Oldalak: 1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1920875 alkalommal)
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1485 Dátum: 2009. Szeptember 22. - 21:04:07 »

Azért nem egyszerű a dolog, mert sokunknak -nekem is- jobban tetszik egy kevés ágú, hosszú szárú, vastag, súlyos villás bika, mint az "ágerdő". De az előírt selejtezési szempontok szerint a koronahiány csak akkor nem minősül selejtezési oknak, ha hosszú szárral, vagy nagy súllyal párosul. Itt szerintem egyik sem áll fenn, bár a súly életkorhoz viszonyítva számít, nem önmagában.

Végül idéznék egy részt a forsterh által korábban belinkelt cikkből:

"Talán nem szorul magyarázatra, hogy a szarvasállomány fenntartásának célja kizárólag az — és ha nem az, azzá kell hogy legyen — hogy évenként egy bizonyos mennyiségű erős agancsú bika kerüljön terítékre. Nem lehet cél a selejtbikára való vadászat, még kevésbé az állományszabályozás és létszámcsökkentés érdekében végrehajtott tarvad-lelövés sem."
Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #1486 Dátum: 2009. Szeptember 22. - 21:05:04 »

Mondom, ezért csak feltételes módban írtam, de azt hiszem Kamának is volt ilyen irányú felvetése.
Kíváncsi vagyok - habár bírálat ügyben idehaza bármi meglehet - hány évesre bírálják.
Azt mondjuk én - itt Gemenc mellett - el sem tudom képzelni, hogy egy 4. agancs hossza kb. a fej 1.5-szerese legyen...de még 3. agancsnál sem.

Mégegyszer feltételes módbam írtam, nem véletlenül. Kacsint
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #1487 Dátum: 2009. Szeptember 22. - 21:16:24 »

Kíváncsi vagyok - habár bírálat ügyben idehaza bármi meglehet - hány évesre bírálják.
Azt mondjuk én - itt Gemenc mellett - el sem tudom képzelni, hogy egy 4. agancs hossza kb. a fej 1.5-szerese legyen...de még 3. agancsnál sem.

Én is kíváncsi vagyok, de úgy gondolom, hogy itt a Bakonyban se lehet ez 4. agancs.

Nálunk a Bakonyban az ilyen bikának nem igazán van helye.
Egy gyengéb területen persze hogy kímélendő lett volna de itt nem!

Ennek tükrében meg pláne nem lőttem volna meg. Ez a bika szerintem egy Gemencen, vagy egy Kaszón lehet selejt, de a Bakonyban nem gondolom.
Nem tudom pontosan hol van ez a "nálunk a Bakonyban", de amit én látok a bakonyi gímről az sajnos elég siralmas.
Gím tekintetében sajnos egyre inkább csak a híre van már a Bakonynak, és sajnos nincs itt olyan állomány, hogy ezek a bikák ne férnének el benne.
A bakonyi gím szerintem ma egy középhegységi átlagot képvisel, mint pl. a Mátra vagy a Börzsöny.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
K_Matyi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 120



« Új üzenet #1488 Dátum: 2009. Szeptember 22. - 21:54:15 »


Nem tudom pontosan hol van ez a "nálunk a Bakonyban", de amit én látok a bakonyi gímről az sajnos elég siralmas.
Gím tekintetében sajnos egyre inkább csak a híre van már a Bakonynak, és sajnos nincs itt olyan állomány, hogy ezek a bikák ne férnének el benne.
A bakonyi gím szerintem ma egy középhegységi átlagot képvisel, mint pl. a Mátra vagy a Börzsöny.


... vagy a Mecsek! És itt most nem a Kelet-Mecsekről beszélek ahol Jan-ék vadásznak, hanem a Pécs fölötti és körüli Közép-Mecsekről, ahol szintén siralmas a gímszarvas-helyzet. Ami egyáltalán nem volt mindig így, mert régebben zengett az erdő a bőgéstől szeptemberben, 30 méterenként lehetett más bikát látni,most meg még szarvasnyomot sem lehet látni nemhogy bőgést hallani. Mert az itteni vt-k nemhogy azon nem törik a fejüket, hogy melyik villás lőhető hányadik agancstól, vagy melyik számít selejtnek és melyik nem, hanem lőnek mindent ami kilép és kapják érte a húspénzt, vagy szépen feldobják a terepjáróra és hazamennek vele. Szóval itt nemcsak hogy el van fiatalodva az állomány hanem le is van apadva rendesen.. de persze amikor be kell számolni az FM hivatalnak,hogy mennyi a szarvas, akkor minden évben bemondanak egy szép nagy számot, hogy jövőre se legyen kímélendő a gím..csak kíváncsi vagyok meddig!
Naplózva
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #1489 Dátum: 2009. Szeptember 22. - 23:40:17 »

Matyi priv.
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #1490 Dátum: 2009. Szeptember 22. - 23:45:27 »

Jan!
Hallottad micsoda bikák estek a Matyiéknál?
Vaszaron eddig kilenc bika esett, olyan hét és nyolc kg a többség, de két nagy bika is van. Az egyik 9kg60 dkg , a másik 11kg20dkg.
Hát oda mentek a ti bikáitok   Nyihi
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1491 Dátum: 2009. Szeptember 23. - 11:45:13 »

Jan!
Hallottad micsoda bikák estek a Matyiéknál?
Vaszaron eddig kilenc bika esett, olyan hét és nyolc kg a többség, de két nagy bika is van. Az egyik 9kg60 dkg , a másik 11kg20dkg.
Hát oda mentek a ti bikáitok   Nyihi


Az erdészeti üzemi területen nálunk sem volt gond, 5-6 8kg fölötti esett, és 7-8 kg között is volt pár. Persze esett 5kg körüli is, de általánosságban véve nem volt rosszabb mint máskor, sőt, a tavalyinál határozottan jobb volt.

A vt-nél már más a helyzet, nem kicsi a baj. Tavaly szept végéig 18-19 bika feküdt, idén a mai napig 6!
Az még hagyján hogy a vendégek nem tudtak lőni, (az enyém se) de most már fel van szabadítva a terület, és a tagok sem tudnak. 14 bika van még a keretben, de öreget még senki nem látott.
Mióta vadászhatunk, én láttam egy fiatal villást, de elég hosszú szárú volt, azt hagytam. Utána egy fiatal vagy középkor elején járó plan 14-est, szvsz nagyon ígéretes. Majd a területhatáron egy igen erős középkorú bika hajtott át egy jóval gyengébbet hozzánk, de a nagy rögtön vissza is szaladt a szomszédba, a kisebb meg észrevett és megugrott mielőtt alaposan lefigyelhettem volna. Aztán láttam még egy érdekes agancsú bikát, egyik száron a középága jó hosszú volt, és lefelé hajlott, koronája nem volt. Ezt meglőttem volna, de kb 3mp-ig láttam, este 7:20 körül jó szürkületben, lövésre esély sem volt. Utoljára pedig egy 8-as 2. vagy 3. agancsú fiatalt láttam, két tarvaddal, igen messziről.

A többiekkel beszélve kb ugyanez a helyzet, 4kg körüli bikák sétafikálnak mindenhol, öregnek színét sem látta senki.

Én valami fiatal selejt, dárdás vagy felemás agancsúra hajtok, de ilyenekkel még később is össze lehet futni, úgyhogy most nem erőltetem annyira. Most úgyis teljesen zaklatott a terület, a vendégekkel is összemászkáltunk mindent, a tagság is cserkel mindenfelé, idegesek a szarvasok, későn mozdulnak stb.
Naplózva
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #1492 Dátum: 2009. Szeptember 23. - 11:48:27 »

Mondom, ezért csak feltételes módban írtam, de azt hiszem Kamának is volt ilyen irányú felvetése.
Kíváncsi vagyok - habár bírálat ügyben idehaza bármi meglehet - hány évesre bírálják.
Azt mondjuk én - itt Gemenc mellett - el sem tudom képzelni, hogy egy 4. agancs hossza kb. a fej 1.5-szerese legyen...de még 3. agancsnál sem.

Mégegyszer feltételes módbam írtam, nem véletlenül. Kacsint

Minden világos! Wave
Naplózva
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #1493 Dátum: 2009. Szeptember 23. - 14:26:54 »


Én valami fiatal selejt, dárdás vagy felemás agancsúra hajtok, de ilyenekkel még később is össze lehet futni, úgyhogy most nem erőltetem annyira. Most úgyis teljesen zaklatott a terület, a vendégekkel is összemászkáltunk mindent, a tagság is cserkel mindenfelé, idegesek a szarvasok, későn mozdulnak stb.
Igen
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #1494 Dátum: 2009. Szeptember 24. - 13:35:28 »

Ma reggel esett Szentlőrinc és Pécs között.(Tortyogó fölötti "narancsos” környékén.)
Egy vadász kolléga ejtette el.
A képen nem látszik, de mindkét oldalon hármas korona van.
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #1495 Dátum: 2009. Szeptember 24. - 13:42:01 »

Háááát...
Nem lehet rá büszke...  Vállat von

Harmadik vagy max. negyedik agancs lehet?
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
danikutya
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 468



« Új üzenet #1496 Dátum: 2009. Szeptember 24. - 13:57:25 »

Hát nem igen. Mondjuk annyi hogy el volt tőrve neki a jobb első lába a térdhajlatba és rá sem bírt állni. Ezt jól lehetett látni már messziről.
Naplózva

Eb a vadász, kutya nélkül!
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #1497 Dátum: 2009. Szeptember 24. - 14:09:28 »

Hát nem igen. Mondjuk annyi hogy el volt tőrve neki a jobb első lába a térdhajlatba és rá sem bírt állni. Ezt jól lehetett látni már messziről.

Az úgy egész másmilyenné teszi a leányzó fekvését...  Vigyorog  Emelem

Kár érte!
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Forend
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3728



« Új üzenet #1498 Dátum: 2009. Szeptember 24. - 16:21:28 »

Hát nem igen. Mondjuk annyi hogy el volt tőrve neki a jobb első lába a térdhajlatba és rá sem bírt állni. Ezt jól lehetett látni már messziről.

El volt lőve???
Sajna nem lesz belőle öreg harcos dalia... Wave
Naplózva

Üdv End
Jágerboy
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 344


« Új üzenet #1499 Dátum: 2009. Szeptember 24. - 18:09:40 »

Tényleg kár érte  :'(
 Ahogy elnézem a képet a agancsát ebből még igazi kapitális bika is lehetett volna szerintem  Wave
Naplózva

Nem mindig lehet megtenni, amit kell, de mindig meg kell tenni, amit lehet.
Oldalak: 1 ... 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 [100] 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: