Oldalak: 1 ... 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 [218] 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 933   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Szarvasbika  (Megtekintve 1920657 alkalommal)
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #3255 Dátum: 2010. Október 03. - 21:49:35 »


A 2005-ös agancsa...


Szia elacc!
Kezd érdekes lenni a dolog!
A megyehatár mely részén járt ez a bika?
Kíváncsian várom a folytatást!
 Emelem
Naplózva

Üdv: Bence
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #3256 Dátum: 2010. Október 03. - 22:36:24 »

 vita........ Piál........ gyozo Igen
L.
Naplózva
Deer
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 277


WWW
« Új üzenet #3257 Dátum: 2010. Október 04. - 07:42:34 »

Ma volt a kijózanodás napja....   holnap bővebben róla....






Szia Zoli!
Jó eséllyel ugyanarról a bikáról lehet szó.
Akkor ez most csalódás, vagy örömünnep?
Vadászüdv!
Naplózva
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #3258 Dátum: 2010. Október 04. - 08:17:47 »

Szia elacc!
Kezd érdekes lenni a dolog!
A megyehatár mely részén járt ez a bika?
Kíváncsian várom a folytatást!
 Emelem

Hello!

A bika a Mátranovák, Nádújfalu, Mátraballa, Szajla, Ivád közti erdőségben járt és táplálkozott! A Pétervásárai vadásztársaság területén ejtették el idén szeptemberben. Az elejtés helye: Ivád (Varjas)

Mutatom a 2006-os szárakat. Nem tudom együtt, mert látszana a 20007-es is, azt meg még nem akarom..., a 2007-esnél is változtatott még a bika az agancson, nem is keveset...

Számomra a villás szár fejlődése a megdöbbentő... Úgy gondoltam, (gondolom) hogy a sérülés gyógyulása volt az oka, hogy már egy szép hatos szárat rakott a jobb oldalra ami 3,2 kg súlyú lett. Viszont a bal szárat már nem rakta ilyen intenzíven, inkább szépítette gyöngyözésben, színben egyaránt... a súlya 3,7 kg.

Holnap fölrakom a többi szárat... Aztán majd a gyönyörű trófeát...






« Utoljára szerkesztve: 2010. Október 23. - 12:33:36 írta Voldemort » Naplózva

" There is good out there "
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #3259 Dátum: 2010. Október 04. - 10:04:03 »

Hello!

A bika a Mátranovák, Nádújfalu, Mátraballa, Szajla, Ivád közti erdőségben járt és táplálkozott! A Pétervásárai vadásztársaság területén ejtették el idén szeptemberben. Az elejtés helye: Ivád (Varjas)

Mutatom a 2006-os szárakat. Nem tudom együtt, mert látszana a 20007-es is, azt meg még nem akarom..., a 2007-esnél is változtatott még a bika az agancson, nem is keveset...

Számomra a villás szár fejlődése a megdöbbentő... Úgy gondoltam, (gondolom) hogy a sérülés gyógyulása volt az oka, hogy már egy szép hatos szárat rakott a jobb oldalra ami 3,2 kg súlyú lett. Viszont a bal szárat már nem rakta ilyen intenzíven, inkább szépítette gyöngyözésben, színben egyaránt... a súlya 3,7 kg.

Holnap fölrakom a többi szárat... Aztán majd a gyönyörű trófeát...








Üdv
Tényleg sokat fejlődött!
Létezhet, hogy ez egy későn érő típusú bika? 6 év körül csak villa, aztán meg belehúz!
Pétervására környékéről szoktunk jó bikákról híreket kapni (persze Mátrai viszonylatban jó bikák)!
Várom a folytatást!
Naplózva

Üdv: Bence
Turpi
Vendég
« Új üzenet #3260 Dátum: 2010. Október 04. - 10:23:46 »

Hát igen kiváncsivá tettél, nem hittem volna hogy ilyen fejlődésbe fog ez a bika!
Naplózva
kalcsob
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 667



« Új üzenet #3261 Dátum: 2010. Október 04. - 11:00:53 »

http://forestpress.hu/jie_hu/index.php?option=com_content&task=view&id=19187&Itemid=1
Naplózva

Üdv: Bence
hunter55
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 195



« Új üzenet #3262 Dátum: 2010. Október 04. - 11:18:21 »

 Baranya m. történt-e valakinél illetve van e tudomása valakinek arról hogy a meg állapított bika kilövési keret megye szintű döntés következtében bizonyos Vt.-nál csökkentésre került?
Szeptember huszadika után, pontos dátumot nem tudok. ( fontos lenne)
Naplózva

hunter55
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #3263 Dátum: 2010. Október 04. - 13:57:33 »

Egy peches börzsönyi vadászat !  Vigyorog
A bika a lövés után, leszegett fejjel nekirohant a 10 m-re álló gyertyánnak . A jobb szemág beletörött a fába, a fél szár meg pörögve elrepült vagy 5 méterre...!
A vendég néhány perces döbbent pislogás után, úgy döntött, hogy nem piszkálja ki a szemágat, hanem egy darab körbevágott fával együtt viszi haza és így, három darabban teszi fel a trófeát a falra...!! Ördög Igen Vigyorog Emelem
Naplózva
csontmetsző
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3311


Vadász-Csontmetsző


WWW
« Új üzenet #3264 Dátum: 2010. Október 04. - 14:02:05 »

Gemenci disznós kertbe kezdéskor bezárt fiatal bikáról hallottam(régi történet). Kíváncsian figyelték évről évre ezt a  középszerű villás bikát. Megmaradt öreg koráig a hullott agancsaival együtt, senkit sem zavart a disznók között. A jó etetés mellett is csak átlagos villás agancsokat rakott fel, míg nem 13 évesen "megbokrosodott" a jól ismert bika, ugyanis hatalmas erős koronákkal kiváló fejdíszt rakott fel váratlanul. Na ez természetesen a vesztét is okozta. Csak az utolsó pillanatban "finiselt". Ez a villa kérdés egy jó ürügy azt hiszem arra, hogy valami irányvonal mentén bele lehessen nyúlni az állományba a vadgazdának. Ha minden szarvasbika megöregedhetne, azt hiszem megváltoznának a téziseink. Wave De hát ez csak álmodozás...  
Naplózva

" Majd ha a kép előtt állva szinte érzed a disznó szagát, akkor lesz jó a kép! "
- Csergezán Pál -
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #3265 Dátum: 2010. Október 04. - 16:21:55 »

A szárhosszról pedig már korábban beszélgettünk ez tiszta genetikai tulajdonság.... azért olyan nehéz ezen változtatni...Viszont hiába hozza a genetikailag kódolt szárhosszat a hegyvidéki szarvas, ha a környezeti élőhely a körméretek növelésében nem partner....

Egy kis érdekesség szárhossz ügyben:
A nálunk esett és az egyik vadászújságból korábban belinkelt bikának azévben elesett a "mellékbikája" is (a háremúr eleste előtt 3 nappal), mely 130 cm körüli szárhosszal, 224 kg testömeggel rendelkezett, s a trófeasúlya "csak" 10.75 kg volt (élőben még ennyinek sem saccoltuk, a hatalmas test miatt "kicsinek" tűnt a trófea), míg a "platzhirsch"-nek, ha jók az emlékeim, nemsokkal haladták meg a szárhosszok a 100 cm-t, s korban is egy évvel fiatalabb volt, míg "test" az átlagos 170 kg körüli tömeget hozta. Ugyanakkor esett már olyan 11 éves bika is, mely 120 cm körüli szárhosszakkal rendelkezett, 9.9 kg lett a fizetősúlya, a "testtömeg" viszont csak 134 kg, s a koponya hossza is 2 cm-rel rövidebb volt az átlagnál (élőben mutatott akkorát, hogy hűha, a legszerényebb becslés is 11 kg feletti volt). Tudom, ezek nem átlagos esetek, csak érdekességként említettem meg a szárhosszakkal kapcsolatban. Most akkor melyik a jó, a hosszú, de "könnyű" agancs, vagy a rövid, de "nehéz"? Élőhelyben nagyságrendileg ugyanazokról van szó. Ha megtalálom a megfelelő CD-t, akkor tudok képeket is mellékelni.
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
forsterh
Vendég
« Új üzenet #3266 Dátum: 2010. Október 04. - 16:41:01 »

Szervusztok!

Tegnap volt számomra a kijózanodás napja és mivel ez nem minden tanulság nélküli, így nagyon szívesen megosztom veletek is, mert a jó pap is holtig tanul.....



Erről a bikáról lenne szó, amelyet pátyulgattam itt egy hónapon keresztül, hogy kerülje el a puskagolyót és a végül pedig az est közepén lefotózva (8oo ISO) a készült kép kielemzése kapcsán közösen becsléseket tettünk  itt a fórumon a bika korára és a jelenlegi trófeasúlyára......
Minden becslésnél pontosabb azonban, ha a bika előző évi hullajtott agancsát tapogathatja meg az ember... ezzel én is tisztában vagyok és egy nagy átütő offenzívát indítottam aminek nem várt gyors siker lett a vége, mert tegnap megjelent egy ismerős, kezében a kérdéses bika idén tavasszal elhullajtott jobb oldali agancsával....  Még egy szót sem szólt hogy mi járatban van, de ahogy kivette a gépkocsi csomagtartójából a fél agancsot nekem máris lúdbőrzött a bőrőm és meredezett a szőr a hátamon....mert rögtön tisztában voltam vele, hogy ezt az agancsot keresem és aztán azonnal azt is láttam, hogy messze alatta marad a becslésünkben körvonalazott 10 éves kornak és a 13 kg-os trófeasúlynak.
Mivel úgy tűnik, hogy a jobb szár hatalmas méretű szemága alapján visszatérően beazonosítható lesz ez a bika, lemértük a hullajtott agancs méreteit és beillesztve egy online trófeabírálati lapba elvégeztük a bika képzelt trófeájának bírálatát.
A hullajtott jobb oldali agancs súlyát lemértük ezt 3,65 kg-nak találtuk... ezt felszoroztuk 1,1-el, mert már elég régen volt az idei tavasz és agancs 10%-ot veszt súlyából így tehát a tavaszi nyers agancssúlyt azt kerek 4 kg-ba számítottuk + 2 kg a lefőzött nagykoponyára és a múltévi trófeasúlyát így 10 kg-ba relizáltuk.....Ezt követően a táblázatból megállapítottuk, hogy ehhez az agancssúlyhoz a jobb képességű bikáknál 8 esztendő tartozik, ha ez igaz, akkor ez a bika most a bőgésben a 9. életévét taposta.... tehát a 10 éves korbecslés ezennel megbukott.....
A súlynál még szomorúbb a helyzet, mert ha átlagot számolok, akkor 9 éves tehát jelenlegi korában viselt trófeája nem lehet több, mint 11 kg.
Ha ezt még egy kicsit erőszakolom és azt mondom, hogy de ez egy kiemelkedő képességű szarvasbika, akkor sem tudhat többet az idén, mint 11,5 kg trófeasúly, ami azért jelentősen elmarad a 13 kg becsülttől.....  Nos innen jött a kijózanodás.... nem esett jól, de mivel ez már nem sötétben tapogatózás, azért nagyon tanulságos volt....Aztán jöttek itten még más dolgok is.... esküdtem volna, hogy ez a bazi szemág legalább 60 cm hosszú, ezzel szemben igaz csak a tavalyi agancson mérve (ez azért az idein lehet nagyobb) mindösszesen 45 cm volt.....(aaaahhhh de melléláttam) és a szárhossz is amit a 120 cm közelében lébecolónak gondoltam, a szégyenteljes 97 cm-t hozta, pedig én mértem volna szívesen többet is.....( igaz, hogy ez is nőhetett az idei agancson)

http://www3.pic-upload.de/04.10.10/bpdedylbpsd7.jpg

Egyébként pedig nagyon jó kis bika ez....a levetett agancson a koronában az idei új ágak nyomai már kis dudorokként felfedezhetőek voltak...Kapott egy nevet tőlünk és hát lemérve az agancsa paramétereit nyilvántartásba vettük, hogy legközelebb jövő tavasszal a megtalált akkori agancsai alapján konkrétan tudjuk mérni a fejlődése ütemét ezzel javítva a táblázatom gyakorlati alkalmazhatóságát....
A piros színnel festett négyzetek jelölik azokat a paramétereket ( vizsgált hullajtott agancs alapján) amely területeken még javulni kell a bikának... Ezek mindegyike (rózsakörméret, trófeasúly, ágak száma, középágak hossza, gyöngyözés) a korral függ össze, annak előrehaladtával ezek javulni fognak és alkalmassá tehetik ezt a bikát a kapitális méretek elérésére... A tavalyi teljesítménye alapján is már 10 IP-vel meghaladta az aranyérmes minőséget.... ezért is lenne fontos elejtésének idejét messze kitolni....
Visszaolvasva aztán látom, hogy vannak egy páran akik nagyon közeli becsléseket tettek a kor és a trófeasúly vonatkozásában is....Őtőlük elnézést kérek, hogy becslésemmel túl lőttem a realitásokon, de mára eljött a kijózanodás napja...És van számomra is egy nagy tanulsága a dolognak ... mégpedig a test és a kor markír jegyei akárhogyan is van nagyfokú szubjektivitásra adnak lehetőséget, míg a mérhető összefüggések, bár csalódásokat okozhatnak, de mégis igazak....objektívek...
Mindenesetre örülök, hogy tisztán láthatunk ebben a kérdésben......

Üdv. forsterh
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #3267 Dátum: 2010. Október 04. - 16:54:04 »

Zoli!
Korrekt! Igen Igen Igen
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
P Csaba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 371


« Új üzenet #3268 Dátum: 2010. Október 04. - 18:53:16 »

Zoli!
Ne légy csalódott,lehet még ez a bika 13 kg-os. Addig is marad az izgalom,és a várakozás,hogy sikerül-e megtalálni az eldobott szárakat. Egyébként azt hiszem a 2003.februári Nimródban van egy cikk a gímszarvasbika agancshullajtási idejének kiszámítására,erről mi a véleményed? Egyébként melyik megyében található ez a bika?
Naplózva

"Azt szeretném hát,hogy elsősorban hazai erdőszaga legyen ennek az írásnak.Gyantás fenyőszaga,frissen kaszált szénaszaga,eső utáni gombaszaga!"Gr Sz.Zs
Boki
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 144



« Új üzenet #3269 Dátum: 2010. Október 04. - 18:59:35 »

Egy kis érdekesség szárhossz ügyben:
A nálunk esett és az egyik vadászújságból korábban belinkelt bikának azévben elesett a "mellékbikája" is (a háremúr eleste előtt 3 nappal), mely 130 cm körüli szárhosszal, 224 kg testömeggel rendelkezett, s a trófeasúlya "csak" 10.75 kg volt (élőben még ennyinek sem saccoltuk, a hatalmas test miatt "kicsinek" tűnt a trófea), míg a "platzhirsch"-nek, ha jók az emlékeim, nemsokkal haladták meg a szárhosszok a 100 cm-t, s korban is egy évvel fiatalabb volt, míg "test" az átlagos 170 kg körüli tömeget hozta. Ugyanakkor esett már olyan 11 éves bika is, mely 120 cm körüli szárhosszakkal rendelkezett, 9.9 kg lett a fizetősúlya, a "testtömeg" viszont csak 134 kg, s a koponya hossza is 2 cm-rel rövidebb volt az átlagnál (élőben mutatott akkorát, hogy hűha, a legszerényebb becslés is 11 kg feletti volt). Tudom, ezek nem átlagos esetek, csak érdekességként említettem meg a szárhosszakkal kapcsolatban. Most akkor melyik a jó, a hosszú, de "könnyű" agancs, vagy a rövid, de "nehéz"? Élőhelyben nagyságrendileg ugyanazokról van szó. Ha megtalálom a megfelelő CD-t, akkor tudok képeket is mellékelni.
A 130-as szárhossz rendkívüli, várjuk a képeket!
Naplózva
Oldalak: 1 ... 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 [218] 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 ... 933   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: