Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 573   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Segítsünk egymásnak  (Megtekintve 923277 alkalommal)
Taki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138



WWW
« Új üzenet #510 Dátum: 2008. December 10. - 13:17:43 »


Szevasztok!

Tudom, hogy ez nem vadászat, de mivel nincsen kihez fordulnom, kérlek benneteket segítsetek. Egyik szlovák vadászbarátomtól kaptam a következő levelet, melyben segítséget kér a II. világháborúban elesett 5 magyar katona identitásának a megállapításához. A Katonák sírjai a Tapolcsánhoz (Topolčany) közeli Sándoriban (Ostratice) vannak és a helyi vadászok szeretnék a sírokat rendbe hozni és fejfával ellátni. Ehhez lenne szükség az elesett katonák személyi adataira….. 

Köszönöm,
Takács Frici
Szlovákiából

A köv. linken megtaláljátok azt a térképet ahol szlovák és magyar nyelven ki van jelölve a szóban forgó helység neve: http://mars.elte.hu/varak/tapolcsany/tapolcsanykepek/tapolcsanyterkep1.jpg

A térkép jobb szélében alulról cca a térkép ¼ magasságában megtalálható Ostratice (Sándori) település.
Mellékelem a levél eredeti szlovák nyelvű példányát és az általam készített fordítást is….

Váľený priateµ,

Tentoraz sa k Tebe neobraciam s poµovníckou tématikou, ale o pomoc.  V tomto roku som na cintoríne v Ostraticiach, kde teraz bývam objavil hroby, kde sú vraj pochovaní piati maďarskí vojaci. Keď som sa chcel dozvedie» o nich niečo viac, tak som zistil iba nasledovné:
Pred koncom vojny v marci 1945 bola tu v obci ubytovaná vojenská jednotka maďarskej armády. Aká bola veµká to neviem. Vojaci v dedine boli 2- 3 týľdne. Pred príchodom fronty museli na rozkaz nemeckého velenia ustupova» smerom na Trenčín. Tu bola jednotka prepadnutá. Kým, či letectvom alebo inak neviem. Len je známe, ľe 5 padlých maďarských vojakov, priviezli naspä» do Ostratíc, kde sú pochovaní.
Rozprával som z terająím starostom. Ak by sa nám podarilo zisti» mená týchto padlých vojakov, je ochotný da» upravi» ích hroby  s umiestnením náhrobnej tabule s ich menami.
Skúąal som sa spoji» s vojenským archívom tu na Slovensku, ale  dostal som odpoveď, ľe mi nevedia zisti» o aký vojenský útvar sa jedná. Keďľe neviem maďarsky, chcem «a poprosi», či by si mi nevedel v tejto veci dajako pomôc». Dozvedel som sa o týchto hroboch uľ takmer 64 rokov po vojne. Takmer vąetci chlapy, ktorí v tom čase boli doma sú uľ mŕtvi a tí, ktorí boli chlapci uľ sú takmer tieľ 70- 80 roční.
Myslím si, ľe v maďarskom vojenskom archíve by sa skôr naąlo čosi, čo by mi pomohlo odhali» mená padlých maďarských vojakov.

S pozdravom Jozef Herz


Kedves barátom!

Most nem vadászati témában fordulok hozzád, hanem a segítségedet kérem. Ebben az évben az Ostratice-i (Sándori) temetőben, ahol jelenleg lakom sírokat fedeztünk fel, hol állítólag 5 magyar katona nyugszik. Mikor többet akartam megtudni róluk akkor a következők merültek felszínre: 1945 márciusában a háború végekor a faluban a magyar hadsereg katonái voltak elszállásolva. Mennyien voltak azt nem tudom. A katonák 2-3 hetet tartózkodtak a faluban. A front megérkezése előtt német parancsra Trencsén (Trenčín) irányéba vonultak vissza. A visszavonulás közben megtámadták őket. Hogy légitámadás vagy egyéb támadás-e volt azt nem tudom. Az viszont tudott, hogy 5 elesett magyar katona holtestét visszahozták Ostratice-be (Sándori) hol eltemették őket. 
Beszéltem a polgármesterrel is és ha sikerülne felkutatni a katonák neveit, akkor támogatná a sírok rendbetételét és fejfákot állítanánk a síroknak. Megpróbáltam a szlovák katonai archívummal is kapcsolatba lépni de nem tudnak segíteni. Mivel nem tudok magyarul kérlek Téged, hogy nyújtsál segítséget ebben a témában. Sajnos csak 64 évvel a háború után találtuk meg a sírokat. Azok a férfiak, akik nyújthatnának némi információt az ügyben már nem élnek vagy nagyon idősek ahhoz, hogy segíthessenek.
Feltételezem, hogy a magyar katonai levéltárban találhatnánk valamit, ami segítene feltárni az elesett és Sándoriban eltemetett magyar katonák személyi adatait.

Baráti üdvözlettel  Jozef Herz 
Naplózva

"Az erdészeti és vadászati múltunk ismerete az alapja a mi büszkeségünknek, bölcsességünknek és az táplálja bennünk a jövőbe vetett hitet is"
Viktor
Vendég
« Új üzenet #511 Dátum: 2008. December 10. - 13:28:39 »

Szia Frici!

Feladtad a leckét.

Az a baj, hogy a hadisírgondozásról szóló magyar-szlovák egyezmény még nem jött létre, csak kormányhatározat van róla itthon. Ahogy elnézem a két ország viszonyát, egyhamar nem is lesz. Így aztán lövésem sincs hová lehetne fordulni.

Azért elgondolkodok én is.
Naplózva
Taki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138



WWW
« Új üzenet #512 Dátum: 2008. December 10. - 14:49:00 »


Szevasz Viktor!

Te, mint jogász nagyon jól tudod, hogy minden egyezmény (főleg nemzetközi) annyit ér amennyit meg lehet belőle valósítani…. A két ország viszonyát irányító politikusok törekvéseit pedig nálunk szinte mindenki, beleértve engem is a legmagasabbról le se sza ..ja.
Olvastad a szlovák kollégám levelét (fordításást). Az egyenes beszéd, és kicseng belőle a tiszta – minden hátsó szándék nélküli tenni akarás. Nem számítok másra, mint arra, hogy hátha olvas bennünket egy vadász a Magyar Hadtörténeti Levéltárból vagy annak a létező és funkcionáló hasonmásából és úgy gondolja, hogy utána néz a dolognak. Vagy valaki a fórum látogatói közül sejti, hogy hol kell az ügyben kopogtatni és továbbküldi a levelet. Egy esetleges siker után ebből nem lesz melldöngetés, se pedig ünnepélyes koszorúzás. Max. az történik majd, hogy a szerencsétlen őseink fejfával és névvel jelölt sírban fognak majd nyugodni, és minden év november 1-én az élet és halál kapuját jelképező mécsesek tüzénél névhez szólóan fog szólni majd az ima. Ja, hogy szlovák nyelven? Ez a 5 magyar katona megnyugvó lelkét nem fogja majd érdekelni, ugyanis pont ez lesz az ami majd magasan a „hadisírgondozásról szóló magyar-szlovák egyezmény” felett áll.

Előre is köszönöm bárki segítségét az ügyben …. 

Üdv.
Taki   
Naplózva

"Az erdészeti és vadászati múltunk ismerete az alapja a mi büszkeségünknek, bölcsességünknek és az táplálja bennünk a jövőbe vetett hitet is"
Viktor
Vendég
« Új üzenet #513 Dátum: 2008. December 10. - 14:55:41 »

Szia Taki!

Hogy értsd: amit írtam, azt azért írtam, mert az egyezmény elmaradása miatt ma sem Magyarországon, sem Szlovákiában nem feladata egyetlen hivatalos szervnek sem az az amihez Te kérsz segítséget. Igen, én jogász vagyok, az első gondolatom ha segíteni akarok az, hogy megkeresem azt a szervet amelyiknek feladata a segítség.

Nem kívántam sem a magyar-szlovák viszonyt minősíteni, de nem is hiszem különösebben, hogy ez beleolvasható lenne a hozzászólásomba.

 Vállat von
Naplózva
Taki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138



WWW
« Új üzenet #514 Dátum: 2008. December 10. - 17:50:19 »


Te Viktor,

én fütyülök a hivatalos szervek feladataira. Azok mind körül vannak véve lusta ügyvédekkel, akik azt magyarázzák csak, hogyan nem lehet ….. Kacsint  Emlékszel még, mikor tavaly bevittelek benneteket Tótmegyerre meg Poµanára? Ha az a hivatalos szerveken múlott volna, akkor még mindig a kapukban állunk ….

Jó érzésű embereket keresek, akiknél a lehetetlen nem ott kezdődik ahol a munkaidejük végződik.

Ismételten megköszönöm bárki segítségét az ügyben!

Üdv.

Takács Frigyes
Szlovákai
Naplózva

"Az erdészeti és vadászati múltunk ismerete az alapja a mi büszkeségünknek, bölcsességünknek és az táplálja bennünk a jövőbe vetett hitet is"
Fzsolt69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 35



« Új üzenet #515 Dátum: 2008. December 10. - 18:38:25 »

Szia Taki!
Nem tudom, hogy ilyenkor a Magyar Vöröskereszt tud-e segíteni? Holnap megkérdezem. Vagy a Szlovák megfelelője. Bár a pontosságukkal nem éppen pozitívak a tapasztaltaink, de hátha. Egy kört megér.
Naplózva
Taki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138



WWW
« Új üzenet #516 Dátum: 2008. December 10. - 20:14:18 »


Előre is köszönöm Fzsolt69!

Szlovákiában a vöröskereszt még dolgozik az ügyön de a katonai levéltár és az egyház negatív választ adott.

üdv.
Taki
Naplózva

"Az erdészeti és vadászati múltunk ismerete az alapja a mi büszkeségünknek, bölcsességünknek és az táplálja bennünk a jövőbe vetett hitet is"
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #517 Dátum: 2008. December 10. - 21:48:05 »

Szia Taki!

Kérésedet levélben továbbítottam a Magyar Háborús Keresőszolgálatnak, és kértem segítségüket, illetve értesítésüket az ügy megoldási lehetőségeivel kapcsolatosan.
Ahogy a választ megkapom, magán üzenetben értesítelek!

Baráti Üdvözlettel.  Attila Wave

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Taki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138



WWW
« Új üzenet #518 Dátum: 2008. December 10. - 22:18:00 »


OK öreg csont! Nem csalódtam benned ....

Köszönöm a sándori kollégák nevében!

üdv.

Taki
Naplózva

"Az erdészeti és vadászati múltunk ismerete az alapja a mi büszkeségünknek, bölcsességünknek és az táplálja bennünk a jövőbe vetett hitet is"
Viktor
Vendég
« Új üzenet #519 Dátum: 2008. December 10. - 22:22:05 »

Te Viktor,

én fütyülök a hivatalos szervek feladataira. Azok mind körül vannak véve lusta ügyvédekkel, akik azt magyarázzák csak, hogyan nem lehet ….. Kacsint  Emlékszel még, mikor tavaly bevittelek benneteket Tótmegyerre meg Poµanára? Ha az a hivatalos szerveken múlott volna, akkor még mindig a kapukban állunk ….

Jó érzésű embereket keresek, akiknél a lehetetlen nem ott kezdődik ahol a munkaidejük végződik.

Ismételten megköszönöm bárki segítségét az ügyben!

Üdv.

Takács Frigyes
Szlovákai


Nézd meg még ezt. Szerintem az ő profiljukba vág:

http://www.militaria.hu/hun/rlglap.php?rlgazon=8

Hadisírgondozó Iroda

(061)315-1928, (061)315 -1833
1014. Budapest, Kapisztrán tér 2-4.
him.hadisir@hm-him.hu
Naplózva
Fzsolt69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 35



« Új üzenet #520 Dátum: 2008. December 11. - 10:40:36 »

Szia Taki!
Létezik a Magyar Vöröskeresztnél egy un. keresőszolgálat. Velük tudtam is beszélni, nagyon örültek ennek a megkeresésnek. Kérték, hogy egy levélben hivatalosan keressétek meg őket, írjatok le minden információt, és ők amit tudnak felkutatnak. Elkébzelhető, hogy össze fognak futni a szálak az előző hozzászolásokban említett címekkel, de nem baj az ha több szálon is fut a dolog. Ennyit tudtam segíteni.
Ja és a cím:

Magyar Vöröskereszt
Keresőszolgálat
Budapest 1051
Arany János utca 31.

Valamint a telefonszámuk: 06-1-374-1323 vagy 06-1-374-1305
Naplózva
Taki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 138



WWW
« Új üzenet #521 Dátum: 2008. December 11. - 15:02:59 »

Zsolti nem tudnál egy e-mail címet is rájuk?
Naplózva

"Az erdészeti és vadászati múltunk ismerete az alapja a mi büszkeségünknek, bölcsességünknek és az táplálja bennünk a jövőbe vetett hitet is"
Fzsolt69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 35



« Új üzenet #522 Dátum: 2008. December 11. - 16:46:17 »

http://www.voroskereszt.hu/index.php?Itemid=50&id=33&option=com_content&task=blogcategory

Naplózva
Viktor
Vendég
« Új üzenet #523 Dátum: 2008. December 11. - 17:06:08 »

Te Viktor,

én fütyülök a hivatalos szervek feladataira. Azok mind körül vannak véve lusta ügyvédekkel, akik azt magyarázzák csak, hogyan nem lehet ….. Kacsint  Emlékszel még, mikor tavaly bevittelek benneteket Tótmegyerre meg Poµanára? Ha az a hivatalos szerveken múlott volna, akkor még mindig a kapukban állunk ….

Jó érzésű embereket keresek, akiknél a lehetetlen nem ott kezdődik ahol a munkaidejük végződik.

Ismételten megköszönöm bárki segítségét az ügyben!

Üdv.

Takács Frigyes
Szlovákai


Ne haragudj Taki, tudom, hogy nem ide tartozik, de én még egyszer végigolvastam ezt a hozzászólást és bántóan általánosítónak, arrogánsnak továbbá a személyemet és hivatásomat is sértőnek találtam.

Az, hogy ki mennyit dolgozik egy hivatalban nem sztenderd. Te ezen a fórumon nem látod az IP-címeket, ha látnád, akkor tudnád, hogy este 10 körül is gyakran ugyanarról irogatok, amiről napközben. Felhatalmazom moderátortársaimat és az aminokat, hogy kérdésedre ezt az információt Veled közöljék. És ez nem azt jelenti, hogy otthon dolgozom. Ennyit a lehetetlen és a munkaidő viszonyáról.

A magyar jogrendszerben az ügyvédek és a államigazgatási szervek kapcsolata csupán önkormányzatok jogi képviseletének körében elképzelhető, a hatóságok körül egy "lusta ügyvéd" sincs. Még szorgalmas sincs. Semmilyen sincs. Így ez az állításod - legalábbis Magyarországi - tapasztalatokon nem nyugodhat.

Ha pedig esetleg rám céloznál, akkor - pontosítva egyúttal munkakörömet és beosztásomat - ezt a leghatározottabban kikérem magamnak mind a saját nevemben, mind pedig a hazai és más országokban - így a Szlovák Köztársaságban működő - ügyészi szervezetek nevében!
Naplózva
hunter55
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 195



« Új üzenet #524 Dátum: 2008. December 12. - 09:13:00 »

Sziasztok!
Letölthető kaliber táblázat érdekelne!
Kösz
Naplózva

hunter55
Oldalak: 1 ... 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 [35] 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 ... 573   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: