Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 87   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Dámbika.  (Megtekintve 552726 alkalommal)
Voldi
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9530


Piros betűs nagyokos...


« Új üzenet #360 Dátum: 2010. December 24. - 08:34:52 »


Nem a  te bikádról van szó, Hanem az általam feltett bikáról diskuráltunk! Bár jelenleg én egy képet sem látok, pedig 3-at is kellene!

Valószinüleg az a tárolóhely nem megy, ahova feltetted. Rakd át megbízihatóbban üzemelő helyre.
Naplózva

-Voldi, ritka rusnya vagy alsógatyában...
-Levegyem?

-"Ha mindenki úgy tesz, ahogy tenni köll, akkor minden úgy lösz, ahogy lenni köll!"
Dobba
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 418



« Új üzenet #361 Dátum: 2010. December 24. - 09:32:43 »

Jól bene van a korban, erős mélyen ülő rózsája ezt mutatja.
A szemág feletti kis jövevény ágacskák szintén ezt jelzik.
Az is, hogy a lapátból már elfogyott az erő, habár a szárméretei nagyon impozánsak.
Ha a szár vastagsága az első élén "belemegy" a lapátba, akkor 4 kg. örül lehet.
Ha gyulaji módra középág felett elvékonyodik és a lapát vastagsága még a fele sincsen a szárénak, akkor nem sokkal 3,5 kg felettre taksálnám.
De fényképről igen nehéz dámot bírálni.

Minden bikát 3x szoktam megnézni: szemből, oldalról, hátulról.
Szemből lehet kort becsülni ("nézd meg az arcát", szokta volt mondani idősebb kollégám, akinek sokat köszönhetek) és elengedhetetlen a lapát vastagságának megállapításához.
Oldalról kerülök tisztába a lapát méreteivel.
Ha éremre kell vadásztatni, akkor a teljes összképhez meg kell nézni hátulról is.

Mindent egybe vetve igen jó bika!  Emelem

Szinte mindent elmondtál róla Meghajol
3,5 kg, 12 év, és 182 pontot kapott  a bírálaton.

Üdv.:Dobba
Naplózva
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #362 Dátum: 2010. December 24. - 11:17:23 »

galoscsabus !
Ne is gondolj másik szakmára . Igen jól megy ez Neked !  Grt Emelem

Ez egy vezérőrnagyi bika, egyik HM területről, a '80-as évekből .
Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #363 Dátum: 2010. December 24. - 11:26:11 »

Szinte mindent elmondtál róla Meghajol
3,5 kg, 12 év, és 182 pontot kapott  a bírálaton.

Üdv.:Dobba
Köszönöm, virágot az öltözőbe.... Nyihi

Na jó, elég egyértelmű volt a dolog, habár még 1-2 fotó nem ártott volna.
Azért néha sikerül ám mellényúlni rendesen, pedig jelen voltam 5-600 dámbika elejtésénél Vigyorog

Nálam elejtés előtt úgy működik a bírálat, mint ha egy kétállású kapcsoló lenne belém építve.
Elmondja a vendég, hogy mit szeretne (tömeg, érem) én pedig azt rögzítem. Amikor nézem a bikát/bikákat már csak arra figyelek, hogy a "kapcsolóm" milyen állásba kerül a bikát figyelve:
JÓ/NEM JÓ.
Ami kirívó hülyeséget sikerült (hál' Istennek elég ritkán) elkövetnem, az szinte kivétel nélkül abból fakadt, hogy a "NEM JÓ" bikára még is csak rábeszéltem magam  Ördög
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #364 Dátum: 2010. December 24. - 16:50:31 »

Ami kirívó hülyeséget sikerült (hál' Istennek elég ritkán) elkövetnem, az szinte kivétel nélkül abból fakadt, hogy a "NEM JÓ" bikára még is csak rábeszéltem magam  Ördög

Abból szokott minden vadnál gond lenni, ha az ember első ránézésre "NEM JÓ"-nak nézi, de nekiáll érveket keresni, hogy mégiscsak "JÓ" az...
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #365 Dátum: 2010. December 24. - 16:54:36 »

Szervusztok! Emelem

Örömmel látom, hogy vagytok itt egy páran akik el tudják bírálni a dámot! Igen
Jó lenne, ha egy kis oktatást tartanátok, úgy mint a szarvasbika topikban volt!
Nem ártana ha tanulnánk egy kicsit. :Mosolyog :Mosolyog :Mosolyog   Kacsint

 Wave
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
Karácsony Károly
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3842



« Új üzenet #366 Dátum: 2010. December 24. - 17:42:10 »

Legjobb a féléves borjú - rántva ...!  Nyihi Nyihi Vigyorog Emelem
Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #367 Dátum: 2010. December 24. - 17:57:15 »

És a süldőnyúl petrezselymes újkrumplival! Vigyorog
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #368 Dátum: 2010. December 25. - 10:52:37 »

És a süldőnyúl petrezselymes újkrumplival! Vigyorog
Nekem olyan tavalyi krumplim van, hogy süldőnyúl bármikor jöhet Röhög!!!
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #369 Dátum: 2010. December 25. - 11:18:18 »

A dámbika bírálatához nagyon nehéz úgy bármit is írni, hogy ne okoskodásnak tűnjék Fejvakarás
De néhány dolgot megpróbálok összefoglalni, hátha tényleg segít valakinek. Minden amit írok, szigorúan a saját tapasztalatomat és véleményemet tükrözi, bátran vitába lehet vele szállni, nagyon szívesen elolvasom mások véleményét, gondolatait is a témában! Azt is tudom, hogy a dámok között eltöltött majd másfél évtized gyakorlatát semmi sem pótolhatja, asok ezer trófea, ami a kezeim között megfordult és a rengeteg elvégzett trófeabírálat mind-mind segítségemre voltak a saját bírálati automatizmus kialakulásában.
KOR: A legfontosabb, hogy a bikát nyugalmi állapotában tudjam megfigyelni. Ha már észrevettek, akkor hátrányból indulok, mert a testtartás, az izomzat tónusa egyforma a feszülten figyelő vad esetében, de ég és föld a különbség, ha nyugodtan lege, fekszik, vagy kérődzik. A fiatal bika (de tarvadnál is igaz) sokkal "keményebb", mozgása feszesebb, tekintete feszesebb. Az öregség előrehaladtával a bika arca teljesen megváltozik, szemhéjai megereszkednek, pofaizmai kiszélesednek, testtónusa sokkal "lötyögősebbé" válik.
Ha sikerül kellő távolságról szemlélődni, akkor az agancstő és a rózsa nagy segítség. Jellegzetesen szét tud csúszni a két rózsa egymástól, kétoldalra lekonyúlva, valamint szinte ráülve a koponyacsontra. Ezzel egyszerre a két agancstő között és a homlokon a szőrzet rendezetlenné válik, míg a fiatal-középkorú bikák általában olyan "jólfésültek".
A testszőrzetre is igaz lehet ez, az öreg bika szőre gubancosabb, színe hamvasodik, néha olyan mint ha halvány viasz-szerű réteg borítaná.
Az agancson kevésbé látványos a korosodás, de ha egyoldali deformitás figyelhető meg (kajsza szemág, apró függelék-ágacskák a száron (általában a szemág felett), stb.) az már jelezhet valamit. Nagyon fontos viszont, hogy a csipkézettség és a kor között semmiféle összefüggés sincsen!!!! Önigazoló dumának jó a "hátul már elrakta a csipkéit, tehát öreg" standard szöveg, de a gyakorlatban nem állja meg a helyét. Van olyan bika amelyik hátsó csipkék nélkül éli le az életét és van amelyik 15 évesen is csipkés!
TÖMEG, MÉRETEK: Ezt szinte lehetetlen sablonba szedni. Sokat kell hozzá bírálni, sok trófeát megnézni. Viszonyítási alapnak először is el kell tudni szakadni a gímszarvasos beidegződésektől. A dám teljesen más, más arányokkal, felépítéssel rendelkezik. Viszonyításnak jó a fejhossz (kb. 34-38 cm az orrhegytől a tarkóig) a szárhossz, a lapáthossz és a lapát szélesség meghatározásához, a lábszár pedig a szárkörmérethez.
Röviden ennyi, remélem ki lehetett belőle hámozni ezt-azt Ördög
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
hlajos
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 571


« Új üzenet #370 Dátum: 2010. December 25. - 19:30:30 »

Sajnos a dámbika bírálatához egyáltalán nem értek. Egy csaposat sikerült eddig terítékre hoznom, de az is éti dám volt (ennek ellenére szakmailag jó kilövés!).
Csabus kiváló leírásából azonban kitűnik, hogy az itt szereplő versenyzők izomtónusa, testtartása alapján ez semminképpen sem harc, inkább sport, de nem kocsmai szkander - abban ugyanis van erő -, hanem inkább kő-papír-olló.  Ördög
Üdv.
L.

Naplózva
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #371 Dátum: 2010. December 25. - 19:50:59 »

Szia Csaba!

Nagyon köszönöm, ilyesmire gondoltam amit a gyakorlatban is fel lehet használni.
Én sem igen értek a dámhoz (se), bár tíz éve olyan helyen vadászok ahol van dám.
Sajnos nálunk nem igazán becsülik, még annyira sem mint az őzbakot. Túl sok volt belőle a rendszerváltásig, (többet lőttek belőle mint őzből) amikor is kitalálták, hogy tájidegen és szinte az írmagját is kiirtották Pusztavacson!    Nooormalis? Nooormalis? Nooormalis?  Ezért nem is nagyon foglalkoznak a bírálattal, ami jól áll az lőhető!
Én pedig így nem szeretek vadászni!. Inkább nem is zargatom őket.

Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #372 Dátum: 2010. December 25. - 21:15:35 »

Sajnos nálunk nem igazán becsülik, még annyira sem mint az őzbakot. Túl sok volt belőle a rendszerváltásig, (többet lőttek belőle mint őzből) amikor is kitalálták, hogy tájidegen és szinte az írmagját is kiirtották Pusztavacson!    Nooormalis? Nooormalis? Nooormalis?  Ezért nem is nagyon foglalkoznak a bírálattal, ami jól áll az lőhető!
Elfogult vagyok a dámmal, nem tagadom.
Ettől elvonatkoztatva sem tudom megérteni ezt a fajta "szemléletet", habár sokkal szívesebben nevezem tudatlanságnak Vállat von
Tájidegenségéhez csak annyit, hogy előbb volt dámvad a Kárpát-medencében mint, hogy korai elődeink elkezdték volna azt a pusztítást, ami a mai, "modern" időben teljesedik ki.
Mivel a dám az utolsó jégkorszakig egészen Skandinávia középvonaláig biztosan jelen volt, elég botor dolog kijelenteni bármit is az őshonosságát megkérdőjelezendő, hiszen az azóta eltelt idő a Föld és élővilágának történelmében csupán másodperc-morzsákat jelenthet.
Az ellen pedig minden atomommal tiltakozom, hogy íróasztal mögött ülő "Aktatónik" és "Papírtigrisek" döntsenek egy ilyen szép és nemes vad sorsáról .
Számomra ők a tájidegenek Nyihi
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
Erdojaro (Molnár Attila)
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 14843



« Új üzenet #373 Dátum: 2010. December 25. - 21:39:59 »

Én sem tudom ezt a baromságot megérteni. Mennyivel szegényebbek lennénk, ha jó pár növényt, állatot nem hurcoltak volna szét a világban az Emberek.
Nagyapám mesélte, hogy a balkáni gerlét gyerekkorukban még kalitkában tartották, és szabadon szinte nem is lehetett látni. Ő esküdött rá, hogy amik szabadon voltak azok szökött madarak voltak.
De ezen az alapon mi is tájidegenek vagyunk a Kárpát- medencében!
Naplózva

A Vadászat olyan mint a NŐ!  Minél több időt töltesz vele, annál jobban rájössz, hogy nem tudsz róla semmit!
jan
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2626



« Új üzenet #374 Dátum: 2010. December 25. - 22:01:33 »

Szia Csaba!

Nagyon köszönöm, ilyesmire gondoltam amit a gyakorlatban is fel lehet használni.
Én sem igen értek a dámhoz (se), bár tíz éve olyan helyen vadászok ahol van dám.
Sajnos nálunk nem igazán becsülik, még annyira sem mint az őzbakot. Túl sok volt belőle a rendszerváltásig, (többet lőttek belőle mint őzből) amikor is kitalálták, hogy tájidegen és szinte az írmagját is kiirtották Pusztavacson!    Nooormalis? Nooormalis? Nooormalis?  Ezért nem is nagyon foglalkoznak a bírálattal, ami jól áll az lőhető!
Én pedig így nem szeretek vadászni!. Inkább nem is zargatom őket.

Üdv Attila!

Pusztavacson, az állami területen nagyon felfejlesztették az állományt a pár évvel ezelőttihez képest. Volt szerencsém körülnézni a területen, és nagyon komoly bikákat mutogatott a hivatásos.



Naplózva
Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 ... 87   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: