Oldalak: 1 ... 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 [902] 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1916189 alkalommal)
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13515 Dátum: 2019. Október 15. - 05:44:47 »

Szervusztok!
Látjátok ez a téma akárhányszor felszínre kerül vitákat generál!
Ez nem egy feltárt téma, ha kutatják, akkor rossz, szakmailag nem célirányos területen és  a meglétező semmi bizonyítására sok-sok adóforintot kidobnak, majd többórás előadások keretében tájékoztatják a hallgatóságot a nagy semmiről....Ettől az élet sokkal színesebb, ha nem tudunk róla, egyáltalán nem azt jelenti, hogy a jelenség nem létezik.
Én látok összefüggést az elmúlt két esztendőben a YouTube-ra Magyarországról feltöltött megszaporodott darabszámú, vonuló, hatalmasra felduzzadt létszámú gímrudlik "népi feltöltéseinek" száma és az ebben az esztendőben a bőgésben terítékre hozott bogkoronás bikák trófeái között. Az elmúlt két esztendő nagyméretű kirajzásainak, kell hogy a távolban legyenek bizonyító példányai és ezeket az élet reálisan produkálta is, messze távol az eredeti otthonterületüktől kerültek elejtésre. Ráadásul nem egy példányról van szó, hanem több térségben egy azon időben begyűjtött, egyedekről.
Ezt a körülményt senki sem radírozhatja ki, mert kézzelfogható, olyan mint, amikor jegesmedvét ejtenek el mérsékelt övi éghajlati területen, bizonyító példányok.
Mindenesetre ezt a térképet megőrzöm magamnak, mert ellentétben itt sok megjelent véleménnyel én úgy gondolom, hogy a jövőben minden évvel csak szaporodni fognak rajta az észlelt példányok által berajzolható találati helyek és ezek idővel talán egy jól kivehető  vonulási, vándorlási útvonalat is kirajzolnak.
Ide idézem Fatalin Gyula "A magyar gímszarvas" c. könyvének 92.oldalán található megállapítását  " Azt azonban tudnunk kell, hogy a nagy csapat kialakulását mindig a gondatlan kezelés vagy a nagymértékű zavarás idézi elő. Ha az etetés a fagyok beálltától folyamatos, akkor soha nem alakulnak ki a területen 100-at közelítő nagy csapatok"
Nos többen megszámolták az egy-egy vonuló rudliban lévő egyedek számát...Egy alkalommal 400 felett és minden más alkalommal 300 feletti a közlekedési útvonalon keresztbe átváltó létszámokat rögzítettek...Azért ezek nem kis csapatok és már az összeállásuknak is komoly okai lehetnek....

Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13516 Dátum: 2019. Október 15. - 09:28:06 »

A vándorlás/elvándorlást a körülmények gyökeres és tartós megváltozása eredményezné. Szerintem csak rövidtávú el és visszaköltözésről lehet szó. Ez más vadfajoknál is rendszeres esemény.
A gim vándorlása a vadgazdálkodásunk alapjait rengetné meg, ami a szarvas röghözközöttségén alapul.
A körülmények ciklikus változása létező tényező. Ez elindítja a körkörös vándorlási hajlamot.
A szarvas soha nem volt röghöz kötött. A vadgazdálkodás alapjait a görcsös birtoklási vágy ássa alá!
A hazai erdők vágásérettségi kora fafajtól függően 40-80-120 év. Mégis másfél évszázada működik a 10 éves üzemtervezés. Három sürgősségi fokozat alapján éves üzemtervek készülnek.
A harmadik sürgősségi fokozatba sorolt erdőrészletek termelését el lehet hagyni a következő 10 évre.
Mikor ereszti le a fegyvert sok vadász azzal a gondolattal,hogy ezt a bikát hagyom még néhány évig?
Mikor jön el az az idő, hogy újra sózóban legyen a só, nem a sárban és mikor lesz újra annyi legelhető legelő,mint régen? Mikor gondolja újra a vadászok többsége,hogy a szarvas megeszi a téli jó minőségű szénát?
Itt keresd a vadgazdálkodás alaprengető tényezőit!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #13517 Dátum: 2019. Október 15. - 10:02:08 »

Sajnos az erdőfelügyelet sem úgy működik már, mint - mondjuk - 15 éve.
Az elkötelezett, képzett szakemberek jó része megpattant onnan is.
Volt nálam szemlézni olyan "erdőfelügyelő", aki rácsodálkozott a gyertyánlevélre, mondván "jé, ez olyan, mint a Lay's chips".
Régebben én is azt vallottam, hogy valahogyan az erdőfelügyeletnek a mintájára kéne a vadászati felügyeletnek is működnie. Ez a meggyőződésem gyengülőben van.

Egy előnye viszont mindig volt az erdőfelügyeletnek a vadászati felügyelettel szemben, mégpedig a következő kettő:
- a fa nem fut el a helyéről,
- nem nehezedett rá "fakár" nyomás a mezőgazdálkodói oldalról.

A többi felvetéssel egyetértek. Azzal is, hogy a ciklus 10 évről 20 évre való felemelés nem old meg semmit. Legfeljebb arra jó, hogy a politikai potentátok vadászati lehetősége jócskán túlmutasson a választási cikluson.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13518 Dátum: 2019. Október 15. - 10:24:54 »


A gim vándorlása a vadgazdálkodásunk alapjait rengetné meg, .....

Nem rengeti itt meg a vadgazdálkodásunk alapjait még maga a vadgazdálkodásunk sem, pedig aztán, ha belegondolsz, hogy még néhány évtized és kiváló vérvonalak mennek a lecsóba....örökre, még az unokáink sem fogják látni.
Csak nézd meg, hogy hogyan múlik el a világ dicsősége az évek múltával a kor, a nemzetközi pontszám és a súly vonatkozásában...látványról már nem is beszélek....Ha nem értenéd amit felraktam, akkor elárulom, hogy ugyanarról a kiváló vérvonalról van szó, ami annak idején még világrekorder példányt is adott. Mi lett belőle mára? Amit kigazdálkodtunk! Szánalmasan szomorú, ahová gazdálkodtuk magunkat!

Naplózva
dnt
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 116


« Új üzenet #13519 Dátum: 2019. Október 17. - 22:07:41 »

2018-ban is volt egy hasonló.


Naplózva
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13520 Dátum: 2019. Október 18. - 12:28:25 »

2018-ban is volt egy hasonló.



Köszönöm Norbi! Úgy tűnik mindig van lejjebb....
Naplózva
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7949


Generalbakter


« Új üzenet #13521 Dátum: 2019. Október 18. - 13:48:37 »

Mert? Csak a kor miatt nem kapott -3 at.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13522 Dátum: 2019. Október 18. - 14:18:41 »

Mert? Csak a kor miatt nem kapott -3 at.

Szerintem nem itt van a lényeg, hogy -3 at kapott - e vagy éppen nem, vagy hogy éppen 10 évesre bírálták. Ezekbe is bele lehetne menni, de nem érdemes, mert ezek a rendszerek megvannak már régtől, működnek és a gímállományunk minősége pedig évről-évre egyre gyengébb, mint ahogyan a fotókon szereplő képsorok is mutatják, hogy mivé válik ez a vérvonal, hogyan csúszik le a felismerhetetlenség átlagára, holott a felmenő az világrekorder volt.
 A lényeg az lenne, hogy ha adatott a vadásztársadalom számára néhány kiváló vérvonal, amelynek egyedei a múltban hozzásegítettek bennünket a világhír megszerzéséhez, akkor azon vérvonalak egyedeit minden körülmények között fel kellene hozni elődeik minőségi szintjére. Itt sajnos senki sem ismeri fel a fiatal egyedekben a világranglistás, rokoni, kiváló genetikai tartalommal rendelkező  vérvonalat. Minden következmények nélkül csapják ki az állományból a kiváló genetikai értékkel bíró, legjobb vérvonalainkba tartozó fiatal egyedeket. Mert ne hidd te el azt, amit kort címén odabiggyesztenek a bírálati jegyzőkönyvre. Ez a bika nincs több nyolcévesnél, hetedik agancsú, de a kor helytelen igazolása ad lehetőséget a szakmaiság szétmosására, hogy a bűnösök röhögve, minden felelősségre vonás nélkül lőhessenek mindent, ami kiáll eléjük.  Minden korábban kiválóságát igazolt vérvonal, minden egyedét fel kellene hozni a 14-15 éves korig, hogy megadjuk neki a lehetőséget a világhír újbóli megszerzésére. Ehelyett már csecsemőkorban kilövi a szakbarbár, mert halvány érzéke sincs ahhoz, amit munkakörként el kellene neki látnia!
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #13523 Dátum: 2019. Október 18. - 19:38:10 »

.... Ehelyett már csecsemőkorban kilövi a szakbarbár, mert halvány érzéke sincs ahhoz, amit munkakörként el kellene neki látnia!
Nem a szakbarbár "lövi ki" (már, ha ezek a szerencsétlen bikucik űrhajósok, vagy ágyútöltelékek lennének), de sok esetben az sem szakbarbár, aki kimondja rájuk
a "Bitte schießen"-t.
A szakbarbárok irodákban ülnek, a fiókjukban általában erdőmérnök diploma lapul, és sok esetben lila fingjuk nincs arról, amiről hosszútávú döntéseket hoznak.
A még nagyobb baj az, hogy aki őket abba a pozicióba rakja, általában még náluk is alkalmatlanabb a feladatának az elvégzésére.
Ne azt ostorozd, aki a siralmas fizetéséért és a hivatás szeretetéért még így-úgy kitart egy süllyedő hajón....
Nélkülük már rég ilyen bikák sem lennének.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13524 Dátum: 2019. Október 18. - 20:16:25 »

Nem a szakbarbár "lövi ki" (már, ha ezek a szerencsétlen bikucik űrhajósok, vagy ágyútöltelékek lennének), de sok esetben az sem szakbarbár, aki kimondja rájuk
a "Bitte schießen"-t.
A szakbarbárok irodákban ülnek, a fiókjukban általában erdőmérnök diploma lapul, és sok esetben lila fingjuk nincs arról, amiről hosszútávú döntéseket hoznak.
A még nagyobb baj az, hogy aki őket abba a pozicióba rakja, általában még náluk is alkalmatlanabb a feladatának az elvégzésére.
Ne azt ostorozd, aki a siralmas fizetéséért és a hivatás szeretetéért még így-úgy kitart egy süllyedő hajón....
Nélkülük már rég ilyen bikák sem lennének.
  Nem értek veled egyet!
Amikor egy vadra ráemeli a vendégvadász a fegyvert, abban a biztos tudatban teszi azt, hogy a hivatásos kísérő jelenléte és a lövésre kiadott engedélye elég garancia arra, hogy azt a vadat szakmailag is terítékre szabad hozni. Ez olyan dolog mint a személygépkocsi oktató... Ha az oktatása alatt az egyébként még csak "tanuló" autóvezető balesetet okoz, minden felelősség az oktatóé!
  Itt is ez a helyzet a vendégvadász trófeára vágyik, fizet érte, méltán várja el, hogy olyan trófeára vezessék rá, amelyet, ha megszerez, akkor ne kelljen arcpirulások közben a háza falára akasztani. A hivatásos vadász feladata, hogy a vad elejtése kapcsán, annak szakszerű okát az állományból történő kiemelésének meg tudja szakmailag indokolni (selejt trófeájú, golyóra érett, sérült, beteg stb.) Aki a munkát közvetlenül végzi, az a felelős a munka minőségéért, jelen esetben  az elejtett vadnak a szakmai szabályoknak, állománykezelési elképzeléseknek, jövőbeni terveknek megfelelő elejtéséért.
Nem véletlenül kerül a trófeamustrákon a trófea alatt elhelyezendő tájékoztató cédulára többek között a kísérő neve is....Tudomásul kellene venni, hogy ez felelősség, pótolhatatlan nemzeti érték bizalmi kezelése. Aki ezt félvállról veszi az áruló, elárulja a szakmát, kárt okoz a gazdaságunknak, évtizedek munkáját teszi tönkre, szánalmas tudatlanságával és nemtörődömségével....
  Nem igaz, hogy a hivatásos nincs tisztában azzal, amilyen kárt okoz, hiszen évtizedek óta többségükben ott vannak ezeken a híres élőhelyeken gazdálkodó vadászati egységeknél, ismerik a vadat, személyesen csodálják, amikor egy-egy kiváló vérvonalat képviselő szarvasbika példánya terítékre kerül. Ott vannak a területen minden nap, kötelességük lenne jelenteni, ha a kiváló vérvonalakat képviselő utódokra találnak, hiszen ezek képezik a jövő minőségi gímgazdálkodásának az alapját.
  Azt mondod, hogy a vezetéssel van baj! Szerintem is, mert szemet huny mindezen dolgok felett, irányításuk alatt roskad össze Magyarország gímállományának minősége! Szemmel látható, nemzetközi pontszámcsökkenésben, átlag trófeasúly csökkenésben, az elejtett bikák korának csökkenésében, minden paraméterben csak a rosszat olvashatod. Éppen a legutóbbi NIMRÓD-ban olvasom a gímszarvasgazdálkodással kapcsolatban megjelent szakcikkben: nem idézem szó szerint de valahogy így hangzott....A magyarországi gím minőségének garantálásában legfőbb letéteményesünk a területen dolgozó hivatásos vadász!
   Akkor most mi van?
Naplózva
vadasz75
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1813


« Új üzenet #13525 Dátum: 2019. Október 18. - 20:16:36 »

Nem a szakbarbár "lövi ki" (már, ha ezek a szerencsétlen bikucik űrhajósok, vagy ágyútöltelékek lennének), de sok esetben az sem szakbarbár, aki kimondja rájuk
a "Bitte schießen"-t.
A szakbarbárok irodákban ülnek, a fiókjukban általában erdőmérnök diploma lapul, és sok esetben lila fingjuk nincs arról, amiről hosszútávú döntéseket hoznak.
A még nagyobb baj az, hogy aki őket abba a pozicióba rakja, általában még náluk is alkalmatlanabb a feladatának az elvégzésére.
Ne azt ostorozd, aki a siralmas fizetéséért és a hivatás szeretetéért még így-úgy kitart egy süllyedő hajón....
Nélkülük már rég ilyen bikák sem lennének.
Igen
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #13526 Dátum: 2019. Október 18. - 21:25:16 »

  Nem értek veled egyet!
Amikor egy vadra ráemeli a vendégvadász a fegyvert, abban a biztos tudatban teszi azt, hogy a hivatásos kísérő jelenléte és a lövésre kiadott engedélye elég garancia arra, hogy azt a vadat szakmailag is terítékre szabad hozni. Ez olyan dolog mint a személygépkocsi oktató... Ha az oktatása alatt az egyébként még csak "tanuló" autóvezető balesetet okoz, minden felelősség az oktatóé!
  Itt is ez a helyzet a vendégvadász trófeára vágyik, fizet érte, méltán várja el, hogy olyan trófeára vezessék rá, amelyet, ha megszerez, akkor ne kelljen arcpirulások közben a háza falára akasztani. A hivatásos vadász feladata, hogy a vad elejtése kapcsán, annak szakszerű okát az állományból történő kiemelésének meg tudja szakmailag indokolni (selejt trófeájú, golyóra érett, sérült, beteg stb.) Aki a munkát közvetlenül végzi, az a felelős a munka minőségéért, jelen esetben  az elejtett vadnak a szakmai szabályoknak, állománykezelési elképzeléseknek, jövőbeni terveknek megfelelő elejtéséért.
Nem véletlenül kerül a trófeamustrákon a trófea alatt elhelyezendő tájékoztató cédulára többek között a kísérő neve is....Tudomásul kellene venni, hogy ez felelősség, pótolhatatlan nemzeti érték bizalmi kezelése. Aki ezt félvállról veszi az áruló, elárulja a szakmát, kárt okoz a gazdaságunknak, évtizedek munkáját teszi tönkre, szánalmas tudatlanságával és nemtörődömségével....
  Nem igaz, hogy a hivatásos nincs tisztában azzal, amilyen kárt okoz, hiszen évtizedek óta többségükben ott vannak ezeken a híres élőhelyeken gazdálkodó vadászati egységeknél, ismerik a vadat, személyesen csodálják, amikor egy-egy kiváló vérvonalat képviselő szarvasbika példánya terítékre kerül. Ott vannak a területen minden nap, kötelességük lenne jelenteni, ha a kiváló vérvonalakat képviselő utódokra találnak, hiszen ezek képezik a jövő minőségi gímgazdálkodásának az alapját.
  Azt mondod, hogy a vezetéssel van baj! Szerintem is, mert szemet huny mindezen dolgok felett, irányításuk alatt roskad össze Magyarország gímállományának minősége! Szemmel látható, nemzetközi pontszámcsökkenésben, átlag trófeasúly csökkenésben, az elejtett bikák korának csökkenésében, minden paraméterben csak a rosszat olvashatod. Éppen a legutóbbi NIMRÓD-ban olvasom a gímszarvasgazdálkodással kapcsolatban megjelent szakcikkben: nem idézem szó szerint de valahogy így hangzott....A magyarországi gím minőségének garantálásában legfőbb letéteményesünk a területen dolgozó hivatásos vadász!
   Akkor most mi van?


Aranyvessző! Emelem

Kérdésem:   Hány vendéget kísértél, és hány trófeás nagyvadat lövettél életed során?

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13527 Dátum: 2019. Október 18. - 21:40:17 »

Aranyvessző! Emelem

Kérdésem:   Hány vendéget kísértél, és hány trófeás nagyvadat lövettél életed során?



Életemben 80-90 fő közötti vendégszámmal  15-18 trófeás nagyvadat lövettem....De sokakat terelővadászatokon és hajtásban kísértem!
A legillusztrisabb vendégem a spanyol király volt, de magyarok közül is lenne elég szép névsor!
  Egyébként én erdész voltam világéletemben, vadászni csak 12 évet vadásztam...
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #13528 Dátum: 2019. Október 18. - 21:47:40 »

Életemben 80-90 fő közötti vendégszámmal  15-18 trófeás nagyvadat lövettem....De sokakat terelővadászatokon és hajtásban kísértem!
A legillusztrisabb vendégem a spanyol király volt, de magyarok közül is lenne elég szép névsor!
  Egyébként én erdész voltam világéletemben, vadászni csak 12 évet vadásztam...

Köszönöm a válaszodat! 
( Gondolom, a hajtásban és terelésben nem te döntöttél a kilőhetőségről! )
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13529 Dátum: 2019. Október 18. - 21:57:43 »

Köszönöm a válaszodat! 
( Gondolom, a hajtásban és terelésben nem te döntöttél a kilőhetőségről! )

Hajtásban és terelésben arra kellett figyelnem, hogy vezértehenet semmiképpen ne lőjön a vendég. Az érkező rudlik végéről "szedegessen" a gyengébb testű borjakból, tehenekből ünőkből. A disznóhajtásokon a süldőket bátran lőhette, a kocát én tiltottam meg neki aktuálisan mikor befutottak, a kant, ha úgy gondolta, hogy megfizeti a kan felárat, akkor engedtem meglőni.....
Naplózva
Oldalak: 1 ... 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 899 900 901 [902] 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 920 921 922 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: