Oldalak: 1 ... 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 [500] 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1922183 alkalommal)
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #7485 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 14:50:17 »

"Az öröklésbeli szerepnagysága sokkal kisebb a bikának,mint a tehénnek.
Genetikai 18%  -ennek vélhetően a fele a bikáé.
Környezeti 82%  -ebből 30% ismeretlen eredetű -így már csak 52%,amiből az anya  szerepe 45%!
Tehát,ha jól akarok vadgazdálkodni,akkor a tehén selejtezést kell megtanulnom.Természetesen a bika selejtezést sem szabad elhanyagolni."

Wildheger  Igen Igen Igen, ilyenből sokat  Mosolyog
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #7486 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:01:09 »



Ezt nem értem! (nehéz a felfogásom) Az egyik balos, a másik jobbos.   Vállat von Fejvakarás
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Sonic
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 195


« Új üzenet #7487 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:02:46 »

Üdv uraim!
1 hete éjszaka, körülbelül 2 év sikertelenségek után "ránk" mosolygott a szerencse. Este, a szokásos iramunkban pakolódunk és megyünk leskelődni, hallgatózni, de sajnos nem nagy bőgés volt. Ennek ellenére a föld másik szélén, kb 500 méterre kivált 3 tehén és 1 borjú, majd 5 perc különbséggel, egy elég furcsán "járó" bika...Nincs mit tenni, le a lesről és utánuk "eredni" sikerült őket az úton kb 100-150m-es távolságra becserkelni. Nagypapámmal együtt megtörtént a "gyors" bírálat... Normális agancsot nem tudott felrakni valószínű, hogy a bal lába miatt, mivel, két öklömnyi duzzanat volt rajta.
- Sajnos nem vagyok egy nagy történet író, de felvázoltam a lényegét a dolgoknak-
Két kép róla:





Én 6-8 év körülire mondanám, a bírálat még folyik, és előreláthatólag, késő ősszel történik meg az összes bika bírálata. Mondanom sem kell, felejthetetlen élmény volt ennyi idő után végre egy "ilyennel" összefutni, mivel nálunk csak a selejt-et lőheti "ingyen" a vadász.. Fejvakarás

Nem felel meg egy hivatalos írásnak, ezért ne kövezzenek meg a tapasztaltabbak. Angyal

Üdvözlettel, Kristóf  Emelem
Naplózva
wildheger
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1734


« Új üzenet #7488 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:10:17 »

Üdv uraim!
1 hete éjszaka, körülbelül 2 év sikertelenségek után "ránk" mosolygott a szerencse. Este, a szokásos iramunkban pakolódunk és megyünk leskelődni, hallgatózni, de sajnos nem nagy bőgés volt. Ennek ellenére a föld másik szélén, kb 500 méterre kivált 3 tehén és 1 borjú, majd 5 perc különbséggel, egy elég furcsán "járó" bika...Nincs mit tenni, le a lesről és utánuk "eredni" sikerült őket az úton kb 100-150m-es távolságra becserkelni. Nagypapámmal együtt megtörtént a "gyors" bírálat... Normális agancsot nem tudott felrakni valószínű, hogy a bal lába miatt, mivel, két öklömnyi duzzanat volt rajta.
- Sajnos nem vagyok egy nagy történet író, de felvázoltam a lényegét a dolgoknak-
Két kép róla:





Én 6-8 év körülire mondanám, a bírálat még folyik, és előreláthatólag, késő ősszel történik meg az összes bika bírálata. Mondanom sem kell, felejthetetlen élmény volt ennyi idő után végre egy "ilyennel" összefutni, mivel nálunk csak a selejt-et lőheti "ingyen" a vadász.. Fejvakarás

Nem felel meg egy hivatalos írásnak, ezért ne kövezzenek meg a tapasztaltabbak. Angyal

Üdvözlettel, Kristóf  Emelem
Mi fordítva csináljuk.Először vadászunk,azután megnézzük a TV híradót!
Naplózva

A világ gyakrabban jutalmazza az érdem látszatát mint magát az érdemet...
(La Rochefoucauld)
Sonic
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 195


« Új üzenet #7489 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:19:31 »

Mi fordítva csináljuk.Először vadászunk,azután megnézzük a TV híradót!
Az nálunk úgy megy, hogy 5 körül lejön értem, beírunk majd felmegyünk megnézzük a hirTV-s valamiket, vagy esetleg egy kis PVTV...és utána megyünk.
Bár, lehet, hogy nem erre szólt az utalás.  :Mosolyog
Naplózva
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #7490 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:23:22 »

1 hete éjszaka totál Újhold volt. El nem tudom képzelni, hogy hogyan láttátok meg 500 méterről az öt szarvast. Illetve igen, autóból, reflektorral. De azt írod, hogy a lesről láttátok?  Vállat von Fejvakarás
Ne vedd kötekedésnek, de éjjel még teleholdnál sem illik, sőt nem is szabad bikát (tehenet és borjút sem) lőni, akármilyen selejt.

Naplózva
Sonic
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 195


« Új üzenet #7491 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:27:19 »

1 hete éjszaka totál Újhold volt. El nem tudom képzelni, hogy hogyan láttátok meg 500 méterről az öt szarvast. Illetve igen, autóból, reflektorral. De azt írod, hogy a lesről láttátok?  Vállat von Fejvakarás
Ne vedd kötekedésnek, de éjjel még teleholdnál sem illik, sőt nem is szabad bikát (tehenet és borjút sem) lőni, akármilyen selejt.



Jogos. Némi elírás a nagy izgalmak során előfordul benne. Még így is találtam benne, de nem tudom javítani.. Fejvakarás ( Nekem már 3 nap alatt 6 óra alvás után a 8 óra éjszaka volt.. OOO )

Naplózva
Sonic
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 195


« Új üzenet #7492 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:29:42 »

Nem az én reszortom ez a történet írás...inkább a képet linkeltem volna. Vigyorog
Úgy is 2-3 ember még beleköt, ahogy ismerem az "írásaimat"  Fejvakarás
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #7493 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:33:22 »

Janika! Wildheger! Emelem

 Igen Igen Igen



Sonik!

Inkább ne ragozd tovább!  Nem az írásaiddal van a baj!
Este nyolckor egy hete is  olyan sötét volt, mint a kutya s.ggében!! Fejvakarás


Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7494 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 16:40:40 »

Ezt nem értem! (nehéz a felfogásom) Az egyik balos, a másik jobbos.   Vállat von Fejvakarás

 Ördög  Igen kicsit körülményes vagyok néha...  Vigyorog

Attila ez nincs párban, mikor a fotó készült még egyiknek sem volt meg a párja, a 2009-es sérült szárnak eddig még nem került elő, (nem is igen fog már...) a jobbos 2010-esnek később...  Emelem


Naplózva

" There is good out there "
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #7495 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 17:41:25 »

 2012-09-23
A vadászatban az a szép, amit ígér…
Néha azért ad is, de ne rohanjunk nagyon előre. Szeptember eleje óta mentem szorgalmasan hajnalonként- esténként, sokszor napközben is figyeltem egy bikát. Elég sok időt fecséreltem vele, aztán időközben terítékre is került. Ezért most egy sűrű, aljnövényzettel felvert akácos és egy fiatal nyaras mezsgyéjén húzódó keskeny tarlóra járok. Jó szarvas járás esik erre manapság és más években is jól szolgált az ide kirakott kis hordozható magasles. A tarló nincs felhántva, szép világosszőke hátteret ad, a gaz sem jött rajta fel és a les mindkét oldalán sokat ígérő szarvas váltók húzódnak. Az erdőtömb túloldalán kukoricáznak a szarvasok éjszakánként és azon túl is kijárnak egy hereföldre csemegézni. Hajnalban pedig átvágnak az öreg erdőn, át nyarason, és a les mellett jönnek be a gazos akácosba. Ott aztán elfekszenek nappalra. Ez nem is tűnik bonyolultnak, de az információ morzsák begyűjtése időbe telt és a szarvasok sem adják olcsón a bőrüket felénk, sötétben járnak, mint a vaddisznók. Pedig én elhatároztam, hogy szépen szeretnék egy lőhető bikát elcsípni, vagy különben idén is kihagyom. Később, ha elkezdődik a vad etetés, minden lesnél etető, vagy szóró van, engem a szarvas már nem érdekel. Fogyott a szeptember és a gímek csak incselkedtek velem. A minap a közeli itató gödörnél olyan közel hajtotta ki mellettem a teheneit az uraság, hogy kis nyújtózkodás árán az agancsába akaszthattam volna a kalapom. Csak hát megint túl sötétben. Az egyik száron gyenge hármas korona van, ezt tudtam korábbról és ekkor úgy tűnt, hogy a másik szár a középág felett gyanúsan hosszan fehérre van fenve, talán dárdás, de csak talán. Azért az nagy élmény ilyen közel lenni hozzájuk, és sokszor ez is elég a boldogsághoz.
Éppen a 20-dik eredménytelenen lesem volt tegnap este a tarlócsíkon. Negyed kilenckor váltott át mellettem a rudli, még azt is türelmesen kivárták, hogy felhő takarja el a holdat kiváltás előtt. Természetesen a hajnal újra a kakasülőn köszöntött rám. Még teljes sötétség terpeszkedett a tájon, amint elhelyezkedtem és már közeledett is a törés, szarvas érkezett. Rajtam pedig kezdett kiütni a letargia. Hát ez ma is a szokásos menetrend szerint fog alakulni gondoltam, és kisvártatva jobbra ki is tolult egy nagy fekete test a nyaras sarkán. A bika. Már a testalkata és mérete okán gondoltam, mert a szurok sötétben még agancsszár sem látszott a fején, nemhogy ágak. Át is lépett a nagyságos úr csendben, egymagában, én meg felnéztem az égre csodavárón és hopp, hosszú csóvát húzva fényes csillag hullott a horizont felé! Na, gyorsan kívántam valamit! ( El sem árulom Nektek, hogy egy világosban átváltó dárdás, vagy villás agancsú lőhető gímbikát. ) Aztán újabb törés és már hallottam is, ahogy bevált a jövevény elém a nyarasba. Még ne- kérleltem- még mindig nagyon sötét van! Közben hallottam, ahogyan a bika-, merthogy ez is az volt- móresre tanít egy szerencsétlen facsemetét. Csépelte egy darabig az agancsával, aztán megindult határozottan jobbra. Na, ez itt megy el a számba és ebből sem fogok eleget látni a bírálathoz- gondoltam lemondóan-, de a szelem elbizonytalanodott egy pillanatra, meg is libbent, kavarodott és a bika elcsendesedett a sűrűben. Vártam az elugrás robaját, de nagyon át akart vágni a nappali tanyájára, így megindult, hogy balról megkerüljön. Gyorsan áthelyezkedtem a másik irányba távcsővel, puskával, miegyébbel. Közben tűrhetően derengeni kezdett és valami megmagyarázhatatlan bizakodás és nyugalom töltött el. Totojázz még kiskomám, tanakodj, téged ma végre rendesen megnézlek- biztattam a bikát magamban. No, a szarvas szót fogadott és hezitálni kezdett, majd újra megfordult és ismét a jobb felemen törte a sűrűt. Eközben közel s távol színe lett a tájnak. Mire hangtalanul visszacihelődtem meg is jelent a tarló szélén az agancsár. Elnézett balra, majd elindult a tarlón, nyolcvanra sem volt. Atya világ, micsoda fehérre fent tűhegyes, hosszú dárdák meredeztek mindkét agancsszáron!  Kísérte már a szálkereszt és a vad megállt a tarló közepén. Na, most nagyon egyenest kell lőnöm- futott át az agyamon – mert itt nincs rohangászásra sok lehetőség, az államhatár közelében ülök. Durr, mordult a hajnalba a puska és a bika magas lapockalövéssel tűzben rogyott! Illendően köszönetet mondtam annak a csillagnak, aki kivezette elém a bikát, na és a Fennebbvalónak nemkülönben. Jó érzés volt, hogy nem kellet rohanni sehová, jutott idő körbegusztálni a zsákmányt, megadni az elejtett vadnak kijáró méltó tiszteletet. Nekem ezt nyújtotta 2012 szeptembere, az idén mégis lőttem gímbikát. Egy szép vasárnap hajnal volt a mai, azt hiszem méltó befejezése az elmúlt heteknek.











 Wave
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #7496 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 17:50:45 »

Üdv Elaccc!

Mán' ne haragudj, de miért kell számokkal dobálózni ily' könnyedén, csak komolytalanítja a különben számomra is érdekes és tanulságos hozzászólásaidat...
Mi az, hogy szerinted 30% a jó képességű tehenek aránya felétek?
Ugyan honnét is tudhatnád ilyen pontosan? Minden egyes tehénről tudod, hogy mi rejtőzik benne? Egyedekre szabott ivadékvizsgálattal rendelkezel? Tudod azt minden évben, hogy melyik tehenet melyik bika ütötte be? Ugyanis egy jó tehén se tud a rossz apától produkálni...
Egyáltalán pontosan milyen borjakat tekintünk jónak?
Honnét tudod, hogy az öröklött tulajdonságokat adott évben a környezet mennyire engedte kibontakozni?
Más vadfajnál tudnék Neked kevésbé hasraütésszerű számot mondani erre, amin igencsak meglepődnél....pedig ott egyedekre szabott pontos ivadékvizsgálat történik...

Ne vedd ezt kötekedésnek, csak gondolkodj el rajta.
Vadászüdvözlettel
u.i. : Wildhegerre is vonatkozik különben, honnét a kőkemény számok?
Naplózva

Erdő az én templomom...
J.vadász
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2891


« Új üzenet #7497 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 17:57:37 »

Robi!
Gratulálok! Emelem
Nagyon mutatós trófea kerül a faladra!
És a "szokásos" jó történet az olvasóknak! Igen
Üdv: J. vadász Emelem
Naplózva

" ...A megbízható embert még az ellensége is tiszteli...A többi szemét, amit elfúj a szél... " (Wass Albert)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #7498 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 18:07:28 »

Szia Robi! Emelem

Gratulálok! Igen Taps
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #7499 Dátum: 2012. Szeptember 23. - 18:16:20 »

Üdv Elaccc!

Mán' ne haragudj, de miért kell számokkal dobálózni ily' könnyedén, csak komolytalanítja a különben számomra is érdekes és tanulságos hozzászólásaidat...
Mi az, hogy szerinted 30% a jó képességű tehenek aránya felétek?
Ugyan honnét is tudhatnád ilyen pontosan? Minden egyes tehénről tudod, hogy mi rejtőzik benne? Egyedekre szabott ivadékvizsgálattal rendelkezel? Tudod azt minden évben, hogy melyik tehenet melyik bika ütötte be? Ugyanis egy jó tehén se tud a rossz apától produkálni...
Egyáltalán pontosan milyen borjakat tekintünk jónak?
Honnét tudod, hogy az öröklött tulajdonságokat adott évben a környezet mennyire engedte kibontakozni?
Más vadfajnál tudnék Neked kevésbé hasraütésszerű számot mondani erre, amin igencsak meglepődnél....pedig ott egyedekre szabott pontos ivadékvizsgálat történik...

Ne vedd ezt kötekedésnek, csak gondolkodj el rajta.
Vadászüdvözlettel
u.i. : Wildhegerre is vonatkozik különben, honnét a kőkemény számok?

« Új üzenet #7374 Dátum: 2012. Szeptember 17. - 17:07:22 »

Idézet tőlem: " Ja és erre: "A végtelen genetikai variációban viszont az 50 % -ot a tehenek viszik bele"

Csak arra kérek, hogy gondolj már bele mélyebben légyszíves abba amit most írtál, függetlenül a százalékos aránytól!

Ha én azt mondom, az évek óta megtalált agancsok és a terítékre hozott trófeák láttán, azokat méregetve gusztálgatva, hogy az itteni gímszarvasbikák 80%-a selejt, vagyis a pontozásos rendszer követelményeinek nem felel meg, az egykori alapokat lefektető elismert híres vadászok ízlésvilágának, követelményeinek nem felelnek meg, (és ez igaz) akkor miből gondolod, miből következtetsz arra, hogy a gímszarvastehenek (ünők, borjak) 100 esetleg 50 vagy akár 30 százaléka is, jó tulajdonságokkal rendelkezik???  OOO Ördög  ///A tarvad állomány zöme ugyan olyan setnye  Ördög minőségű mint a bikák zöme.../// sajnos... "

Akkor érthetőbben picit:

Én nem tudok számokat mondani, nem is mondtam, csak egy körülbelüli százalékos arányt tippeltem már többször is, (((ne hogy azt mond, hogy ezt a százalékos arányt betudod váltani számokra, mert ezt nem hiszem el, főleg úgy hogy egy itteni 3000-es vadásztársaságnál ahol 15 fiatal bika lézeng imitt-amott, 10 bikára adnak kilövési engedélyt...miért, mert lejelenti a  vadőr, meg a vadászmester, hogy 30-as 50-es rudlik menetelnek a területükön!!! ahannnnnnnnnn   hogyne Fejvakarás))) az itteni gímszarvasbika állomány selejt részét illetően! Mindezt úgy tettem, meg teszem most is, hogy az Eger és Pétervására környéki erdőkben talált hullott agancsokat és trófeákat megnézem, lefotózom és azokból következtetek. Persze mindet én sem láthatok, (de a zömét igen, ha más nem fotókról) de abban biztos vagyok, ha lenne kiemelkedő éremesélyes hullott agancs illetve trófea, arról tuti hallanék!

Szóval ha egyetértesz velem abban, hogy az itteni gímszarvasbikák 80%-a soha az életben nem érne el érmes szintet, akkor abban is egyet kell értened, hogy ezeket a szarvasbikákat mind rossz tulajdonságú tehén ellette. Mindebből mi következik? Ez egy körfolyamat és ahhoz, hogy néha, néha összejöjjön egy éremesélyes kapitális bika és egy jó tulajdonságokkal rendelkező tehénke, aminek szintén kapitális utódai szülessen , szinte alig van rá esély! Nem látok bele a tehenekbe, de amiket ellenek azokat meglehet nézni, és ki is lehet lőni!  Emelem Ha rossz a gondolatmenetem a logikám, a következtetéseim, szólj légyszíves és megpróbálom máshogyan megközelíteni...

Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 480 481 482 483 484 485 486 487 488 489 490 491 492 493 494 495 496 497 498 499 [500] 501 502 503 504 505 506 507 508 509 510 511 512 513 514 515 516 517 518 519 520 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: