Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41   Le
  Nyomtatás  
Szerző Téma: 6,5-es kaliber  (Megtekintve 165913 alkalommal)
clint
Vendég
« Új üzenet #360 Dátum: 2014. Február 05. - 06:02:34 »

Üdv
Érdeklődni szeretnék hogy kinek van tapasztalata a 6.5x55 kaliberű fegyverrel. Erről a kaliberről kaptam hideget meleget. Elsősorban disznóra és szarvasra szeretném használni. Ki milyen lőszert használ hozzá? Milyen hosszú szokott lenni a menekülési táv ês hogy van e vér???
A válaszaitokat előre is köszönöm! Emelem

 Mosolyog Én "elsősorban" valami nagyobb kalibert használnék disznóra-szarvasra (7,62-8mm-est legalább), de ha már megvan  Vállat von vegyál hozzá minőségi lőszert, mondjuk normát.
A Lott féle mérések alapján a 6,5x55-öshöz képest egy, mondjuk 30-06-os kaliber minimum 10-15 %-al nagyobb ölőerővel bír. (ezt nálam sokkal tapasztaltabbak vetették papírra)  Emelem
Naplózva
fulop.zsolt15
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 33


« Új üzenet #361 Dátum: 2014. Február 05. - 07:10:47 »

Mosolyog Én "elsősorban" valami nagyobb kalibert használnék disznóra-szarvasra (7,62-8mm-est legalább), de ha már megvan  Vállat von vegyál hozzá minőségi lőszert, mondjuk normát.
A Lott féle mérések alapján a 6,5x55-öshöz képest egy, mondjuk 30-06-os kaliber minimum 10-15 %-al nagyobb ölőerővel bír. (ezt nálam sokkal tapasztaltabbak vetették papírra)  Emelem
Köszönöm szépen a válaszod! Nekem van egy olyan ismerősöm aki evvel a kaliberű el lő mindent! Ő egy rws ks lő vele nagyon elégedett vele! A bikától anyag kanig mindent terítékre hozott!
Naplózva
Stefi
Vendég
« Új üzenet #362 Dátum: 2014. Február 05. - 07:33:52 »

Köszönöm szépen a válaszod! Nekem van egy olyan ismerősöm aki evvel a kaliberű el lő mindent! Ő egy rws ks lő vele nagyon elégedett vele! A bikától anyag kanig mindent terítékre hozott!

6,5x55 nehéz lőszerrel pl Sako 10,1 grammos lövedékkel minden hazai nagyvadat sőt annál nagyobbakat is képes terítékrehozni. A relatív kis átmérő és nagy tömeg adja hogy nagyon jó sőt egyes kísérletek szerint a legjobbak közötti a mélyrehatoló képessége . A lényeg : nekem volt. Rendkívül pontos fegyver kellemes vele lőni egy gond van ( illetve nekem volt vele ) kevés vért ad, de ez nagyobb kaliberekkel is előfordul. Azért ha szarvasra , disznóra akarsz puskát válassz legalább a 7 mm fölöttiek közül.                             Emelem           
Naplózva
U.Péter
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 3461



« Új üzenet #363 Dátum: 2014. Február 05. - 07:34:35 »

Köszönöm szépen a válaszod! Nekem van egy olyan ismerősöm aki evvel a kaliberű el lő mindent! Ő egy rws ks lő vele nagyon elégedett vele! A bikától anyag kanig mindent terítékre hozott!

Zsolt, lehet, hogy az az ismerősöd az átlagnál sokkal jobban lő, és az átlagnál sokkal nagyobb önfegyelme is van. Akkor esetleg tényleg jó lehet mindenre az a kaliber. De az is lehet, hogy a sebzetten elvesző vadjairól nem mesél... Vállat von
Hidd el, ha javarészt szarvasra, disznóra akarsz vadászni, és nyugodtan szeretnél aludni, akkor a 7,62 mm az alap (308, 30-06). De az ezek felettivel talán még jobban jársz (8x57 JS, 9,3x62)!
Ezek az igazi nagyvadas kaliberek.
Naplózva

"Az olvasás súlyosan károsíthatja a tudatlanságot!"
Regius
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 205


« Új üzenet #364 Dátum: 2014. Február 05. - 09:23:18 »

Száz százalékig egyetértek U. Péterrel.
Szarvasra, nagyobb disznóra CSAK bő vért adó, biztosan ölő kalibert ILLIK alkalmazni. NEM az a cél, hogy a meglőtt vadak jelentős része csak hosszabb utánkereséssel legyen meg, vagy pocsékba vesszen.  Az pedig végképp kerülendő, hogy a (nemes) vadnak hosszú kegyetlen szenvedést okozzunk. Javasolom a 9,3x62 kalibert. Nem roncsol, nem rúg nagyot, biztos vért ad. Akit nem zavar a kissé nagyobb visszarúgás, annak elfogadható a 8x68 S is. (Magam ez utóbbit használom "mindenes" puskaként évtizedek óta...)
Vadászüdvözlettel: Regius
Naplózva
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #365 Dátum: 2014. Február 05. - 09:35:24 »

Mosolyog Én "elsősorban" valami nagyobb kalibert használnék disznóra-szarvasra (7,62-8mm-est legalább), de ha már megvan  Vállat von vegyál hozzá minőségi lőszert, mondjuk normát.
A Lott féle mérések alapján a 6,5x55-öshöz képest egy, mondjuk 30-06-os kaliber minimum 10-15 %-al nagyobb ölőerővel bír. (ezt nálam sokkal tapasztaltabbak vetették papírra)  Emelem

Nem okoskodásból, de ha megengeded hozzáfűznék ehhez egy kis pontosítást. Nem nagyon van olyan, hogy Lott féle mérés. Lott barátunk bizonyos meglevő adatokból önkényesen képletet alkotott, amellyel számokban megadható értékkel próbálja az ölőerőt kifejezni.
Szvsz az irány jó, de pontos számokkal, netán tizedes jegyekkel az egyik kalibert/lőszert a másik elé helyezni enyhén szólva félrevezető.
Zentai Béla cikkéből másoltam ki ezt az infót, nem azért, hogy népszerűsítsem, hanem, hogy pontosítsam, hogy mi az a Lott index:
"A Lott féle Lövedék áthatolási  faktor vagy más néven Erő faktornak két számítási módja és jelölése ismert. Az első, ami egyébként egyezik a Wotter féle Letális index -el az EEE1  ( Estimated Effectiv  Energy ) ami a hagyományos Soft Point lövedékek áthatolási képességére, lövedék hatására utal. Számítási módja : lövedék átmérő x keresztmetszeti  (sűrűség ) terhelés  x  csőtorkolati energia . A másik jelölése EEE2 és a kontrolált expanziójú lövedékekre vonatkozik nagysebességű becsapódás során elszenvedett tömeg vesztésük alapján, vagyis az ilyen lövedékek  lövedék hatását kifejező mutató szám. Számítási módja :  lövedék átmérő x csőtorkolati energia . Végül is mindegyik szám, amit eredményül kapunk a lövedékek  ölő erejét  fejezi ki , különféle megközelítési módok  alapján."
Matematikával nem lehet helyettesíteni a az élethelyzeteket. Pl. Lott index szerint a 30-06 "jobb" mint a 7,62x54R... aztán tessék, te nem ezt tapasztalod.. Vállat von Vigyorog
 Emelem
Naplózva
pati
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2904


« Új üzenet #366 Dátum: 2014. Február 05. - 11:35:44 »

Üdv
Érdeklődni szeretnék hogy kinek van tapasztalata a 6.5x55 kaliberű fegyverrel. Erről a kaliberről kaptam hideget meleget. Elsősorban disznóra és szarvasra szeretném használni. Ki milyen lőszert használ hozzá? Milyen hosszú szokott lenni a menekülési táv ês hogy van e vér???
A válaszaitokat előre is köszönöm! Emelem

Alapból a törvényileg engedélyezett kaliberek bármelyike jó az általad említett vadfajok esetében, a megfelelő kézben, hogy ki a megfelelő kéz, azt pedig innen nem lehet eldönteni. Mindig vitatom a minimum ilyen vagy olyan kaliber "előírását". Mindenki más, mindenkinek más való, s csak saját maga, vagy igazán jó barát, aki a negatívumokat is megmondja, tudja eldönteni, hogy az adott eszköz való-e az adott kézbe.  Emelem
Naplózva

"A vadász legbiztosabb fegyvere a türelem."
Üdv: pati
fulop.zsolt15
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 33


« Új üzenet #367 Dátum: 2014. Február 05. - 20:56:53 »

Köszönöm szépen a válaszaitokat!! Emelem
Naplózva
kalozba
Vendég
« Új üzenet #368 Dátum: 2014. Február 05. - 21:32:58 »



 Üdvözlettel.

 Csak saját tapasztalat,a Mezöföldönn vadászom nálunk a nagyvad vetéstöl aratásig van a területen.A 6,5×55 puska átalakított Carl Gustafs, a lőszer norma vulkan 10,1 gramm .Májustol novemberig nyolc vaddisznót lötem három darab mázsa kőrüli kan egy ilyen körüli koca a többi süldö a lőtáv harminc és száztíz méter között egy süldö ment tüdölövéssel hatvan métert. A többi szinte helyben marad,igaz kivül nem ad bö vért, viszont belül mindig nagyon sok van .A süldöket általában átüti a nagyobbakat nem (kit érdekel ha helyben marad).Szerencsémre sikerült selejt szarvasbikára  is lövést tennem,a gímszarvas 50-60 méter távolságbol szembefordult igy szügylővés utánn szintén helyben kimult. Azért volt egy sebzés ,süldőre tett lövésre az elfeküdt majd pár másodperces " háláltusa " utánn felpattant és  elszaladt.  Az elöbbi eset érdekessége , hogy itt találtuk a legtöbb vért a rálövés helyén és vagy háromszáz méteren keresztül csorgó vércsapát majd szagnyomot követtünk ,kutyával, sajnos nem lett meg .A hivatásos vadászunk szerint "tüskelövés "volt.Természetesen esett más vad ra is lövés de ugye azokra már való ez a kaliber.


   Tisztelettel: Farkas András
Naplózva
clint
Vendég
« Új üzenet #369 Dátum: 2014. Február 06. - 05:50:57 »

Nem okoskodásból, de ha megengeded hozzáfűznék ehhez egy kis pontosítást. Nem nagyon van olyan, hogy Lott féle mérés. Lott barátunk bizonyos meglevő adatokból önkényesen képletet alkotott, amellyel számokban megadható értékkel próbálja az ölőerőt kifejezni.
Szvsz az irány jó, de pontos számokkal, netán tizedes jegyekkel az egyik kalibert/lőszert a másik elé helyezni enyhén szólva félrevezető.
Zentai Béla cikkéből másoltam ki ezt az infót, nem azért, hogy népszerűsítsem, hanem, hogy pontosítsam, hogy mi az a Lott index:
"A Lott féle Lövedék áthatolási  faktor vagy más néven Erő faktornak két számítási módja és jelölése ismert. Az első, ami egyébként egyezik a Wotter féle Letális index -el az EEE1  ( Estimated Effectiv  Energy ) ami a hagyományos Soft Point lövedékek áthatolási képességére, lövedék hatására utal. Számítási módja : lövedék átmérő x keresztmetszeti  (sűrűség ) terhelés  x  csőtorkolati energia . A másik jelölése EEE2 és a kontrolált expanziójú lövedékekre vonatkozik nagysebességű becsapódás során elszenvedett tömeg vesztésük alapján, vagyis az ilyen lövedékek  lövedék hatását kifejező mutató szám. Számítási módja :  lövedék átmérő x csőtorkolati energia . Végül is mindegyik szám, amit eredményül kapunk a lövedékek  ölő erejét  fejezi ki , különféle megközelítési módok  alapján."
Matematikával nem lehet helyettesíteni a az élethelyzeteket. Pl. Lott index szerint a 30-06 "jobb" mint a 7,62x54R... aztán tessék, te nem ezt tapasztalod.. Vállat von Vigyorog
 Emelem

Oké. De nem én matekozok, hanem te. A 30-06-7,62x54r között nincs azért annyi különbség, mint a 6,5x55-7,62x54r között. Bármit is bírnak "kicsavarni" a 6,5x55ből, az említett két másik kaliberből sokkal többet tudnának. Disznóra, szarvasra mindenképp jobbak a nehezebb, nagyobb átmérőjű lövedékek. Én nyugodtabban várnám a szarvast egy naganttal, mint egy gusztival.  Emelem
« Utoljára szerkesztve: 2014. Február 06. - 06:04:46 írta Sakac » Naplózva
galoscsabus
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 6369


vadász


« Új üzenet #370 Dátum: 2014. Február 06. - 07:56:08 »

A 6,5x55 egy nagyon jól eltalált kombináció.
Nincs olyan nagyvad Európában, aminek a vadászatához ne lenne elég a tudása.
Két évig koptattam egy Gusztávot és lőttem vele "ezt-azt".
Mikor nagyon rövid időn belül elveszítettem két nagy disznót, akkor hirtelen felindulásból eladtam.
Pedig csak lövedéket kellett volna váltani, mert nem a kaliber, hanem a fröcsögős cseh könnyű SP kugli volt alkalmatlan a nagytestű disznó vadászatára.
Mivel akkoriban még a házi utántőltésről nem hallottam, a boltok polcain meg jó, ha volt egyáltalán hozzá lőszer, ezért a puska lett az áldozat.
A mai körülmények és lehetőségek között már másként oldanám meg a problémát és a Guszti is megmaradna  Emelem
Naplózva

Vadász vagyok...így egyszerűen.
huszlavika
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2791



« Új üzenet #371 Dátum: 2014. Február 06. - 08:40:44 »

Oké. De nem én matekozok, hanem te. A 30-06-7,62x54r között nincs azért annyi különbség, mint a 6,5x55-7,62x54r között. Bármit is bírnak "kicsavarni" a 6,5x55ből, az említett két másik kaliberből sokkal többet tudnának. Disznóra, szarvasra mindenképp jobbak a nehezebb, nagyobb átmérőjű lövedékek. Én nyugodtabban várnám a szarvast egy naganttal, mint egy gusztival.  Emelem


Hát igen,  Figyelmes olvasás, de ha elolvasod, hogy mire, illetve miről írtam, akkor láthatod, hogy kizárólag a "Lott féle mérések" kifejezésre reagáltam. Hidd el, ha elkezdem kivesézni a 6,5x55-öst nem úszod meg fél oldal alatt. Első gyakorló kaliberem egyike volt töltés terén....
 Emelem
Naplózva
Anti
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 2681



« Új üzenet #372 Dátum: 2014. Február 06. - 08:47:46 »

Hidd el, ha elkezdem kivesézni a 6,5x55-öst nem úszod meg fél oldal alatt. Első gyakorló kaliberem egyike volt töltés terén....
 Emelem
Emelem
Már kezdheted is, akár az újratöltés topikban!  Táncol 
Az se baj, ha több, mint (más)fél oldal. Kacsint
 Wave
Naplózva

"kilenc és fölötte"
I shot the sheriff, but I did not shoot the deputy...
Troja
Vadász
*****
Nem elérhető Nem elérhető

Hozzászólások: 906



« Új üzenet #373 Dátum: 2014. Február 06. - 08:49:30 »

Szerintem a 6,5-ös kaliber megnyugtatóan max. őz nagyságú vadra megfelelő. Minden 6,5-es tulajdonos keresgéli a nehezebb lövedékeket, pedig sokkal egyszerübb lenne egy nagyobb kalibert választani mindenes fegyvernek.
Pár évig volt nekem is 6,5x57 , azzal lőttem a legnagyobb disznómat, de a vége az lett, hogy előkotortam a 30-06-ost a szekrény mélyéről és minden egyébb golyós fegyveremet eladtam a .22WM kivételével!
Betárazok 10,7g DK-val és maximálisan nyugodt vagyok, vadászhatok  az összes hazai nagyvadra, a szerszámom elég hozzá!

Naplózva
clint
Vendég
« Új üzenet #374 Dátum: 2014. Február 06. - 09:58:49 »

Szerintem a 6,5-ös kaliber megnyugtatóan max. őz nagyságú vadra megfelelő. Minden 6,5-es tulajdonos keresgéli a nehezebb lövedékeket, pedig sokkal egyszerübb lenne egy nagyobb kalibert választani mindenes fegyvernek.
Pár évig volt nekem is 6,5x57 , azzal lőttem a legnagyobb disznómat, de a vége az lett, hogy előkotortam a 30-06-ost a szekrény mélyéről és minden egyébb golyós fegyveremet eladtam a .22WM kivételével!
Betárazok 10,7g DK-val és maximálisan nyugodt vagyok, vadászhatok  az összes hazai nagyvadra, a szerszámom elég hozzá!



Jól beszélsz. Mit töltsek  Piál
Naplózva
Oldalak: 1 ... 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 [25] 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41   Fel
  Nyomtatás  
 
Ugrás: