos, hogy felénk nagyon kedvezően alakultak az élőhelyek,csakhát a semmiből nem fog tudni felszaporodni az állomány. Gemenc meg messze van ideszökjenek.

Abádszalókról hallottam már és ah jól emlékszem,akkor ott most is folytatnak fogolytenyésztést/kitelepítést. Bár nem mernék erre megesküdni-de mintha olvastam/hallottam volna róla valahol.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #17 Dátum: 2008. április 22. - 14:57:12 »

"Az Új-kontinensen azért szaporodhattak el annyira,mert sem a természetes predátorai nem éltek(vagy nagyon kevés), sem pedig az itteni kórokozók nagy része nem került át a madárral együtt. Azokon a helyeken,ahol Mo-n is alacsony volt a ragadozók száma,ott előfordult nagy számban a füves pusztaságokon is(pl. Hortobágy)."
 
Itt is van boven rajuk "vadaszo" a vadaszokon kivul. Itt is van roka, mosomedve, preri farkas a "kamposcsoruek" oriasi seregerol nem is beszelve.
Az itteni madarak nagyon jol alkalmazkodtak a terep (meg ha sik, akkor is) adta leheteosegekkel. Nem ritka, hogy egy jelentektelennek latszo "fucsomobol" neha 15-20 madarbol allo csoport (covey) repul ki. Sokszor csak a kutya erzi a madar jelenletet, anelkul siman el lehet menni mellettuk.

Ha minden jol megy az oszi vadaszatrol majd teszek fol kepeket. ( Csak ne lenne olyan rohadt messze) Fejvakarás
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #18 Dátum: 2008. április 22. - 15:02:31 »

Szia Frédi!

Igen, ebben elég szegényes a tudás, holott büszkék lehetnénk arra, hogy Kanadában - tudomásom szerint - a vadfaj neve előtt mindig ott a "Hungarian"....
Naplózva
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #19 Dátum: 2008. április 22. - 15:07:51 »

Szia Frédi!

Igen, ebben elég szegényes a tudás, holott büszkék lehetnénk arra, hogy Kanadában - tudomásom szerint - a vadfaj neve előtt mindig ott a "Hungarian"....
Igen, a hivatalos neve: Hungarian (gray) Partridge Wave
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #20 Dátum: 2008. április 22. - 15:15:10 »

Itt is van boven rajuk "vadaszo" a vadaszokon kivul. Itt is van roka, mosomedve, preri farkas a "kamposcsoruek" oriasi seregerol nem is beszelve.
Az itteni madarak nagyon jol alkalmazkodtak a terep (meg ha sik, akkor is) adta leheteosegekkel. Nem ritka, hogy egy jelentektelennek latszo "fucsomobol" neha 15-20 madarbol allo csoport (covey) repul ki. Sokszor csak a kutya erzi a madar jelenletet, anelkul siman el lehet menni mellettuk.

Ha minden jol megy az oszi vadaszatrol majd teszek fol kepeket. ( Csak ne lenne olyan rohadt messze) Fejvakarás

A helyzet az, hogy a kezdeti időkben pont emiatt a itthon kifejlődött és oda elvitt képességekkel tudott ennyire elszaporodni,mivel-ha jól tudom-,akkor az ottani ragadozóknak is kellett vagy 100 év,mire alkalmazkodtak az új zsákmányállathoz. Ez az idő elég volt az állomány stabilizálódására, mivel egy olyan életteret foglalt el,ami szinte üresen tátongott(gyakorlatilag nem volt táplálék konkurense.)
A rejtőzködő képessége itthon is hihetetlenül jó! Volt, hogy horgászat közben úgy mászkáltam fel salá két napon keresztül,hogy nem vettem észre, aztán a 2. nap du.  bátyám kihozta a kutyánkat és az talált rá az út melletti gazban fészkelő és a fészkén ülő fogolyra. És még sok ilyen esetet lehetne mesélni... Igazán megérdemelné, hogy visszakerüljön méltó helyére!
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Fredi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 533


« Új üzenet #21 Dátum: 2008. április 22. - 15:18:44 »

Az nem merult fel, hogy a tulzott vegyszer hasznalat milyen kart tett az allomanyban?
Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #22 Dátum: 2008. április 22. - 15:21:42 »

Az nem merult fel, hogy a tulzott vegyszer hasznalat milyen kart tett az allomanyban?

Na ja... meg a szegélyek eltűnése...
Naplózva
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #23 Dátum: 2008. április 22. - 15:34:10 »

Az nem merult fel, hogy a tulzott vegyszer hasznalat milyen kart tett az allomanyban?
Dehogynem... az tette be a fogolynak a kaput. Hogy a gyom- és rovarölő szerekkel elpusztították az élőhelyét és a táplálékbázisát.

De a jelenlegi gazdasági és társadalmi helyzetben nem sok helyen folytatnak vegyszeres kezelést. Így alkalmas lenne az idő és a környezet a fogoly visszatelepülésére. Legalábbis a Duna-Tisza közén és a Tiszántúl nagy részén.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #24 Dátum: 2008. április 22. - 15:35:09 »

Az nem merult fel, hogy a tulzott vegyszer hasznalat milyen kart tett az allomanyban?

Na ja... meg a szegélyek eltűnése...

A kettő egyszerre ment a táblásítások és az állam által megtámogatott pufferelt mg-i termelés idején a 60-as,70-es években.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #25 Dátum: 2008. április 22. - 16:22:01 »

Meg azt se felejtsük el hogy miután meg voltak, a nagy telek, szinte "0" indúlt volna útjára ez a kis madár, utána még jött egy világégés, És nem birta ezt kiheverni.
Még pluszba hozzájön a monogám életforma, ami pl a fácán javára döntötte el utánna a mérleget.
És még lehetne sorolni...
Megfelelő Vad törzsálomány kialakításáshoz meg több évtized kell, és még mindig csak érdek-elenérdekek sorakoznak, vagy egyszerűen nehéz a hozzáférés, magyarúl "0"
Naplózva

Üdv End
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #26 Dátum: 2008. április 22. - 16:23:13 »

Az nem merult fel, hogy a tulzott vegyszer hasznalat milyen kart tett az allomanyban?

Na ja... meg a szegélyek eltűnése...

A kettő egyszerre ment a táblásítások és az állam által megtámogatott pufferelt mg-i termelés idején a 60-as,70-es években.
Meg a fácán több húst adott stb.......
Naplózva

Üdv End
Zsömbi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 113


« Új üzenet #27 Dátum: 2008. április 22. - 16:37:24 »

Szomoró, hogy a Vt.-nél így állnak hozzá a dologhoz. Te akarsz segíteni, fáradozni a telepítéssel, nekik csak a tőkét kellene adniuk, jó, hogy még le nem b@nak az ötleted miatt. Lehet, hogy ha kicsit erélyesen megmondanád nekik a véleményed a hozzáállásukról, kicsit elgondolkoznának rajta, hogy ha sikeres a program akkor abban hatalmas lehetőségek rejlnek, nagyot nyerhetnek a dolgon. Szerintem sokan szivesen áldoznának egy jó foglyászásra.
Naplózva
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #28 Dátum: 2008. április 22. - 17:32:03 »

Éppen órán vagyok, itt olvasom a hsz-okat...  Táncol >Nevet
Abádszalókon vagyok területes tag. Kanadai foglyokról nem tudok, de majd utánanézek. A fogolytenyésztés működik. A közelben még Kiskörén van nevelés.
Szalók egyébként valamilyen NymE-pályázat-szerűben van benne, pontosan nem tudom, miben.
Úgy néz ki, hogy mind a két Vt. lelkesen végzi a nevelést, és kibocsátást.

Volt lehetőségem vadászként részt venni Kiskörén fogoly-vadászatban. A vadászata rendkívül élvezetes. Kedvenc vadfajommá lépett elő akkor.
Csak hétvégén tudok utánajárni a dolgoknak, de ha addig összeírjátok a kérdéseket, akkor megpróbálok rá válaszokat kérni!  Wave
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #29 Dátum: 2008. április 22. - 17:36:39 »

Éppen órán vagyok, itt olvasom a hsz-okat... 

Király gyozo Bion Bion Piál
Naplózva

Üdv End
Oldalak: 1 [2] 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 ... 59   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: