Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 224   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Hullott Agancs  (Megtekintve 806711 alkalommal)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #180 Dátum: 2009. Május 31. - 13:08:17 »

Kedves Forsterh!

Én beszállok, de csak az olvasás, és a tanulgatás erejéig! Nekem a gímszarvas egy olyan távoli és ismeretlen terület, amit csak ugatni tudok, mint kutya a holdat! Ez egy olyan terület, amit hiába tanultam, (könyvekből) gyakorlatom soha nem volt benne! Ezért sem lőttem soha (lehetőségem volt bőven) csak egy tehenet, és egy borjút! Vallom, a Bikát ki kell érdemelni, legfőképpen azzal, hogy legalább el tudjuk bírálni hibátlanul!  :Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #181 Dátum: 2009. Május 31. - 13:25:45 »

Szervusz Forsterh!

Én 1 kilós száranként növekedésről tudok biztosan, ezért 2 kilót nyugodtan merek mondani.

Nyilván előfordulhat ennél nagyobb is, de hogy mennyivel?
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #182 Dátum: 2009. Május 31. - 13:40:24 »

Szervusztok!
Arról van szó, hogy a múltkori agancsszemlén Lábodon hozzám jött egy erdész és elhívott, megmutatott nekem két pár hullajtott agancsot. A szarvasbika ezekről az agancsokról jól beazonosítható, mert egy különleges osztott középág van a jobbszáron. Elmondása szerint a bika agancsait Páka (Zala megye) községet körülvevő vadászterületen  gyűjtötte, mégpedig a kisebbik párat tavaly tavasszal vette fel, míg a nagyobbikat pedig az idén tavasszal.
Hozom a képeket, amelyeket most rákattintósként teszek be, hogy nagyobba is meg tudjátok nézni, mint amit a szerveretek lehetővé tesz.




Az utolsó képről is jól konstatálható, hogy az egymást követő évek között egy bődületes teljesítmény látható a hossz és körméretek területén.
Ez azonban a súlyban is kifejeződik, mert a két hullajtott pár súlya közötti különbség 3 kg 70 dkg.
Erre persze azt mondtam, hogy a két hullajtott pár közé legyen szives behelyezni még egy év köztes hullajtott párját. Ő váltig erősítette, hogy ilyen nincs, higgyem el neki, hogy a két pár a tavalyi és az idei. Nos nincs okom kételkedni az elmondottakban.
Egy aggályom lehet, hogy tavaly az illető, a bikának a tavalyelőtti hullajtását vette fel, míg a tavalyi hullajtás egyelőre ismeretlen kezekben lehet. Ha ez a verzió hamis, akkor valóban egy olyan dologgal állunk szembe, amit ilyen mélységben még szabadterületen élő gímszarvas esetében egyáltalán nem tapasztaltam.
A magyarországi gímbika egy jobb élőhelyen évente átlagosan 0,85 kg-al gyarapítja trófeája súlyát. Van két időszak a bika életében amikor átlagon felül teljesít. Az első az hatéves korában van, amikor eléri a testi kifejlettségét és az összes bevitt energia nagyobbik része, mostmár az agancs megnevelésére fordítódhat. Ekkor akár 1,8 - 2 kg súlyt is belepakolhat a trófeájába egy esztendő alatt. Ezután következő években azonban erősen jár a nők után és ez jelentős energiákat vesz el tőle, nehezíti a téli inségből való kijövetelét és leromlott kondicióval kezdi a tavaszt. Ez az állapot csak 10 éves korára konszolidálódik, amikor is már óvatosabb duhaj, szereti még az asszonyt, de már csak egyet-kettőt és azt is csak a fiatalabbjából, akikkel diszkréten elvonul, nem harcol, nem strapálja le magát, kondiciója jelentős részét tavaszra is képes megtartani. Na ekkor aztán képes még az elkövetkező egymást követő két esztendőben nagyot javulni, esetlegesen 2-3 kg-ot tud javítani egy alkalommal az előző évi trófeájának a súlyán.
De hogy 5. évről 6. évre egy szabadterületi szarvasbika 3,70 kg-ot javítson a trófeasúlyán, én nekem még  idáig nem volt tapasztalatom és még most is hitetlenkedve fogadom ezt az állítást.
Várom a hozzászólásaitokat, olyanokét is, akik esetleg ebben a korban lévő kerítésben nevelt szarvasbikák trófegyarapodásáról rendelkeznek adatokkal.
Üdv. forsterh


Naplózva
wetzlar
Vendég
« Új üzenet #183 Dátum: 2009. Május 31. - 14:14:04 »

1. Azt tudom elképzelni, hogy az előző évi agancs volt az ami kiemelkedően gyenge volt, amennyiben tényleg nem "csinált" bikáról van szó.
(ezalatt nem azt értem, hogy kerti lenne, hanem, hogy tápozták...stb.)

2. Ugyanez lehet fordítva is, hogy ebben az évben nyúlt kiemelkedően magasat...
Alakja alapján amúgyis egy abnorm jellegű bikáról van szó, tehát előfordulhat, ilyesfajta "kihagyás" nála.

3. Nem egymást követő évben hullajtott agancsok vannak a képen.
Naplózva
Lupus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 258



« Új üzenet #184 Dátum: 2009. Május 31. - 15:29:08 »

Esetleg betegségből felépülés előtte évben? Az első agancs a betegség, de még akkor is valószínűleg hiányzik egy köztes agancs.  Vállat von
Naplózva

Üdvözlettel
Dances with Wolves
BErik
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1812



« Új üzenet #185 Dátum: 2009. Május 31. - 15:43:03 »

Szerintem is hiányzik egy köztes agancs.
Naplózva

"Amit csinálunk, ahhoz érteni kell. Amit mondunk, abban hinni kell. És akivel beszélünk -akit tanítunk- azt egyrészt szeretni kell, másrészt komolyan kell venni." Sz.L.
Urr Antal
Vendég
« Új üzenet #186 Dátum: 2009. Május 31. - 16:09:41 »

Nincs esetleg olyan fotód, amelyen a két szér pecséte jól látszik. vagy a helyszínen vizsgálgattad a koszorú átmérőjét. Szerény véleményem szerint az sokat elárul a bika koráról, korkülönbségéről. Annak átmérője elég szépen lineárisan szokott nőni. Ha nagyon nagy a különbség, akkor feltételezhetjük, hogy tényleg hiányzik egy köztes agancs.

De itt tényleg nagy a differencia a két szár között.

 Vállat von
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #187 Dátum: 2009. Május 31. - 16:27:38 »

Sziasztok! Köszönöm a hozzászólásokat, szerintem egyformán látjuk mindannyian.
A pecséteket tüzetesen megvizsgáltuk, minden hasadás, kitüremkedés, a rózsán áthaladó érpálya által létrejött lyukak, hajszálra egyeztek a kisebb és a nagyobb agancs megfelelő szárain. Ez viszont csak azt bizonyította, hogy kétségkivül ugyanannak a szarvasbikának az elhullajtott agancsait tapogatjuk.
Ha viszont elfogadva a TI és én általam is megtapasztaltakat és azt mondom, hogy ez egy jó képességű szarvasbika, amely ráadásul jó élőhelyen is él, tehát évente a közel 2 kg-t is beleviheti többletsúlyként a trófeájába, akkor egyértelműen látszik, hogy kell lenni még egy köztes trófeának. 3,70:2= 1,85 kg ez is egy nagyon tisztességes éves  teljesítmény egy ilyen korú gímbikától és legalább reális is, mert rímel az általunk megtapasztaltakkal értékben is. Egyébként pedig elképzelhetetlennek tartom, hogy egy szarvasbika az egy évre jellemző maximum trófeagyarapodás helyett kétév maximumát jellemző mértékben gyarapodjon, mert ahhoz két szarvasbika kellene két gyomorral és az egyébként használt élőhely táplálékforrásainak is meg kellene duplázódnia, hogy ez egy esztendő alatt következhessen be. Tehát az a véleményem, hogy igenis hiányzik egy köztes évjáratot megjelenítő hullajtott agancspár.
Naplózva
raki
Rügy
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 7


« Új üzenet #188 Dátum: 2009. Június 01. - 08:49:43 »

Köszönjük a szép felvételeket!Ritkán látni ilyet.
Köszönöm!!!
Naplózva
Bandi
Vendég
« Új üzenet #189 Dátum: 2009. Június 02. - 11:37:36 »

Sziasztok! Köszönöm a hozzászólásokat, szerintem egyformán látjuk mindannyian.
A pecséteket tüzetesen megvizsgáltuk, minden hasadás, kitüremkedés, a rózsán áthaladó érpálya által létrejött lyukak, hajszálra egyeztek a kisebb és a nagyobb agancs megfelelő szárain. Ez viszont csak azt bizonyította, hogy kétségkivül ugyanannak a szarvasbikának az elhullajtott agancsait tapogatjuk.
Ha viszont elfogadva a TI és én általam is megtapasztaltakat és azt mondom, hogy ez egy jó képességű szarvasbika, amely ráadásul jó élőhelyen is él, tehát évente a közel 2 kg-t is beleviheti többletsúlyként a trófeájába, akkor egyértelműen látszik, hogy kell lenni még egy köztes trófeának. 3,70:2= 1,85 kg ez is egy nagyon tisztességes éves  teljesítmény egy ilyen korú gímbikától és legalább reális is, mert rímel az általunk megtapasztaltakkal értékben is. Egyébként pedig elképzelhetetlennek tartom, hogy egy szarvasbika az egy évre jellemző maximum trófeagyarapodás helyett kétév maximumát jellemző mértékben gyarapodjon, mert ahhoz két szarvasbika kellene két gyomorral és az egyébként használt élőhely táplálékforrásainak is meg kellene duplázódnia, hogy ez egy esztendő alatt következhessen be. Tehát az a véleményem, hogy igenis hiányzik egy köztes évjáratot megjelenítő hullajtott agancspár.
Szia Forsterh!

Tavaly tettél fel több képet a trófeabírálat topikba.Ha van időd,szívesen olvasnék tőled ilyen témában Wave
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #190 Dátum: 2009. Június 03. - 06:06:09 »




Bandi írta "Tavaly tettél fel több képet a trófeabírálat topikba.Ha van időd,szívesen olvasnék tőled ilyen témában "

Jelenleg egy baromira nagyra sikerült netes kör után érkeztem ide vissza. Sok egyéb más témában vagyok más és más helyeken elkötelezve, de azért most már itt leszek mindig valahol a közelben. Alkalomadtán természetes, hogy nekimegyek majd a Te által említett témának is, de szerintem ez majd a bőgést követően lesz igazán aktuális.
Addig is más témákban azért olvashatsz majd itt tőlem...
 Wave
Üdv. forsterh
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #191 Dátum: 2009. Június 03. - 06:13:22 »

Kedves Forsterh!

Én beszállok, de csak az olvasás, és a tanulgatás erejéig! Nekem a gímszarvas egy olyan távoli és ismeretlen terület, amit csak ugatni tudok, mint kutya a holdat! Ez egy olyan terület, amit hiába tanultam, (könyvekből) gyakorlatom soha nem volt benne! Ezért sem lőttem soha (lehetőségem volt bőven) csak egy tehenet, és egy borjút! Vallom, a Bikát ki kell érdemelni, legfőképpen azzal, hogy legalább el tudjuk bírálni hibátlanul!  :Mosolyog


Kedves Attila !

Nos igazán úgy érzem, hogy mára kiérdemelted már, hogy meglett fővel végre lőhessél valami olyan gímbikát, amit Te is biztonsággal el tudnál bírálni. Valami ilyesmire gondolnék. Talán még össze jöhet számodra is.... Wave



Üdv. forsterh
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #192 Dátum: 2009. Június 05. - 20:11:50 »

Szervusz Forsterh!



Nem is az ilyennel van a bajom, mert azt, hogy egy bika -rossz szóval- selejt, vagy nem, azzal azért tisztában vagyok. A gondot a súly, és a kor meghatározása okozza, de ez a gyakorlat hiánya.
Anno, Zajdán, Olgamajorban, Karádon, nem az volt a fontos, hogy az a nyálasszájú kölyök megtanulja a bika bírálatát, hanem besegítsen a téli tarvad, és a disznó "tervteljesítésbe"!
Akkori Barátaim, meghívóim  már mind meghaltak, vagy abbahagyták a vadászatot, a szakmát. Ez az átka, ha az ember fia túl korán kezd vadászni, és a környezete idősebb.
Egy bikát megfizetni már lehetetlen, ilyen meghívást pedig elfogadni ma már (szerintem)pofátlanság.
Ez a vonat már elment! Mosolyog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
forsterh
Vendég
« Új üzenet #193 Dátum: 2009. Június 05. - 20:19:09 »

Szervusztok!

Holnap Szentpéterföldén nehezített vércsapa-verseny és utána hullott agancsbemutató.
Jön valaki a Fórumról?





Üdv. forsterh
Naplózva
forsterh
Vendég
« Új üzenet #194 Dátum: 2009. Június 07. - 20:08:54 »





Szervusztok!

Tegnap A Zalaerdő Szentpéterföledi Vadászháza előőti réten hullajtott agancsbemutató volt.
Szakmaiságában egy újszerűen megrendezett rendezvényen vehetett részt az évenként résztvevő érdeklődők egyre gyarapodó létszámú tömege.
Elsőként jelentek meg a bemutatón hosszabb hullajtott agancs-sorozatok, s mintegy 4-6 szarvasbikának tudtuk nyomonkövetni egy bizonyos életszakasz alatt, az agancsok felépítésében, formaiságában, ágszámváltozásban és az évente megtapasztalt pontos agancstömeggyarapodásban tapasztalható változásokat. Precízen behatárolható ezen adatok birtokában egy kiváló szabadterületi élőhelyen élő, jó képességű gímszarvasbika éves trófeagyarapodása. A hazugságok korszaka lejárt, mert bizonyos határokon felül a bika képtelen többet gyarapodni, bármilyen jó képességű is és bármennyire is jó az adott természetes élőhely. Ebből pedig az következik, hogy az agancssúly produktum alapján az aktuális kor a gyakorlat számára meghatározható és vége annak, hogy ahány szakember veszi kézbe a hullajtott agancsot az korként mind más és más évet jelöl meg. Szóval annyi a szubjektivitásnak. Hál istennek, hogy végre ide is elértünk.
Ez számomra nem új, mert nekem vannak alkalmazható összefüggéseim, de amikor ezekről 4 évvel ezelőtt szakemberekkel beszélgettünk, hát enyhén szólva hülyének néztek engemet és láttam rajtuk, hogy egy szavamat sem értik, nem hogy vitaképesek lennének ebben a témában.
Ezért aztán jövőbe mutató volt ez a rendezvény, ami próbált kiutat vázolni a szarvasgazdálkodásunk jelenlegi mély gödréből.









folytatás következik.....


Naplózva
Oldalak: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 ... 224   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: