Oldalak: 1 ... 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 [232] 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1920949 alkalommal)
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #3465 Dátum: 2010. Október 11. - 11:37:18 »

Jaj, hát ez biztosan teljesen más bika, csak a dárdás életbika szerelem miatt gondoltam, hogy értékelitek. Nekem szerelem volt az első pillantásra. Itt van még egy kép róla. Gyönyörű rücskös, varacskos....
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
Lacus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3936



« Új üzenet #3466 Dátum: 2010. Október 11. - 11:40:25 »

Csontmetsző  Wave ! Értékelném , ha a töretet én kapom  Ördög
Naplózva

Üdv Lacus.

/ " Ifjaik majdnem mindennap vadászaton voltak; ezért aztán attól az időtől fogva mindmostanáig a magyarok jobb vadászok is, mint a többi nemzetek.  "  / Anonymus
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #3467 Dátum: 2010. Október 11. - 11:51:35 »

Na igen, minden igaz vadász életében Karácsony lenne az a nap. Talán el sem bírná a kalapom! Vigyorog
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
fabrigo
erdész
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 313



« Új üzenet #3468 Dátum: 2010. Október 11. - 13:33:38 »

Üdv!

Eddig nem tudtam,hogy az újudvari bika hogyan lehet 15kg felett, aztán megláttam ezt!!! Meglepődött Meglepődött Meglepődött


Anno a FeHoVa-n a lefőzött trófeáról csináltam pár képet, ott jobban látni a méreteket!

Üdv Fabrigo!
Naplózva

Olyan a békéért harcolni, mint a szüzességért dugni.
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #3469 Dátum: 2010. Október 11. - 13:36:27 »

S.Peti, Lajos a kedvetekbe szeretnék járni...

"A foglalkozás elérte célját" - ahogy a Magyar Néphadseregben mondották egykor.
Köszönjük!
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #3470 Dátum: 2010. Október 11. - 13:50:11 »

Szervusz Lajos!
A fél állkapocs hozzám került, én 13 évesre becsültem a csiszolatból, metszetet nem készítettem.
A trófeatömeg viszont rendkívül érdekes:
A 24 órás akkor ezek szerint 16,12kg (én valami 16,30 körülire emlékeztem)
A másodfokú bírálaton Bp-en 15 és fél körülire emlékszem.
A Lentiben tartott 2010-es nemzetközi bírálaton pedig már "csak" 14,56kg volt.


A bika tavaly szept. 18-án esett, a 24 órás súly 16,12.
A bírálat szept. 30-án volt, ekkor valóban 15.5 kg-ot mértek. 
A Lentiben tartott bírálatról nincs információm, de biztosan annyi, mint amit mondasz.
Összességében 10 % súlycsökkenés. Sokallod?
Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #3471 Dátum: 2010. Október 11. - 16:14:24 »

A bika tavaly szept. 18-án esett, a 24 órás súly 16,12.
A bírálat szept. 30-án volt, ekkor valóban 15.5 kg-ot mértek. 
A Lentiben tartott bírálatról nincs információm, de biztosan annyi, mint amit mondasz.
Összességében 10 % súlycsökkenés. Sokallod?

Szervusz Lajos!
Őszintén megvallva, egy kicsit igen.
Először a másodfokú bírálatnál lepődtem meg. Nekem a 60 dkg különbség, nem egészen két hét alatt, soknak tűnik. Persze a tárolási körülmények erősen befolyásolhatták ezt.
Aztán a minap került a kezembe a Lentiben történt bírálati lap és láttam a súlyt (14,56kg).
Igazából eddig még nem foglalkoztam a beszáradás mértékével, nem néztem utána más bikáknál, de lehet, hogy megteszem.
Van egy-két emlékem 24 órás súlyokról és utána a bírálati mérésről és messze nem volt ilyen arányú csökkenés. Csak ezért merült fel bennem a kérdés.
Vadászüdv!
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3472 Dátum: 2010. Október 11. - 16:34:57 »

Szervusz Lajos!
Őszintén megvallva, egy kicsit igen.
Először a másodfokú bírálatnál lepődtem meg. Nekem a 60 dkg különbség, nem egészen két hét alatt, soknak tűnik. Persze a tárolási körülmények erősen befolyásolhatták ezt.
Aztán a minap került a kezembe a Lentiben történt bírálati lap és láttam a súlyt (14,56kg).
Igazából eddig még nem foglalkoztam a beszáradás mértékével, nem néztem utána más bikáknál, de lehet, hogy megteszem.
Van egy-két emlékem 24 órás súlyokról és utána a bírálati mérésről és messze nem volt ilyen arányú csökkenés. Csak ezért merült fel bennem a kérdés.
Vadászüdv!

Szervusztok a 10%-os beszáradási súlycsökkenés teljesen reális és szobahőmérsékleten tárolva a trófeát az kb fél év alatt veszti el az elveszthető víztartalmát és ekkorra a súlya 10%-ot veszt a  lefőzött nyersen mért 24 órás  súlyhoz képest....

A falra tett 5 kg-os hullajtott agancsom mostanában mérve, már csak 4,5 kg az eredetileg 7,6 kg súlyú bikatrófeám, a költözködéskor mérve már csak  6,8 kg volt.....

Üdv. forsterh
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #3473 Dátum: 2010. Október 11. - 16:45:26 »

Szervusztok a 10%-os beszáradási súlycsökkenés teljesen reális és szobahőmérsékleten tárolva a trófeát az kb fél év alatt veszti el az elveszthető víztartalmát és ekkorra a súlya 10%-ot veszt a  lefőzött nyersen mért 24 órás  súlyhoz képest....

A falra tett 5 kg-os hullajtott agancsom mostanában mérve, már csak 4,5 kg az eredetileg 7,6 kg súlyú bikatrófeám, a költözködéskor mérve már csak  6,8 kg volt.....

Üdv. forsterh

Szia Zoli!
Igazad lehet, egyszerűen csak furcsa volt 12 nappal az elejtés után a várva várt 16kg feletti trófeát  a mérlegeléskor jóval az alattinak látni. Persze így is iszonyú jó érzés volt kézben tartani.
Üdv!
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3474 Dátum: 2010. Október 11. - 17:22:21 »

Szervusztok a 10%-os beszáradási súlycsökkenés teljesen reális és szobahőmérsékleten tárolva a trófeát az kb fél év alatt veszti el az elveszthető víztartalmát és ekkorra a súlya 10%-ot veszt a  lefőzött nyersen mért 24 órás  súlyhoz képest....

A falra tett 5 kg-os hullajtott agancsom mostanában mérve, már csak 4,5 kg az eredetileg 7,6 kg súlyú bikatrófeám, a költözködéskor mérve már csak  6,8 kg volt.....

Üdv. forsterh

Hello!

Őszintén szólva kicsit szégyenlem magam, hogy most ezt kérdezem, de mire gondolsz mikor a víztartalom elveszítését írod? A súlyvesztés egy része, a koponyacsont száradása, aminek tényleg csak víztartalma van. Viszont a súlyvesztés nagy része gondolom, hogy az agancsban lévő vér beszáradásának köszönhető. (igaz, hogy a vérből is csak a víz párolog el...)Ez az agancs alul abnormálisan vaskos, több a szivacsos rész, ezért száradt rövid időn belül, viszonylag sokat. Úgy tudom kétfajta agancstípus van ami a belső vastagságot illeti. Van olyan agancs ami szivacsosabb, és van aminek vastagabb a fala, ami ugye tömör csont. Aztán én azt tapasztalom, hogy minél öregebb egy bika, annál tömörebb (nehezebb) az agancsa... Viszont még nem fűrészeltem el trófeát és nem tudom mennyi vér lehet az agancsokban...
Pár éve találtam párban márciusban egy szép hullott 5kg körüli friss agancsot, aminek a nagy koca lerágta majdnem tövig minden ágát! Mikor megtaláltam azt hittem szívrohamot kapok...  Rííí  (A malacos nagy koca vackától pár méterre hullott...) Szóval az ágak tövig levoltak rágva és tiszta vér volt a rágásnál és belül az agancs... Akkor ősszel gondolom mégtöbb vér volt benne...

Naplózva

" There is good out there "
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3475 Dátum: 2010. Október 11. - 17:59:08 »

Hello!

Őszintén szólva kicsit szégyenlem magam, hogy most ezt kérdezem, de mire gondolsz mikor a víztartalom elveszítését írod? A súlyvesztés egy része, a koponyacsont száradása, aminek tényleg csak víztartalma van. Viszont a súlyvesztés nagy része gondolom, hogy az agancsban lévő vér beszáradásának köszönhető. (igaz, hogy a vérből is csak a víz párolog el...)Ez az agancs alul abnormálisan vaskos, több a szivacsos rész, ezért száradt rövid időn belül, viszonylag sokat. Úgy tudom kétfajta agancstípus van ami a belső vastagságot illeti. Van olyan agancs ami szivacsosabb, és van aminek vastagabb a fala, ami ugye tömör csont. Aztán én azt tapasztalom, hogy minél öregebb egy bika, annál tömörebb (nehezebb) az agancsa... Viszont még nem fűrészeltem el trófeát és nem tudom mennyi vér lehet az agancsokban...
Pár éve találtam párban márciusban egy szép hullott 5kg körüli friss agancsot, aminek a nagy koca lerágta majdnem tövig minden ágát! Mikor megtaláltam azt hittem szívrohamot kapok...  Rííí  (A malacos nagy koca vackától pár méterre hullott...) Szóval az ágak tövig levoltak rágva és tiszta vér volt a rágásnál és belül az agancs... Akkor ősszel gondolom mégtöbb vér volt benne...



Igen az agancsban van vér mindaddig, míg a bika a fején hordja.... nagyon jól példázta ezt egy évekkel ezelőtt a bőgésben agancson is lőtt szarvas trófeája, amelynek félig ellőtt szárából még napokkal utána is vérrel festett folyadék szivárgott..... Mire azonban elhullajtásra kerül az agancs a szállítóedények eltömődnek,  trombocitálódnak, a vérszállító erek az agancs rózsája alá húzódnak vissza és a pecséten is az elhulláskor már csak minimális vér található, ha egyébként az elhullajtás nem mechanikai sérülés, hanem egészséges és természetes folyamat eredményeképpen megy végbe......Az agancs fajsúlya idősebb korban nem a bika korától, hanem fogainak állapotától függ, egy rossz és romlott fogazatú bika nem tudja a fásszárú táplálékot feldolgozni, ezért agancsa nagyon könnyű és porózusos is lehet.....mert táplálkozása csak néhány általa még felvehető lágyszárú növényre szűkül le......Egyébként pedig testünk 75%-a víz és ezzel a szarvasok sincsenek másképp.....
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3476 Dátum: 2010. Október 11. - 18:50:22 »

Igen az agancsban van vér mindaddig, míg a bika a fején hordja.... nagyon jól példázta ezt egy évekkel ezelőtt a bőgésben agancson is lőtt szarvas trófeája, amelynek félig ellőtt szárából még napokkal utána is vérrel festett folyadék szivárgott..... Mire azonban elhullajtásra kerül az agancs a szállítóedények eltömődnek,  trombocitálódnak, a vérszállító erek az agancs rózsája alá húzódnak vissza és a pecséten is az elhulláskor már csak minimális vér található, ha egyébként az elhullajtás nem mechanikai sérülés, hanem egészséges és természetes folyamat eredményeképpen megy végbe......Az agancs fajsúlya idősebb korban nem a bika korától, hanem fogainak állapotától függ, egy rossz és romlott fogazatú bika nem tudja a fásszárú táplálékot feldolgozni, ezért agancsa nagyon könnyű és porózusos is lehet.....mert táplálkozása csak néhány általa még felvehető lágyszárú növényre szűkül le......Egyébként pedig testünk 75%-a víz és ezzel a szarvasok sincsenek másképp.....

Tehát akkor amikor az agancs elkezd "trombocitálódni" azt fölülről lefelé teszi, és gondolom elkezdődik az utolsó barka foszlány lehullása után, vagy még előtte (?) Az agancs száradása is, (emiatt) fölülről lefelé fokozatosan megy végbe... De amit találtam hullott agancsot abban a korona ágakban is volt még véres folyadék, és nem volt sérült a rózsatő, meg egymás mellé hullott a két szár. De gondolom, hogy valami betegsége mégis lehetett az állatnak, hogy először az agancs tövénél indult meg a folyamat, ott alakult ki a trombózis, (vagy ez a normális?) és a vérkeringés egyszerre szűnt meg az egész agancsban (?).  Gondolom, hogy ennél a 16 kiló fölötti agancsnál sem volt minden rendben a trombózisos folyamattal (a sejtelhalással) ezért a hirtelen súlyvesztés...? (biztos kellemetlen szagokat árasztott a  trófea...)  Az agancstő a rózsa is rendellenes...
Naplózva

" There is good out there "
oregszabo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 121



« Új üzenet #3477 Dátum: 2010. Október 11. - 19:18:47 »



Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3478 Dátum: 2010. Október 11. - 19:18:57 »

Tehát akkor amikor az agancs elkezd "trombocitálódni" azt fölülről lefelé teszi, és gondolom elkezdődik az utolsó barka foszlány lehullása után, vagy még előtte (?) Az agancs száradása is, (emiatt) fölülről lefelé fokozatosan megy végbe... De amit találtam hullott agancsot abban a korona ágakban is volt még véres folyadék, és nem volt sérült a rózsatő, meg egymás mellé hullott a két szár. De gondolom, hogy valami betegsége mégis lehetett az állatnak, hogy először az agancs tövénél indult meg a folyamat, ott alakult ki a trombózis, (vagy ez a normális?) és a vérkeringés egyszerre szűnt meg az egész agancsban (?).  Gondolom, hogy ennél a 16 kiló fölötti agancsnál sem volt minden rendben a trombózisos folyamattal (a sejtelhalással) ezért a hirtelen súlyvesztés...? (biztos kellemetlen szagokat árasztott a  trófea...)  Az agancstő a rózsa is rendellenes...

Azért az agancsban korántsincs olyan mértékű vérkeringés, mint mondjuk a végtagokban, hanem egy lelassult rengeteg savakban oldódott sót szállít és a nedvességet kivonva a sók beépülnek az agancs külső héj, (kéreg) részének belső falába, ezzel erősítve az agancs állagát, keménységét....Ha télen megfigyeled, akkor a szarvas szőrére hullott hó a hátán sokáig megmarad és nem olvad le, mert a szőrzet nagyon jól szigetel, ugyanakkor az agancsra hullott hó megmaradhat az ágak végén, mert ott már minimális a keringés, gyakorlatilag nincs is, de elolvad a főágak közén és tövén és a száron és az ahhoz közelebb eső részeken, mert ott keringés, vérszállítás van, s mint ilyen hőmérséklete is van, tehát képes leolvasztani a havat....
Naplózva
oregszabo
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 121



« Új üzenet #3479 Dátum: 2010. Október 11. - 19:21:14 »

Bocs, elnéztem...
Naplózva
Oldalak: 1 ... 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 [232] 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: