Oldalak: 1 ... 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 [635] 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1922190 alkalommal)
P Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 371


« Új üzenet #9510 Dátum: 2013. Október 04. - 19:46:32 »

Nekem is ez a véleményem. Kép alapján több mint 8 év.
Naplózva

"Azt szeretném hát,hogy elsősorban hazai erdőszaga legyen ennek az írásnak.Gyantás fenyőszaga,frissen kaszált szénaszaga,eső utáni gombaszaga!"Gr Sz.Zs
mokar
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 90


« Új üzenet #9511 Dátum: 2013. Október 04. - 20:06:37 »

Ma tüzetesen átnézhettem a trófeát centiről centire.
Mindent egybe véve ha több ez a bika 8  évesnél, akkor bárkinek, fényes nappal, zeneszó mellett, tövig.......... Nem Stoel
És:  Rííí
Egyébként No Comment, a többit ti is tudjátok........
A kép alapján én is kímélendőnek látom, kövezzen érte meg bárki  S.Peti Emelem
Naplózva

„Az senkit sem zavar, ha valaki nem talál, de senki nem tolerál egy veszélyesen lövöldözőt!”
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9512 Dátum: 2013. Október 04. - 20:14:52 »

Feri  Emelem

Egyszer próbálj már meg más szemmel ránézni egy szarvas bikára! "Ne úgy mint egy átlagos vadász!" Egyszer ha meglátsz egy szarvasbikát, abszolút ne a testét nézd, vagy azt, hogy hol lőhető, hogy mikor mutatja a nyakát vagy az oldalát, vagy milyen öreg az arca...stb.

Próbaképpen egyszer ha meglátsz egy bikát, csakis az agancsait nézd! Semmi mást. Látod, hogy egy bika, egy nagy test, de már keresd is az agancsait, és le ne vedd róla a szemed, keresd az agancsait a fején és ha takarja valami akkor se ugorj vissza a testre, várd az agancsokat, és ha hirtelen meglátod, az első benyomás az igazi. Ha ezt a videót elindítod, egyből előtűnik az agancs... Látsz ezen az agancsot őserőt? Látsz valamit ami megdobbantja a szíved? Amit a nagy elődök is éreztek, mikor meglátták a bika agancsait a trófeáját? Látsz valami különlegeset, ami kiemeli a  többi közül?
Milyen érzéseid vannak? Én elmondom az enyémet, ha már megkérdezted.
Az első gondolat ami eszembe jutott, hogy szép hosszúszárú agancs, ez tized másodpercig tartott. Aztán jött az, hogy koronás, de gyorsan elis nyomta az az érzés, hogy pici rövid erőtlen ágak vannak a szár végén... A következő érzés, hogy gyenge vékony agancs és miért vékony ennyire, hamár ilyen hosszú? Mert ha rövidebb lenne a szár, második agancsnál még elfogadható, de ez biztos, hogy nem második agancs... (fej,rózsa)  Aztán a fő ágak látványa, főleg a  szemág erősített egy kicsit az érzéseimen, de az is túl vékony, és a középág is az, ráadásul rövid is. Legutolsó szempont a jégág amiről ennél a bikánál "szó sem lehet"... Aztán rózsatő, fejszerkezet, test... Tehát ez egy másodperc alatt lezajlott. Összefoglalva. Hosszú szár +1 pont. Vékony szár -1 pont. Koronás +1 pont. Rövid erőtlen koronaágak -1 pont. Hosszú szemág +1 pont. Vékony, erőtlen szemág -1 pont. Középág, vékony rövid -1 pont. Jégághiány -0,5 pont. Rózsa -1 pont. Túl fiatal? Nem hinném, inkább középkorú, ha középkorú jók ezek a szempontok? Középkorú közepes trófeaproduktumra képes bika. Az agancsai száranként bármennyi időt megér 2,50kgl.-tól szerintem nem lesznek erősebbek... Kell ez az itteni állományba? Ettől csak gyengébbek vannak? Vagy csak erősebbek?  Fejvakarás Vállat von Azt már te tudod, vagy legalábbis neked kellene tudni! Figyelmes olvasás


Elolvasás után ki kellett hívatnom az ügyeletes orvost,mert a talpam ökölbe szorult!
EMBER!
Ha kilép a bika az első,hogy a testalkat alapján meghatározom a korát!Soroljam a bélyegeit? Aki így csinálja,az most mosolyog.
Csak ezután, a kor, vagy korosztály  tudatában mérlegelem a trófeát.
Ha fiatal,szeptember lévén nyugton hagyom,csak ha kirívóan nem kívánatos a fejdísze(fegyvere),akkor zavarom meg a csendet.
Ezután jöhet a további bírálat.Ennek a bírálatnak is a terület állományminősége adja az alapját.Ezután bekapcsolódik a típusbélyegek kérdése,amit senki nem vesz figyelembe.
Ha a szerencsétlen villás,nincs mentsége,meglövik.
Szerencsére van néhány példány,amelyik megússza és tizenkét éves korában kiáll az ember elé 10 kilós páros nyolcas trófeájával.
Most hozom elő újra az agancs gondolatban 10 cm-es szakaszonkénti keresztmetszet vizsgálatának megtanulását.
Aki ebben gyakorlatot szerez,meg tudja különböztetni a villások között a továbbtartásra kívánatosokat és nem kívánatosokat.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9513 Dátum: 2013. Október 04. - 20:17:12 »

Az agancstő is nagyon ül.

Ezzel vitakoznék, aki az agancsot fogja (valószínűleg az elejtő), annak minimum két ujja elférne a rózsa alatt.
 
Így a képen az látszik, hogy nagyon erős a középág, viszont a koronaágak már hegyesek.

Én nem látom annyira hegyesnek azokat a koronaágakat.


Ami nálam nem illik a képbe, az a fejforma, bár ebben a "pózban" nagyon megtévesztő tud lenni. Összességében mindenképpen 10 év alatti "benyomást keltett" bennem. Első "blikkre" 8 max. 9 évre tippeltem (Csabus ebben megerősített). Mondom ezt úgy, hogy fényképről nagyon nem szeretek "bírálni", és az adott hely igen messze esik tőlünk, így nem biztos, hogy azon megállapítások amik itt igazak, ott is helyénvalók.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9514 Dátum: 2013. Október 04. - 20:34:21 »

Szerintem , - erről beszélgettem wildhegerrel is - , egy-két vadhajtás levágása után , egész jó , használható vadgazda lenne belőled !  Különb , mint néhány vadőr ... !   Vigyorog

   Tiszteleg  Emelem

Ne túlozzál!
Csak hozná az országos átlagot!
Méghogy a Grün egy rendes ember?Már bocsánat!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9515 Dátum: 2013. Október 04. - 20:38:27 »

Ha a szerencsétlen villás,nincs mentsége,meglövik.
Szerencsére van néhány példány,amelyik megússza és tizenkét éves korában kiáll az ember elé 10 kilós páros nyolcas trófeájával.

A tavaly Károly bátyánk által feltett képen is "ilyen" majd 10 kilós bikával "szerepelek".  Stoel

Amúgy jópáran meg lennének zavarva, ha még a villásakat is "osztályozni" kéne.  Ördög
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9516 Dátum: 2013. Október 04. - 20:39:34 »

Te általánosítottál, én csak erre válaszoltam nagy általánosságban. Nem csak a videóról beszéltél, hanem kioktatóan osztottad az észt. "Próbaképpen egyszer ha meglátsz egy bikát, csakis az agancsait nézd! Semmi mást." Ne haragudj, de ez baromság. Ha úgy írtad volna le, hogy ha nem látod a bikát csak az agancsát akkor ezt és ezt kell nézni, erre és erre lehet következtetni az még helytálló lett volna, ha valami értelmeset, szakmait írtál volna mögé. Nem ilyen badarságokat írtál volna le:  "Látsz ezen az agancsot őserőt? Látsz valamit ami megdobbantja a szíved? Amit a nagy elődök is éreztek, mikor meglátták a bika agancsait a trófeáját? Látsz valami különlegeset, ami kiemeli a  többi közül?" Nekem egy 8 éves éves 10kg-os bika is megdobogtatja a szívem, ott van az őserő amiről beszéltél, még sem lövöm meg. Nem beszéltél élőhelyről, arról, hogy mitől selejt vagy sem, hogy van e benne még lehetőség a fejlődésre, stb.
 Szerintem engem kicsit "benéztél". Én ha ránézek egy bikára, tudom hogy mit látok. És nem elmondásból, hanem tapasztalatból...
Milyen őserőről beszéltek?
Az erő méretekben megnyilvánulása a legfiatalabb bélyege a szarvasnak!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #9517 Dátum: 2013. Október 04. - 20:40:20 »

Az ágvégek  tompák, egyetlen apró szilánk hiányzik az egyik koronaágról, a bika komolyabban még nem is vett részt a bőgési küzdelmekben.
Ugyan ezt csinálta anno Ödönke is, kerülte a nyílt konfliktusokat.
Az agancstő igen magas, a két ujj bőven befér alá.
A fogaival egy közepes méretű asztalosműhely elgyalulna legalább fél évig Stoel
A harántporc teljesen nyitott, a koponyavarratok "zsengék, üdék".....
A szárhossz nincs egy méteres, a tömeg a sűrűségében és az ágakban van.
Sajnos nem tévedünk (mert rajtam kívül még jó páran megnézték ma a trófeát), ez a bika még legalább 3-4 évet élhetett volna.
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9518 Dátum: 2013. Október 04. - 20:41:08 »

A tavaly Károly bátyánk által feltett képen is "ilyen" majd 10 kilós bikával "szerepelek".  Stoel

Amúgy jópáran meg lennének zavarva, ha még a villásakat is "osztályozni" kéne.  Ördög
Pedig a szarvas megmentését jelenti ezen ismeretek elsajátítása!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #9519 Dátum: 2013. Október 04. - 20:49:55 »

A szárhossz nincs egy méteres, a tömeg a sűrűségében és az ágakban van.


Rossz hírem van, 7 éves kortól elvárás az 1 méteres szárhossz, nem kap minuszpontot, lőhető...  Stoel

Legalábbis a helyi táblázatunk szerint.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #9520 Dátum: 2013. Október 04. - 20:58:04 »

Az ágvégek  tompák, egyetlen apró szilánk hiányzik az egyik koronaágról, a bika komolyabban még nem is vett részt a bőgési küzdelmekben.
Ugyan ezt csinálta anno Ödönke is, kerülte a nyílt konfliktusokat.
Az agancstő igen magas, a két ujj bőven befér alá.
A fogaival egy közepes méretű asztalosműhely elgyalulna legalább fél évig Stoel
A harántporc teljesen nyitott, a koponyavarratok "zsengék, üdék".....
A szárhossz nincs egy méteres, a tömeg a sűrűségében és az ágakban van.
Sajnos nem tévedünk (mert rajtam kívül még jó páran megnézték ma a trófeát), ez a bika még legalább 3-4 évet élhetett volna.
 Emelem
Ha a harántporc nyitott akkor nincs miről beszélni, korai elejtés. Nekem a képről nem ez jött le, de a tények azok makacs dolgok, akkor korai az elejtés.
Naplózva

Jó szelet!
Harka Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1316



« Új üzenet #9521 Dátum: 2013. Október 04. - 20:59:11 »

Milyen őserőről beszéltek?
Az erő méretekben megnyilvánulása a legfiatalabb bélyege a szarvasnak!
Én semmiről, csak őt idéztem.
Naplózva

Jó szelet!
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9522 Dátum: 2013. Október 04. - 21:12:25 »

Feri  Emelem

Egyszer próbálj már meg más szemmel ránézni egy szarvas bikára! "Ne úgy mint egy átlagos vadász!" Egyszer ha meglátsz egy szarvasbikát, abszolút ne a testét nézd, vagy azt, hogy hol lőhető, hogy mikor mutatja a nyakát vagy az oldalát, vagy milyen öreg az arca...stb.

Próbaképpen egyszer ha meglátsz egy bikát, csakis az agancsait nézd! Semmi mást. Látod, hogy egy bika, egy nagy test, de már keresd is az agancsait, és le ne vedd róla a szemed, keresd az agancsait a fején és ha takarja valami akkor se ugorj vissza a testre, várd az agancsokat, és ha hirtelen meglátod, az első benyomás az igazi. Ha ezt a videót elindítod, egyből előtűnik az agancs... Látsz ezen az agancsot őserőt? Látsz valamit ami megdobbantja a szíved? Amit a nagy elődök is éreztek, mikor meglátták a bika agancsait a trófeáját? Látsz valami különlegeset, ami kiemeli a  többi közül?
Milyen érzéseid vannak? Én elmondom az enyémet, ha már megkérdezted.
Az első gondolat ami eszembe jutott, hogy szép hosszúszárú agancs, ez tized másodpercig tartott. Aztán jött az, hogy koronás, de gyorsan elis nyomta az az érzés, hogy pici rövid erőtlen ágak vannak a szár végén... A következő érzés, hogy gyenge vékony agancs és miért vékony ennyire, hamár ilyen hosszú? Mert ha rövidebb lenne a szár, második agancsnál még elfogadható, de ez biztos, hogy nem második agancs... (fej,rózsa)  Aztán a fő ágak látványa, főleg a  szemág erősített egy kicsit az érzéseimen, de az is túl vékony, és a középág is az, ráadásul rövid is. Legutolsó szempont a jégág amiről ennél a bikánál "szó sem lehet"... Aztán rózsatő, fejszerkezet, test... Tehát ez egy másodperc alatt lezajlott. Összefoglalva. Hosszú szár +1 pont. Vékony szár -1 pont. Koronás +1 pont. Rövid erőtlen koronaágak -1 pont. Hosszú szemág +1 pont. Vékony, erőtlen szemág -1 pont. Középág, vékony rövid -1 pont. Jégághiány -0,5 pont. Rózsa -1 pont. Túl fiatal? Nem hinném, inkább középkorú, ha középkorú jók ezek a szempontok? Középkorú közepes trófeaproduktumra képes bika. Az agancsai száranként bármennyi időt megér 2,50kgl.-tól szerintem nem lesznek erősebbek... Kell ez az itteni állományba? Ettől csak gyengébbek vannak? Vagy csak erősebbek?  Fejvakarás Vállat von Azt már te tudod, vagy legalábbis neked kellene tudni! Figyelmes olvasás


Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9523 Dátum: 2013. Október 04. - 21:29:35 »

Feri  Emelem

Egyszer próbálj már meg más szemmel ránézni egy szarvas bikára! "Ne úgy mint egy átlagos vadász!" Egyszer ha meglátsz egy szarvasbikát, abszolút ne a testét nézd, vagy azt, hogy hol lőhető, hogy mikor mutatja a nyakát vagy az oldalát, vagy milyen öreg az arca...stb.

Próbaképpen egyszer ha meglátsz egy bikát, csakis az agancsait nézd! Semmi mást. Látod, hogy egy bika, egy nagy test, de már keresd is az agancsait, és le ne vedd róla a szemed, keresd az agancsait a fején és ha takarja valami akkor se ugorj vissza a testre, várd az agancsokat, és ha hirtelen meglátod, az első benyomás az igazi. Ha ezt a videót elindítod, egyből előtűnik az agancs... Látsz ezen az agancsot őserőt? Látsz valamit ami megdobbantja a szíved? Amit a nagy elődök is éreztek, mikor meglátták a bika agancsait a trófeáját? Látsz valami különlegeset, ami kiemeli a  többi közül?
Milyen érzéseid vannak? Én elmondom az enyémet, ha már megkérdezted.
Az első gondolat ami eszembe jutott, hogy szép hosszúszárú agancs, ez tized másodpercig tartott. Aztán jött az, hogy koronás, de gyorsan elis nyomta az az érzés, hogy pici rövid erőtlen ágak vannak a szár végén... A következő érzés, hogy gyenge vékony agancs és miért vékony ennyire, hamár ilyen hosszú? Mert ha rövidebb lenne a szár, második agancsnál még elfogadható, de ez biztos, hogy nem második agancs... (fej,rózsa)  Aztán a fő ágak látványa, főleg a  szemág erősített egy kicsit az érzéseimen, de az is túl vékony, és a középág is az, ráadásul rövid is. Legutolsó szempont a jégág amiről ennél a bikánál "szó sem lehet"... Aztán rózsatő, fejszerkezet, test... Tehát ez egy másodperc alatt lezajlott. Összefoglalva. Hosszú szár +1 pont. Vékony szár -1 pont. Koronás +1 pont. Rövid erőtlen koronaágak -1 pont. Hosszú szemág +1 pont. Vékony, erőtlen szemág -1 pont. Középág, vékony rövid -1 pont. Jégághiány -0,5 pont. Rózsa -1 pont. Túl fiatal? Nem hinném, inkább középkorú, ha középkorú jók ezek a szempontok? Középkorú közepes trófeaproduktumra képes bika. Az agancsai száranként bármennyi időt megér 2,50kgl.-tól szerintem nem lesznek erősebbek... Kell ez az itteni állományba? Ettől csak gyengébbek vannak? Vagy csak erősebbek?  Fejvakarás Vállat von Azt már te tudod, vagy legalábbis neked kellene tudni! Figyelmes olvasás


Régen történt.
Külföldi vendéggel vadásztunk.Gidahangra behozta a suta magával a bakot.
Test alapján:öreg,erdei élőhelyét meghazudtoló testméret,de a rózsától felfelé végig vastagodó,fiatal korra jellemző agancs.
Meglövettem.
Bevittem a házba.
A vadászati ágazatvezető ránézett és irtózatosan lebaltázott,mert hogy lehet ekkorát tévedni.
Ez egy második agancsú bak!
Másnap jön a trófeafőző.
-Gratulálok a tegnapi bakodhoz olyan a fogak rágófelülete,mint a síküveg .Teljesen sima .Ez a bak van tíz éves.
Na így bíráljál először agancsnézéssel!
Az agancs képe alapján elkezdenél mérlegelni,egyszer ide,egyszer oda.
Mindig az első benyomásnak kell meghatározónak lenni!
És az test alapján biztosabb.
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #9524 Dátum: 2013. Október 04. - 23:48:23 »

A terpesztés méretét a koponyatető síkjával párhuzamosan kell végezni, a szárak legnagyobb belső távolsága között.  Ha meghaladja a szárak hosszának felét (ez meghaladja), akkor nincs ok a "selejtező" lövésre . A szűk és a lombár agancs öröklődő . Az abroncsos formát , a két szár közel álló koronaágai adják . A koronaágak száma és hossza meg vagy nő , vagy csökken . A szárak állását az agancstövek határozzák meg , amiknek a fejlődése az 5. évben végleges és csak erős fizikai hatásra , vagy betegségre változik .



No de nekem (most már) úgy is jó , ahogy te mondod !    Wave
 Emelem
Csókolom!A csontozat fejlődésének befejeződése a hatodik év és a homlokcsap a csontozat része!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Oldalak: 1 ... 615 616 617 618 619 620 621 622 623 624 625 626 627 628 629 630 631 632 633 634 [635] 636 637 638 639 640 641 642 643 644 645 646 647 648 649 650 651 652 653 654 655 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: