Oldalak: 1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 83   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: Gím tarvad  (Megtekintve 258311 alkalommal)
Boar
Adminisztrátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 16603



« Új üzenet #660 Dátum: 2012. április 14. - 13:44:09 »



Állománycsökkentési szempontból miért ördögtől való a tavaszi-nyár eleji ünőlövés? Hangsúlyozom: állománycsökkentési szempontból.
Mert vadkárlehárítási szempontból semmi értelme, maximum annyi, hogy hoz némi vadhúspénzt.

Vadkárelhárítási szempontból: Ő már nem károsít.
Ördögi kör ez. Az erdész és a földműves a vadászok pénzéből hoz létre olyan kerítést, amiben már nincs értelme vadászni. Ezzel az erdész és az adott földműves vadkára lecsökken, de az össz. vadkár marad csak máshová koncentrálódik. Azt megintcsak a vadász fizeti... Vagyis azért fizetünk, hogy kevesebb helyen, zaklatottabb vadra KELLJEN vadásznunk. Fejvakarás
Naplózva

Lassan lépked a fűben
a vak zenészek kara.
Mondjátok emberek,
ez már Európa?
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #661 Dátum: 2012. április 14. - 14:28:45 »

Vadkárelhárítási szempontból: Ő már nem károsít.

Akkor elértünk az állománycsökkentési szemponthoz.
Hiszen a többiek ugyanott és ugyanúgy fognak tovább enni, károsítani, csak eggyel kevesebben.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
debian
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 314


« Új üzenet #662 Dátum: 2012. április 14. - 15:31:36 »


A friss, illatos lucernaszénához pedig (tapasztalatom szerint, ami ugyan még nem több évtizedes) csak a legeslegnagyobb hidegben nyúl a szarvas - vagy még akkor sem.

Nálunk viszont -Heves megye- kifejezetten kedvelik. Egy 120-as körbála 1 nap alatt fogyott el februárban. Mi is csak pislogtunk...  OOO
Naplózva
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #663 Dátum: 2012. április 14. - 15:43:45 »

Érdekes ez, hogy egyes dolgok, amiért máshol megveszik a vad, kicsivel odébb egyáltalán nem kelendőek.

Pl. nálunk a dinnye egyáltalán nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. Pedig kevés víz van a területen.
Vagy pl. az óvodások által gyűjtött vadgesztenye hónapokig (!!!) volt a szórón érintetlenül. Aztán tavasszal kikelt...
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Fegbock
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 1487


« Új üzenet #664 Dátum: 2012. április 14. - 17:44:35 »

Az egyik ősszel gyűjtöttem egy csomó vadgesztenyét. Télen apránként kezdtem kihordani, de semmi nem ette, így rajtam maradt. Szép lassan elkezdtünk tüzelni vele, mert a kukába dobni kár lett volna. Kimondottan jó fűtőanyag kiszáradva, csak kegyetlenül durrog a kazánban!
Így van az almatörköllyel is. Egyik területen megvesznek érte, nálunk alig veszik fel, inkább a bikák dagonyáznak benne. Pedig minden évben viszünk ki több pótkocsira valót. Igaz vizünk van bőven, lehet, hogy ez a probléma.
Átlagos télen a szénát is alig eszik, de a mostani februári hóban igen jól fogyott!
Naplózva

Minden lövésem, amely talál, azonnal öljön! De ha nem öl, akkor ne ejtsen sebet!
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #665 Dátum: 2012. április 15. - 09:18:39 »

Vadkár akkor nem lesz, ha vad sem lesz! Érdekes egyébként, hogy az itteni elkerített csemetésekben egyáltalán nem szebb a fiatal erdő, mint a szabadon hagyottakban, hiába csipkedi a szarvas a rügyet... A parlagon maradt erdőrészekért nem a szarvas a felelős!

A mezőgazdasági vadkárért meg 90%-ban a vaddisznó a felelős ERREFELÉ. A vaddisznó nagymértékű elszaporodásáért meg a sok fiatal sűrű erdőrész... Sokan egyébként azt nem értik meg, hogy egy vaddisznó 5-10 utódról is gondoskodik évente, (és "igénytelen" állat) a szarvas viszont erre nem képes, az tízszer sérülékenyebb, érzékenyebb mindenféle szempontból...  Emelem
Naplózva

" There is good out there "
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11254


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #666 Dátum: 2012. április 15. - 09:24:04 »

Mindenkinek igaza van ebben a témában egy kicsit. Ez úgy lehetséges,hogy a vadkár akár társaságonként is különböző mértékű és típusú. Az alföldi apróvadas területekre amiket ismerek,valóban csak tilalmi időben jön a szarvas táplálkozni és kialakulnak extrém károk ilyenkor. Itt aztán nem lehet gazdálkodni vele,mert rakhatod a friss szénát,a szarvas az erdőn ,a hegyalján van télen...
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Németh Lajos
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 9994



« Új üzenet #667 Dátum: 2012. április 15. - 10:10:40 »

Érdekes egyébként, hogy az itteni elkerített csemetésekben egyáltalán nem szebb a fiatal erdő, mint a szabadon hagyottakban, hiába csipkedi a szarvas a rügyet...

Azonos körülmények között teljesen biztos, hogy szebb az az erdő, ahol a csúcsrügy nincs minden évben lerágva. A bántatlan csemetéből fa lesz, a rendszeresen visszarágottból ágsöprü.

A mezőgazdasági vadkárért meg 90%-ban a vaddisznó a felelős ERREFELÉ. A vaddisznó nagymértékű elszaporodásáért meg a sok fiatal sűrű erdőrész... Sokan egyébként azt nem értik meg, hogy egy vaddisznó 5-10 utódról is gondoskodik évente, (és "igénytelen" állat) a szarvas viszont erre nem képes, az tízszer sérülékenyebb, érzékenyebb mindenféle szempontból...  Emelem

Elmeséltem már többször azt a történetet, amikor megpróbáltam utánajárni, hogy mitől olyan nagy a disznókár, és mitől nagyságrendekkel kevesebb a szarvasé.
Tettem ezt azért, mert viszonylag nagy területen gazdálkodunk és a védekezés szempontjából számunkra lényeges, hogy ki a károsító.
A disznó és a szarvas nyomát meg tudom különböztetni, ezt azért szükségesnek tartom leszögezni.
A saját "helyszíni szemléim" bizony egészen másról árulkodtak, mint ami a hivatalos retorikában volt, nevezetesen, hogy a vadkár 3/4-e a disznó rovására írható.
Elkezdtem tehát a kutakodást és végigkövettem a vadkárrendezés adminisztrációját, hiszen statisztika ezeknek a jegyzőkönyveknek az összesítéséből készül.
Az történik, hogy a károsult bemegy a helyi jegyzőhöz, hogy megette az a kurva vad a kukoricáját, helyrajzi szám, károsított terület, növénykultúra, stb tisztázásra kerül majd a jegyző megkérd:.
- Mi volt a károsító vadfaj?
- Tudja a rosseb, nem voltam ott!
- De valamit be kell írnom!
- Valami csülöknyomokat láttam, írjon amit akar!
Itt a jegyző gondolkodóba esik. Ha nő, szinte biztos hogy disznót ír, mert az ronda, fekete, otromba, csapzott szőrű, meg különben is a sárban fetreng. A szarvas meg szép melegbarna, kecses, nemes jószág.
Az illetékes vadászmesternek, aki pedig rendezni hivatott a kárt, a legkisebb gondja is nagyobb annál, hogy a kárbejelentést javítsa. Azon dolgozik gőzerővel, hogy minél kisebbre szorítsa a kárigényt.

Erdei vadkár. A disznó erdei vadkára elhanyagolható. Azon kívül, hogy a makktermést összeszedi (ami lokálisan egy fél éves villanypásztoros körbekerítéssel olcsón megelőzhető), meg kinéz 1-2 vakaródzófát, nem tesz gyakorlati kárt az erdőben.
Az őz és a szarvas viszont tökéletesen tönkre tud tenni bármilyen erdősítést.   
 


Naplózva

Vagy láng csap az ódon, vad vármegye-házra,
Vagy itt ül a lelkünk tovább leigázva.  /Ady/
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #668 Dátum: 2012. április 15. - 11:51:42 »

Erdei vadkár. A disznó erdei vadkára elhanyagolható. Azon kívül, hogy a makktermést összeszedi (ami lokálisan egy fél éves villanypásztoros körbekerítéssel olcsón megelőzhető), meg kinéz 1-2 vakaródzófát, nem tesz gyakorlati kárt az erdőben.
Az őz és a szarvas viszont tökéletesen tönkre tud tenni bármilyen erdősítést.

Hát. Azért az erdő nem csak csemeték és fák sokasága. Szerintem a vaddisznó sokkal jobban megviseli környezetét, mint a kérődzők. Igaz, hogy károsító rovarokat, lárvákat is összeszed, de szétdúlja a hangyafészkeket (a hasznos vöröshangyáét is), teljesen nagy területen feltúrja a talajfelszínt, sok gyökeret fogyaszt (pl. erdeipajzsika), amivel károsan befolyásolja ezeket a növénytársulásokat. Fialáskor ügye előszeretettel készíti fészkét fiatal napsütötte cseresek délies kitettségű kisebb tisztásain, melyek nagyságát növeli azzal is, hogy nem csak a siskanáddal és egyéb pázsitfüvekkel béleli ki a vackát, hanem fiatal cserfákkal is (pl.), amit még el tud rágni. Elég sok lerágott csonkot lehet találni a vackok körül. A réteket felszaggatja, elindítja a gyomosodást, stb, lehetne folytatni. Az erdőben összeszedi a tojásokat, madárfiókákat, letöri a kisebb gyümölcsfák ágait, sőt törzsét is, hogy hozzáférjen a terméshez (pl. szilva).

Elgondolkodtató továbbra, hogy régebben (XIX-XX. sz. közepéig) talán jobban felújultak az erdők, amikor kevés disznó volt (nyilván ott, ahol a házi kondát nem makkoltatták), pedig szarvas volt akkor is, egyes országrészeken nem is kevés, és erdősítésvédő kerítés nem volt.

Én nem akarok az erdészek dolgába belekotyogni, de szerintem a szarvas ott tesz nagy kárt, ahol mesterséges telepítés van, ráadásul olyan formában, hogy a csemetéket tálcán kínálják a vadnak (sorköz kikaszálva, sor bekapálva), még akarva se tud másba belecsípni a szarvas, mint a kis csemetékbe. Erről jut eszembe, errefelé a disznóknak meg van az a szokása is, hogy az ilyen erdősítésekben végigmennek a soron, kihúzzák a csemetéket sorban, és megrágják a tavasszal édes gyökeret.
A természetes felújulásokban, vagy a takarónövényes erdősítésnél, ahol egyszerre sok csemete van jelen, és azon kívül más is van, ott kisebb az esélye a károsításnak a szaravas részéről. Kaszón a múlt század elején nagy területeket erdősítettek be egy pillangósvirágú "cserjeszerű" takarónövénnyel igen sikeresen. A fene vinné el, nem jut most eszembe a neve. Fejbever
Régebben ott volt a köztesművelés is, most próbálná meg valaki... Ördög
Szóval a vadkárnak csak egy eleme a vadsűrűség, az erdőgazdálkodással, vadgazdálkodással nagymértékben befolyásolható, mondják a szakemberek.
Pl. ahol meg tudják valósítani a szálalásos gazdálkodást, ott nagyobb vadállomány is eltartható, hiszen nem koncentrálódnak a vadkárveszélyes helyek, az erdőben sok helyen van sok kisebb -nagyobb folt, az erdő "szintezettebb" is, több a szarvas szájmagasságában a táplálék. Ha nincs űzve  a szarvas állandóan nagy rudlikba kényszerítve, akkor talán a kisebb rudlik az ilyen erdőkben kevesebb kárt okoznak.
Természetvédelmi területen, ahol erőltetik az őshonos fafajokat, de a klíma közben már olyan, hogy az nehezen megvalósítható, ott nagy lesz az aszálykár, a túlélők pedig biztosan lassabban fejlődnek, ergo a vadnak több ideje marad károsítani...az aszálykárt, vagy pl. a nem megfelelő makkal történő erdősítést (mert mondjuk az erdész szart odafigyelni arra, hogy forgatva legyen, és jól bepenészedett már...), ahol kisebb a csírázási százalék, azt is  a vadra lehet fogni...nincsenek olyan személyi következményei...Az is kérdés, hogy mennyi vadgyümölcs, gesztenye, stb. van telepítve...

De számomra nincs annál undorítóbb, mint a kerítéserdő. Egyszer meg is jegyeztem nagy bölcsen valakinek, hogy nem a vadászok a természetpusztítók, amikor egy erdőmérnökkel az agyonkerített tarvágott dombtetőt néztük. Hát mit mondjak, nem volt egy karriernövelő megszólalás  Ördög...Inkább legyen kevesebb, nyugodtabb vadállomány, mint a kerítéseken belül, át és között űzött állomány. A nagyobb bekerítetteknek semmi értelme, hiszen a szarvas úgyis be fog ugrani, és bentmaradva még nagyobb kárt fog okozni.

A vaddisznóskertek ezért is fontosak, mert igaz, hogy az a pár száz hektár elég rendesen megsínyli a nagy vadsűrűséget, de lényegesen nagyobb szabadterületet lehet a disznótól tehermentesíteni.

Visszatekintve a személyes kevés tapasztalataimra, mindenképpen célszerűbb lett volna a nagyméretű kerítésépítés helyett (mely a vadászati ágazat költsége) inkább pár év alatt beállítani a vadállomány nagyságát, közben pedig a kerítésépítési költséget (egy részét) vadföldművelésre, vadgyümölcscsemeték vásárlásáre (jövőre gondolva), takarmányozásra, lesépítésekre, nyiladékkarbantartásra (hogy tudjuk minél jobban mink van) fordítani.

Sokáig lehetne ezt folytatni. Pláne kibicként... Emelem
Naplózva

Erdő az én templomom...
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #669 Dátum: 2012. április 15. - 11:58:33 »

Eszembe juott: seprűzanót!

A disznók madárfészekdúlásához meg még annyit, hogy nyilván ezzel  is ártanak az erdőnek, mert a madarak is rengeteg kártevőt összeszednek (pl. molyokat).
Naplózva

Erdő az én templomom...
Pyrus
Globális moderátor
Vadász
*
Elérhető Elérhető

Hozzászólások: 4589



« Új üzenet #670 Dátum: 2012. április 15. - 12:56:57 »

Visszatekintve a személyes kevés tapasztalataimra, mindenképpen célszerűbb lett volna a nagyméretű kerítésépítés helyett (mely a vadászati ágazat költsége) inkább pár év alatt beállítani a vadállomány nagyságát, közben pedig a kerítésépítési költséget (egy részét) vadföldművelésre, vadgyümölcscsemeték vásárlásáre (jövőre gondolva), takarmányozásra, lesépítésekre, nyiladékkarbantartásra (hogy tudjuk minél jobban mink van) fordítani.


Több dologban tudnék Veled eszmét cserélni, de ezzel tökéletesen egyetértünk.
Naplózva
Balkóbátya
Globális moderátor
Vadász
*
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 11254


Lábonlőtt Akác törzsfőnök


« Új üzenet #671 Dátum: 2012. április 15. - 13:03:55 »

Más topicban leírtam már,hogy szűkebb környezetemben ugrásszerűen nőtt a bekerített területek száma,mivel a fagyos tavaszok után tömegesen termelték ki az 50-60 éves gyümölcsösöket és helyükre új telepítések kerülnek. Ezeket (okkal) mindenki félti,ezért bekeríti. Még nekem is klausztrofób érzés ezek között a kerítések között közlekedni-mellesleg nagyon szép dimbes-dombos területek lettek a drótok martalékává. Szóval a vad meg szépen szorul össze,koncentrálódik,károsít. Nyáron a szarvas is besegít:helyenként a kártétel katasztrófális. Ördögi kör,de érzem:megint mi rontottunk el valamit... Emelem
Naplózva

„ Ha el tudnánk adni a tapasztalatainkat annyiért, amennyibe nekünk kerültek: milliomosok lennénk. ”

Abigail Van Buren
Kama
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3606


« Új üzenet #672 Dátum: 2012. április 15. - 20:01:52 »

Hát. Azért az erdő nem csak csemeték és fák sokasága. Szerintem a vaddisznó sokkal jobban megviseli környezetét, mint a kérődzők. Igaz, hogy károsító rovarokat, lárvákat is összeszed, de szétdúlja a hangyafészkeket (a hasznos vöröshangyáét is), teljesen nagy területen feltúrja a talajfelszínt, sok gyökeret fogyaszt (pl. erdeipajzsika), amivel károsan befolyásolja ezeket a növénytársulásokat. Fialáskor ügye előszeretettel készíti fészkét fiatal napsütötte cseresek délies kitettségű kisebb tisztásain, melyek nagyságát növeli azzal is, hogy nem csak a siskanáddal és egyéb pázsitfüvekkel béleli ki a vackát, hanem fiatal cserfákkal is (pl.), amit még el tud rágni. Elég sok lerágott csonkot lehet találni a vackok körül. A réteket felszaggatja, elindítja a gyomosodást, stb, lehetne folytatni. Az erdőben összeszedi a tojásokat, madárfiókákat, letöri a kisebb gyümölcsfák ágait, sőt törzsét is, hogy hozzáférjen a terméshez (pl. szilva).

Ez - erdőgazdálkodási szempontból - egyik sem számottevő kártétel.

Elgondolkodtató továbbra, hogy régebben (XIX-XX. sz. közepéig) talán jobban felújultak az erdők, amikor kevés disznó volt (nyilván ott, ahol a házi kondát nem makkoltatták), pedig szarvas volt akkor is, egyes országrészeken nem is kevés, és erdősítésvédő kerítés nem volt.

Háááát...
Ebben az időszakban szerintem messze nem volt ennyi szarvas, mint napjainkban.
Helyenként esetleg lehetett, de általánosságban messze kevesebb volt.
 

Én nem akarok az erdészek dolgába belekotyogni, de szerintem a szarvas ott tesz nagy kárt, ahol mesterséges telepítés van, ráadásul olyan formában, hogy a csemetéket tálcán kínálják a vadnak (sorköz kikaszálva, sor bekapálva), még akarva se tud másba belecsípni a szarvas, mint a kis csemetékbe.

Nyilvánvaló, hogy ilyen helyen máshoz nem tud nyúlni.
De ha egy cseres természetes felújításban is meg van rágva a csercsemete (ahol négyzetméterenként van mondjuk négy csercsemete, meg tizenöt kőris, meg harminc cserje) - na az azért már jelent valamit. Pláne, hogy a felsoroltak közül talán a csert szereti legkevésbé a szarvas.
Naplózva

"Hiszen ha csak úgy egyszerre agyon lehetne lőni mindent, venne-e puskát a kezébe valamirevaló ember?"
(Zsindely Ferenc)
Silvestris
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 734



« Új üzenet #673 Dátum: 2012. április 15. - 22:00:59 »

Ez - erdőgazdálkodási szempontból - egyik sem számottevő kártétel.

Nyilvánvaló, hogy ilyen helyen máshoz nem tud nyúlni.
De ha egy cseres természetes felújításban is meg van rágva a csercsemete (ahol négyzetméterenként van mondjuk négy csercsemete, meg tizenöt kőris, meg harminc cserje) - na az azért már jelent valamit. Pláne, hogy a felsoroltak közül talán a csert szereti legkevésbé a szarvas.

Szia Kama!

Az elsőhöz. Biztos vannak ez ügyben is erdőgazdasági kutatások, lehet, hogy van számottevő hatása. Pl. az erdei vöröshangyával kapcsolatban. Régebben levédték a nagy vöröshangya bolyokat a károsítástól egyes uradalmakban, én ilyet Németországban láttam egyedül napjainkban. Igaz, hogy sokszor csak a levéltetveket "fejik", de amellett sok káros rovart is fogyasztanak. Korábban az uradalmakban sok madárodút helyeztek ki, segítették a hasznos madarak fészkelését amellett, hogy a korosabb odvas fából is több volt található. Ezek persze apró dolgok - nincs is oideje már az erdészeknek/vadászoknak ezzel foglalkozni (sajnos), de a sok kicsi lehet sokra megy.  Vállat von

A másodikhoz. Én az arányokra gondoltam, a csemetekárosodás bekövetkeztének valószínűségére, szerintem más az említett esetekben, de úgy látom ezzel egyetértettél.

Vadászüdv
Naplózva

Erdő az én templomom...
elaccc
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2817



« Új üzenet #674 Dátum: 2012. április 16. - 08:33:44 »

Hát. Azért az erdő nem csak csemeték és fák sokasága. Szerintem a vaddisznó sokkal jobban megviseli környezetét, mint a kérődzők. Igaz, hogy károsító rovarokat, lárvákat is összeszed, de szétdúlja a hangyafészkeket (a hasznos vöröshangyáét is), teljesen nagy területen feltúrja a talajfelszínt, sok gyökeret fogyaszt (pl. erdeipajzsika), amivel károsan befolyásolja ezeket a növénytársulásokat. Fialáskor ügye előszeretettel készíti fészkét fiatal napsütötte cseresek délies kitettségű kisebb tisztásain, melyek nagyságát növeli azzal is, hogy nem csak a siskanáddal és egyéb pázsitfüvekkel béleli ki a vackát, hanem fiatal cserfákkal is (pl.), amit még el tud rágni. Elég sok lerágott csonkot lehet találni a vackok körül. A réteket felszaggatja, elindítja a gyomosodást, stb, lehetne folytatni. Az erdőben összeszedi a tojásokat, madárfiókákat, letöri a kisebb gyümölcsfák ágait, sőt törzsét is, hogy hozzáférjen a terméshez (pl. szilva).



 Emelem Igen Erre gondoltam. Most beszéltem egy földtulajdonossal, és azt mondta azért nem műveli a földjét, mert a  vaddisznó szó szerint fölszántja az egészet, krátereket túr, mindegy mit ültet bele. (tapasztalatból mondja) A falvakat sűrű bozótosok veszik körbe, amiben a disznó szaporodik ezerrel. (Ráadásul a falvak közeli szórók, csak jobban becsalják a disznókat, -ezeket betiltanám-) A tarvad is szereti a sűrűket, de az elenyésző károkat okoz a disznókhoz képest.
Naplózva

" There is good out there "
Oldalak: 1 ... 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 [45] 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 ... 83   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: