Oldalak: 1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Sörétes lőszerek  (Megtekintve 493635 alkalommal)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #2115 Dátum: 2020. December 21. - 14:48:47 »

Az a 15-20 évi tapasztalat felér egy akadémiai katedrával...vagy felül is múlja azt Vigyorog Igen

Amikor megvettem az A-500-as Browningot, az egyik (szintén ezeréves libavadász) ismerősöm, mikor megnézte, és látta a feles szűkítését, azt javasolta,
hogy a kora télben, főként ha kiváló idő van (libázáshoz értsd: sűrű köd, vagy vízszintesen hordja a szél a havasesőt), akkor kezdésnek próbáljam ki
a 32 grammos RC-t, 10-es söréttel.
Ha olyan "szódával elmegy" libázós időjárás van, és az idény vége felé, pedig menjek fel 8-as sörétig, de legfeljebb a 35 grammost használjam.
Azt kell mondanom, hogy nagyon igaza volt Igen
A 10-es sörét (ami az RC-nél igazából 3,1 mm) a rendesen eltalált libákat úgy hozta le a levegőből, mit egy darab követ.
Nem egyszer volt olyan, hogy a vékony sörét és a feles szűkítés mellett, rendes magasságban is 6-8 sörétet is kapott a liba, és a sorozatos ütések által okozott sokkhatás
egy pillanat alatt blokkolta a központi idegrendszerét úgy, hogy a sörétek nem feltétlen hatoltak mélyre a testben, sőt, egy részük sokszor csak megütötte azt.

Szajkó Pista bácsi (nagyon nagy tudású fegyverszakértő és ballisztikus szakember volt a Kisöreg, Isten nyugosztalja, idén tavasszal hagyott itt minket) egyik előadásakor
hosszasan elmagyarázta a sörét ölő mechanizmusát, aminek a lényege az volt, hogy a sörétraj hosszirányú kiterjedése miatt, az egyes becsapódó sörétszemek eltérő
időpontban ingerlik az idegrendszert. Az első becsapódás elindít egy folyamatot, amire a szervezet megpróbál egy vészreakciót adni válaszként, de még a folyamat közben
érkezik a következő inger, és amint arra is megindul a kiváltott reakció, miközben az első folyamat is zajlik, jön jó esetben a harmadik, és akár a többi is.
A repülő madár idegrendszere nem képes lekezelni a többszöri "inger-válasz" adatforgalmat, és általában a 3-4. becsapódásnál, modernül szólva "letilt a rendszer".
Vagyis megszűnik a koordinációhoz szükséges harmónia és idegi működés, és a madár vagy bénultan, vagy már élettelenül zuhan le az égből.

Izgalmas az a tény, hogy nem feltétlen a szűkebb chocke adja egy adott söréttöltet és méret esetén a legszűkebb találatot, illetve az, hogy azzal is érdemes lenne foglalkozni,
hogy a különböző töltet/fojtás/söréttömeg és méret kombinációkhoz, milyen térbeli sörétraj eloszlás kapcsolódik.
Mivel ez utóbbit csak egy forgó hengeren lehet mérni (ha nincsen kéznél valami szuper nagysebességű kamera), és ez nem nagyon áll rendelkezésre, így
marad a tapasztalat, és a nagyobb tapasztalattal rendelkező vadásztársak "észosztása".... mert az okos a más kárán tanul, de a hülye a sajátjából sem Ördög
Pista bácsi nagy szakértője volt a témának,Isten nyugosztalja, Tőle tanultam a sörétes lőszertöltés csinját-binját. Sokat beszélgettem vele a libákról is.
Ami viszont a saját megfigyelésem:
A Velencei-tavon három féle liba van, az itt költő nyáriak, ma már ezres nagyságrendben, húsz éve még csak néhány család. A libaszezon kezdetén ezek vannak itt, Rájuk nem vadásztam, nem okoznának túl nagy problémát, nem túl óvatosak, alacsonyan szállna ki, megszokták az egész nyár biztonságát.
Az északiak már más téma, sokkal óvatosabbak, itt már kel rafkó. Aztán jönnek a sarkvidékiek, ezeket útközben már sokszor meglövöldözték, óvatósak,éberek, nehéz őket átverni és ők vannak itt legtovább. Lőszer szempontjábó is más a három csoport. Az itt költőkből is lőttem azért néhányak, egy kedves ornitológus hölgy kérésére és engedélyéve.
Gyakorlatilag egy vékony tollréteg boritja őket, a fedőtollak alatti pehelytoll csak néhány miliméter. Az északiaknál és most itt nem teszek külömbséget nyári, lilik és vetési között, a fedőtollak alat már centis a pehely réteg. A sarkvidékieknél ez akár a duplája is lehet.
Ez a tollréteg golyóálló mellényként működik.
Megjött a család folyt. köv.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #2116 Dátum: 2020. December 21. - 17:34:41 »

Pista bácsi nagy szakértője volt a témának,Isten nyugosztalja, Tőle tanultam a sörétes lőszertöltés csinját-binját. Sokat beszélgettem vele a libákról is.
Ami viszont a saját megfigyelésem:
A Velencei-tavon három féle liba van, az itt költő nyáriak, ma már ezres nagyságrendben, húsz éve még csak néhány család. A libaszezon kezdetén ezek vannak itt, Rájuk nem vadásztam, nem okoznának túl nagy problémát, nem túl óvatosak, alacsonyan szállna ki, megszokták az egész nyár biztonságát.
Az északiak már más téma, sokkal óvatosabbak, itt már kel rafkó. Aztán jönnek a sarkvidékiek, ezeket útközben már sokszor meglövöldözték, óvatósak,éberek, nehéz őket átverni és ők vannak itt legtovább. Lőszer szempontjábó is más a három csoport. Az itt költőkből is lőttem azért néhányak, egy kedves ornitológus hölgy kérésére és engedélyéve.
Gyakorlatilag egy vékony tollréteg boritja őket, a fedőtollak alatti pehelytoll csak néhány miliméter. Az északiaknál és most itt nem teszek külömbséget nyári, lilik és vetési között, a fedőtollak alat már centis a pehely réteg. A sarkvidékieknél ez akár a duplája is lehet.
Ez a tollréteg golyóálló mellényként működik.
Megjött a család folyt. köv.
Amikor az unokák megjönnek, az első kérdés, papa van palacsinta?
Na, ez nálam ezerszer fontosabb a libánál.
Szóval ez a golyóálló mellény okozza a problémát. Kopog rajta a sörét, megbillen, aztán repül tovább. Meg fog dögleni nagy részük, 100-200 méter múlva, de lehet hogy kell nekik néhány kilóméter. Megfigyelésem, hogy a fácánvadászattal szemben a másfél két lövés per jó átlag, a libánál 5-7. Tudom, szarul lövök!
Az is megfigyelésem, hogy a tollazat függvényében jól megválasztott sörétméret esetén 3 jól meglőtt libából jó ha egy leesik és itt jön be a tizes sörét. Abból jó ha 5-ből egy az átlag.
Lehet hogy ezzel is eredményesek leszünk egy jó libás napon, max a rókáknak is örömet okozunk.
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #2117 Dátum: 2020. December 21. - 18:14:45 »

Tudom, szarul lövök!


Ezt komolyan gondoltad?
Én nem ezt láttam. Igen

Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #2118 Dátum: 2020. December 21. - 19:10:09 »

Ezt komolyan gondoltad?
Én nem ezt láttam. Igen


Köszönöm Zolikám!
Gálos Csabusnak más rólam a véleménye. A tavalyi jótékonysági vadászaton, kiabál a hajtósor "megy a kakas", jött is, parádés lövéssel az egekből szedtem le.
A probléma csak az volt, hogy tyúkot ne volt szabad lőni. Stoel
Na, innentől kezdve jöhetet nekem bármi, egy alacsonyan replő elefántot se tudtam volna eltalálni.
 Röhög
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #2119 Dátum: 2020. December 21. - 20:40:45 »

Köszönöm Zolikám!
Gálos Csabusnak más rólam a véleménye. A tavalyi jótékonysági vadászaton, kiabál a hajtósor "megy a kakas", jött is, parádés lövéssel az egekből szedtem le.
A probléma csak az volt, hogy tyúkot ne volt szabad lőni. Stoel
Na, innentől kezdve jöhetet nekem bármi, egy alacsonyan replő elefántot se tudtam volna eltalálni.
 Röhög

Nagy dolog. Nekem ehhez tyúkot sem kell lőni. Minden presszió nélkül lövöm szarul a sörétet. Vigyorog
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #2120 Dátum: 2020. December 22. - 06:59:55 »


A probléma csak az volt, hogy tyúkot ne volt szabad lőni. Stoel
Na, innentől kezdve jöhetet nekem bármi, egy alacsonyan replő elefántot se tudtam volna eltalálni.


Nálunk azért nem volt ilyen presszió... Vigyorog
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
KavaleczA
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3


« Új üzenet #2121 Dátum: 2021. Január 13. - 10:00:37 »

Tisztelt Vadásztársak!

Érdeklődni szeretnék, hogy régi NIKE sörétes lőszereket milyen áron lehet eladni. Apósom után maradt rám, a lőszereket el szeretném adni, a régi puskáját viszont emlékként megtartom.

22 db NIKE 3,5mm-es 16/70
24 db NIKE 3mm-es 16/70
1 doboz NIKE golyós extra CONCORDE 16-os gyöngygolyó (10db már nem kapható)
1 doboz SUPER S - BALL PLASTIK (10 darabos már nem kapható)

Darab árakra lennék kíváncsi.

Előre is köszönöm a válaszokat!
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11253


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #2122 Dátum: 2021. Január 13. - 10:10:37 »

Tisztelt Vadásztársak!

Érdeklődni szeretnék, hogy régi NIKE sörétes lőszereket milyen áron lehet eladni. Apósom után maradt rám, a lőszereket el szeretném adni, a régi puskáját viszont emlékként megtartom.

22 db NIKE 3,5mm-es 16/70
24 db NIKE 3mm-es 16/70
1 doboz NIKE golyós extra CONCORDE 16-os gyöngygolyó (10db már nem kapható)
1 doboz SUPER S - BALL PLASTIK (10 darabos már nem kapható)

Darab árakra lennék kíváncsi.

Előre is köszönöm a válaszokat!

Nem ebből fogsz meggazdagodni. Nem szoktam kérdezni a sörétes lőszer darabárát,de legutóbb a Harmóniás hölgy jelezte,hogy jó áron van,mert csak 143 forint darabja az SB 3 mm-s. Kiindulási alapnak.
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
KavaleczA
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3


« Új üzenet #2123 Dátum: 2021. Január 13. - 10:25:17 »

Nem ebből fogsz meggazdagodni. Nem szoktam kérdezni a sörétes lőszer darabárát,de legutóbb a Harmóniás hölgy jelezte,hogy jó áron van,mert csak 143 forint darabja az SB 3 mm-s. Kiindulási alapnak.

Köszönöm a válaszod. Nem is meggazdagodni szeretnék, bár nem lenne rossz Mosolyog, de mivel nem használom a puskát és a 16-os kalibert így a löszerek feleslegesen foglalják a helyet és hátha valakinek el tudnám adni, aki tudja használni.
Naplózva
táborilelkész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3506



« Új üzenet #2124 Dátum: 2021. Január 13. - 10:32:31 »

Hát no.
Naplózva

Engedd Uram,hogy tisztán lőjek, tisztán öljek és,ha nem lőnék tisztán, engedd Uram,hogy tisztán hibázzak.
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #2125 Dátum: 2021. Január 13. - 10:48:03 »

Köszönöm a válaszod. Nem is meggazdagodni szeretnék, bár nem lenne rossz Mosolyog, de mivel nem használom a puskát és a 16-os kalibert így a löszerek feleslegesen foglalják a helyet és hátha valakinek el tudnám adni, aki tudja használni.

 Emelem

Ha lenne mondjuk 3 karton valamelyikből még csak-csak...
Szvsz. huszonvalahány darabb tizen-hoszon éves lőszerrel nem érdemes foglalkozni.
Jobban jársz, ha ellövöldözöt Te magad.  Igen

Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
zajandras
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940


« Új üzenet #2126 Dátum: 2021. Január 13. - 10:58:59 »

Köszönöm a válaszod. Nem is meggazdagodni szeretnék, bár nem lenne rossz Mosolyog, de mivel nem használom a puskát és a 16-os kalibert így a löszerek feleslegesen foglalják a helyet és hátha valakinek el tudnám adni, aki tudja használni.

Azért duzzogva csak el lehet pattintani ennyit lőtéren.  Futóvad pályán a gyöngygolyót , a többit korongra.  Emelem
Naplózva

"Már az is megérte, hogy sétáltunk egy jót..."
uzbence
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149



« Új üzenet #2127 Dátum: 2021. Január 13. - 14:20:11 »

Tisztelt Vadásztársak!

Érdeklődni szeretnék, hogy régi NIKE sörétes lőszereket milyen áron lehet eladni. Apósom után maradt rám, a lőszereket el szeretném adni, a régi puskáját viszont emlékként megtartom.

22 db NIKE 3,5mm-es 16/70
24 db NIKE 3mm-es 16/70
1 doboz NIKE golyós extra CONCORDE 16-os gyöngygolyó (10db már nem kapható)
1 doboz SUPER S - BALL PLASTIK (10 darabos már nem kapható)

Darab árakra lennék kíváncsi.

Előre is köszönöm a válaszokat!


Szia!
Papírhüvelyesek?
 Emelem
Naplózva
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #2128 Dátum: 2021. Január 14. - 21:16:39 »

Köszönöm a válaszod. Nem is meggazdagodni szeretnék, bár nem lenne rossz Mosolyog, de mivel nem használom a puskát és a 16-os kalibert így a löszerek feleslegesen foglalják a helyet és hátha valakinek el tudnám adni, aki tudja használni.

https://vadaszapro.net/reszletek/306642/loszer
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
ambruslászló
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 212


« Új üzenet #2129 Dátum: 2021. Január 31. - 19:21:00 »

Szervusztok!

Ezúton kérem a javaslatotokat.
Koronglövő lőszert kellene vennem 12/70-es kaliberben 28g-osat 2,41 vagy 2,5 mm es sörétátmérőben.
Ha tudtok jó áron valami jó lőszert szívesen veszem.
Köszönöm az ötleteket előre is!
« Utoljára szerkesztve: 2021. Január 31. - 19:28:31 írta Pyrus » Naplózva
Oldalak: 1 ... 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 [142] 143 144 145 146 147   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: