Oldalak: 1 ... 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 [535] 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 ... 876   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Céltávcsövek  (Megtekintve 1454498 alkalommal)
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #8010 Dátum: 2015. Február 15. - 11:25:29 »

A harmadik (2815 m) még jobban kilóg, két lövész egy időben lőtt, az egyik talált csak, nem tudják melyik…… ausztrálok voltak.
 Emelem
Kételyek (angolul) a 2815 m-ről
Naplózva
Eb
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1989



« Új üzenet #8011 Dátum: 2015. Február 15. - 11:57:53 »

Mea maxima culpa. Lehet lábba volt megadva és ezért emlékeztem ilyen nagy számra.
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #8012 Dátum: 2015. Február 15. - 14:10:06 »

Mea maxima culpa. Lehet lábba volt megadva és ezért emlékeztem ilyen nagy számra.

Jól emlékeztél a számra, és a méterre is, csak azt mondom, hogy ez a körülmények miatt nem lett (még) "hitelesítve".  Wave
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #8013 Dátum: 2015. Február 15. - 18:18:41 »


Igen, ez most ad megint egy kis csámcsogni valót a "mesterlövész szakmának" egy időre...
Reichert érvelése - már amennyit értek belőle, még magyarul sem menne biztosan Ördög - figyelemre méltó, de érdekesek a megjegyzések is.
A felszereléssel, annak magasság állításával kapcsolatos kételyeit valaki kapásból megcáfolta... előkerült egy kis adag patriotizmus is (ha amerikai lenne, már parádéznának vele, ugye.. Vigyorog), pár frontot megjárt is szólt hozzá.
Az biztos, hogy ez a háború át fogja írni mesterlövészek kézikönyvét, de hogy ez a sok tapasztalat mikor lesz publikus, ki tudja... Ezek az emberek akik ott vannak, most pár év alatt nagyon sok gyakorlati tapasztalatot szereztek, ahogy ugye ez a háborúk alatt lenni szokott.
Egy biztos, ez nem az "a" klasszikus mesterlövész tevékenység... erőfölényben levő hadsereg tagjaként, kiváló felszereléssel lelövöldözni (varmint lövészet emberre.. Fejvakarás) qrva messze levő ellenséget, ez egész más, mint amiről eddig olvashattunk ezzel kapcsolatban. Egyikünk sem volt ott (feltételezem Ördög), tehát nem tudjuk mi történhet egy ilyen helyen. De egy háborúban - szerintem - minden megtörténhet, és annak pont az ellenkezője is!
Egy kicsit más - személyes tapasztalat...
Pár éve - még megvolt a 6,5.20-as Leupoldom, felmentem szép tiszta időben egy lesre. Kellemes dombos vidék a terület, és elkezdtem, jobb híján, távcsövezgetni. Teljesen ledöbbentett a tapasztalat, hogy - itthon  a térképen leellenőriztem - mintegy három és hat kilométer közötti távolságban kiválóan észleltem a földeken legelész őz rudlikat, sőt még állomány számlálást is tudtam végezni. A 8,5-es Minox-al jobban, mint a Leupold fegyver távcsővel. Holott több helyen azt írták, hogy ilyen távolságban észlelhetetlen a cél szabad szemmel. Két egyszerű, közép kategóriás hobby távcsővel meg már mindent látni lehetett. Meglepődött
Tehát.. nem tudjuk, hogy milyen körülmények vannak ott, nem alkothatunk véleményt. Egy biztos, az első két rekord a becsapódások alapján tudott korrigálni, erről meg nem tudunk semmit, csak azt, hogy nem egyes lövés volt..
De a tudás és felszerelés mellett a "szerencse faktort" senki soha nem tagadta közülük sem!! Angyal
 Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #8014 Dátum: 2015. Február 15. - 19:04:04 »

A felszereléssel, annak magasság állításával kapcsolatos kételyeit valaki kapásból megcáfolta...

Melyik kommentre gondolsz?
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #8015 Dátum: 2015. Február 15. - 19:05:00 »



A távcsövébe nem néztem bele, a lőszert nem "tapiztam", ránézésre egyformának tűnt, csak a színjelölés volt elütő. A vadászat lefolyása (Szerencsére nem nekem kellett bírálni, csak "koloncként" ültem a platón a késemmel  Ördög):
Távolságot mér
Patront kiválaszt

Zsigereltet
 Vállat von
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Bentshaft
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2128


vadaszijasz


« Új üzenet #8016 Dátum: 2015. Február 15. - 19:34:13 »

A Steve Reichert nem "eppen" egy laikus. Mikor o beszel sokan odafigyelnek a sniper korokben. O maga is mesterlovesz volt es a T1G Group SpecOp- s testulet alapitoja.....tobbek kozt egy mesterlovesz (sniper) kikepzo iskola is. Ez teny. A  joindulatu kommentek viszont lehetnek akarkik-e. 
Naplózva

I don't hunt in order to kill, I kill in order to have hunted.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #8017 Dátum: 2015. Február 15. - 19:53:29 »

Melyik kommentre gondolsz?

"I’m no sniper, nor did I stay at a Holiday Inn Express last night, so correct me if I’m wrong, but my quick math says a 750gr AMAX at 2750fps, zeroed at 100m, needs about 130MOA to get to 2815 with a 7000ft Density Altitude–certainly reasonable for many areas in Afghanistan.
The Barrett M82A1 has 27MOA built in to the rail, so if you add a 30 MOA base, you get 57, and you can’t really zero at 100 at that point, although a 900m or 1000m zero is entirely do-able, say with the S&B above.
That gives you about 80 MOA left in the turret out of 108 more that you need to go, so 28 MOA left, or about 8mils, which you technically could hold at just under max power.
The math seems to work for me, but the part that makes me skeptical is that the tightest 5 shot group that I know of ever recorded in competition (perfect conditions) with an M82, using single loaded, long OAL 750gr AMAX loads, is around 1.2MOA at 1000yds. Add to that the fact that a wind call in error by 1mph is a wide miss…
So…I’m in the camp of mathematically possible, but damn lucky if it happened."

Életemben nem fogtam Barrett puskát, hacsak össze nem tapiztam nem tudatosan egyet az IWA-n, úgyhogy nem tudom, hogy van-e + 27 MOA bele építve a fegyver sínrendszerébe........de nekem ebből az derül ki, hogy senki nem tudja, hogy milyen felszerelésük volt az aussik-nak... És itt Reichert úr csak tiszta matekkal próbálja cáfolni azt, hogy egyáltalán megcélozható volt-e a cél ilyen messziről egy általa feltételezett felszerelés összeállítással.
Ha nem jól értem, akkor javítsatok ki, ehhez a spéci lövész szakzsargonhoz elég hülye vagyok.
 Emelem
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #8018 Dátum: 2015. Február 15. - 19:57:39 »

. Egyikünk sem volt ott (feltételezem Ördög),


Erre nagy tételben ne fogadj . A fórumosok közül nem hiszem hogy volt de ha mégis akkor se lesz egy kukk se róla .
A szolnoki katonák közül meg biztos voltak és "különleges műveletekben" is vettek részt de abból se fogunk okosodni egy jó ideig az biztos.  Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #8019 Dátum: 2015. Február 15. - 20:13:08 »

nem tudom, hogy van-e + 27 MOA bele építve a fegyver sínrendszerébe........de nekem ebből az derül ki, hogy senki nem tudja, hogy milyen felszerelésük volt az aussik-nak... És itt Reichert úr csak tiszta matekkal próbálja cáfolni azt, hogy egyáltalán megcélozható volt-e a cél ilyen messziről egy általa feltételezett felszerelés összeállítással. Ha nem jól értem, akkor javítsatok ki, ehhez a spéci lövész szakzsargonhoz elég hülye vagyok.
 Emelem
Ja, közben én is megtaláltam...

A Barrett honlap szerint is 27 MOA a gyári döntés. Reichert úr saját számításai szerint a szükséges fölétartás már nem állítható be a (talán) S&B PM II-en, annyit kellene fölé tartani, hogy max. nagyításon nem is volna benne a cél a látómezőben. Ha meg levennéd a nagyítást, hogy beleférjen, akkor meg viszont már alig látnád a célt, szerinte...
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #8020 Dátum: 2015. Február 15. - 20:14:40 »

A Steve Reichert nem "eppen" egy laikus. Mikor o beszel sokan odafigyelnek a sniper korokben. O maga is mesterlovesz volt es a T1G Group SpecOp- s testulet alapitoja.....tobbek kozt egy mesterlovesz (sniper) kikepzo iskola is. Ez teny. A  joindulatu kommentek viszont lehetnek akarkik-e. 

Remélem, hogy nem az jött le, hogy Reichert-et, vagy amit mond, nem tisztelem maximálisan. Mivel hogy nem is ismertem a nevét, és nem is értek hozzá, ez nem is lehet így. Mosolyog
Csak azt próbálom hangsúlyozni, hogy senki nem tudja a puskán és a kaliberen kívül a használt felszerelést pontosan. Vállat von
És Reichert egy általa általánosan ismert és feltételezett felszerelésből indult ki.
Azt is el tudom képzelni, hogy az ott levők speciális, nagyobb szöget befogó állítható távcső sínekkel dolgoznak..vagy más trükköt használnak...passz! Vállat von
Éppen azért, mert extrém hosszú lövések is elő ferdülnek arra felé, mint látjuk, hát nyilván készülnek rá!
Az is lehet - szerintem ez a valószínűbb - hogy meglátták, azonosították, hogy ellenség, és oda lőttek, az egyiknek meg szerencséje volt és ..... talált. Ha nem is vak, de szerencse lövés lehetett, szvsz.
Azt nem tudom elképzelni, hogy az ott levő katonák nem mernek lőni, hisz majdnem teljesen biztonságban vannak, nincs ki és nincs mivel, hogy vissza lőjön. Még ha észreveszik is őket, mire a tálibok össze kapják magukat, hogy mondjuk valami aknavetővel vissza lőjenek, már régen fedezékben vannak, vagy folyamatosan tűz alatt tartva őket állandóan rettegésben is.
Tehát sokkal több sniper lövés elmehet ott, mint egyébként, mert nem igazán kiegyenlítettek a feltételek. Óriási technikai fölény lehet ott a szövetséges erők oldalán.
Én így gondolom, de javíts ki, ha tévednék......
 Emelem
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #8021 Dátum: 2015. Február 15. - 20:17:57 »

Erre nagy tételben ne fogadj . A fórumosok közül nem hiszem hogy volt de ha mégis akkor se lesz egy kukk se róla .
A szolnoki katonák közül meg biztos voltak és "különleges műveletekben" is vettek részt de abból se fogunk okosodni egy jó ideig az biztos.  Emelem

Igazad van, csak 50%-os biztonságban tudnék fogadni... én tuti nem voltam ott, abban igazad van, hogy Makkmarci tényleg lehetett ott... én meg csak most kettőnkre értettem... Ördög Ördög
 Emelem
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #8022 Dátum: 2015. Február 15. - 20:24:32 »


Kicsit megemlíteném, hogy sok minden keverve, érintve van a témában, ezért pár dolgot külön kell választani.

Van, amit megemlítek, van, amit nem, mert "más".

Léteznek a rendőrségi mesterlövészek, melyek átlagosan "kisebb " távolságot hidalnak át, általában .308W kaliberrel.
Ez 100m-től max . 300m-ig terjed, végszükség és teljes bizonyosság esetén, ha a technikai feltételek is adottak, akkor 500m-er.

Technikai feltétel az azt jelenti, hogy a szerelék, céltávcső tudja ezt a távolságot állítani.

Rendőrségi mesterlövészek nagyon különleges kivétel esetén csak közvetlen tűzparancsra ténykednek.

 Az egy lövés egy találat elv szükséges.

Vannak a katonai mesterlövészek, amelyek már a .223 Rem kalibertől az .50 BMG kaliberig a feladat függvényében választhatnak.

Harctéri eseménykor saját belátás szerint is ténykedhetnek adott esetben és párban dolgoznak, irányzó segítségével.

És nagy a különbség a két szakterület közt, mert a katonai mesterlövésznek sokkal másabb a feladata, Ő képes speciális lőszerekkel romboló, robbantó, stb. faladatokat is végrehajtani nagyon nagy távolságokra is.

Egy lövés, egy találat elv harctéri körülmények közt nem mindig kivitelezhető, ezért más megoldásokat alkalmaznak, pld. azonnali célpontáthelyezés, minden féle mechanikai állítás nélkül, és mehet a következő azonnal.

Harmadik lövés leadása nem lehetséges, kizárt, azonnal helyet kell változtatni, vagy lehúzni, de jó messzire.

Minden mesterlövész oktatása során köztudott, hogy vannak "akik" szakosodtak a mesterlövészek kiiktatására, ha nincs betartva a max. két lövés elv és húzás, akkor annak következményei lehetnek.

Katonai mesterlövészek oktatása során meg vannak határozva, hogy mely fegyvernemmel, kaliberrel optimális körülmények közt mit lehet és mit nem bevállalni távolságilag.

Aki ezt átlépi, veszélyezteti a saját és a társa életét.

Hazárd lövést le lehet és le is szoktak adni harctéri körülmények közt, ez kétségtelen, mikor a tét elenyésző a rájuk néző veszéllyel szemben.

Ez a vagy megy, vagy nem eset, avagy tét nélküli lehetőség.

Ballisztikát, célpontáthelyezést technikai adottság esetén lehet és kell is alkalmazni, de vannak külső tényezők, melyeket nem lehet számításba venni és arra korrigálni, ill. korrigálni lehet, de bizonytalan tényező.

Ilyen a szélmozgás, amely a lövedéket még vadászias ( mondom én a 200m-t) is képes erőteljesen megmozgatni.

Katonai mesterlövészek esetében a szélmozgás mérhető a lőállásban, esetleg látható a célpont környezeténél, de a közbeni szélmozgást kizárt mérni, kitalálni, hogy az milyen irányban és sebességgel is legyen.

Ez az a tényező, amely arra utasítja a mesterlövészt, hogy a második lövést azonnal, szimplán célpontáthelyezéssel küldje el.

Még lehetne erről beszélni, de a harmadik, azaz a precíziós lövészetet is megemlítsem, melynek köze effektív a gyakorlati egyenruhához köze sok nincs, Mo-on.

Vagy ha van, akkor annyi, hogy vagy volt egyenruhás (is), vagy aktív, de versenyként (is) műveli.

Mo-i prec-et nem ismerem bővebben, de azt tudom, hogy vállalkozó, cégvezető, aktív, vagy más ny. fegyveres test. tagja.

Már maga a sport-tevékenyég alapból is sok pénzt igényel, ezt a végtelenségig lehet tunningolni, saját szórakozásra.

Ha valakinek alapból van egy született adottsága és azt szeretné, hogy a technikai ne akadályozza, akkor sok, nagyon sok összeget kell még befektetnie, sok versenylehetőségre kell igent mondani, ezt senki nem szponzorálja általában, tehát a folyamatos anyagi feltétel szükséges.

Aztán vannak a ráérős, pénzes háttérrel rendelkezők is, aki tartozni akarnak egy csoporthoz, jót szórakoznak, utaznak, részt vesznek, hoznak, vagy sem valami helyezést alapon művelik.

Van még egy a 4-es, melyet filmekből ismerünk és nagyon, de nagyon keveset tudunk róluk, Ők a köznyelvben "bérgyilkosok", melyekre a szabályok nem érvényesek, kívülállók, veszélyesek nagyon, mert semmilyen szabályt nem kell betartani, bárkit, bármikor képesek kiktatni.

Nem mondanám szakmának, de tudni kell, akkor is, hogy a szakmájuk csúcsán vannak és általában nem önerőből, ha nem valamikori előélet sarján.

Róluk azért nem beszélünk, mert csak a filmekből ismertek átlagosan, pedig ma is létező "szakma".

Mesterlövészek, legyen az rendőrségi, vagy katonai, oktatásuk során sok országban foglalkoznak velük, mint olyan tényezővel, ami mindenkinek a rémálma. Emelem
Naplózva
Makkmarci
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3149



« Új üzenet #8023 Dátum: 2015. Február 15. - 20:24:45 »

Igazad van, csak 50%-os biztonságban tudnék fogadni... én tuti nem voltam ott, abban igazad van, hogy Makkmarci tényleg lehetett ott... én meg csak most kettőnkre értettem... Ördög Ördög
 Emelem
Nem hisze, hogy Stefi rám gondolt volna, de nem is voltam...  Mosolyog
Naplózva
sab
Vendég
« Új üzenet #8024 Dátum: 2015. Február 15. - 20:30:12 »

Remélem, hogy nem az jött le, hogy Reichert-et, vagy amit mond, nem tisztelem maximálisan. Mivel hogy nem is ismertem a nevét, és nem is értek hozzá, ez nem is lehet így. Mosolyog
Csak azt próbálom hangsúlyozni, hogy senki nem tudja a puskán és a kaliberen kívül a használt felszerelést pontosan. Vállat von
És Reichert egy általa általánosan ismert és feltételezett felszerelésből indult ki.
Azt is el tudom képzelni, hogy az ott levők speciális, nagyobb szöget befogó állítható távcső sínekkel dolgoznak..vagy más trükköt használnak...passz! Vállat von
Éppen azért, mert extrém hosszú lövések is elő ferdülnek arra felé, mint látjuk, hát nyilván készülnek rá!
Az is lehet - szerintem ez a valószínűbb - hogy meglátták, azonosították, hogy ellenség, és oda lőttek, az egyiknek meg szerencséje volt és ..... talált. Ha nem is vak, de szerencse lövés lehetett, szvsz.
Azt nem tudom elképzelni, hogy az ott levő katonák nem mernek lőni, hisz majdnem teljesen biztonságban vannak, nincs ki és nincs mivel, hogy vissza lőjön. Még ha észreveszik is őket, mire a tálibok össze kapják magukat, hogy mondjuk valami aknavetővel vissza lőjenek, már régen fedezékben vannak, vagy folyamatosan tűz alatt tartva őket állandóan rettegésben is.
Tehát sokkal több sniper lövés elmehet ott, mint egyébként, mert nem igazán kiegyenlítettek a feltételek. Óriási technikai fölény lehet ott a szövetséges erők oldalán.
Én így gondolom, de javíts ki, ha tévednék......
 Emelem


Igen, ez így van a gyakorlatban is. Emelem
Naplózva
Oldalak: 1 ... 515 516 517 518 519 520 521 522 523 524 525 526 527 528 529 530 531 532 533 534 [535] 536 537 538 539 540 541 542 543 544 545 546 547 548 549 550 551 552 553 554 555 ... 876   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: