Oldalak: 1 ... 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... 876   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Céltávcsövek  (Megtekintve 1454481 alkalommal)
Tlaci
Levél
**
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14


« Új üzenet #1905 Dátum: 2009. április 09. - 22:51:36 »

Elnézést, de mit jelent az hogy a szálkereszt lóg? ???

Szia!
Ez a jelenség nagyon komoly megtámasztásnál, vagy padból látható jól.
A beszorított puskával a "hagyományos" módon célzol, majd a fegyver mozdítása nélkül a fejed óvatosan ide-oda mozgatod. Ekkor a szálkereszt elmozog a célhoz képest.
Az én esetemben a fegyvermester műhelyéből, padból, az ablakon kicélozva, a mester pick-upjának szűk féltenyérnyi irányjelzőjét bármelyik sarkán meg lehetett célozni. Természetesen a puska mozdítása nélkül.
Naplózva
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1906 Dátum: 2009. április 09. - 23:17:08 »

Szia!
Ez a jelenség nagyon komoly megtámasztásnál, vagy padból látható jól.
A beszorított puskával a "hagyományos" módon célzol, majd a fegyver mozdítása nélkül a fejed óvatosan ide-oda mozgatod. Ekkor a szálkereszt elmozog a célhoz képest.
Az én esetemben a fegyvermester műhelyéből, padból, az ablakon kicélozva, a mester pick-upjának szűk féltenyérnyi irányjelzőjét bármelyik sarkán meg lehetett célozni. Természetesen a puska mozdítása nélkül.

Én azt hallottam, hozzáértőktől, hogy ezt nevezik parallaxis-hibának! De ha tévedtek, úgy szívesen hallgatnék meg egy szakértőt, definiálja a parallaxis-hiba jelenséget!
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #1907 Dátum: 2009. április 09. - 23:17:56 »

Ez a parallaxhiba nem?
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #1908 Dátum: 2009. április 09. - 23:23:04 »

Ez a parallaxhiba nem?

Tőlem kérdezed?  Vállat von  Én nem vagyok szakértő!
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1909 Dátum: 2009. április 09. - 23:43:38 »

Szia!
Ez a jelenség nagyon komoly megtámasztásnál, vagy padból látható jól.
A beszorított puskával a "hagyományos" módon célzol, majd a fegyver mozdítása nélkül a fejed óvatosan ide-oda mozgatod. Ekkor a szálkereszt elmozog a célhoz képest.
Az én esetemben a fegyvermester műhelyéből, padból, az ablakon kicélozva, a mester pick-upjának szűk féltenyérnyi irányjelzőjét bármelyik sarkán meg lehetett célozni. Természetesen a puska mozdítása nélkül.

Értem, köszönöm! Ezt a jelenséget ismerem, csak nem tudtam hogy így mondják.  Wave
Naplózva
Taser
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2149

"“ΜΟΛΩΝ ΛΑΒΕ”"


« Új üzenet #1910 Dátum: 2009. április 10. - 03:22:52 »

Sziasztok
Egy kis segítség mi nyavalya is az a parallaxia  ( ha valaki esetleg nem ismerné)
Parallaxis: a misztikus hangzású parallaxis állítási lehetőség, valójában a fényképészek és operatőrök által közismert fokuszálást jelenti. Majdnem. A lényege a parallaxishibának az, hogy mivel a távcső egy több lencséből álló rendszer és a szálkereszt nem azon a lencsén van, mint amelyiken a szemünk által érzékelt kép keletkezik, ezért ha a kép nem teljesen éles és a szemünk közepe nem a távcső központi tengelyének közepén van, akkor a szálkereszt közepe valójában nem oda mutat, mint ahogy azt mi látjuk. Magyarán mellélövünk. Egy vadásztávcsőnél ennek nincs különösebb jelentősége, mert a gyár az élességet beállítja mondjuk 150 méterre. Száz méteren belül a parallaxishiba olyan elenyésző, hogy érdemben nem befolyásolja a találatot. Viszont 300 méter felett már komoly eltérést okozhat.
(a szöveg mesterlövész kézikönyvből van úgyhogy kéretik nem köpködni amiért a szöveg írója elenyészőnek tartja a parallaxis hibát vadásztávcsöveknél Tasli )
Naplózva

A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem.
Nem gondolkodunk. Nincs mivel. Lövünk. Van mivel.
sab
Vendég
« Új üzenet #1911 Dátum: 2009. április 10. - 09:58:34 »

Elnézést, de mit jelent az hogy a szálkereszt lóg? ???

Nem magyar szóval parallax hiba.
Magyarban "lóg", mozog a fej mozgatásával a szálkereszt képe. Mosolyog
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #1912 Dátum: 2009. április 10. - 10:02:42 »

Én azt hallottam, hozzáértőktől, hogy ezt nevezik parallaxis-hibának! De ha tévedtek, úgy szívesen hallgatnék meg egy szakértőt, definiálja a parallaxis-hiba jelenséget!

Igen, kér féle és fajta parallax hibajelenség létezik.
Az egyik az elmondott már, mikor a szálkereszt képe a fej mozgatásával mozog.
A másik is ismert sok ember számára mikor vagy a szálkereszt képe nem éles, vagy a céltárgy képe nem, és ez a dioptriaszabályzó segítségével sem küszöbölhető ki.
Parallax-állítással rendelkező céltávcsöveknél a parallax hibajelenség egyben távmérésre ( becslésre is alkalmas.)
Tehát a hiba néha jó ha van. Kacsint Mosolyog
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #1913 Dátum: 2009. április 10. - 10:10:33 »

Ezzel a parallaxis hibával én is szembesültem a Kaps-nál.
Mikor felszereltem a Titan-ra, ki-ki próbáltam a szemtávolságot, 2,5-es nagyításon a szobában, ahol a legnagyobb távolság 4 méter.
Fixen, kitámasztott fegyvernél vettem észre, hogy a fejem mozdulásával, mozdul az irányzójel is az eddig mutatott helyéről, tehát máshova mutat. Meglepődött Fejvakarás
Nagyon megijedtem. Gyorsan elhúztam a függönyt és nagyobb távon, kb. 10 méteren is megpróbáltam. Ott már nem jelentkezett vagy nem észrevehetően jelentkezett ez a probléma. Ekkor már megnyugodtam, de a kisördög azért csak bujkált bennem, ezért átmentem a barátomhoz, aki vett egy vadi új Zeiss 8x56-os céltávcsövet és volt még egy pár éves Kahles csöve is.
Hamar, az izgalomtól fűtve kipakoltattam vele a kukkerokat és neki fogtam a próbáknak.
Megnyugodva tapasztaltam, hogy a Zeiss-nél is jelentkezett ez a parallaxis, bár a 8-as nagyítás miatt, még kevésbé volt észrevehető, viszont a 6-os nagyítású Kahles-nél sokkal nagyobb volt a "kilengés" mint a Kaps-nál  2,5-es nagyításon.
Viszont mindegyik távcső abba hagyta a "kilengést" 10-15 méternél!
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #1914 Dátum: 2009. április 10. - 11:23:08 »

Ezzel a parallaxis hibával én is szembesültem a Kaps-nál.
Mikor felszereltem a Titan-ra, ki-ki próbáltam a szemtávolságot, 2,5-es nagyításon a szobában, ahol a legnagyobb távolság 4 méter.
Fixen, kitámasztott fegyvernél vettem észre, hogy a fejem mozdulásával, mozdul az irányzójel is az eddig mutatott helyéről, tehát máshova mutat. Meglepődött Fejvakarás
Nagyon megijedtem. Gyorsan elhúztam a függönyt és nagyobb távon, kb. 10 méteren is megpróbáltam. Ott már nem jelentkezett vagy nem észrevehetően jelentkezett ez a probléma. Ekkor már megnyugodtam, de a kisördög azért csak bujkált bennem, ezért átmentem a barátomhoz, aki vett egy vadi új Zeiss 8x56-os céltávcsövet és volt még egy pár éves Kahles csöve is.
Hamar, az izgalomtól fűtve kipakoltattam vele a kukkerokat és neki fogtam a próbáknak.
Megnyugodva tapasztaltam, hogy a Zeiss-nél is jelentkezett ez a parallaxis, bár a 8-as nagyítás miatt, még kevésbé volt észrevehető, viszont a 6-os nagyítású Kahles-nél sokkal nagyobb volt a "kilengés" mint a Kaps-nál  2,5-es nagyításon.
Viszont mindegyik távcső abba hagyta a "kilengést" 10-15 méternél!

Jól megijesztetted magadat akkor. Kacsint Vigyorog
Naplózva
P.Zoli
Vendég
« Új üzenet #1915 Dátum: 2009. április 10. - 11:26:12 »

Jól megijesztetted magadat akkor. Kacsint Vigyorog
Meg, bizony! Tényleg betojtam, hogy rossz a távcső! Ördög De, amikor 10-15 méterről már nem volt érzékelhető, hogy lenne "kilengés", akkor azért megnyugodtam.
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #1916 Dátum: 2009. április 10. - 18:42:58 »

Beleültettétek a fülembe a bogarat, és én is megnéztem a céltávcsövemet hogy parallaxhibás-e? 3x-os nagyításon, kis távolságon a vízszintes szálak mintha fel-le rugóznának. Valami gyanús. Arra jutottam hogy majd holnap megvizsgálom tüzetesebben: három nagyítási tartományban ( 3x, 8x, 12x) mondjuk 10, 100 és 250-300 méteren. Már csak az a kérdés hogy hol vizsgáljam meg, lehet inkább későbbre halasztom, de tesztelni fogok, az biztos.

 Emelem
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
sab
Vendég
« Új üzenet #1917 Dátum: 2009. április 10. - 19:02:51 »

Beleültettétek a fülembe a bogarat, és én is megnéztem a céltávcsövemet hogy parallaxhibás-e? 3x-os nagyításon, kis távolságon a vízszintes szálak mintha fel-le rugóznának. Valami gyanús. Arra jutottam hogy majd holnap megvizsgálom tüzetesebben: három nagyítási tartományban ( 3x, 8x, 12x) mondjuk 10, 100 és 250-300 méteren. Már csak az a kérdés hogy hol vizsgáljam meg, lehet inkább későbbre halasztom, de tesztelni fogok, az biztos.

 Emelem

Neked ugye valami régi gyártmányú céltávcsöved van ?

Ez a parallaxis beszélgetés meg nagyon jó, mert sokan nem is tudják, hogy létezik avagy sem a céltávcsövüknél. Mosolyog
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #1918 Dátum: 2009. április 10. - 19:05:28 »

Most megyünk kézilámpákat tesztelni ( ill pár pu), ha nem terhelem a topikot, akkor beszámolnák egy cikk formájában majd a mért adatokról.
Lesz sok jó fénykép is remélem ismét, látványosságnak. Mosolyog
Naplózva
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #1919 Dátum: 2009. április 10. - 19:06:00 »

Idézet
Neked ugye valami régi gyártmányú céltávcsöved van ?

Attól függ. Mi számít régi gyártmányúnak?

Meopta Meostar R1 3-12x56RD

 Bion
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Oldalak: 1 ... 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 [128] 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 ... 876   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: