Oldalak: 1 ... 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 [420] 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1920949 alkalommal)
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #6285 Dátum: 2012. Január 12. - 18:58:14 »

A varratok alapján 11 , a cikus 9 , a fogak 7 .  11 +9 + 7 =27 ,  27 : 3 =  9 !  Éljen "svferi" !   Ördög   Vigyorog

 Nyihi
Hát nálam a második "képözönben" a fogak, meg a harántporc nagyon lehúzta a dolgot.
Jó lenne kézben megforgatni, aztán úgy összevetni a jegyeket...
 Wave Emelem

Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #6286 Dátum: 2012. Január 12. - 19:12:31 »

Nah, akkor én pedig erre kérek kor-tippeket:







(a minőségért elnézést, de most csináltam lámpafénynél...)
 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #6287 Dátum: 2012. Január 12. - 21:27:00 »

 Feri!
Erre azt mondanám, hogy nem egy koponyát fotóztál!
Vagy homokos élőhelyen jól lekoptak a fogai! 8 év körülinek tippelném, a többi jegy alapján.
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6288 Dátum: 2012. Január 13. - 08:43:42 »

 Emelem
Lehet totózni, de egyvalami biztos: a bika korát, legjobban az agancsáról lehet megállapítani!

Végigveséztünk egy pár idén (tavaly) elejtett bikát, hát mitmondjak... ahány bika annyiféle koponya! A fogazat az utolsó szempont ami alapján lehet bírálni! De ezt az emberi fogazat bizonyítja a legjobban, és erre már Forsterh is kitért régebben! (Persze a nagymértékű kopás általában az öreg bikákra jellemező, de azért itt is vannak meglepetések, mint minden másban, igaz ritkábban) A harántporc is sok meglepetéssel szolgált, bár teljesen zárt, elcsontosodott harántporcot ritkán látni, de miért is? Mert már szinte nincs is 10-12 év feletti bika! Legalábbis errefelé. A homlokvarrat, szintén meglepetést okozhat, nem egy biztos támpont...

Szóval az igazi golyóérett öregbika agancsának így kell kinézni (már soxor beszéltünk róla):
















Ami nem így néz ki, az még nem öreg, nem golyóérett (Mindegy, hogy hegyvidéki kistestű az állat, vagy Dunántúli nagytestű, nagy agancsú)! (FONTOS: KIVÉTELEK MINDIG VANNAK!!!) Ha nem láttok hasonló agancsú bikákat az azt jelenti, hogy nincs is öreg bika!!! ///fiatal vadásztársaimnak javasolom elrakni a fotókat nézegetés céljából, mert nem biztos, hogy élőben látni fognak hasonlót, legalábbis még egy jó darabig...///    Emelem

Naplózva

" There is good out there "
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #6289 Dátum: 2012. Január 13. - 10:45:08 »

Az agancs , a harántporc , a homlokvarrat , az agancstő magasság - szélesség , a fogazat , a "fajta" és a származás együttes összevetése adja a becslés nagyjából (!) helyes eredményét . Ha csak egyik - másikat kiragadva vizsgálóduk , akár nagyobbat is tévedhetünk .
A korbecslésben segít még a puha , omlós , kemény és rágós besorolás is . . . !  Nyihi  Ördög  Vigyorog

 Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6290 Dátum: 2012. Január 13. - 11:02:48 »

Az agancs , a harántporc , a homlokvarrat , az agancstő magasság - szélesség , a fogazat , a "fajta" és a származás együttes összevetése adja a becslés nagyjából (!) helyes eredményét . Ha csak egyik - másikat kiragadva vizsgálóduk , akár nagyobbat is tévedhetünk .
A korbecslésben segít még a puha , omlós , kemény és rágós besorolás is . . . !  Nyihi  Ördög  Vigyorog

 Emelem


 Igen

Sőt az egyik barátom arra esküszik, hogy élőben is látni kell a bikát, hogyan mozog, hogyan tartja a fejét stb.stb...

Viszont az előbb mutatott agancsokat látván, már koponya nélkül is látszik, hogy érett az állat!  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #6291 Dátum: 2012. Január 13. - 11:23:08 »

Sőt az egyik barátom arra esküszik, hogy élőben is látni kell a bikát, hogyan mozog, hogyan tartja a fejét stb.stb...
Ebben nagy igazság van.
A többi mind csak üres fingfűrészelés, ha a vadász az élő bikának nem tudja egy szempillantás alatt "megérezni" a korát.
Amikor bekerültem Gyulajra és rémülten kértem a tapasztalt kollégák tanácsát a dámbika kormeghatározásához (ugyan is ottllétem 5. napján már vendéget kellett kísérnem, elég rövid úton kellett felvennem a fordulatot Vigyorog) jöttek az okosabbnál okosabb, csak éppen hasznavehetetlen tanácsok és vélemények.
Viszont egyikük csak ennyit mondott: "Nézd meg az arcát. Az öreg bika olyan mint az öreg ember."
Ez volt a lehető legjobb útravaló a szakma kezdéséhez, ez úton is köszönöm Fonyó Andrásnak, hogy ezt akkor megosztotta velem  Emelem. (azt hozzá kell tennem, hogy ez addig a pontig igaz, amíg a bika természetesen, nyugodtan viselkedik, ha megzavarják, a legöregebb bika ráncai is úgy kisimulnak, mint egy másodfű csaposnak Ördög)
Aztán persze jött még hozzá tapasztalat szépen, így lehetett odáig érnem, hogy abban a pillanatban, amikor ráemelem a távcsövet a bikára, csak megszólal egy hang, hogy "jó", vagy "nem jó".
És mindig akkor csináltam hülyeséget, ha a "nem jó" után rábeszéltem magam (vagy hagytam a vendég által meggyőzni magam), hogy mégis csak jó lesz az a bika.
Akkor, ott kint a fák között viszont hiába tud valaki tökéletesen jósolni a fogakból,, varratokból, harántporcból, az annyit sem ér, mint pinán a papírlakat  Nyihi
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #6292 Dátum: 2012. Január 13. - 12:23:10 »

Studinka "Főnök Úr" is megmondta , az "arckifejezés a legjobb" ! Én is ezt használtam . Ám itt a fórumon többnyire már legolyózott , lefőzött fejű bikák trófeái szerepelnek "Vélemények ?" kérdéssel . Az arca itt már " annyit sem ér, mint pinán a papírlakat  Nyihi "    Nyihi  Ördög  Vigyorog

 Wave Emelem
Naplózva
Jagdterier
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 529



« Új üzenet #6293 Dátum: 2012. Január 13. - 12:25:04 »


Sajnos nincs másik képem róla.
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #6294 Dátum: 2012. Január 13. - 12:38:02 »

Viszont az előbb mutatott agancsokat látván, már koponya nélkül is látszik, hogy érett az állat!  Emelem

Úgy bizony ! !  Igen   Kivéve a 3. , 4.-en lévőt ... !   Ördög   Vigyorog

 Wave Emelem



Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #6295 Dátum: 2012. Január 13. - 13:06:49 »

Studinka "Főnök Úr" is megmondta , az "arckifejezés a legjobb" ! Én is ezt használtam . Ám itt a fórumon többnyire már legolyózott , lefőzött fejű bikák trófeái szerepelnek "Vélemények ?" kérdéssel . Az arca itt már " annyit sem ér, mint pinán a papírlakat  Nyihi "    Nyihi  Ördög  Vigyorog

 Wave Emelem
Röhög
 Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Sakac
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9921



« Új üzenet #6296 Dátum: 2012. Január 13. - 13:14:32 »

Studinka "Főnök Úr" is megmondta , az "arckifejezés a legjobb" ! Én is ezt használtam . Ám itt a fórumon többnyire már legolyózott , lefőzött fejű bikák trófeái szerepelnek "Vélemények ?" kérdéssel . Az arca itt már " annyit sem ér, mint pinán a papírlakat  Nyihi "    Nyihi  Ördög  Vigyorog

 Wave Emelem

Laci bácsinak emlékeim szerint voltak ilyen "beszólásai".  Ördög
Naplózva

"Mindenkinek két élete van. De a második csak akkor kezdődik el, ha valaki rájön, hogy csak egy van"
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #6297 Dátum: 2012. Január 13. - 13:23:40 »

Úgy bizony ! !  Igen   Kivéve a 3. , 4.-en lévőt ... !   Ördög   Vigyorog

 Wave Emelem


Ezt a bikát amit kifogásolsz (3.,4.) 14 évesre bírálták annak idején! Tű hegyes ágvégig gyöngyözött, szemág jégág, középág! (Fogazat, harántporc  Vállat von ) Szerintem a koronát már visszafelé rakta..., a magas agancstő zavaró lehet.

Itt egy trófea, ami nagy vitát váltott ki:







Sajnos közelről nem fotóztam, de homlokvarrat abszolút eltűnt, harántporc abszolút eltűnt, fogazat kopott, porózus súlyos, ágvégig gyöngyözött vékony agancs! Az agancstő magas, de minden más arra utal, hogy öreg a bika!  Magas agancstő középkorra utal, szemben a többivel! Szerinted?

Szerintem az agancs a döntő... koronában az ágvégek hiánya visszarakás, tehát 10 év fölötti hegyvidéki bika, ami már következő évben egy ággal kevesebb koronát produkált volta... SZERINTEM! De lehetne vitatkozni évvégéigis...  Ördög (az igazság odaát van! már...)  Fejvakarás Emelem

Naplózva

" There is good out there "
S.Fox
Vendég
« Új üzenet #6298 Dátum: 2012. Január 13. - 13:32:14 »

Akár nagy vitát váltott ki, akár nem, ezt elnézegetném minden nap  :Mosolyog
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #6299 Dátum: 2012. Január 13. - 13:37:14 »

SZERINTEM! De lehetne vitatkozni évvégéigis...  Ördög (az igazság odaát van! már...)  Fejvakarás Emelem

Vitatkozzon a fene !  Én nyugodt vagyok . Csak akkor leszek ideges , ha nem hozzák a nyugdíjamat ... !  Ördög  Vigyorog

 Wave  Emelem

Naplózva
Oldalak: 1 ... 400 401 402 403 404 405 406 407 408 409 410 411 412 413 414 415 416 417 418 419 [420] 421 422 423 424 425 426 427 428 429 430 431 432 433 434 435 436 437 438 439 440 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: