Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 49   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: A borz és vadászata  (Megtekintve 185751 alkalommal)
Fzsolt69
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 35



« Új üzenet #120 Dátum: 2008. December 12. - 20:47:21 »

Sziasztok!
Ma este egy szép vadásznap után, fehér asztal mellett beszélgettünk. Felvetődött, hogy mi a pontos kifejezése a borz párzásának. Tudja valaki? Hirtelen elég sok embert felhívtam, de senki nem tudta a pontos szakkifejezését. Vagy csak mi voltunk ennyire tudatlanok?
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #121 Dátum: 2008. December 13. - 12:34:46 »

Pacsmagol! Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #122 Dátum: 2008. December 14. - 08:23:10 »

Tévedés! Az a vadmacska

A kistestű ragadozóknál hívják a párzást pacsmagolásnak. (így pl. a nyest, nyuszt, görény...stb.)
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #123 Dátum: 2008. December 14. - 10:28:29 »

Tudtommal pacsmagolásnak hívják a macska, és az összes menyétféle párzását.      Mivel a borz a menyétfélék családjába tartozik, ezért a borz párzása is pacsmagolás.     De pacsmagol a hiúz, a vadmacska, a vidra is!                                     
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Hegedűs Sándor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1467


« Új üzenet #124 Dátum: 2008. December 14. - 11:09:27 »

Szia Atti!
Egy kis kiegészités:
Nagyvadak:Szörmés ragadózok:
Kutyafélék:
Farkas ivarzása:Tüzelés
Róka: Koslatás
Nyestkutya: Tüzelés
Aranysakál: Koslatás
Macskafélék:
Vadmacska: Pacsmagolás
Hiuz: Pacsmagolás
Menyétfélék:
Nyest,Nyuszt,Hermelin,Görény,Nyérc,Menyét,Borz,Vidra:Pacsmagolás.
Medvefélék:
Medve:
Mosómedve:
Üdv HSanyi

Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #125 Dátum: 2008. December 14. - 13:31:23 »

Szevasz Sanyi!

Legyen inkább csak szimplán "nagyvad".  Kacsint
Naplózva
KerteszGabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 92


vadász


« Új üzenet #126 Dátum: 2008. December 21. - 23:14:06 »

Sziasztok! Lőttem néhány borzot puskával és íjjal is, de azok nem voltak nagyon izgalmas vadászatok. Általában disznóra vártam, amikor tarlón vagy a szórón a borz jelent meg, és esett áldozatul a fegyveremnek...

Érdekesebb történet volt viszont ami a régi vadásztársaságomnál, az elnökünkkel történt meg. Még abban az időben amikor nem lehetett a borzra vadászni, vadkárelhárító vadászaton vett részt... A területün azon részét ahová beíratkozott úgy kell elképzelni, hogy a háta mögött a kukoricatábla, ő egy ritkán járt földút szélén ült, előtte pedig a Takta ártere, egy igen sűrű, ember nem járta nádasos, ingovány terült el kicsit mélyebben, ahol szívesen feküdt meg a disznó...
Jó ideje üldögélt már -ahogy mesélte-, amikor meghallotta, valami komolyabb vad közeledik a nádasból a kukorica felé. A fegyverét kibiztosította és abba az irányba koncentrált, ahonnan a közeledő vadat sejtette. Hallotta amint kijött a nádból hangosan szuszogva és a magas fűben a megindult felfelé a töltésen az út irányába. A jó holdvilág miatt puskalámpa még nem volt felszerelve és a gyorsan közeledő "disznó" miatt már nem is volt ideje erre, így megkönnyebbült amikor a kis süldő körülbelül 50 méterre kidugta az orrát a gazból és az út szélén erősen szuszogva, "fújva" megállt. Gondosan megcélozta a vadat és odalőtt, amire eltünt a fűben a jószág. Bár nem hallotta a menekülő vad erős zaját a nádban, de erős dohányos lévén rágyujtott és várt negyed órát, majd elindult a rálövés helyére. Ahogy bandukolt megtalált az út szélén egy nyakon lőtt borzot, bosszankodni is kezdett, hogy most mit csináljon ezzel, nehogy probléma legyen esetleg, ha illetéktelen, vagy nagyon is illetékes ráakad, de annyira izgult, hogy hagyta és kereste továbba süldőjét. Jó 5 perc eltelt, mire kezdett gyanakodni, hogy nem ő nézte-e el a süldőt... Mosolyog
Visszament és a nyári estén még mindig meleg borz megnyugtatta, nem a disznók jártak túl az eszén, sajnos ő volt a balfék...

A borzot a vadőrrel aztán gondosan elásták, nem akarván, hogy probléma legyen belőle...

Kár, hogy nem ismeritek a volt elnökünket nagyon jó fej ember, sokat nevettünk vele, rajta... most is előttem van az arca ahogy mesélte a "süldője" történetét... Vigyorog
Naplózva

Vadászüdvözlettel: Gábor
Viktor
Vendég
« Új üzenet #127 Dátum: 2008. December 22. - 07:30:34 »

 Igen Vigyorog
Naplózva
agrarbalogh
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


« Új üzenet #128 Dátum: 2009. Február 20. - 23:54:30 »

Sziasztok!
A "borzadály"-ról 1-2 apróság:
Anno régen (már elévült ugyan az ügy) egy messzi-messzi vadászterületen élt egy szegény hivatásos vadász, meg egy (fél)alkoholista vadászmester. A hivatásos ifjú volt, reményekkel teli és NAGYON AKART!!!!
elhatározta hát, hogy a fácánállomány védelmében ő bizny kiirtja az összes rókát ami létezik a területen. Éjt nappallá téve ült a lesen, de bizony róka csak ritkán került a puskacső elé.
A (fél)alkoholista, egyébként lakatos szakmunkás vadászmester újat gondolt:
 - Hát jó ez így? A vadőr (mert ugye ekkor még csak az államiakat illette meg a Hivatásos Vadász név) lövi a rókát, kapja a lődíjat, nekem meg nincs mit a torkomon leeresztenem? Nem jó ez!
Utasította hát a vadőrt, hogy a közeli vágóhídról hozzon már vagy 20 kg nyesedéket, tüdőt, májat, stb.
A szegény vadőr meghozta, a főnöke meg mindezt megkeverte vagy 1 kg akkoriban használatos talajfertőtlenítővel, amit THIMET-nek hívtak.
Aztán ezt az elegyet a rókalukak környékén kiszóratta vele.
A rókák eltűntek.
Meg a horgascsőrű madarak
Meg a borzok is.
Meg a juhászkutyák is megdöglöttek.
Aztán szegény vadőrre akarta az egészet kenni, pedig annak
MEG KELETT FELEZNIE VELE A RÓKÁK UTÁN JÁRÓ LŐDÍJAT!!!!
Naplózva

"És szózat lőn ő hozzá: Kelj fel
Péter, öljed és egyél!"
                      /Apcsel 10:13)
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #129 Dátum: 2009. Február 23. - 08:40:29 »

A hivatásos ifjú volt, reményekkel teli és NAGYON AKART!!!!

Szervusz Agrárbalogh!

Ügye nem kell nagy fantázia hozzá, hogy elképzeljük, ki lehetett az a szorgalmas hivatásos vadász...

Az irigység nagy úr! A dilettáns vadászmester irigyelte a lődíjat és irigyelte a végtelen szakmai lelkesedést is. Sok ilyen rosszindulatú, megkeseredett ember van.

Féltem nagyon azokat, akik ma kezdik a szakmát, mert a szokásosnál hamarabb kell kijózanodniuk...

Hova tart ez a szakma???

Ismerek közmunkás vadgazda mérnököt, benzinkutas vadgazda mérnököt...és ismerek olyan mérnököt, aki -miután elvesztette egzisztenciáját- erdősítésbe járt ki kaszálni és kapálni...oda, ahol egykor fővadász volt...

Sokáig lehetne folytatni a sort... NoComment
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #130 Dátum: 2009. Február 23. - 08:42:54 »

Ja és borzokat se feledjük.

Az elmúlt szombaton ástunk ki 1-2 hetes kölyköket. Február elején (is) már kölykeznek.
Naplózva
agrarbalogh
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


« Új üzenet #131 Dátum: 2009. Február 25. - 22:13:39 »

Ja és borzokat se feledjük.

Az elmúlt szombaton ástunk ki 1-2 hetes kölyköket. Február elején (is) már kölykeznek.

Sziasztok!
Hát igen, a borz érdekes egy jószág. Annyira muris, hogy soha nem lőttem, mert inkább gyönyörködtem benne. Az őzeknek, fácánoknak kitett takarmányt is igen szeretik látogatni, a szórón meg nagyon szeret lenni.
Egyszer késő ősszel találkoztam egy nagyon meghízott jószággal. Csak cammogott, menekülni nem tudott. Utolértem, fenékbe lehetett volna billenteni. Annyira muris volt, hogy nem lőttem rá. Egyébként öreg vadászok mondták, hogy állítólag a sörétlövést (főleg ősszel) elviszi könnyen. Kisgolyóval érdemesebb vadászni rá. Ez igaz?
És a Nagyapám mondta, hogy a borzhúst megették egyes helyeken, mert ehető, és finom. Erről van infója valakinek?
Naplózva

"És szózat lőn ő hozzá: Kelj fel
Péter, öljed és egyél!"
                      /Apcsel 10:13)
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #132 Dátum: 2009. Február 25. - 22:59:46 »

Sziasztok!
Hát igen, a borz érdekes egy jószág. Annyira muris, hogy soha nem lőttem, mert inkább gyönyörködtem benne. Az őzeknek, fácánoknak kitett takarmányt is igen szeretik látogatni, a szórón meg nagyon szeret lenni.
Egyszer késő ősszel találkoztam egy nagyon meghízott jószággal. Csak cammogott, menekülni nem tudott. Utolértem, fenékbe lehetett volna billenteni. Annyira muris volt, hogy nem lőttem rá. Egyébként öreg vadászok mondták, hogy állítólag a sörétlövést (főleg ősszel) elviszi könnyen. Kisgolyóval érdemesebb vadászni rá. Ez igaz?
És a Nagyapám mondta, hogy a borzhúst megették egyes helyeken, mert ehető, és finom. Erről van infója valakinek?
Ehető,és én ettem is de nem fogom a húsáért lőni,mert nem jó szerintem.Egy ismerősöm etetett meg velem Tasli,úgy,hogy nem mondta meg előre,hogy borzot eszünk.
Naplózva
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #133 Dátum: 2009. Február 26. - 08:57:56 »

Én az ebeimnek főztem meg (két vízben) egy borzkomát, ők jóízűen megették. Különben a főzéskor keletkező szag nem volt véleményem szerint semmivel se erősebb, mint mondjuk a racka birka húsa főzéskor. Januárban többször megvendégeltek rackapörkölttel, hát annak is erős íze van, szag alapján a borz se lehet erősebb ízű...dehát csak egy borz...mondjuk a süldőborzok húsa biztos zsengébb és kevésbé erős ízű. Két nap éhezés után biztosan nem gondolkodnék egy percet se egy tisztán és gusztusosan elkészített süldőborz (nem kanborz) elfogyasztásán.

Kanborz zsírját főztem ki (a tepertőt akkor is a kutyák ették meg), nagyon jól bevált a bőrbakancs kenésére, tovább ellenállt a víznek, mint az egyéb szerek.

Azért a kanborznak elég erős pézsmaszaga van, és szerintem július/augusztus táján, amikor a fő párzási időszak van, még erőteljesebb a szag!

Más. Tegnap is végignéztünk pár ásható borzkotorékot ketten barátommal...és egyszerűen érthetetlen számomra, hogy miért üres az a kotorék, amit nemrég borz "takarított" ki sok földet kihányva???????

Miért csinálja ezt az (elsőre értelmetlennek tűnő) munkát???????????

Rengeteg rejtély van szerintem borzéknál!

A nagy, több évtizedes áshatatlan (ck. 6 méter mély) borzvárak persze tele vannak, járataik előtt nagy járás kelés...bevehetetlen birodalom!
Naplózva
Dudu
Tacskós
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 328



« Új üzenet #134 Dátum: 2009. Február 26. - 09:20:38 »

Más. Tegnap is végignéztünk pár ásható borzkotorékot ketten barátommal...és egyszerűen érthetetlen számomra, hogy miért üres az a kotorék, amit nemrég borz "takarított" ki sok földet kihányva???????

Miért csinálja ezt az (elsőre értelmetlennek tűnő) munkát???????????

Rengeteg rejtély van szerintem borzéknál!

A nagy, több évtizedes áshatatlan (ck. 6 méter mély) borzvárak persze tele vannak, járataik előtt nagy járás kelés...bevehetetlen birodalom!

Szia Anti!

Az biztos, hogy nagyon sok minden van velük kapcsolatban, amiről csak találgatni lehet.
A kotorékok tisztításához:
A borz szereti biztonságban tudni magát. Gyakran megesik, hogy kitisztít egy kotorékot, amit nem használ, de majd minden második napon friss nyomokat lehet látni a frissen kikotort földben, mégsem költözik be. Ezt tartaléknak ássa, tisztogatja.
Felénk megfigyeltem már, hogy az ilyen kotorékok mindíg viszonylag közel esnek a borz állandó lakhelyéhez (100m-nél  felénk ritkán több).
Pl. tavaly nyáron, az egyik borzvárban rendeztünk egy kis felfordulást. Másnapra a borz átköltözött az általam már régóta figyelt, tisztított kotorékba. Két napra rá ott is megpiszkáltuk (kiásni nem lehet, vagy 8m mély lehet a domboldalban). Erre visszaköltözött az előző helyére, de azt gyorsan át is alakította, cirka 3 nap alatt vagy 1,5 köbméter földet kotort ki. Azóta is ott lakik :-)) Megásni esélytelen.
Kölykezni viszont inkább csak a nagy, régi-régi borzvárakban szeret, legalábis felénk ez figyelhető meg.
Naplózva

Dávid
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 ... 49   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: