Oldalak: 1 ... 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... 188   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 9.3-as nagyvasak  (Megtekintve 432305 alkalommal)
kofedr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 109


« Új üzenet #1740 Dátum: 2015. Január 01. - 14:00:26 »

A 9,3-as GECO TM-el csak az volt a problémám, rezezett vas a burkolata.
Azt meg nem szívesen rakom a puskámba! Emelem

S mi a helyzet a Geco Plus.al?
Én is a mágnesezhetősége miatt váltottam a TM-ről de a Plus-al még nincs tapasztalatom.
(Az Express-t is fogja a mágnes.)

KFi
Naplózva
kgabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


« Új üzenet #1741 Dátum: 2015. Január 01. - 19:53:06 »

Ma délutàn a GMX-el lőttem ismét egy ròkàt. Sajnos elsőre érthetetlen mòdon kb. 80 méterről ellőttem a làbát.  Elkezdett forogni nem tudtam teljes biztonsàggal ismételni. Egyszer csak elindult a vetésen,reméltem hogy az erdő szélén a takaràsban megàll ezért végig követtem a céltàvcsővel. Megàllt, fölé fogtam kb.25cm nyaktövön lőttem.  Bemenet-kimenet kalibernek megfelelő lyuk. Mögötte a füvet rendesen szàntotta a Hornady... Tàvolsàgot lemértem, 221métert mutatott a tàvmérő. Örülök,hogy sikerült megvàltani egy csúnya sebzés fàjdalmaitől a ròkàt. Tisztelet a vadnak  Emelem
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1742 Dátum: 2015. Január 01. - 20:09:27 »

Sajnos elsőre érthetetlen mòdon kb. 80 méterről ellőttem a làbát...
Mikor lett belőve a fegyver erre a lőszerre?
Mert ha pl. nyáron, akkor a hőmérséklet különbség minden további nélkül okozhatja ezt az eltérést. Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
kgabor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 55


« Új üzenet #1743 Dátum: 2015. Január 01. - 20:28:18 »

Novemberben lőttem be de mint tudjuk olyan idő volt mint augusztus közepén. Holnap megyek àtlőni az Oryxra mert a GMX-ből màr csak 2db maradt. Ezt el is fogom lőni tàblàra és kiderül hogy màshova hord-e vagy hibáztam.
Naplózva
vegeza
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3061



« Új üzenet #1744 Dátum: 2015. Január 01. - 21:03:54 »

S mi a helyzet a Geco Plus.al?
Én is a mágnesezhetősége miatt váltottam a TM-ről de a Plus-al még nincs tapasztalatom.
(Az Express-t is fogja a mágnes.)

KFi
Szia!
Geco Pluszt 30-06-hoz használam, azt nem néztem mágnessel, mert ott a TM is réz burkolatu volt.
A Marlin puskám nagyon jól hordta, szerintem sokkal jobb a TM-nél.
A 9,3-hoz Norma Plasticpointot használok, meg vagyok vele elégedve.

Naplózva

"Sors bona, nihil aliud"
Az optimista angolul tanul, a pesszimista héberül.....
A realista meg lőni!
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1745 Dátum: 2015. Január 01. - 21:47:29 »

Novemberben lőttem be de mint tudjuk olyan idő volt mint augusztus közepén. Holnap megyek àtlőni az Oryxra mert a GMX-ből màr csak 2db maradt. Ezt el is fogom lőni tàblàra és kiderül hogy màshova hord-e vagy hibáztam.
Sajnos már megint meghalt az a laptopom, amin a Quickload van telepítve.... Fej a falba

De érdekességképp pár adat, amit 308-hoz számoltam ki tavaly a téli átálláshoz:
21°C-on 41,7 grain púderrel tud 3300 Joule mellett 742 ms sebességet a 12 grammos Megával.
Ugyan ehhez 0°C-on már 42,8 grain kell, -10-en meg 43,5.
-10 °C-on lőve a +21-re készített lőszert, 10% feletti a teljesítmény és sebességcsökkenés.

Ugyan ez a -10% megvan a 30-06-nál is.
Nem tudom most megnézni, de egészen biztos vagyok abban, hogy a 9,3-asnál is hasonló a helyzet.

Aki tölt magának, az annyival van jobb helyzetben, hogy nem a távcsövön kell állítanunk, hanem a lőpor mennyiségen változtatva vihetjük vissza ugyan oda a találati pontot.
Ez annyival hasznosabb, hogy vissza tudjuk tornázni a sebességet és az energiát is, így elősegítve a kellő expandációt, lövedék hatást.
Míg a standard gyári lőszer esetében csak a céltávcsövön végezhető el a szükséges állítás, de ettől csak a találati pont fog változni, a lőszer marad gyengébb az adott
hőmérsékleti viszonyok között.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
ragadozo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 577


« Új üzenet #1746 Dátum: 2015. Január 01. - 22:17:55 »

Sajnos már megint meghalt az a laptopom, amin a Quickload van telepítve.... Fej a falba

De érdekességképp pár adat, amit 308-hoz számoltam ki tavaly a téli átálláshoz:
21°C-on 41,7 grain púderrel tud 3300 Joule mellett 742 ms sebességet a 12 grammos Megával.
Ugyan ehhez 0°C-on már 42,8 grain kell, -10-en meg 43,5.
-10 °C-on lőve a +21-re készített lőszert, 10% feletti a teljesítmény és sebességcsökkenés.

Ugyan ez a -10% megvan a 30-06-nál is.
Nem tudom most megnézni, de egészen biztos vagyok abban, hogy a 9,3-asnál is hasonló a helyzet.

Aki tölt magának, az annyival van jobb helyzetben, hogy nem a távcsövön kell állítanunk, hanem a lőpor mennyiségen változtatva vihetjük vissza ugyan oda a találati pontot.
Ez annyival hasznosabb, hogy vissza tudjuk tornázni a sebességet és az energiát is, így elősegítve a kellő expandációt, lövedék hatást.
Míg a standard gyári lőszer esetében csak a céltávcsövön végezhető el a szükséges állítás, de ettől csak a találati pont fog változni, a lőszer marad gyengébb az adott
hőmérsékleti viszonyok között.
 Emelem
Vadászati szempontból van ennek jelentőssége?
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #1747 Dátum: 2015. Január 01. - 22:22:50 »

Vadászati szempontból van ennek jelentőssége?
A 308-asnál, 12 grammos Megánál, 100 méteren kb -10 centi alacsony lövés.
Szerintem elég jelentős különbség.
Ez már bőven elég egy róka lábának ellövéséhez, vagy pár érthetetlen hibázáshoz 150 méter körüli távon disznóra, amikor csak némi vágott szőr marad a hasa aljáról.
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
ragadozo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 577


« Új üzenet #1748 Dátum: 2015. Január 01. - 22:40:40 »

A 308-asnál, 12 grammos Megánál, 100 méteren kb -10 centi alacsony lövés.
Szerintem elég jelentős különbség.
Ez már bőven elég egy róka lábának ellövéséhez, vagy pár érthetetlen hibázáshoz 150 méter körüli távon disznóra, amikor csak némi vágott szőr marad a hasa aljáról.
Ez tényleg sok!
Naplózva
kofedr
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 109


« Új üzenet #1749 Dátum: 2015. Január 01. - 22:47:14 »

Szia!
Geco Pluszt 30-06-hoz használam, azt nem néztem mágnessel, mert ott a TM is réz burkolatu volt.
A Marlin puskám nagyon jól hordta, szerintem sokkal jobb a TM-nél.
A 9,3-hoz Norma Plasticpointot használok, meg vagyok vele elégedve.

Szia, köszönöm!
A kisebbik kaliberben az Express-t használom, de abban egyik Geco típus sem "acélos".


Naplózva
lacika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1242


« Új üzenet #1750 Dátum: 2015. Január 01. - 23:48:59 »

Szia, köszönöm!
A kisebbik kaliberben az Express-t használom, de abban egyik Geco típus sem "acélos".






[/quote]
.270 win-ben fogja a mágnes az expresst.Szinte hallom ahogy csikorog vas a vason Vigyorog
Biztos tudják miért van vasból,pl. a 30.06-osnál meg rézből a köpeny.
MÁS:
Olyan boldog lennék,ha annyit tudnék vele vadászni,hogy egyszer egy fegyvermester azt mondaná,hogy ugye ugye  milyen kár volt ilyen lőszerrel etetni a puskát,lám megbosszulta magát  Vigyorog.Ja ,és ezt az összes puskámról elmondhatná,megengedném neki nagyon szívesen.
Szerintem felesleges agyalni a vastémán,majd max. a következő,vagy az utáni generáció cseréltet egy csövet,ha használni akarja.
Az igazság az,hogy sokszor  az rugózik rajta,aki 8-10 lőszert lő egy évben (a környezetemből vett példa,nem általánosítás).
Ha idős használt fegyvere van valakinek,és nem telik egyhamar újra,nem engedi a büdzsé,persze kímélje, ahogy tudja,minden apróság számít,de egy viszonylag fiatal közepes minőség puska kiszolgál bárkit lágyvasköpenyes, tombakkal bevont lőszert eregetve is,az tuti.
Azt mondta egy kolléga,hogy minek szánt szándékkal tönkre tenni a puskát.
Szerintem amelyiket ez teszi tönkre,azt gazdaságtalan volt megvenni,mert nem egy tuti anyagból van.
Mondtam neki,hogy azzal,hogy 7 mm rem.magnumot vett már előre is lépett egy fokot a megsemmisítés felé,és réz lőszerrel etetve is éppen töredékét fogja kibírni mint egy 7x57-es "vasmagos" társa,viszont az ő életében kiszolgál,az biztos
(ez az egy puskája van,nem lő rókára sem,sem célba,mert drága a töltény,ejt vele kb. 5 vadat egy évben).
Biztos nem foglalkoznék vele,hogy fogja,vagy nem a mágnes a magot.
A mágneses lámpámat zsebre vágva jöttem csak rá én is,hogy vastartalmú lőszert lövök,aztán kiváncsiságból az egész arzenált átfésültem vele,és van ott több is, amit fog a mágnes.
 Wave



Naplózva
Pali85
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 545



« Új üzenet #1751 Dátum: 2015. Január 02. - 11:21:59 »

Abban ellenben nem vagyok 100%-ig biztos, hogy amelyik lövedék mágnesezhető, az feltétlenül nagyobb kopást eredményez a huzagolásban, mint egyik-másik nem mágnesezhető társa. Azért vannak a lövedékgyártásban a vasnál keményebb anyagok is. Szerintem az RWS EVO Powerbonded ilyen lehet, a mágnes nem fogja, de szemlátomást nem rézből van.
Ha unatkozok a boltban, szoktam mágnessel nézegetni a magokat, de még sosem írtam föl az eredményeket. Majd csinálok egy listát és közzéteszem.
Naplózva
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #1752 Dátum: 2015. Január 02. - 12:56:52 »

Abban ellenben nem vagyok 100%-ig biztos, hogy amelyik lövedék mágnesezhető, az feltétlenül nagyobb kopást eredményez a huzagolásban, mint egyik-másik nem mágnesezhető társa.

Ezt én is így gondolom.
Apropó, kíváncsi lennék, a rézen kívül pontosan mit használnak magburkolat anyagnak...?
 Emelem
Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #1753 Dátum: 2015. Január 02. - 15:21:33 »

Ezt én is így gondolom.
Apropó, kíváncsi lennék, a rézen kívül pontosan mit használnak magburkolat anyagnak...?
 Emelem


Szia!
A lövedékköpenyek plattirozására előszeretettel használják a nikkelt is. Ez viszont már nem valami barátságos anyag a csőre nézve. A tombak bevonat az még vállalható, ha elégséges a réteg vastagsága.
A lövedékköpenyek anyagát sokszor a gazdaságossági tényezők miatt alakítják az olcsóbb fémekből, persze megelőzően azért megvizsgálják azokat szilárdságtani szempontból, is majd felület kezelik, az időjárásnak és a súrlódásnak megfelelő anyagokkal. A fegyvercső sokat kibír, de azért vakon én nem bíznék a gyártókban, a lőszerek fegyvercsőre gyakorolt hatásának terén. Anno VIlhelm Bácsi (Brenneke) szeme előtt sem csak a lövedék hatásmechanizmusa lebegett hanem az is, hogy azért elég olcsó legyen, ráadásul a nagy háborúk idején a színes fémek stratégiailag igen fontosak voltak, ezért nem igen volt korlátlan mennyiségben.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
oconor
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2332


« Új üzenet #1754 Dátum: 2015. Január 02. - 15:28:45 »

A réz-cink ötvözet a legelterjedtebb, valamint a vas ötvözetek, A homogéneknél már előfordul más fém is.
Naplózva

„A valós információ létfontosságú, a téves információ sajnálatos és káros, de a jól irányzott hamis információ halálos.” (Frederick Forsyth, angol író)
Oldalak: 1 ... 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 [117] 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 ... 188   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: