Oldalak: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 59   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Apróvad gazdálkodás : fácán, fogoly  (Megtekintve 210807 alkalommal)
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #465 Dátum: 2009. November 19. - 16:55:26 »

Szia Horrido!

Egy kicsit elkanyarodtál az eredeti témától a vadtyúkok lövésétől. Engedd meg azért, hogy szkeptikus legyek, addig amíg nem látom a saját szememmel (ez nem mostanában lesz) az "osztrák csodát". Ha annyira tudnak és olyan nagy náluk a vadbőség, mégis miért jönnek hozzánk vadászni? Ha előző évben lelövik a vadtyúkot, akkor mi költ nekik a következő évben? A ragadozó gyérítés csak egy része a sikeres apróvadgazdálkodásnak. Ha a nyúlnál nézem a terület nyúleltartó adottságait, ott is csak egy a dúvadirtás a sok közül. Íme:
1. búza és cukorrépatermő talaj (ma felénk már nincs cukorrépa)
2. 600 mm alatti éves csapadék
3. meleg éghajlat (évi 8-9 C középhőmérséklet felett). És ehhez szorosan kapcsolódik a könnyen felmelegedő talaj (nem túlságosan kötött, agyagos-nyirkos, hanem lazább szerkezetű humuszban gazdag, csernozjom)
4. nagy kiterjedésű, összefüggő erdők hiánya
5. a nyulat pusztító állatfajok kis száma
6. a terület zavartalansága (kevés emberi település, orvvadászat hiánya)

Üdv. bferi

Megvan ottan majdnem minden a tudományos tényezőidből.
A Marchfeld Ausztria zöldségtermelésének a jelentős részét adja. Igen sok cukorrépa nő arrafelé. Talaj is stimmel, March volt ártere, homok és humusz. Orvadászat nincs.
Tesznek a vadért. Ennyi.
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #466 Dátum: 2009. November 19. - 17:19:42 »

Nyilván akkor is lesz téli elhullás, ha előtte hasznosítok, de pl. a nyúl szeptemberi idénykezdete asszem ilyen megfontolásból lett anno bevezetve. Hogy minél előbb lövik/lőjük annál jobb. Annál kevesebb marad a szűkös téli hónapokra, így a kevés kajából jobb kondíciót tud fenntartani.

Kösz, de én nem kérek a szeptemberi nyúlvadászatból. Az kétöklömnyi mezei nyulakat lövöldözzék le azok akkor, akik ezt kitalálták. Télen meg etetni kell, és nem romlik le az állomány kondiciója, minimális lesz az elhullás.
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
bferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1024


« Új üzenet #467 Dátum: 2009. November 19. - 17:38:35 »

Szia!
Mire vagy kiváncsi? Ottani tapasztalatok ezek, én nem tudom-akarom megvédeni, vagy cáfolni. Neked más a tapasztalatod és nem hiszed el, most mit modjak? Olyan ez mint a szódavíz, mondta anno valaki Ugodon...
Még talán annyi, hogy a rucánál, fogolynál (ahol lehet vadászni) pláne a nyúlnál sem válogatunk ugye, mégis megmarad a törzsállomány.

Üdv,H

Szia Horrido!

Osztom a véleményed az ugodi szódavízzel kapcs., mert az osztrák apróvadas vadásztársaság adatai is ebbe a kategóriába tartozhatnak. Mondott valaki anno valamit erről...
Csak azért erőlködök itt, mert a hozzászólásodat vitára bocsátottad ("vélemény?") és nekem ez a véleményem.

A récéről nem tudok nyilatkozni, fogolyról meg mégúgyse. De a nyúlnál igen: valóban nem válogatunk a vadászaton, de:
-egy területet egy szezonba csak egyszer vadászunk, ami nyúl elment az hagy menjen, az szaporodik jövőre (sajnos sebzett is van közöttük, vagy kiheveri vagy nem)
-területünk kétharmad részét hálózzuk, ez jelentősen kíméli az állományt, sztem hálózáskor egy területen a nyulak felét sem tudjuk kifogni, ami elmegy az egészséges és az ivararány is jó
-mint mondtam visszafogjuk a vadászatot, csak a falu alatti kertlábakat és a háromszög táblákat vadászzuk (ezeket nem tudjuk hálózni) de itt is ha összezárt a kör, néha a vadászatvezető leállítja a lövést a kocanyulak védelme miatt. A körvadászat sztem a legnagyobb ellensége a nyulaknak.

Tehát ezzel azt akartam mondani, hogy lőjük-lőjük de nem gátlástalanul, hanem ésszel, gondolva a jövőre is, így marad a törzsállomány. Ha volna olyan csoda, hogy az előtted szaladó nyúlról meg tudnád állapítani a nemét, én a kocanyulakra biztos nem lőnék.
Arra még légyszi válaszolj, hogy miért is etetik a sógorok már júliusban a nyulakat? És mivel?

Üdv. bferi
Naplózva

-Hát most mit csinálunk csendbiztos uram?
-Mi az anyánk keservit csinálhatnánk édes fiam? Veszünk egy nagyobb levegőt és visszamegyünk.
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #468 Dátum: 2009. November 19. - 22:55:18 »

Szia Horrido!

Osztom a véleményed az ugodi szódavízzel kapcs., mert az osztrák apróvadas vadásztársaság adatai is ebbe a kategóriába tartozhatnak. Mondott valaki anno valamit erről...
Csak azért erőlködök itt, mert a hozzászólásodat vitára bocsátottad ("vélemény?") és nekem ez a véleményem.

A récéről nem tudok nyilatkozni, fogolyról meg mégúgyse. De a nyúlnál igen: valóban nem válogatunk a vadászaton, de:
-egy területet egy szezonba csak egyszer vadászunk, ami nyúl elment az hagy menjen, az szaporodik jövőre (sajnos sebzett is van közöttük, vagy kiheveri vagy nem)
-területünk kétharmad részét hálózzuk, ez jelentősen kíméli az állományt, sztem hálózáskor egy területen a nyulak felét sem tudjuk kifogni, ami elmegy az egészséges és az ivararány is jó
-mint mondtam visszafogjuk a vadászatot, csak a falu alatti kertlábakat és a háromszög táblákat vadászzuk (ezeket nem tudjuk hálózni) de itt is ha összezárt a kör, néha a vadászatvezető leállítja a lövést a kocanyulak védelme miatt. A körvadászat sztem a legnagyobb ellensége a nyulaknak.

Tehát ezzel azt akartam mondani, hogy lőjük-lőjük de nem gátlástalanul, hanem ésszel, gondolva a jövőre is, így marad a törzsállomány. Ha volna olyan csoda, hogy az előtted szaladó nyúlról meg tudnád állapítani a nemét, én a kocanyulakra biztos nem lőnék.
Arra még légyszi válaszolj, hogy miért is etetik a sógorok már júliusban a nyulakat? És mivel?

Üdv. bferi

Szia Feri!
Szerintem Te nem ismered az ugodi szódás történetet..... Ördög Én elhiszem azt is, meg  a sógoroknak is hiszek, miért ne tenném. Menj fel mondjuk a WuH fórumára, komoly anyagot és részletes képanyagot fogsz találni ami igazolja Őket. Persze ott sem mindelhol fenékig a tejfel, mint ahogy nálunk sem, de vannak nagyon jó területeik, részben itt  a Fertőparton is, ahol hozzáértéssel gazdálkodnak és bizony megvannak a (elsősorban anyagi) lehetőségeik is hozzá. Nem arra megy ki a gazdálkodás, hogy éljük túl az évet tagdíjemeleés nélkül. Saját szórakozásra vadásznak, de ez más téma.
Etetni mikortól az első nagy táblás árpa lemegy répa-retek-mogyoróval etetnek mogyoró nélkül. Bion Később tél elején és télen csak cukorrépával, ugyanazzal a célzattal mint Ti, hogy erős állomány menjen  a tavaszba.

Üdv,H
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14841



« Új üzenet #469 Dátum: 2009. November 20. - 08:57:03 »

"1000 hektáron több mint 400 predátor egy évben? Valamit valamiért....
Így csinálták a világhírű Tótmegyeren is, nincs új a nap alatt....."

Két éve volt szerencsém Tótmegyeren járni! A gazdaság vezetője elmondta, ha egy rókanyomot lát, akkor a vadőröknek nincs megállása addig, még meg nem lövik. De ez vonatkozik minden ragadozóra!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #470 Dátum: 2009. November 20. - 13:38:22 »

"1000 hektáron több mint 400 predátor egy évben? Valamit valamiért....
Így csinálták a világhírű Tótmegyeren is, nincs új a nap alatt....."

Két éve volt szerencsém Tótmegyeren járni! A gazdaság vezetője elmondta, ha egy rókanyomot lát, akkor a vadőröknek nincs megállása addig, még meg nem lövik. De ez vonatkozik minden ragadozóra!

Ilyesmit én is olvastam valahol a két világháború közötti időből.

Híres apróvadas területen a téli hajtásban esett róka az illetékes vadőrnek majdnem az állásába került.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #471 Dátum: 2009. November 22. - 11:29:35 »

Ma megvolt az első apróvadvadászatom! (Idén.)
Egyszer szólt a 12-es Fég és egy igen öreg (3-4 éves) kakas befejezte pályafutását!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
Horrido
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7947


Generalbakter


« Új üzenet #472 Dátum: 2009. November 22. - 18:47:49 »

Szia Horrido!

Osztom a véleményed az ugodi szódavízzel kapcs., mert az osztrák apróvadas vadásztársaság adatai is ebbe a kategóriába tartozhatnak. Mondott valaki anno valamit erről...

Egy fórumtárstól kaptam néhány pillanatképet az egyik jobbacska elmúlt évi hajtásnapjukról.
A legjobb vadászatukon, 818 apróvadat jelentett a vadászatvezető a nap végén....











Üdv. H

ui. Hol lőnek ma Magyarországon egy nap több mint 500 nyulat....
Naplózva


A jó vasutasnak még a hetedik szomszédja is hülye...
Marksman
Aladdin
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 4220



« Új üzenet #473 Dátum: 2009. November 22. - 21:53:57 »

Néhány szót szeretnék szólni feledhetetlen hétvégi élményemről - kicsit szűszavúan, remélem nem túl hibásan, mert azért igen elfáradtam... Mosolyog
Hosszas tervezés és eredményes időpontegyeztetés után ezt a november végi csepergős hétvégét Barátaim körében tölthettem Tiszakarádon, egy beszélgetős-apróvadazós-szórakozós pihenés keretében.
A péntek esti érkezést követően Erdőjáró Attila és Bobakos Áki remek vacsorával várt, amiben azért szerintem Tamás keze is benne volt  Grill Sokáig beszélgettünk, értekeztünk, élménybeszámoltunk, míg végül valahogy késő éjjel nyugovóra tértünk. Reggel az ébresztőt és reggelit követően eligazításon vettünk részt, majd célba vettük a szomszéd falu határát, ahonnan hajtásunk indult. Néhol igen kemény volt a terep ("elefántfű", fej fölé növő akadó nádas, stb), de volt madár szépen, és a csepegős idő ellenére egész eredményesen is tudtunk vadászni. Egy szerencsés pillanatban Áki vezényszavára - mivel már "érett a verés" - meglőhettem életem első mezei nyulát is (itt kell köszönetet mondjak Antinak, Lacinak, Ákosnak és főleg Ardónak a magyar vizslának a gyors sprintért, jó munkáért, mert én oszt' úgy megilletődtem a lövést követően, hogy álltam mint a cövek...)  Ördög
Ebédidőben hazatérve elkészítettük a terítéket, megkaptam a jól megérdemelt verést  Bion majd a jóleső ebéd (a la Erdőjáró és fia, Krisztián) és egy kis ebéd utáni szieszta következett. Este megpróbáltuk a töltés melletti kis tavon a szerencsénket kacsa ügyben, a lőeredményt fedje jótékony homály....  Vadász Tasli  Bion
A mai napot az udvaron egy kis beszélgetős bulival zártuk, majd az ebédet követően útnak indultunk.
Fantasztikus élmény volt, rengeteg hálával tartozom...
Boginak, Tominak és Lacinak a szíves és mindenre kiterjedő vendéglátásért, Ákosnak, Attilának és Krisztiánnak a főzésért, Antinak a fuvarért. És Mindannyiótoknak az élményért!
Öröm volt Veletek vadászni!  Emelem







Naplózva

"és hosszan kígyózó libasorban - útra kél a szafári"
Ansch
Sportlövész-VPM
Modi
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 723


Sportlövész


« Új üzenet #474 Dátum: 2009. November 22. - 22:23:29 »

 Emelem
Gratulálok!

Ezek szerint a hétvégén legalább két Nyúlvadászt avattak. Mosolyog
HA megkapom a képeket Csabi barátomtól akkor felteszem mindenestől.

Gratula
Naplózva

"Bátornak lenni annyit jelent, hogy csak te tudod, hogy félsz." (David Hackworth)
Sam6
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1732



WWW
« Új üzenet #475 Dátum: 2009. November 23. - 06:47:54 »



Gratulálok Balázs!  Emelem Emelem Emelem Elver Vigyorog
Naplózva

"A vadászat számomra egy életre szóló ösztönös elhivatottság"
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9520


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #476 Dátum: 2009. November 23. - 07:05:03 »

Gratulálok Balázs!  Emelem Emelem Emelem Elver Vigyorog

Gratulálok a társaságnak,   Igen  és természetesen a Nyúlvadásznak külön is!!!  Emelem
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Sziju
Vendég
« Új üzenet #477 Dátum: 2009. November 23. - 10:02:47 »

Gratulálok a nyúlvadászoknak!  Emelem Nyusz Vadász
Nagyon átjön a képen a hangulat.  Igen
Még sok ilyen avatást kívánok Marksman! Wave
Naplózva
Tomek
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1497



« Új üzenet #478 Dátum: 2009. November 23. - 10:08:16 »

Mindenkinek  Emelem,
Az avatottnak pedig különösen!  Mosolyog  Éljen Emelem
Naplózva

"... nem is a lövés a vadászat. A puska elsütése csak kicsengése, emberállati kiélése a vadászatnak.
Mert a vadászat - áhítat." (Gr. Sz.Zs.)
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #479 Dátum: 2009. November 23. - 10:33:14 »

Gratulálok Balázs! Igen Igen Igen
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Oldalak: 1 ... 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 [32] 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 ... 59   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: