Oldalak: 1 ... 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 [292] 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1921248 alkalommal)
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #4365 Dátum: 2010. December 29. - 09:34:01 »

Sőt!!! Én erre a bikára is azt mondom, hogy jó kilövés volt, és nem -2 pontos! Én nem akarok senkit felül bírálni, de ez az én magán véleményem. Látva a bika előző évi hullott agancsszárát, azt kell mondjam ebből a bikából soha nem lett volna erős duplavillás koronás. Villás maradt volna, és a villa két ágából kisebb ág kinőtt volna, vastagodott volna a szár, gyönygyök mentek volna rá, de abszolút nem lett volna erős koronás agancsa, úgyhogy véleményem szerint jó kilövés. Hát ennyit változtatni egy év alatt ez iszonyat kevés, gyenge produktum! Ha ez a bika borít 10 tehenet és ha hozzá kalkuláljuk a tehén változó adottságait (génjeit) is, szerintem kis eséllyel lettek volna az utódai koronások. Persze ez a fejtegetés szigorúan csak magán vélemény!

Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy a bal agancson erős hármas (majdnem négyes) korona van. Teszek még fel róla még ma képet.
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4366 Dátum: 2010. December 29. - 09:43:25 »

Egy ígéretes villás bika agancsa: Azért ezen szerintem látni kell, hogy fejlődőképes!






Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4367 Dátum: 2010. December 29. - 09:44:39 »

és két év múlva:



Naplózva

" There is good out there "
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4368 Dátum: 2010. December 29. - 09:47:46 »

Ehhez azt is hozzá kell tenni, hogy a bal agancson erős hármas (majdnem négyes) korona van. Teszek még fel róla még ma képet.

Ja... úgy már érdekesebb a dolog...  Türelmetlenül
Naplózva

" There is good out there "
Virágkoszorú
Erdőkerülő
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 477



WWW
« Új üzenet #4369 Dátum: 2010. December 29. - 10:13:53 »

No igen, nem egyszerű a képlet sehogyan sem.... A genetika gubancos és furfangos dolog, arról nem is beszélve, hogy a szarvasállományunk genetikáját felmérni nem kis feladat lenne, ha belegondolunk. Szerintem egy adott egyed genetika háttere és képessége az agancsa alakulásához úgy egy harmad, legfeljebb 50% részt tesz ki. A többi a körülményektől sajnos nagyban függ, hisz ahol tényleg nem etetik a szarvast, ott az állomány átlagos lesz, vagy rosszabb, ha rossz az év, vagy jobb agancsot rak fel, ha piszok jó év volt (évszaknak megfelelő időjárás, a környéken értékes takarmány a mg-i területeken, stb. ). Emellett az élőhely, a táplálék megszerzésének körülményei, a táplálék összetétele, ami szintén hely-függő, az etetés-vagy hiánya, a zavarás mértéke, épp volt e betegség vagy nem, érte e valamelyiket kisebb-nagyobb baleset (pl: fennakadt férfiasságával valahol, összetűzésben lesérült-e -- ha túléli az adott évet, de sánta marad, akkor sem rak fel hozzá, mint személyéhez illő, méltó agancsot), ez a rengeteg környezeti tényező akár milyen a génkészlete 1 bikának, akkor is nagyobb szerepet kap, ha fejre állunk is. Ez minden vad és háziasított állatnál megfigyelhető. De csak ha a gímet vesszük, amint zárt kertbe kerül, és intenzív takarmányozást gyakorolunk, akkor már számos példa mutatta itt a fórumon is, hogy bizony az amúgy gyenge adottságú példány is ha nem a legszebb (intenzív tartásnál persze más a szép értrendje), de kiváló agancsot rak fel. Azon a közeli területen, amit említettem tegnap, hogy etetnek, olyan hullot agancsok vannak, hogy leginkább beülnék közéjük és napokig gyönyörködnék bennük, ha tehetném. Itt, ahol csak én etetek, ami valljuk be édes kevés, mert még nincs termelői kapacitásom, jóformán a természetből, meg a mg-i területekből táplálkoznak. A bika nagy, erős, gyönyörű, agancsa nem kimagasló, de azért "szép" és jó, évjáratfüggő. No persze a vándorlás is benne van...

 Teszek fel mindjárt képeket, az itteni és az ottani területekről,....(ha összeszedtem őket)
Naplózva

"Az emberek többsége beszél az állatokhoz, de csak kevesen értik, mit is mondanak."
Virágkoszorú
Erdőkerülő
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 477



WWW
« Új üzenet #4370 Dátum: 2010. December 29. - 11:39:48 »

Akkor lássuk:
"A" helyszín: nincs etetés, folyó és út keresztezi az erdőt, a "B" helyszínhez képest valamivel kevesebb mezőgazdasági terület.










A különböző méretekért bocsánat, beállítottam, hogy egy méretben töltse fel, d e ezek szerint nem sikerült...
Naplózva

"Az emberek többsége beszél az állatokhoz, de csak kevesen értik, mit is mondanak."
Virágkoszorú
Erdőkerülő
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 477



WWW
« Új üzenet #4371 Dátum: 2010. December 29. - 11:48:51 »

2. kör
"B" helyszín: sózás és etetés van, bár utóbbi nem fajspecifikusan, ugyanaz a folyó keresztezi az erdőt, és szintén egy út. Egy kicsivel több mg-i terület és szarvasmarha legelő is van, intenzíven vadászott rész.








A képminőségek nem az igaziak, de a lényeg látszik:
Több szarvas, jobb agancsokkal, ( bár hullott agancsokat kevesebbet tudok mutatni, de majd készítek képeket ismerősöméknél, mivel a legtöbb a vt. elnökének házát díszíti. )
Naplózva

"Az emberek többsége beszél az állatokhoz, de csak kevesen értik, mit is mondanak."
P Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 371


« Új üzenet #4372 Dátum: 2010. December 29. - 12:05:21 »

Miből látod, hogy jóképességű? Az örök villáshoz képest jóképességű, mert egyik szár koronás, bár eléggé gyenge ez a korona, nem is lett volna több ág rajta véleményem szerint... Nézd meg, vékony hosszú kifent, hegyes ágvégek, de rövid szár. Törpe féle szerintem, amit én találtam múltkor ahhoz hasonló... Az agancsnak már megvan a gyöngyözése, színe, szerintem ez a bika, már 7 év körül járt, vagy inkább fölötte... (pár villás szár már lehullott a fejéről...) csak éppen az a baja, hogy gyenge képességű... Felment volna, 6-7kg ig max egy pár év múlva, de én nem látom, nagy durranásnak, szerintem selejtezéskor sebezhették meg... bár kitudja... így hogy a szemág is törött...egy kamionnal is összecsaphatott...
Szia Elacc!
Szerinted ez a bika 7 éves? Szerintem max.5. Azt mondod vékony hosszú(?) hegyes ágvégek? Én nem látom őket! Én a szép középágat,a viszonylag hosszú jégágat,és a még bőven fejlődőképes koronát látom. Az agancs alakján látszik,hogy az alapok megvannak,erre kellett volna építkezni. Sajnos neki ez nem sikerült. Emelem
Naplózva

"Azt szeretném hát,hogy elsősorban hazai erdőszaga legyen ennek az írásnak.Gyantás fenyőszaga,frissen kaszált szénaszaga,eső utáni gombaszaga!"Gr Sz.Zs
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4373 Dátum: 2010. December 29. - 12:10:30 »

Pffff  Vadász ezek már nekem túl bonyolult dolgok...  Ördög Ördög Ördög
Naplózva

" There is good out there "
Virágkoszorú
Erdőkerülő
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 477



WWW
« Új üzenet #4374 Dátum: 2010. December 29. - 12:15:38 »

Hogy tisztább legyen a helyzet, íme a bika koponyájáról készült közeli képek:







Holnap lesz kifőzve, meg összerakva, remélem úgy jobb képek lesznek.
Naplózva

"Az emberek többsége beszél az állatokhoz, de csak kevesen értik, mit is mondanak."
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4375 Dátum: 2010. December 29. - 14:11:53 »

Csak annyit szeretnék még elmondani Wildheger Úrnak, hogy:

Ez a bika egy hatalmas szürkemarha telep mellett, legelő, környékén fejlődik növekedik, a képeken látható csodálatos módon, és amint mondottam, immáron 7. éves!!!:

« Új üzenet #4308 Dátum: 2010. December 13. - 11:28:07 »









Naplózva

" There is good out there "
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #4376 Dátum: 2010. December 29. - 14:31:57 »

Szia Fanni!
Együttélés és versengés . Ökológia és evolúció a Servus elaphus inhomogén populációiban, a terepi- és modellező ökológus szemével . A kiragadott példa is mutatja az egyed alacsony környezeti tolarenciáját, az őt körülvevő agresszív környezeti hatásokkal szemben ! Pl. egy 9,3 x 62-es haslövés...!  Nyihi Ördög Vigyorog
Bocs !
 Ölel Emelem
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #4377 Dátum: 2010. December 29. - 14:50:29 »



De vegyük úgy, hogy nem egy bikáé a két agancs.... :Mosolyog, de akkor sem látsz a  felső villás a középső villás, és az alsó villás trófea agancsai között semmi különbséget? Azt mondod, ha ugyan úgy kertben nőttek volna föl, mindegyiknek teljesen egyforma koronás agancsai lettek volna? Azt gondolod ha egy palotapincsit, egy német juhász, meg egy pitbullt, csecsemő korában egy zárt kertbe teszel, mind a három kutya bernáthegyi lesz?   Vállat von

Én azt szajkóztam az elején is, meg most is, hogy a szakmai dilettantizmus miatt nagyon sok villás bikát hibásan lőnek ki. De ha valakit komolyan érdekel a gímállomány, hullott agancsokat sokat tanulmányoz, akkor az nagyobb eséllyel tud hatékonyan selejtezni, mint aki nem ért hozzá! Látni kell, hogy melyik bika agancsai gyengébbek, melyik nem fejlődőképes. Azt nem mondhatod, hogy ne lőjenek a vadászok egyetlen villás bikát sem, mert ígéretes koronás válik belőle...



Vagyha Dani De Vito-t bezárod egy étterembe tíz évre, és minden nap degeszre tömöd Schwarzenegger-ré dagad?  Röhög  Stoel
Naplózva

" There is good out there "
Virágkoszorú
Erdőkerülő
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 477



WWW
« Új üzenet #4378 Dátum: 2010. December 29. - 19:36:01 »

Szia Fanni!
Együttélés és versengés . Ökológia és evolúció a Servus elaphus inhomogén populációiban, a terepi- és modellező ökológus szemével . A kiragadott példa is mutatja az egyed alacsony környezeti tolarenciáját, az őt körülvevő agresszív környezeti hatásokkal szemben ! Pl. egy 9,3 x 62-es haslövés...!  Nyihi Ördög Vigyorog
Bocs !
 Ölel Emelem

 Kacsint Ördög Emelem
Naplózva

"Az emberek többsége beszél az állatokhoz, de csak kevesen értik, mit is mondanak."
svferi
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1265



« Új üzenet #4379 Dátum: 2010. December 29. - 20:17:02 »

Ja... úgy már érdekesebb a dolog...  Türelmetlenül

Íme:





Szerintem itt a következő évben duplavilla, a másik oldali villából hármas korona le(hete)tt volna.

(Az a lyuk rajta nem öröklődő tulajdonság Vigyorog)
 Emelem
Naplózva

" Nemcsak a jó pap, de a jó vadász is holtig tanul..."
Oldalak: 1 ... 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 [292] 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 312 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: