Oldalak: 1 ... 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154] 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... 876   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Céltávcsövek  (Megtekintve 1454470 alkalommal)
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #2295 Dátum: 2009. Június 20. - 17:56:59 »

Tag vagyok, apróvadason. Hogy mit hoz a jövő, azt senki sem tudja. Az az igazság, hogy az Általad említett vadászati módot, ha tehetem, valamennyit űzöm. Mosolyog
Sosem volt probléma, hogy fix a cső? Azért kérdezem, mert ha lehet tekergetni, akkor a közelebbi, vagy távolabbi célra tekerve nem lenne jobb a célzás? Nem takarja ki egy közelebbi lövésnél a nagy nagyítású fix csőnél a vad a teljes látómezőt?
Mi a különbség a magyar Bender és a német között?

Off: miért nincs egy magyar céltávcsőgyárnak (leányvállalatnak (?)) magyar honlapja?

Egy egyszerű kérdés a Te aspektusodból nézve és az én vadászati szokásaim/nézeteim félre tételével: fel van tekerve a kukkered 6x-ra, mert arra számítasz, hogy az erdei földúton, ami mondjuk 2 méter széles, kilép egy disznó 50m-re, és biztosan bírálva elejted, ha nem szúr ki. De nem 50, hanem 10 méterre lép ki! Van időd/lehetőséged tekergetni anélkül, hogy észrevenne? Nincs! Nem takar a távcső sokat? Ez esetben miért nem jó a fix 6x42 mondjuk?
Ellenpélda: 2,5x-esre tekered, mert arra számítasz, 15 m-re lép ki a vad... De nem, az egyenes mélyúton mondjuk 90m-re lép ki... Nem látod a gyenge fényben, kan - avagy koca, de a keresőhöz nem tudsz nyúlni, mert nincs takarás és félő, hogy ugrik, mert feléd néz... Vagy épp hozzányúlsz, azzal el is bírálod, de a céltávcső nagyítása túl kicsi?

Ha tag vagy, valószínűleg nem a lövés a fontos, hanem a "kintlét" - legalábbis én így vélekedek pedig tag sem vagyok. Ha lesen ülsz, hibátlan egy 6x/8x kukker. Ha hajtasz, nem feltétlen igaz a nézet, miszerint 3,5m-re kell majd a sertevadat meglőni, legfeljebb a futó vadat könnyebb követni egy kisebb nagyítással. Kérdés, fizetsz-e a tagságod mellett egy kisebb vagyont egy hajtásnapra? Vadkárba mész? Ha igen, a lámpa használata engedélyezett, ha viszont tagi kiülésen vagy, nem baj, ha a lővilág végén bejössz mert a mondjuk 42-es tárgylencse nem nyújt annyit éjjel, mint az 56-os. Ha leülsz egy kotorékhoz rókát-borzt lőni, sörétest viszel - de ha mégsem és golyóst vinnél, nem 15 hanem 25m-re ülsz a kotorék szájától, és meg is oldódott. Ha őzre vadászol, és a terület engedi, nem 300m-ről tüzelsz, hanem rácserkelsz...

Szóval megannyi az érv pro/kontra, de nekem sosem hiányzott a variábel, nem is igen tudom használni. Hozzá teszem, nem vagyok a fórumozók nagy többségéhez hasonlóan tapasztalt vadász, mindössze elképzelésem annyi volt távcső ügyben, hogy ne legyen benne semmi kihasználatlan extra, ami plusz meghibásodási lehetőséget hordoz magában. Több terepi próba után egyértelmű lett, hogy Schmidt&Bender, majd egy bizonyos teszt alapján az is, hogy a 8x56 magyar. Ha variábeles távcsövű puska volt nálam, azt feltekertem 6x-osra és kész. Nem hiányoznak a világító ketyerék sem belőle. A múltkor egy kb. 8m-re álló rókakölyköt célozgattam az erdőben, belefért a látómezőbe, láttam a vitális felületet gond nélkül, ha akarom, és nincs akkora takarás kétes lövéssel, meg is lőhettem volna. A magyar és német Bender közti különbség tudtommal csak az összeszerelés helyszíne és a vételár, semmi mást nem tudok felhozni a német erélyeként (Klassik típusról van szó!)... Honlap meg teljesen felesleges, mert a paraméterek a német oldalon is megtalálhatóak vagy a katalógusban, a gyártás minősége, gépei, alkatrészei meg egyeznek a német termékével, az okulárnál lévő piktogramot kivéve... Kacsint

Egyszóval: én 6x42-est vagy 8x56-ot vennék, prémium kategóriából. Szerintem a magyar viszonyokra bőven elég. A maradék pénzből egy megbízható szerelék, a még maradékból pedig nagyon sokáig vadásznék. Még ezt a "sima" 8x56-ot sem használom ki annyira, mint szeretném - ezért minden más vágyakozás csak nagyzolás lenne részemről.

 Wave Emelem
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #2296 Dátum: 2009. Június 20. - 18:04:24 »

Szia!

Mennyit fogsz százalékosan lesen ülni, cserkelni, hívott bakot/rókát/bikát lőni, vagy ami a legreálisabb: vadkárban ülni? Ha tag leszel, nagy valószínűséggel kihasználod a varia előnyeit... Ha vadkárban fogsz javarészt vadászni: szerintem varia sem kell, nem hogy elektromos karácsonyfa abba a tubusba.  Vigyorog Szerintem százféle véleményt fogsz hallani - én fix szerelékkel egy 8x56-os magyar Bendert vettem, lőttem vele már 120m-re is és 12m-re is, lőttem erős szürkületben és nappal, mégsem volt vele baj. Függ nagyon sok minden a saját szemedtől is, emiatt senki sem fog tudni 100%-os tanácsot adni. Ha van lehetőséged, keress meg olyan vadászokat, akik az Általad kiszemelt kukkerek birtokában vannak, és terepi próba után dönts. Ennél reálisabb képet nem kapsz. Bár tudom, sajnos ez gyakran nem kivitelezhető Szomorú

Egy kalappal a döntéshez!

Üdv.: Balázs  Emelem
Szia Balázs!
Azért a fix nagyítású cső mellé nem árt, ha a szerelék oldható. Mert veled is előfordulhat, amikor olyan helyre ültetnek ki, ahol a vad akár az alattad lévő dagonyába jön és a köztetek lévő távolság nem több 3-4 méternél. Na ez után a találkozó után kezd majd el a kisördög dolgozni benned, hogy egy oldható szerelék vagy egy varia céltávcső legyen a kiszemelt következő beruházás. És akkor még nem beszéltünk a hajtásokról. Kacsint
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #2297 Dátum: 2009. Június 20. - 18:05:29 »

Szerintem ez nem ennyire törvényszerű. Sőt egyáltalán nem az. Használhatsz irányzék nélküli puskát is oldhatóval, csak fölösleges.
Én szerintem ha van nyílt irányzékod, és oldható a szereléked, attól még használhatsz eredményesen variábel csövet. Egyébként az is előfordulhat hogy nem is jössz össze a nyílt irányzékkal.
Azt kell eldöntened, mérlegelned, hogy milyen vadászati módokat gyakorolsz elsősorban. Ha ezt sikerül átlátnod akkor az már jó. Akkor lehet látni hogy milyen kombinációkra lehet szükséged. Az én puskámon van nyílt irányzék -mert nem tetszenek az irányzék nélküli puskák- fix a szerelékem, és egy 56-os variábel, világítópontos Meoptám van. A szálkereszt 4C-s, ezzel nappal is lehet egészen pontosan célozni -mert a kis pont nem takar sokat- és estére meg ott a világítópont. Ha közel a szóró, vagy fedett terepen cserkelek akkor a nagyítást csökkentem, ha messzebre kell lőni növelem. Igazából én is oldható szereléket akartam, de sajnos nem volt rá pénzem. Azért szerettem volna oldhatót, mert ha kefesűrűben keresek után, akkor azért sajnálnám az optikát, bármilyen lencsevédő van rajta. Más kérdés az hogy a puskát sem vinném be olyan helyre, mert igaz csak egy CZ, de akkor is sajnálnám a tusát a karcolásoktól.

Egyébként ezek túllihegett dolgok. Régebben volt a 4x32-es kis Zeiss és kész. Azzal is jót tudtak vadászni. Mondjuk az is igaz hogy azóta rendesen megvlátoztak a dolgok. Persze nem baj az ha az ember körbekérdez, érdeklődik és nagyon megfontolja hogy mit vesz. Sőt ez csak jó.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #2298 Dátum: 2009. Június 20. - 18:06:17 »

Szia Balázs!
Azért a fix nagyítású cső mellé nem árt, ha a szerelék oldható. Mert veled is előfordulhat, amikor olyan helyre ültetnek ki, ahol a vad akár az alattad lévő dagonyába jön és a köztetek lévő távolság nem több 3-4 méternél. Na ez után a találkozó után kezd majd el a kisördög dolgozni benned, hogy egy oldható szerelék vagy egy varia céltávcső legyen a kiszemelt következő beruházás. És akkor még nem beszéltünk a hajtásokról. Kacsint


Szia Egon!

Szerelék ügyben egyértelműen igazat adok (bár nekem anyagi okok miatt hadd menjen a közeli sertés  Vigyorog ), hajtásokra meg elvből nem járok, mióta egyszer majdnem agyonlőttek...

 Emelem Wave
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #2299 Dátum: 2009. Június 20. - 18:07:26 »

Balázs!

Köszönöm válaszod.  Meghajol
Összefoglalva ezeket a problémákat látom magam előtt. Csak arra gondoltam, hogyha lesre ülök, akkor 6x, 7x, 8x-os nagyítás. Ha róka-, vagy őzhívás, akkor 2,5x, 3x, 4x-es nagyítás. Ha meg 150 m-re kell lőni, akkor 8x, 10x, 12x-es nagyítás. Ezért gondoltam a variára.
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #2300 Dátum: 2009. Június 20. - 18:09:07 »

Balázs!

Köszönöm válaszod.  Meghajol
Összefoglalva ezeket a problémákat látom magam előtt. Csak arra gondoltam, hogyha lesre ülök, akkor 6x, 7x, 8x-os nagyítás. Ha róka-, vagy őzhívás, akkor 2,5x, 3x, 4x-es nagyítás. Ha meg 150 m-re kell lőni, akkor 8x, 10x, 12x-es nagyítás. Ezért gondoltam a variára.

Egy kiegészítés hogy tisztán láss: ha rókát hívsz, inkább 8-10x... Ha olyan közelre jön, hogy 2,5-3-4x, akkor simán meglövöd söréttel, mert az bőven 50m-en belül van Kacsint
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #2301 Dátum: 2009. Június 20. - 18:12:06 »

Egy kiegészítés hogy tisztán láss: ha rókát hívsz, inkább 8-10x... Ha olyan közelre jön, hogy 2,5-3-4x, akkor simán meglövöd söréttel, mert az bőven 50m-en belül van Kacsint

Egyszer vittem ki magammal sörétest és golyóst, hogy távolság függvényében valamelyikkel lőhessek.
Felejtős... Vagy az egyik, vagy a másik.
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #2302 Dátum: 2009. Június 20. - 18:15:20 »

Egyszer vittem ki magammal sörétest és golyóst, hogy távolság függvényében valamelyikkel lőhessek.
Felejtős... Vagy az egyik, vagy a másik.

Egyszerű: ha van lehetőséged fedett terepen rókát hívni és direkt rókára ülsz, akkor sörétes. Ha nem, akkor golyós. Ez már itt off.  Ördög
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #2303 Dátum: 2009. Június 20. - 18:17:24 »

Akkor összefoglalom:
ha valakinek van lehetősége vadkárban vadászni, őzre vadászni nagyobb távolságra, cserkelni, utánkeresni, rókát hívni, lesen vadászni... és az anyagi lehetősége megvan hozzá, akkor ->
varia céltávcső, minőségi oldható szerelék, illetve nyílt irányzék a fegyverre.
Plusz egy jó szórásképű fegyver.

Jól gondolom?  Bion Emelem
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
Egon
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 940



« Új üzenet #2304 Dátum: 2009. Június 20. - 18:17:38 »

Szia Egon!

Szerelék ügyben egyértelműen igazat adok (bár nekem anyagi okok miatt hadd menjen a közeli sertés  Vigyorog ), hajtásokra meg elvből nem járok, mióta egyszer majdnem agyonlőttek...

 Emelem Wave
Az elejére azért írtam a következő beruházást a hajtás meg nem biztos, hogy csak vendégségről szól, hanem ha egyszer bekerülsz egy olyan társaságba, ahol nem kell azon gondolkodni, hogy ki a másik és mennyire gyorskezű, hanem csak a vadászatra és a hajtóvadászat örömeire figyelned. Akkor hidd el, változik erről is a véleményed. Wave
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #2305 Dátum: 2009. Június 20. - 18:22:42 »

Igen Viszont még sok kérdésem maradt megválaszolatlan.  Wave

A konkrét típus kiválasztásában nem tudok segíteni, sem S-B, sem Kahles csövem nem volt soha.
Minden puskámon 6x42 távcső van fix szerelékkel, és ez nekem bevált. A 9,3-as puskán egy 6x42-es Meopta van, lőttem vele disznót 8m-ről, meg őzet 227m-ről is. Mindkettőre alkalmas volt.

Ha én vehetnék új céltávcsövet, az biztosan 6x42-es, vagy 1,5-6x42-es lenne, és csak a nagy "szentháromságban" gondolkodnék. (Zeiss, S-B, Swaro) Ezt javaslom neked is. A céltávcső le-fel rakosgatását meg ne erőltesd szerintem.
Naplózva
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #2306 Dátum: 2009. Június 20. - 18:25:30 »

A konkrét típus kiválasztásában nem tudok segíteni...

A tanácsod és a tapasztalatod is sokat segít!  Wave
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #2307 Dátum: 2009. Június 20. - 19:06:00 »

Nem tudom mennyi pénzed van, mennyit tudsz rákölteni, de ha jól értem első golyósod lesz! Ugye? Akkor vegyél egy használt, de jó állapotú puskát, 7-8 mm közötti kaliberben, vigyél magaddal egy ismerős, tapasztalt vadászt, aki ért a fegyverekhez és tüzetesen szemre vételezi az eladandó fegyvert! Azon már van valamilyen céltávcső, valamilyen szerelékkel. Ilyen öreg puskákat 50-100 ezer Ft között már lehet kapni, kompletten! A többi pénzen meg veszel lőszert és elvadászod! Aztán egy-két év múlva kialakul benned, hogy  mi nem tökéletes ebben a szettben, és akkor már tudsz dönteni, hogy milyen másik puska-, távcső kell neked, nem veszel drágán zsákbamacskát! Vagy maradsz a régi puska mellett, mert megszereted! Mosolyog
Naplózva
Csk777
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 361



« Új üzenet #2308 Dátum: 2009. Június 20. - 19:20:11 »

Off: miért nincs egy magyar céltávcsőgyárnak (leányvállalatnak (?)) magyar honlapja?

Most találtam meg, lehet, hogy érdekel valakit:
http://www.peweb.hu/schmidtundbender/

Jó bogarászást!
Naplózva

Ha örökké a lábam elé nézek, előbb-utóbb beverem a fejem.
Dzsi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 517


« Új üzenet #2309 Dátum: 2009. Június 20. - 19:28:18 »

Sziasztok, én is bedobom a tétet!

Csk777!

Ha olvastad pár napja a fórumot , akkor látod, hogy én is céltávcsövet keresek, fegyverem van a kis Jenaival.
Nekem az a véleményem, hogy egyszer kell megvenni a pénztálca szerinti megfelelő összeállítást a várható vadászati lehetőségeid szerint.
Aztán, hogy fix, vagy oldható szerelék, varia, vagy fix 6x, 8x, 42 vagy 56 azt minden Kedves Vadásztárs az alapján fogja véleményezni, hogy Ő hol vadászik, mire, és milyen összeállításhoz kapcsolódnak jó élményei.
Nem tudom hány éve vadászol, de biztos volt olyan, hogy egy-egy elhibázott lövésnél esetleg felmerült benned, hogy nem jó ez a fegyver ami a kezedben van, el kéne adni, le kéne cserélni?
Aztán ugyan ez a fegyver a következő alkalommal sikert hozott. Na ez igaz a távcsőre is. Szerintem nincs tökéletesen bevált recept. A vad nem mindig a távcsőparamétereid szerint fog eléd kerülni. Persze arra vigyázz, hogy ne nyúlj nagyon mellé! Na ezért érdemes a korábban megszólaló tapasztalt vadásztársak tanácsát kikérni!

Üdv: Dzsi
« Utoljára szerkesztve: 2009. Június 21. - 12:50:43 írta Horrido » Naplózva
Oldalak: 1 ... 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 [154] 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 ... 876   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: