Oldalak: 1 ... 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 [899] 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1915066 alkalommal)
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #13470 Dátum: 2019. Október 09. - 23:05:03 »

Pedig vannak ilyen helyzetek.
Nem tudnám megmondani, hogy hány dámbikát lövettem úgy, hogy ki volt kötve az érem-minősítése.
De nagyon sokat.
A "Fővendég" leosztotta, hogy melyik "alvendége" lőhet arany, ezüst, bronz érmest, esetleg "csak" érem nélkülit.
Volt ilyen sokszor.
Gondolom gímes területeken dolgozó állami kollégáknál is előfordult.
A trófea pontszámának, a kapott éremnek sokan nagyobb jelentőséget tulajdonítottak, mint a tömegnek.
Izgalmas volt így vadásztatni, de én szerettem az ilyen kihívásokat.
Sok kolléganak volt ezzel problémája....talán, mert itt nem volt elég a nagy arc és a duma, hanem meg is kellett valamit mutatni a tudásból  Vigyorog
A cseheknél a fizetés is pontszám után megy.
Nem ördögtől való dolog ez.

Azért a tömeggel összefügg a pontszám.  (a kor nem) Egy 10+os aranyérmes bikán minden hosszú, nagy, és vastag. Ezért így megvan a tömege is.
Naplózva

Jó szelet!
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13471 Dátum: 2019. Október 10. - 06:56:11 »

Van ilyen is. Volt is, meg lesz is.
Az viszont szerintem nagyon nem mindegy, hogy fanyalgunk a dolgon, vagy még tapsolunk is hozzá.

Az a gond, hogy nem csak ilyen van, hanem mára döntő többségében ezek vannak....Futószalagon lövik ki a 10 kg trófeasúly körüli, reményteljes, a jövő gazdálkodásához alapot adó törzsbikáink leszármazottjait. Nincsenek tisztában a kiváló már bizonyított vérvonalak fiatal egyedeivel, akár egy gazdálkodási egységen belül kilövik a 13,5 kg-os kapitálist és van képük a 10,7 kg-os 3 évvel fiatalabb fiának a trófeáját is mellé tenni. Magyarországon a CIC képlettel való bírálatok nem tettek jót a magyar gím válogató vadászatának, mert a magyar gímszarvas annál sokkal többre képes, hogy aranyérmesként elérje a 210 CIC nemzetközi pontszámot. A mi bikáink döntő többsége, hála a kiváló genetikai és élőhelyi lehetőségeknek 8 éves korban már aranyérmes lehet. Ezt rengetegen kihasználják és gyepálják is kifelé a fiatal, jó képességű bikáinkat, hiszen  a trófeabírálaton az "aranyérmes" bírálati minőségen éppen átesik, szó nem érheti a ház elejét, mert a "kiváló vadgazdálkodás" ékes bizonyítéka. Miközben a valóság az, hogy évtizedek óta nem tudtunk beleszólni a gím, trófea világranglistájának alakításába. Ez a kontra szelekció, hogy egyébként hivatalosan támogatott módon, idő előtt ejtjük el a szarvasbikáinkat, már beleégett a rendszerbe, ennek több évtizedes hatásait jól érzékelhetjük, ha kimegyünk egy-egy tradicionális hagyományokkal rendelkező, valaha világhírrel is dicsekedett, elismert gazdálkodási egységhez.
  Ahhoz, hogy megvédjük a magyarországi gím minőségét, legalább is Magyarországon, házi használatra, a minőség megtartása érdekében legalább 10 nemzetközi ponttal meg kellene emelni az érmesek bírálati pontszámát. Vagyis az aranyérmes minősítés 210 NP helyett 220 NP-nál kezdődhetne...Ezt csak házi használatra kellene bevezetni a magyar gím minőségének megőrzése érdekében. Mindjárt kevesebb lenne az érmes arány, a jelenlegi valóság reálisan tükröződne az elért eredményekben, meg lehetne szabadulni, a gőgös, öntelt szakmai vakságtól, ami ma elfedi, hogy milyen bajban is vagyunk a gím minőségi gazdálkodása területén.
Elérhetővé válna, hogy érmeseink valóban a trófea érettségi küszöbén átesve kerüljenek elejtésre és ne az legyen ami ma jellemzi a felhozatalt, hogy  súlyos, de éretlen trófeájú, színtelen, gyöngytelen, sárga színű, hosszú koronaágú, éretlen piszkafák kapják meg az aranyérmet .
Itt tartunk ma és amíg őszintén a hibákról nem beszél a szakmai vezetés, hanem el van telve a saját munkájának agyon dicsérgetésével, addig ebben a témában javulás nem várható.

Éppen csak, hogy átesett az arany minősítésen ez a bika és attól függetlenül, hogy az apja az idei szezonnak a térségben legjobb 13+ trófeáját produkálta, tehát egy kiváló vérvonal, gondolkodás nélkül terítékre hozták, agyoncsapva vele a jövőt!


Sajnos példák egész sorát tudnám prezentálni.... Ennél a képnél is jól látszik, hogy a koronában a hosszú ágak mellett az ágvégek még ujjbegyszerűen domborúak, a szárak vékonyak.... Csak a kiváló genetika az, ami ezt a trófeát átnyomta az arany minősítésbe....Ez kell nekünk? Nincs időnk három-négy esztendőt várni? Ennyire pénzillatúvá vált a szakma?


Ez a trófea már az aranyig sem jutott el.... Szerintem szégyen az ilyet kilövetni....


Még nem nyíltak ki a koronában az ágak, össze vannak "ragadva". Úgy látszik nem érdekel senkit sem. Ez pedig egy nagyon kiváló tradicionális  vérvonal, aminek a jövő gazdálkodásába be kellene épülni, de jól látszik, hogy azt sem tudták, hogy mire lövetnek.....
   

És akkor az utolsót, mert higgyétek el napestig posztolhatnám a képeket...



Amikor halvány fingja sincs a kísérőnek, hogy mit lövet és nyugodtan alszik saját sikerében örömködve, miközben hatalmas genetikai értékek mennek veszendőbe....Totális  trófea építkezése közben életének felénél ejtették el ezt a szarvasbikát. Vajon miért? Na ezért nincsenek kapitális bikáink.
Naplózva
Dobba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 418



« Új üzenet #13472 Dátum: 2019. Október 10. - 07:59:20 »





Az alábbi bikát szeptemberben lövettem.
Sokan kételyekkel álltak hozzá.
Kiváncsi vagyok hogyan látják mások.
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #13473 Dátum: 2019. Október 10. - 08:08:36 »

Az a gond, hogy nem csak ilyen van, hanem mára döntő többségében ezek vannak....Futószalagon lövik ki a 10 kg trófeasúly körüli, reményteljes, a jövő gazdálkodásához alapot adó törzsbikáink leszármazottjait.


Amikor halvány fingja sincs a kísérőnek, hogy mit lövet és nyugodtan alszik saját sikerében örömködve, miközben hatalmas genetikai értékek mennek veszendőbe....Totális  trófea építkezése közben életének felénél ejtették el ezt a szarvasbikát. Vajon miért? Na ezért nincsenek kapitális bikáink.

Súlyosbító körülményként még ki is állítják ?  Senki nincs aki megmondaná hogy bármilyen nagy és súlyos ez szégyen a falon ?
Na meg az "elejtő vadász" mit szól az ilyen "trófeához"  ?  És még ezért fizet is ?   :Mosolyog
Naplózva
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #13474 Dátum: 2019. Október 10. - 11:19:07 »




Amikor halvány fingja sincs a kísérőnek, hogy mit lövet és nyugodtan alszik saját sikerében örömködve, miközben hatalmas genetikai értékek mennek veszendőbe....Totális  trófea építkezése közben életének felénél ejtették el ezt a szarvasbikát. Vajon miért? Na ezért nincsenek kapitális bikáink.

Ezt konkrétan a rövid középága miatt ejthették el, mert az miatt nem kap mínusz pontot! Az idén is beszéltem ilyen vadásztatóval, aki a 6 év körüli, 7 kg-os trófeájút meglöveti, mert a táblázatban a rövid középágú nem mínuszos. Sajnos sok ilyen van! Az meg nem érdekli, hogy mi lesz 4-5-6 év múlva.
Még a megyei vadásznapon is láttam 7 éves, 9,6kg bikát büszkén mutogatni, holott szégyenkezni kellene vele!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7948


Generalbakter


« Új üzenet #13475 Dátum: 2019. Október 10. - 11:30:56 »

Ezt konkrétan a rövid középága miatt ejthették el, mert az miatt nem kap mínusz pontot! Az idén is beszéltem ilyen vadásztatóval, aki a 6 év körüli, 7 kg-os trófeájút meglöveti, mert a táblázatban a rövid középágú nem mínuszos. Sajnos sok ilyen van! Az meg nem érdekli, hogy mi lesz 4-5-6 év múlva.
Még a megyei vadásznapon is láttam 7 éves, 9,6kg bikát büszkén mutogatni, holott szégyenkezni kellene vele!
Szerintem ez a bika készen van....
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13476 Dátum: 2019. Október 10. - 11:51:50 »

Szerintem ez a bika készen van....
Ezen nincs vita. Már bírálati lapja is van.... Mosolyog
Naplózva
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13477 Dátum: 2019. Október 10. - 12:09:10 »

Nehogy az legyen, hogy csak a rosszat reklámozom, most jöjjön egy olyan klasszikus trófea, amelyik az általam korábban leírtakat erősíti....


Ugye semmi unikum, csak a szokásos. Egy huzatos, kevés ágszámú trófea, csakhogy itt megvan ám a kor. A trófea érett, a koronában kevés az ágszám és azok is rövidek, az ágvégek hegyesek. A szár alsó harmadában jól látszik a mély tűzésű középág, alatta a korból eredő brutális alsó körméret vastagodás és innen felfelé pedig a csökkenő felső körméret. Olyan súlyt hoz, hogy nem is gondolnánk és nemcsak jelenleg is magasan üti az aranyérem határát, de amit javasoltam a hozzászólásomban, hogy érdemes lenne a gím minőségének megtartása érdekében mondjuk az aranyérem adhatósági küszöbértékét 10 NP-al megemelni 220 NP-ra. Ez a bika ezzel a trófeájával még abban az esetben is aranyérmes lenne! És a valóságban is, reálisan tükrözné a valós helyzetet. Ha legalább lenne egy ilyen belső megemelt pontszámú bírálati rendszerünk, az sokat segítene a minőség megtartásában. Az aranyérmet kapott bikáink trófeái valóban az állomány krémjei lehetnének, nem úgy mint most, hogy a nyolc éves 10 kg-os is megkapja az aranyérmet, aztán szívhatod a fogad, hogy miért nem hagyták  bent a szerencsétlent még legalább négy esztendeig....Ugyanakkor pedig egyes gazdálkodók a trófeaszemléjükön 65-70 %-os érmes trófeaaránnyal dicsekednek, miközben ha végignézed a felhozatalt nem találsz közöttük két öreg bikát sem....
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14842



« Új üzenet #13478 Dátum: 2019. Október 10. - 18:45:37 »

Nehogy az legyen, hogy csak a rosszat reklámozom, most jöjjön egy olyan klasszikus trófea, amelyik az általam korábban leírtakat erősíti....


Mint korábban már többször leírtam, nem értek a gímhez!  Itt is látszik, mert én ezt a bikát egyáltalán nem látom öregnek. Max öregkor elejinek.
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13479 Dátum: 2019. Október 10. - 19:35:28 »

Nehogy az legyen, hogy csak a rosszat reklámozom, most jöjjön egy olyan klasszikus trófea, amelyik az általam korábban leírtakat erősíti....


Ugye semmi unikum, csak a szokásos. Egy huzatos, kevés ágszámú trófea, csakhogy itt megvan ám a kor. A trófea érett, a koronában kevés az ágszám és azok is rövidek, az ágvégek hegyesek. A szár alsó harmadában jól látszik a mély tűzésű középág, alatta a korból eredő brutális alsó körméret vastagodás és innen felfelé pedig a csökkenő felső körméret. Olyan súlyt hoz, hogy nem is gondolnánk és nemcsak jelenleg is magasan üti az aranyérem határát, de amit javasoltam a hozzászólásomban, hogy érdemes lenne a gím minőségének megtartása érdekében mondjuk az aranyérem adhatósági küszöbértékét 10 NP-al megemelni 220 NP-ra. Ez a bika ezzel a trófeájával még abban az esetben is aranyérmes lenne! És a valóságban is, reálisan tükrözné a valós helyzetet. Ha legalább lenne egy ilyen belső megemelt pontszámú bírálati rendszerünk, az sokat segítene a minőség megtartásában. Az aranyérmet kapott bikáink trófeái valóban az állomány krémjei lehetnének, nem úgy mint most, hogy a nyolc éves 10 kg-os is megkapja az aranyérmet, aztán szívhatod a fogad, hogy miért nem hagyták  bent a szerencsétlent még legalább négy esztendeig....Ugyanakkor pedig egyes gazdálkodók a trófeaszemléjükön 65-70 %-os érmes trófeaaránnyal dicsekednek, miközben ha végignézed a felhozatalt nem találsz közöttük két öreg bikát sem....
Mindkét száron egyértelműen látszik, hogy a negyedik ág a középág. Az ágvégek sem öregkorra utalnak. Ez a bika is az előző listát erősíti. Jó lesz 11 évesnek, ami nem öreg,hanem a középkorból a káderok kedvéért kiszakított  "Ildikó golyóérett"kategória.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Stefi
Vendég
« Új üzenet #13480 Dátum: 2019. Október 10. - 20:12:24 »

Mindkét száron egyértelműen látszik, hogy a negyedik ág a középág. Az ágvégek sem öregkorra utalnak. Ez a bika is az előző listát erősíti. Jó lesz 11 évesnek, ami nem öreg,hanem a középkorból a káderok kedvéért kiszakított  "Ildikó golyóérett"kategória.

Ha a negyedik ág a középág akkor felemás villás  !   ?   Fejvakarás  Akkor meg "selejt" .  Ha az általános szabályok szerint a harmadik ág a középág  ?   Fejvakarás Vállat von
Minden képen érdekes de én mégsem tartanám hibás kilövésnek .  Emelem
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #13481 Dátum: 2019. Október 10. - 20:34:36 »

Mindkét száron egyértelműen látszik, hogy a negyedik ág a középág. Az ágvégek sem öregkorra utalnak. Ez a bika is az előző listát erősíti. Jó lesz 11 évesnek, ami nem öreg,hanem a középkorból a káderok kedvéért kiszakított  "Ildikó golyóérett"kategória.
Felmerül bennem a kérdés, hogy egyáltalán létezik-e lőhető bika?
 Stoel
Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13482 Dátum: 2019. Október 10. - 20:44:22 »

Felmerül bennem a kérdés, hogy egyáltalán létezik-e lőhető bika?
 Stoel
Amit fog a golyó, az lőhető.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #13483 Dátum: 2019. Október 10. - 20:49:27 »

Ha a negyedik ág a középág akkor felemás villás  !   ?   Fejvakarás  Akkor meg "selejt" .  Ha az általános szabályok szerint a harmadik ág a középág  ?   Fejvakarás Vállat von
Minden képen érdekes de én mégsem tartanám hibás kilövésnek .  Emelem
Amelyik nem tudja megvédeni magát, az selejt.A villa alkalmas védekező eszköz.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
aranyvesszo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 301



« Új üzenet #13484 Dátum: 2019. Október 11. - 06:06:12 »

Mindkét száron egyértelműen látszik, hogy a negyedik ág a középág. Az ágvégek sem öregkorra utalnak. Ez a bika is az előző listát erősíti. Jó lesz 11 évesnek, ami nem öreg,hanem a középkorból a káderok kedvéért kiszakított  "Ildikó golyóérett"kategória.

Ha a negyedik ág lenne mind a két száron a középág, ahogy azt átgondolatlanul "egyértelműen" állítod, akkor miért szimmetrikusan, mind a két száron a harmadik ágaktól lefelé növekedtek meg brutálisan az alsó szárkörméretek? Mert még a bika is jobban tudja, hogy melyik ágai a középágak!
Ez egy érett trófea, minden paraméterében ezt erősíti, nem véletlenül 220,25 CIC és 10,59 kg értékeket mondhat magáénak. Magasan veri a jelenlegi aranyérem induló pontjainak küszöbértékét. Ehhez pedig a kora is hozzájárult, amelyről sehol sem írtam azt, hogy öreg, hanem azt írtam, hogy meg van a kora!
A figyelmes utána olvasás csodákra képes!
Természetesen ez egy szakmailag is indokolt, jó kilövés, egy érett trófeájú bika időben történő betakarítása. Nem a gazdaságilag érett kategóriába tartozik, mint manapság annyi korán ellőtt szarvasbika, mert akkor már kisebb súllyal és kevesebb bírálati pontszámmal hamarabb terítékre hozták volna.
Naplózva
Oldalak: 1 ... 879 880 881 882 883 884 885 886 887 888 889 890 891 892 893 894 895 896 897 898 [899] 900 901 902 903 904 905 906 907 908 909 910 911 912 913 914 915 916 917 918 919 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: