Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 42   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Vadszalámi, kolbász, sonka, füstölés.  (Megtekintve 215537 alkalommal)
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9918



« Új üzenet #270 Dátum: 2012. Január 16. - 12:32:06 »

Ki jártas a füstölésben?

Több napos pihentetés után tegnap töltöttem egy kis szalámit és kolbászt, de most derült ki, hogy az illető aki eddig megfüstölte a disznóságaimat, most nem ér rá. Mivel úgyis sok időm van, gondoltam megoldom én. Találtam is a neten egy jó kis füstölő-tervet,amit ma össze is ütnék, de szinte teljesen tudatlan vagyok füstölésből-na jó, a nagyon alap dolgokat tudom, de az nem elég... Van valakinek valami jó kis bevált módszere?  

Attól függ mire gondolsz? Hideg füst és keményfa a feltétele. Akác gyorsan színezi az árut, tölgy,bükk fűrészporral a legcélszerűbb.
De a tervre kiváncsi vagyok. Kacsint
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #271 Dátum: 2012. Január 16. - 13:25:49 »

Mi csak úgy simán, közönségesen meg szoktuk füstölni. Akác fűrészporral. Szalag vagy körfűrészről származóval, mert a láncfűrészé kenőolajos.
Tavaly a kolbász nagyjából 7 órát füstölődött, idén 10 órára emeltük az adagot. Egy kicsit talán füstös is lett, de még "kifúj" magából valamennyit.
Maga a "technika" két ósdi zománcos lavór. Az egyikbe kerül egy maroknyi parázs, erre rá a vizesvödörnyi fűrészpor. A másik lavórral, aminek az alja meglehetősen lukacsos, lefedjük az elsőt. Ez csak azért kell, nehogy véletlenül lángra kapjon. Ez bármilyen vasrács is lehetne. Másfél-két óránként rá kell nézni, és pótolni az időközben elizzott fűrészport.
Az fontos, hogy a kolbászok ne érjenek egymáshoz.
Biztos, hogy ennek is megvan a maga művészete, az apró fogásai, amelyek ízben adnak valami többletet, de ezek kitapasztalása számunkra még a jövő feladata.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #272 Dátum: 2012. Január 16. - 13:37:59 »

Attól függ mire gondolsz? Hideg füst és keményfa a feltétele. Akác gyorsan színezi az árut, tölgy,bükk fűrészporral a legcélszerűbb.
De a tervre kiváncsi vagyok. Kacsint

Én ezt néztem ki elsőre.
füstölő házilag

Igaz, lesz rajta némi módosítás, mert nem veszek semmit hozzá,csak a meglévő anyagokkal dolgozom. Nagyjából a következőképp fog kinézni: tűztérnek egy üstházat nevezek ki, aminek állítható a szellőzése. Ebből kéménycsővel vezetem el a füstöt. A cső hosszával tudom majd variálni a füst hőmérsékletét. Ez egy régi falemez-hordóba(terményt tároltak benne, úgy örököltem vagy négy darabot a házzal Bion) megy be. Ennek a teteje patenttal zárható, felülről fogom majd tudni beakasztani a fütölnivalót. Kb. ennyi lesz, ha kész lesz, de most épp nem akar működni a körvágóm, úgyhogy egy kicsit elakadtam 
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #273 Dátum: 2012. Január 16. - 13:38:53 »

Mi csak úgy simán, közönségesen meg szoktuk füstölni. Akác fűrészporral. Szalag vagy körfűrészről származóval, mert a láncfűrészé kenőolajos.
Tavaly a kolbász nagyjából 7 órát füstölődött, idén 10 órára emeltük az adagot. Egy kicsit talán füstös is lett, de még "kifúj" magából valamennyit.
Maga a "technika" két ósdi zománcos lavór. Az egyikbe kerül egy maroknyi parázs, erre rá a vizesvödörnyi fűrészpor. A másik lavórral, aminek az alja meglehetősen lukacsos, lefedjük az elsőt. Ez csak azért kell, nehogy véletlenül lángra kapjon. Ez bármilyen vasrács is lehetne. Másfél-két óránként rá kell nézni, és pótolni az időközben elizzott fűrészport.
Az fontos, hogy a kolbászok ne érjenek egymáshoz.
Biztos, hogy ennek is megvan a maga művészete, az apró fogásai, amelyek ízben adnak valami többletet, de ezek kitapasztalása számunkra még a jövő feladata.

7 meg tíz órát füstölsz? Akkor mit emlegetnek nekem 3-5 napos füstölési időt a kolbászhoz?
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9918



« Új üzenet #274 Dátum: 2012. Január 16. - 14:04:28 »

7 meg tíz órát füstölsz? Akkor mit emlegetnek nekem 3-5 napos füstölési időt a kolbászhoz?

Gergő a szín határozza meg a dolgot de ízlés szerint. A kolbászok széttámasztásohoz fogpiszkáló,gyufa.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #275 Dátum: 2012. Január 16. - 14:35:39 »

Gergő, itt valami tévedés van!
Ez halfüstölő!
Az nagyon nem ugyanaz, mint a húsfüstölő.
A halfüstöléshez meleg füst kell, ezért ég alatta a láng. Tulajdonképpen majdnem párolás és füstölés egy menetben.
A kolbászhoz, sonkához, szalonnához meg hideg füst szükséges. Ez olyasmi épületben folyik, mint egy falusi klozet, csak magasabb, jobban záródik az ajtaja és nincs szívecske az ajtó tetejére vésve szellőzőnek. Itt TILOS a láng, hideg füstben kell hogy fürdőzzenek a finomságok.
Az általam írt 7-10 óra szerintem tökéletesen elég kolbásznak. Sonkának biztosan több kell, azt nem tudom, mert még nem próbáltam.
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #276 Dátum: 2012. Január 16. - 16:58:09 »

Gergő, itt valami tévedés van!
Ez halfüstölő!
Az nagyon nem ugyanaz, mint a húsfüstölő.
A halfüstöléshez meleg füst kell, ezért ég alatta a láng. Tulajdonképpen majdnem párolás és füstölés egy menetben.
A kolbászhoz, sonkához, szalonnához meg hideg füst szükséges. Ez olyasmi épületben folyik, mint egy falusi klozet, csak magasabb, jobban záródik az ajtaja és nincs szívecske az ajtó tetejére vésve szellőzőnek. Itt TILOS a láng, hideg füstben kell hogy fürdőzzenek a finomságok.
Az általam írt 7-10 óra szerintem tökéletesen elég kolbásznak. Sonkának biztosan több kell, azt nem tudom, mert még nem próbáltam.
Tudom, hogy ez halfüstölő, ezért is kell átalakítanom úgy, hogy máshova teszem a tűzteret, nem közvetlen az étel alá. Nekem ezt a sok időt olyan mondta, akinek van hagyományos füstölője-de akkor is soknak tűnik a 3-5 nap. Wave
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9918



« Új üzenet #277 Dátum: 2012. Január 16. - 17:00:38 »

Tudom, hogy ez halfüstölő, ezért is kell átalakítanom úgy, hogy máshova teszem a tűzteret, nem közvetlen az étel alá. Nekem ezt a sok időt olyan mondta, akinek van hagyományos füstölője-de akkor is soknak tűnik a 3-5 nap. Wave

Na ja de akkor egyszerűbb ha építesz egyet téglából  Stoel
Igen soknak tűnhet de pihentetni is kell.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #278 Dátum: 2012. Január 16. - 17:03:01 »

Na ja de akkor egyszerűbb ha építesz egyet téglából  Stoel
Igen soknak tűnhet de pihentetni is kell.

Akkor lehet, hogy ez a pihentetéssel együtt van ennyi?

Ha építek, akkor az több idő, nekem meg mostanában kell a füstölő. Ráadásul ez elbontható: az üstház megy vissza apumékhoz, a többi meg fel a padlásra Bion
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9918



« Új üzenet #279 Dátum: 2012. Január 16. - 17:08:54 »

Akkor lehet, hogy ez a pihentetéssel együtt van ennyi?

Ha építek, akkor az több idő, nekem meg mostanában kell a füstölő. Ráadásul ez elbontható: az üstház megy vissza apumékhoz, a többi meg fel a padlásra Bion

http://www.port.hu/river_cottage_-_peca-tura/pls/fi/films.film_page?i_where=2&i_film_id=106146&i_city_id=-1&i_county_id=-1&i_topic_id=2

River Cottage - peca-túrában láttam egy gyorsan kivitelezhető hidegfüstölőt.
Rápróbálok keresni.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
Sanyooo
Vendég
« Új üzenet #280 Dátum: 2012. Január 16. - 17:13:54 »

http://www.port.hu/river_cottage_-_peca-tura/pls/fi/films.film_page?i_where=2&i_film_id=106146&i_city_id=-1&i_county_id=-1&i_topic_id=2

River Cottage - peca-túrában láttam egy gyorsan kivitelezhető hidegfüstölőt.
Rápróbálok keresni.

Valamelyik régi horgász újságban van egy két oldalas leírás fotókkal egy univerzális füstölőről, úgy néz ki mint egy kis gőzmozdony! nem a legegyszerűbb elkészíteni, de ha valaki kicsit ért a hegesztéshez, vagy a szomszédja, nem ördöngősség! "Halas-füstös"-nek nevezte a cikkíró, lehet benne hidegen/melegen füstölni, grillezni, még bográcsolni is! Ha megcsuran az ég be lehet tolni a fészerbe, mint egy talicskát! Mosolyog
Naplózva
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9918



« Új üzenet #281 Dátum: 2012. Január 16. - 17:29:25 »

Akkor lehet, hogy ez a pihentetéssel együtt van ennyi?

Ha építek, akkor az több idő, nekem meg mostanában kell a füstölő. Ráadásul ez elbontható: az üstház megy vissza apumékhoz, a többi meg fel a padlásra Bion



Ilyesmit csináltak, a füstcső az kb 4-5m hosszú volt és kb 15-20 cm átmérőjű. Ahogy néztem olyasmi volt mint aluminiumozott szellőzőcső.A tűztér sima hordó a füstölőni való rész meg kettő hordó összeheftülve. Értelemszerűen ajtókkal az oldalából kivágva.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
St.Girgesz
Moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 5762


A gasztroszent!


WWW
« Új üzenet #282 Dátum: 2012. Január 16. - 18:30:07 »



Ilyesmit csináltak, a füstcső az kb 4-5m hosszú volt és kb 15-20 cm átmérőjű. Ahogy néztem olyasmi volt mint aluminiumozott szellőzőcső.A tűztér sima hordó a füstölőni való rész meg kettő hordó összeheftülve. Értelemszerűen ajtókkal az oldalából kivágva.

Ilyenről beszéltem én is: tűztér= üstház; kályhacsővel összekötve a füstölő térrel=terményeshordó.
Naplózva

Üdv a vadásznak!
"Gazdagnak érezheti magát az a nép, amely ilyen hagyományokkal rendelkezik."(John Paget; 1839.)

"Amiről nem mondunk le, az mindig a miénk marad."
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9918



« Új üzenet #283 Dátum: 2012. Január 16. - 18:38:35 »

Ilyenről beszéltem én is: tűztér= üstház; kályhacsővel összekötve a füstölő térrel=terményeshordó.

De a kályhacsö ritkán van 5m hosszú minimum.
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
dama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2660


« Új üzenet #284 Dátum: 2012. Január 16. - 19:01:15 »

Ha rövid, akkor meg kell toldani!!! Nyihi Emelem
Naplózva

Az áram alatt lévő alkatrész ugyan úgy néz ki mint ami nincs áram alatt,
csak más a fogása!
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 [19] 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 ... 42   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: